The War on Democracy (2007)

Úžasně INFORMATIVNÍ dokument! Zdráhám se říct, přímo dokumentární perla. Na začátek bych chtěl zbourat pár zdejších vyjádření, které mohou dost lidí odradit od sledování. Hlavně, absolutně nezáleží jestli si hrajete na ty pro tuzemské podmínky směšné pojmy jako "levičák" nebo "pravičák", pokud jste normálně a zdravě uvažující člověk, který vraždy dětí považuje za ohavné, tento dokument vás zasáhne i když budete třeba anarchista. Jednostranné glorifikace Huga Cháveze se rozhodně obávat nemusíte, protože v dokumentu promluví a zazní více lidí, kteří ho odsuzují, než těch, kteří činí opak. Nemluvě o tom, že západní člověk si pod pojmem "Chávez" představí naprosto zdémonizovanou osobu, tudiž můžete získat maximálně tak pohled z druhé strany, což jste do této chvíle neměli moc možnost. 90%

WikiLeaks: Válka, lži a video (2011)

WikiLeaks a noční můry plné moči na prostěradle v podání americké vlády, armády a ostatních složek této bašty "demokracie" a vzoru pro všechno živé na Zemi. Ano, hrdá Amerika a převážně její armáda se už od války ve Vietnamu poučila a novináři si už nesmějí dovolit takový luxus v podání pravdivého válečného zpravodajství z války, kde se "šíří demokracie" na ropných polích. Ostatně, kurva, vždyť něco takového jako válka do které je zatažena polovina armád západního světa, je přece jen soukromou party na dvorku oplocené zahrady, kde volně dostupné informace pro občany platící ty armády, nepřichází v úvahu! To se pak objeví jedna webová stránka, která pouze zveřejňuje jí zaslané informace vytvořené přímo armádou, kde vévodí takové lahůdky jako vraždění dětí, civilistů nebo neozbrojených novinářů, případně jasně deklaruje, že zbraně hromadného ničení byl jen rafinovaně lživý pojem, a hned je oheň na střeše a demokracie v celém světě ohrožena! Škoda, že lidem je to stejně u prdele a večer si zapnou televizní noviny na Nově, kde uvěří naprosto všemu, co je jim naservírováno. 11/9 pak zapálí svíčku se zdviženou pěstí směrem na Blízký východ a salutem směrem k americké vlajce a pravá podstata jim bude nadále unikat. Jediné, co mi chybělo u v tomto dokumentu zobrazených směšných nařčeních členů WikiLeaks ("tresty smrti pro všechny", "jsou to špióni", "teroristi!!!", "nechat popravit je málo"), ze strany amerických republikánů a jiných pomatenců, bylo ohrané a trapné klišé o tom, že "jsou to všechno jen konspirační teoretici".

I Gordon Ramsay se nechá poučit (2010) (pořad)

Zapomeňte na Masterchefa, Pekelnou kuchyni nebo Noční můry, tohle je jednoznačně nejlepší a nejhodnotnější pořad, který kdy Gordon natočil, bez diskuze. Nehrají zde roli umělé emoce, televizní pózy a tvrdá gesta. Tady se jede čistě na strunu poznání exotického menu asijské kuchyně, což ve výsledku přináší příjemný cestopisný dokument s těmi pro Gordona typickými prvky reality-show. Ramsay zde představuje čistého turistu na poznávacím zájezdu, takže svojí mediální pózu ze svých reality-show ponechal doma a divák má díky tomu možnost vidět jeho nejpřirozenější povahu, včetně té profesionální. Každý díl má podobný průběh, Gordon sežere pár asijských hnusů, naučí se několik lahodných receptů z lokální domácí kuchyně a na konci skládá "zkoušky" před přísnou komisí v luxusních restauracích, což divákovi přináší celkem ojedinělé scény, ve kterých sám velký Kondom Ramsay kazí, je pomalý a fuckuje sám sebe. Naučné, cestopisné a zábavné. 90%

Going Deep (2010) (pořad)

Minimalisticky-fekálně-pubertální humor Kassema G. a jeho "talk-show" s pornohvězdami. Pro mě geniální kombinace, u které se vždy skvěle pobavím. 90%

Výheň (2011)

Mnohonásobně lepší než provařený a k uzoufání nudný The Road, mnohem zábavnější než ještě větší nuda Stake Land a totálně přechcávající prostředím stejnou Knihu přežití. Ačkoliv tyto americké braky jsou z nepochopitelných důvodů považované za nejlepší postapokalyptické filmy současnosti, tato německá varianta na konec civilizované společnosti jim dává přes prdel téměř ve všech ohledech. Vzhledem k tomu, že jsem si ho původně ani nechtěl pustit z důvodu apatie vůči německé filmové tvorbě, mě příjemně překvapil a podal snad největší poctu žánru, kterou jsem za poslední roky viděl, a to říkám zcela vážně z pozice fanouška postapokalypsy. Realistické, dobře zahrané, nijak přehnané a kvalitně natočené. 90%

9/11: Press for Truth (2006)

