Ukrajina v ohni (2016)

Pozrel som si tento dokumentárny "masterpiece" a čuduj sa svete, skoro by to aj bol dokument, keby nebol zameraný na jednu stranu, pretože asi zámerne vystrihol pár podstatných faktov - ukrajinský hladomor, referendum o Kryme a jeho autonómia v 1991, to ako dlho sa schvaľovala Eú dohoda a koľkými zmenami a samitmi prešla, to že ju odklepol celý UA parlament alebo to ako ju potom Janukovyč odmietol podpísať, to ako Rusko predtým už párkrát vyplo Ukrajine plyn... Takže podstatný zápalný moment Euromajdanu celý ignoruje, pretože tento moment nespôsobil západ ale samotný proruský Janukovyč.  Inak páči sa mi aj, že 27.2.2014 sa vraj vládnych úradov na Kryme zmocnili proruskí separatisti, o ozbrojených a neoznačených vojakoch (a že existujú zábery o tom ako to tam obsadzujú, navyše sám Putin to potom priznal, že tam išli) ani slovo, rovnako ani tlaky ohľadom referenda, ktoré kontrolovali ozbrojenci 😃, prípadne rozpustenie Krymského parlamentu a dosadenie proruských politikov do vedenia, najviac sa mi aj páči to, že 7.4.2014 vznikla DĽR a LĽR ale o tom, že už tri dni predtým prepadli ozbrojenci a neoznační separatisti a vojaci policajné stanice, prokuratúru na Donbase a vládne budovy ani slovo, to že diverzne a separatisické akcie tam vznikali už v Marci 2014 tiež v "dokumente ignorujeme", rovnako ani slovo o tom, že ešte pred začatím "protiteroristickej operácie" ponúkol zastupujúci prezident amnestiu separatistom ak opustia vládne budovy, ani slovo o tom, že operácia sa pre zaspatosť Kyjeva začala až takmer 10 dní po tom, ako východ Ukrajiny začal kolabovať atď. atď, plus dá priestor napr. Janukovyčovi aby okomentoval udalosti alebo Ruskej strane ale nedáva priestor druhej strane. Ak to mal byť dokument, tak musel pozostávať z faktov a tie fakty dávať z oboch strán, takto je to len prokremeľský pamflet ignorujúci fakty a robiaci klasický cherry picking a isté konšpirácie. Navyše to, že Oliver Stone sa Putinovi napchal hlboko do pozadia je takmer nespochybniteľné, inak by nikdy nedostal ten priestor s ním, nehovoriac o Putinovej reality show, ktorú režíroval Oliver Stone len rok po tomto pamflete, takže odpoveď je úplne jasná.

Vlak do Pusanu (2016)

Dobre vystavané, gradujúce napätie, slušne nastavený čas filmu, výborné zombie a aj masky. Akože, asi niet čo vyslovene zlé vytknúť tomuto azíjskemu zombie skvostu. Je to viac akčnejšie a rýchlejšie ako sme u zobie filmov zvyknutí, avšak je to asi dané tým poňatým azíjským štýlom, za mňa dobré.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Stále neviem prečo to má taký kult medzi horormi. Ten film má zbytočne zdĺhavo posunutú akciu takmer na koniec, dovtedy je to také pozvoľné nezaujímavé gradovanie a ploché postavy a aj ich výkony. Vo filme je pár pekných strašidelných/desivých detailov a aj istá snaha navodiť desivosť a znechutenie, avšak ten film zostarol extrémne zlé a je to na ňom cítiť, pritom nemusí mať hektolitre umelej krvi ale akákoľvek absencia obrazovej desivosti, keď ten film má byť na tom založený je divná. To, že postavy robia logické nezmysly by sa dalo ospravedlniť rokom vzniku, avšak stále je to nuda, ktorá ani pri konci reálne poriadne nevyeskaluje. Leatherface sa stal zapamätateľným kultom, ostatok scény vystavenej okolo neho je nudne nedesivý.

