• Fantasy

Diamanty jsou věčné (1971)

Něco mi říkalo, že nemám dát na průměrné hodnocení a udělal jsem dobře. Connery je prostě Connery. Není to tentokrát 007, který rozdává nejlepší hlášky. Dvojice Wint a Kidd toho moc během filmu nenapovídá, ale když už něco jsou to perly. Nejlepší hláška je ale od nejmenovaného zabijáka - Bond: "Opravdu výborná trefa", zabiják: "Ani jsem nevěděl, že je tam bazén." Jill St. John je opravdu jedna z nejslabších Bond Girl. A závěrečné salto (ne)končící dopadem na hladinu nemělo chybu.

Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

Karel Zeman dokáže udělat i z tak pro mě nepřitažlivého tématu jako je Orient fantastickou podívanou. Nechte se unášet za doprovodu charismatického hlasu Jana Třísky po mořích a palácích sultánů.

9 a 1/2 týdne (1986)

Necelé dvě hodiny uběhly jako voda, do které komáři kladou své larvy. Ve své době film asi odvážný. Staví ale až příliš okatě na svůdné Kim Basinger, která ale stejně jako Rourke herecky kdovíjak nezáří.

Na dotek (2004)

Velmi velmi zajímavé. Ani bych neřekl romantické, jako spíš sarkastické. Hvězdné čtyřce vévodí zcela jasně Clive Owen, ostatní ale taky nezklamali. Mike Nichols točí snímky k zamyšlení. Tohle není žádná odpočinková letní romance. Idylická láska tady dostává pěkně na frak.

District 9 (2009)

Sledoval jsem sci-fi, thriller, dokument, drama nebo snad akční film? Nevěřil bych, jak se dají tyto žánry tak umně namíxat a zkombinovat, že po shlédnutí nevíte, co jste sledovali, přitom ale nemáte pocit zmatení a nejistoty. Všude se píše, jak byl film levný a přitom to vypadá jako vysokorozpočtový trhák. Při hodnocení jsem přitlačil i kvůli originalitě. Vymýšlet něco nového je čím dál těžší a takové filmy si zaslouží ocenění.

Bigbít (1998) (seriál)

Už po prvním díle mám pocit, že tohle bude parádní dokument. A to ty lepší věci nepochybně ještě přijdou. Pokud vás minul tenhle první a váháte, jestli se ještě dívat, neváhejte.:-)

California Dreamin' (2007)

Tu melodii, kterou jsem poprvé uslyšel v jinak průměrném filmu Chungking express, jsem si hned zamiloval a trvalo dalších asi 7 let, než jsem náhodou zjistil, jaká píseň to je - od jednoho z uživatelů na ČSFD, který ji má mezi nejoblíběnějšími. Takhle trnitá byla cesta k poznání superhitu California Dreamin' od The Mamas & the Papas. V dokumentu zazní zaslouženě hned několikrát, ale i ostatní pro mě neznámé skladby jsou pohlazením pro uši. Vyvážený mix vystoupení a rozhovorů, délka tak akorát. Dokonalý prožitek.

Přednosta stanice (1941)

Vlasta Burian je sice (ne)korunovaný král českých komiků, ale mám pocit, že kdykoliv se s ním na scéně objeví Marvan (a to nejen v tomhle filmu), je to na body tu pro jednoho, tu pro druhého. Jako chameleón se Marvan v minutě několikrát mění v šarmantního asertivního svůdce a přísného inspektora neznajícího slitování.

Smrt si říká Engelchen (1963)

Při čtení knihy ve mě to slovo vyvolávalo úzkost, strach, zoufalství z nemožnosti před ním uniknout - E N G E L C H E N. Ještě teď mi z toho mrazí. Andílek... ČS piloti RAF mají své Nebeské jezdce, partyzáni zase Smrt si říká Engelchen.

Sigur Rós - Heima (2007)

Sigur Rós neznám a i když skupina v dokumentu působí sympaticky, jejich hudba mě neoslovila. Písně mě připadaly stále stejné, způsob zpěvu iritující. Po vizuální stránce nejde nic vytknout a právě za to dávám ty ***. Zaujala jízda na kole v moři (nevěříte? Je to fakt!), vysychání stop v bahně na pláži, koupání v moři (ještě teď mi je zima, brrrr) a práce kameramana. Pokud mě u hudebního filmu nezaujme hudba, nemůže to jakkoliv skvělé zpracování vykompenzovat. Jako reklama na přírodu Islandu dobrý, ale co dál?