Lze vůbec podobný druh dokumentu hodnotit jinak? Nemyslím si. Otázka dnešních dnů nezní, kdo všechno věří tzv. "konspirační teorii" o 11. září (všichni průměrně inteligentní lidé, kteří se chtějí o 11/9 zajímat a nebrání jim osobní předsudky, zájmy nebo ideologie v objektivním vyhodnocení jejich zjištění), otázka zní, kdo všechno chce ještě v dnešní době věřit oficiální verzi, která je sama v kontrastu s protiargumenty, naprostou a paranoidní konspirační teorií na fakta směřující ke skutečně pravdě. Ve vědění je skutečně síla a ten kdo nechce nic vědět, nikdy silný nebude. Ač toto klišé působí nesmírně lacině, na účelově zastírací a doslova záškodnický přístup vlády USA, nic jiného nesedí přesněji. Až vám zase tzv. vyznavač oficiální verze bude žvatlat něco o tom, že vy jste paranoidní, pusťte mu tento nenásilný a čistě nekonspirační dokument, jistě minimálně přivře hubu... i když, kdo chce být dobrovolně držen v názorových řetězech, odmítne i darovaný klíč od jeho vlastních pout. Zde odkaz na další vysoce kvalitní dokument o 11/9 90%

Kříž cti (2012)

Solidní norsko-švédský film, ve kterém si z těchto zemí zahrála snad jen krajina. Čistě protiválečně laděný lidský kousek, který se téměř celý odehrává v jedné dřevěné boudě a přesto je zábavný po celou stopáž. Jistě, nic originálního to není, protože podobných filmů se stejnou tématikou vzniklo už několik, ovšem tento je řekl bych jeden z těch nejzdařilejších a hodně mu přidává i fakt, že je založen na skutečné události. Filmu hodně prospívá i to, že Norové až na jednu výjimku, angažovali zahraniční herce, kteří pochází ze zemí, ze kterých prochází i postavy které hrají. Postavy díky tomu působí věrohodně a když se k tomu přičte, že herci je i dobře hrají, výsledek je téměř dokonalý. Samotný film je tak na solidní 4*, ale vzhledem k tomu, že ho natočili Norové a dost sympatickým způsobem, tu jednu hvězdu navíc tomu přisadím. 90%

Kronika III. říše (2006) (seriál)

Kvalitní dokument, který proběhne válku v bleskové rychlosti a o největších událostech a bitvách informuje třeba jen zmínkou. Na druhou stranu mapuje celé nacistické hnutí od začátku až do úplného konce a díky zkratkovitosti obsahuje více informací než jiné dokumentární seriály za deset dílů. Polovina seriálu se věnuje čistě dění v Německu před válkou, takže je to jeden z mála dokumentů o II.WW, který se paradoxně více věnuje dění za období míru, než bitvám a tažením po roce 39. Sympatické je rozhodně i to, že tento dokument je německý a vystupují v něm Němci, kteří jsou až překvapivě sebekritičtí, což je zkrátka zajímavé, protože na podobné dokumenty jsme mohli koukat vždy výhradně díky produkci "vítězných" mocností. 90%

V Hlubokém hrdle (2005)

Nejlepší dokument týkající se porna, jednoznačně. Spojené státy puritánské, které by měly veškeré zákony roztrhat a ponechat jen Bibli a dolary, jsou zkrátka pořád stejné a tento dokument nám to hezky připomíná skrze 40 let staré píchání a cumshoty do hrdla. Tento případ minulosti dopadl dobře a je za námi, problém je ale v tom, že nejmocnější země na světě, která udává tempo téměř celé planetě, stále slyší na nemocné šašky ohánějící se morálkou v jedné ruce, Biblí v druhé a se šlapkou pod stolem, klečící u té třetí. Dokud lidstvo bude bojovat proti vlastní přirozenosti a velebit dogmata a zpátečnictví, pitvat vlastní hovna a tvrdit, že nesmrdí, hnát se za kreténským imaginárním dědkem na obláčku a citovat všechny kokoty, kteří o něm vymysleli (přebrali) pohádky, nemůže tvrdit, že je lepší než opice. Děkuji přírodě, že žiju v době a státě, kde neudávají tempo náboženské organizace, spolky nemocných feministek a puritánští kreténi... 85%

ZERO: Vyšetřování 11. září (2008)

Dokument, který mě přesvědčil. Síla argumentů proti oficiální verzi je zkrátka mnohonásobně větší, než slabota argumentů pro oficiální verzi. Jednoduché: "Byl to teroristický útok, co chceš vědět víc, vole!?", zde zkrátka už neobstojí. Ne v kontrastu s tak těžkými protiargumenty. Konečně zde nevystupují idiotští konspirační teoretici-amatéři, ale skuteční vědci, kteří otevřeně mluví o tom, co zjistili při svém výzkumu a bádání, a rozhodně u toho nechtějí vypadat senzačně (až na italské výjimky). Proto je tento dokument špička v popírání oficiální verze a rozhodně jí doporučuji všem, kteří jí slepě věří, protože pokud vás tento dokument přímo nepřesvědčí, minimálně vám ukáže solidní argumentační zásobu proti všemi omílané verzi, kterou slyšíme každý rok ve všech mainstreamových médiích po konci léta. Já byl do teď zastánce oficiální verze, ale po tomto dokumentu jsem dost na vážkách a přesně tak by to mělo být. Člověk odsouzen věřit jen jedné straně mince, bude za zmanipulovaného idiota za každé situace. 100% http://www.youtube.com/watch?v=z8cw1WaJVpY