Napoleon (2023)

Keby sa ten film volal Joséphine , tak by mu asi nebolo čo vyčítať, avšak volá sa Napoleon a je to telenovelná, strihová a nesúrodá zlátanina. Film začína zaujímavo, ukazujúc historické udalosti a navodzuje dobrú historickú atmosféru, následná prvotná bitka (o Toulon) je asi najdlhšia a najkomplexnejšia, čo vo filme uvidíme. Po tejto udalosti začína jazda strihu a preskakovania z jednej udalosti do druhej, vidíme odseknuté dialógy, avšak ponechané takmer zbytočné ľúbozné scény, scény kde sa rieši dookola vzťah medzi Napoleonom a Josephine a potom scény kde Josephine je Napoleonovi neverná. Napoleon sa ocitne v Egypte, nikto nevie prečo (asi na dovolenke), strihom sme prešli o pár rokov a nič nedáva zmysel, rovnako nedáva zmysel ako odíde z Egypta pre neveru jeho ženy. Bitka pri Slavkove je asi niekde v Alpách, čakal som už len Lochnesskú príšeru a lavínu z nejakého ľadovca. Ťaženie do Ruska je sranda sama o sebe, nehovoriac o prestrelených farbách v "dobytej" Moskve, kde efekty z 23rokov starého Gladiátora a jeho ukážka Colosea a Ríma je úplne na inej úrovni ako dokreslená Moskva. Bitka pri Waterloo pekná, atmosféra super, avšak málo priestoru a celkovo málo do hĺbky, nehovoriac o celkovom vynechaní Napoleonových maršálov a vojvodcov, plus to, že to značne vymýšľa prípadne prekrúca historické udalosti, ktoré samé o sebe boli zaujímavé a stačilo ich zasadiť do filmu. Napoleon je plochý, silno zostrihaný a nesúrodý film, kde sa natočili kilometre materiálu na oveľa dlhšiu verziu ale zostrihalo sa to na také minimum, že ten film ani za tri hodiny nemá čo povedať. Ridley mal na staré kolena radšej urobiť 8 dielný seriál pre Apple TV a nie takto vypustiť zbytočnú verziu pre kiná, ktorá je síce pekná obrazom, avšak zbytočná. Uvidíme čo bude director's cut

Invalida (2023)

Vynikajúci scenár, je to chytľavá čierná komédia, plná uveriteľných dialógov a celkovo vyjadrovania. Obsadenie je tiež veľmi dobré, takže casting a aj masky a kulisy pekné. Na slovenské (česko-slovenské) pomery top materiál a kvalita. Je to úderne, odsypáva to, Godla sa do role vžil dokonale, Hološka je uveriteľný umrmlaný alkoholik a cholerik. Niektorí namietali veľa vracaní sa v deji a tie spätné flashbacky ale mne to príde práve veľmi podarené, taký slovenský minitarantino štýl. Viac podobných komédií, ktoré reflektujú našu náturu v daných zemepisných a časových pomeroch

1899 (2022) (seriál)

Je to mysteriózne, zo začiatku zaujímavé ale na môj vkus príliš rozťahané. Keby to skrátili na 6 častí, tak by tomu dodali väčší spád aj rýchlosť. Vizuálna stránka je veľmi pekná, zápletka s loďami zaujímavá a hudba výborná, rovnako chválim výber doby. Postavy sú možno napísané mierne plocho a seriál sa zameriava prioritne na Mauru Singleton a kapitána Eyka, ostatné postavy sú tam tak nejako do počtu, záverečné časti boli možno už trochu divoké ale predsa fajn, výustenie také očakávané (v podstate od polky/piatej časti seriálu každý predpokladá nejakú inú dimenziu, sen alebo iné vedomie). Keby to nebolo čiastočne nudné, tak by to bol fajn remeselný a vizuálny počin, takto je to mierne nadpriemerný seriál (tak 65-70%), ktorý asi stačí vidieť raz. Uvidíme, čo druhá séria.

Společnost hrdinů (2013)

Vyskočilo to na mňa na Netflixe, tak som tomu dal šancu. Prvotná prestrelka celkom okej ale už prvé zábery kamery a strihu mi prišli nejaké čudné. Je to očividne TV film (alebo teda aspoň tak vyzerá) a netreba od toho očakávať viac. Scenár je plochý, predvídavý a v podstate hlúpy, pretože stavia na americkom heroizme, kde sa americkí vojaci prestrieľajú hádam cez Berlín a Hitlera až na Mesiac (ďakovať Bohu, že to v tomto filme nestihli), postavy sú ploché a v nikom v podstate nezáleží, Nemci sa chovajú nelogicky a hlúpo, kedy družstvo alebo teda čata američanov s ľahkými zbraňami zničí mechanizovanú obrnenú jednotku SS a nemci sa nechajú postrieľať ako kurence. Záver úplne jasný, všetko dobre dopadlo a američania zachránili Európu pred atómovou pumou. Efekty sú low-cost, rekvizity tiež, najmä nemecké tanky, ktoré sú prekližkou upravené iné tanky, americký sniper má namiesto Springfieldu Gw 43, druhý vojak má namiesto Garandu M1 britský Lee-Enfield (akože asi chceli nejakú zbraňovú rôznorodosť ale vyzerá to smiešne). Jediný svetlý moment je, keď vidíme ženskú agentku, ktorá je ozaj pekná, inak nechápem ako sa mohla trojica trochu lepších hercov - Sizemore, Jones alebo McDonough na toto upísať. Kľudne mohli ten film vtlačiť do 60 minút a dávať to ozaj len v telke, inak je to zbytočný počin, ktorý treba pretáčať a neoplatí sa pozerať ani celý.

