Cirkus Maximum (2022)

Petr Šiška už několikrát dokázal, že neumí psát scénáře, přesto to zkouší znovu a znovu. Jeho nejnovější nepodarek tentokrát nerežíruje Dušan Rapoš (asi už na to neměl žaludek), ale debutant Artur Kaiser z cirkusácké rodiny, který do filmu obsadil (soudě podle titulku) všechny své příbuzné. A vznikl amatérský film, který je diletantský ve všech svých složkách. Od roztříštěného scénáře, přes nepovedené pokusy o humor, neherecké výkony většiny zúčastněných, amatérské kamery až k nemohoucí režii. Jediní, kdo vyčnívají z tohoto marastu, jsou Oldřich Kaiser a Jan Přeučil. A ani těch cirkusových čísel moc neuvidíte.

Devadesátky (2022) (seriál)

Čekal jsem to lepší. První tři díly na nás vychrlí asi deset tisíc jmen podezřelých a svědků, v nichž aby se prase vyznalo. Další tři díly pak zdlouhavě popisují dlouhé přemýšlení o tom, kde ty sudy asi jsou, potom neméně dlouhé vytahování sudů a nakonec výslechy plus nezbytnou byrokracii. Což je "strašně" napínavé, zvlášť když orlické vraždy známe všichni nazpaměť. Tohle všechno by asi nevadilo v dokumentu, ale v detektivním seriálu by to chtělo jiné pojetí. Postavy převzaté z Případů 1.oddělení se svým předobrazům (nebo spíš poobrazům) nepodobají ani v nejmenším, herci nepředvedli nic zajímavého, režie taky ne. Pan Mareš navíc ze sebe udělal supermana, který vlastně vyřešil všechno sám, přestože v reálu byl pouhý poskok. Takže pochválit lze jedině rekvizitáře, architekty, maskéry a kostyméry za realistické vyobrazení devadesátek. A zdejším nadšeným uživatelům, kteří sázejí víc než tři hvězdy, fakt závidím, jak málo jim stačí ke štěstí (aneb jak málo stačí k dětskému smíchu...).

Devadesátky - Král diskoték (2022) (epizoda)

Ta záplava jmen a postav je fakt únavná. Chápu, že v Jonákově kauze byla zapletena spousta lidí, ale je opravdu nutné, aby v jednom dílu bylo asi deset tisíc postav ? Nešlo by to trochu zpřehlednit ? Kdo si má tolik jmen pamatovat ? Zatím je ten seriál dost nezáživný. Pan Mareš si neuvědomil, že ne každý se v té síti zločinců 90. let orientuje stejně jako on. A nevím, proč se sem z Případů 1. oddělení přesunuly některé postavy, když se svými staršími verzemi nemají kromě jmen vůbec nic společného (hlavně Finger coby mladší verze Polívky je totálně mimo). A co se týče vychvalovaného Michala Novotného - s takovouto výraznou parukou by vypadal jako Ivan Jonák skoro každý. Včetně mne. Včetně Jana Čenského, Jiřího Krampola nebo Kateřiny Brožové.

Duch (2022) (seriál)

Ten nápad s duchem (byť vypůjčený z RaH) měl potenciál, ale čeští scenáristé nemají dost talentu na to, aby ho bezezbytku využili. Vlastně možnosti tohoto námětu nevytěžili ani z poloviny. Režiséři zase pro změnu nezvládli akční scény. Zachraňuje to Predrag, občasná povedená hláška a fakt, že i přes uvedené nedostatky se na to celkem příjemně kouká.

Erhart (2022)

Debutant Jan Březina se pokusil tuctový příběh o tunelování v 90. letech podat v podobě artového psychologického dramatu, ale výsledek je dost nudný a nezáživný, přičemž výsledek hrdinova pátrání je jasný dlouho dopředu. Ale aspoň je to pokus o jiný typ filmu, než jaké se u nás stabilně točí.

Grand Prix (2022)

Je potěšitelné, že se u nás někdo pokouší natočit jinou komedii než romantickou, ale stejně jako ty romanťárny ani tahle komedie o partě loserů není zábavná. Řada populárních herců se sice vyřádila v pro ně nezvyklých rolích, ale žádná z těch figurek mě nepobavila. Pro mě je tohle zbytečný film, který mi nic nedal, naopak mi vzal - 107 minut.

Hádkovi (2022)

Taková variace na Schulhoffovy satirické komedie o Novákových a Bartáčkových, i když Hádkovi jsou po humorné stránce o poschodí níže. Přesto to většinou zábavné je, což lze ocenit o to víc, že tvůrci byli omezeni jedním bytem. Přesto ke konci už filmu přece jenom začíná padat řetěz... Herecky obstojné.

Hodinová manželka (2022)

Škoda, není to úplně ono. Hlavní dvojice má spolu chemii, příběh je taky fajn, ale vadilo mi to expresivní ukřičené brazilské herectví a příliš rychlé tempo. Kdyby to natočil někdo jiný, kdo by zvolnil tempo a vedl by herce k decentnějším výkonům (klidně i ty stejné herce), byl bych spokojenější.

Hranice lásky (2022)

Kultivovaně natočené, slušně zahrané a hvězdně obsazené i v nejmenších rolích, ale mám problém s tématem filmu, který jen potvrzuje můj názor, že podobné sexuální experimenty jsou jen pro lidi, co nemají nic na práci a netíží je ani žádné pořádné starosti, takže mají čas vymýšlet hlouposti. A z čistě formálního hlediska mi vadila přemíra záběrů točených mobilem.