Sherlock (2010) (seriál)

Brilliant. Obviously.

Počátek (2010)

Nolan je výjimečný režisér a mně ještě dvě hodiny po projekci víří hlavou to co jsem viděl. Technicky dokonalé, myšlenkově geniální, režisérsky výborné a až na některé zdlouhavé dialogy bezchybné. 90%

Agent bez minulosti (2002)

Zase a znovu se utvrzuji, že tenhle film skvěle oživil stojaté vody filmů o bojovnících proti tajným službám a vládám celého světa. Skvěle natočená akce, bezchybný hlavní hrdina a perfektní scénář. Tohle je za 100%.

Kick-Ass (2010)

Konečně svěží superhero biják! Žádná korekce řeči, absence násilí nebo párání se s podsvětím. Nemám co vytknout - pobavila akce, herci příběh i vtipy. Super.

Moon (2009)

Tak tohle je velké. Atmosférou podobné Solarisu nebo 2001 Vesmírná odysea, ale je to přímější, jednodušší... zábavnější! Prostředí vesmíru v omezeném počtu herců přímo vybízí k tísnivé atmosféře, sterilnímu ztvárnění budoucnosti v podobě měsíční základny... Znáte to, když nacházíte ve scénáři chybky, které ale příběh postupem doby sám vyžehlí a vy zjistíte, že jste sledovali mazaný záměr jeho autora? To jsem u Moon zažil. Sama Rockwella jsem viděl poprvé od Stopařova průvodce - rozhodně ho musím víc sledovat!

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

STudio Ardman pravděpodobně drží práva na nenásilnou, nekončící srandu a hojně jich v dílech užívá. Tahle plastelína člověka pohltí a dokonale pobaví. Boží.

3 sezóny v pekle (2009)

Je radost vidět skutečně profesionálně a moderně (technicky a filmařským přístupem) zpracovaný snímek, který vzniknul u nás. Když přičtu fakt, že to je Mašínova prvotina v celovečerní podobě, máme zaděláno na něco výjimečného. Snad až na seriál Zdivočelá země se ještě žádný film nevěnoval období únorového převratu, kdy nastoupila komunistická verbež ve své nejhorší podobě a začala měnit zemi v socialistické peklo. Postavy filmu jsou unášeny historií, tak jak ji známe. Na tomhle filmu nic není špatně - vynikající kamera, kterou vídáme v dobrých zahraničních filmech, skvělá hudba, střih, herci i výprava. Možná je na to brzo, ale pro mě nejlepší český film od dob Nové vlny.

Protektor (2009)

Nečekaně svěží dobovka. Už jsem ani nečekal, že by na tohle téma mohl někdo jít trochu jinak a stalo se. Už jen forma je na české poměry výjimečná, skvělí jsou herci (zvláštní styl hraní Marka Daniela nemusí sednout každému, Jana Plodková taky potřebuje čas, ale mně se jejich výkon víc než líbil) a režie. Jsem grafik a musím tak ocenit tradičně vynikající vizuály od Marka Najbrta. Takhle kdyby vypadaly všechny české filmy...

Big Lebowski (1998)

Tak takhle jsem se naučil mít rád Jeffa Bridgese, na kterého jsem do té doby měl alegrii (normální pupínky všude). Příběh o pochcaným tepichu a záměně osob nemůže být zábavnější.

Mariňák (2005)

Válečný snímek tak trochu jinak od geniálního Sama Mendese. Nečekejme Scottovské "dokumentární" záběry z boje, tohle je dokument o tom co neoslavují milovníci válečné vřavy. Charaktery nejsou černobílé a každý je trochu hrdina, trochu prase a hlavně člověk.