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série) odpad!

Stojí to za hovno, z dramaturgického hľadiska aj z hľadiska technického spracovania. Je to dlhé, očividne aj niektorí sútiažiaci sa nudia pri čakaní na suťaže, nemá to atmosféru a konflikty tam očividne robí len scenárista, prípadne produkčný aby to malo aspoň nejakú zápletku. Obraz je nejednotný, farebne nevyvážený, približovanie je rozhŕkané, hudba zdĺhavá a opakujúca, nehovoriac o tom, že zvukára by mali vyraziť aj s dverami, pri súbojoch to preskakuje z čistej zvukovej stopy ku šumu, keď sa rozpráva pri mori, tak je im ledva rozumieť, kopa šumu keď rozpráva jeden moderátor ale pri inom je to odfiltrované, navyše je to ešte aj čudne zostrihané. Niečo ako Farma ale v Dominikánskej republike, navyše, Farma má oveľa kvalitnejší zvuk aj obraz, v každom prípadne je to bohužiaľ žumpa, niekedy dávno som videl pár dielov myslím amerického alebo anglického Survivora a to sa nedá porovnať s týmto formátom, skrátka fušerina.

Úsměvy smutných mužů (2018)

Film som si pozrel prioritne kvôli pesničke Kříž od Davida Stypka a musím povedať, že sa dalo danú nosnú tému využiť oveľa lepšie. Film kĺže strašne po povrchu a pritom má obsadených ozaj dobrých hercov, ktorí podávajú presvedčivé výkony, lokácie sú pekné a príbeh v liečební vystavený rozumne. Film podáva tému surovo a neprikrášlené, čo je dobré ale nikdy sa nedostane ako do hĺbky daného problému, tak ani postavy. Škoda danej povrchnosti ako príbehu, tak aj postáv, pretože daná téma alkoholizmu je zakorenená hlboko, hlavne v našich geografických podmienkach a išlo ju využiť ešte oveľa lepšie. Na ČR/SK scéne je to ako tragikomédia fajn a bodaj by sa točilo viac podobných filmov. Určite to však stojí za pozretie PS: Hviezdičku dole som dal aj za absolútne nevyužitú pesničku Kříž, ktorá mohla dotvárať ešte tvrdšiu, ťaživú atmosféru, nakoniec zaznela len veľmi krátko.

Armáda mrtvých (2021)

Nebudeme si klamať, stojí to mierne za hovno. Scenár je deravý a prehľadný od prvej sekundy, postavy nevýrazné, takže divák pomaly drží zombíkom a čaká kedy konečne privedie zombi krásavica na svet malého zombirodenca a všetkých živých spláchnu do neďalekej Hooverovej priehrady. Trailer nás navnadil na oveľa väčší nárez ako to, že postavy sa rozpŕchnu po okolí, jedna dve hodiny rieši helikoptéru, iní otvárajú sejf a ďalší riešia sračky okolo. To, že je to plné nelogických chýb, občasné popieranie fyzikálnych zákonov prírody a nevýrazných ksichtov by sa dalo odpustiť, keby to malo aspoň nejakú reálnu zápletku a niečo výrazné v scenári, takto sa vsadilo na týpka známeho z MMA a na lokácie Las Vegas. Nehovorím, že je to vyslovene tragédia, ako jednuhubka stačí, kamera je fajn a kostýmy pekné.  Skrátka, dalo sa z toho vyťažiť oveľa viac ako ten výcuc scenára, ktorý napísali scenáristi asi za hodinu večera. Trailer predčil film na plnej čiare a to je škoda. Inak z celého filmu som si zapamätal len nemca Dietera, čo bola asi pre mňa asi najvýraznejšia postava, smutné, a pritom tak dobre to začínalo...