Jsem matka (2019)

Nebolo to až tak zlé. Niektoré veci už v komentároch navôkol mohli padnúť. Skrátka, spočiatku to vyzeralo dosť dobre. Len dáko v tretej tretine sa to začína vyvíjať nie až tak nádejne ako doposiaľ. Ale to je len môj subjektívny názor. Je tam cítiť vplyv Terminátora, možno i Vesmírnej odysey, asi kvapky Matrixu, niečo i z 10 Cloverfield Lane, ale to by nemuselo až tak prekážať. Filmu dosť napomáha H. Swank, nemyslím si, že by jej prítomnosť bola odveci. Niektoré efekty, v exteriéroch snímke nepridajú, ale to tiež nebude až taký problém, len správanie postáv je, vrátane „robotky“ niekedy akoby nelogické (?zámer). To vyvrcholenie, vyústenie filmu pôsobí jasne, ale zároveň – chýba tam asi ďalšie dorozprávanie alebo usmernenie, imho skrátka nejako sa pekne vybudovaná stavba filmu zrútila, hoci to dlhú dobu celkom sympaticky fungovalo. +Možno trochu skrátiť stopáž by bolo ústretové. Škoda. ***

Slunovrat (2019)

Po Hereditary ďalší parádny zárez Ari Astera. Hoci trochu netypický a na horor pomerne prejasnený film. Stopáž je dlhšia, i tak to dáko rýchlo ubehne. Švédsko a zasadenie doň, má svoje akési zvláštne, zlovestné čaro, atmosféru (hoci sa natáčalo v Maďarsku). Možný SPOILER: Motív straty blízkej osoby režisér opäť využíva i tu, treba uznať, že pocit smútku, zúfalstva, beznádeje (mimochodom, toho je plný celý film), trúchlenia, vie načrtnúť veľmi sugestívne. Koniec potenc. SPOILERU. Celý film sa snaží byť originálny (inšpirácia "Prútnikom" (: tu je), pôsobivý svojou atmosférou, i celkovým vyznením, zvláštnym vizuálom, v dnešnej dobe sa to o to viac cení. Takýto typ „folklórneho mysteriózneho hororu“ človek len tak nevidí. (Orig. The Wicker Man som nemal možnosť vidieť, ani ten s N. Cageom #a dodatočne dopĺňam, že som ich stále nevidel, ale zábery a ukážky z nich áno, je evidentné, že A. Aster ich videl tiež :-), ale nekazí to zase nejako dojem z Midsommaru.) Režisér týmto filmom len potvrdzuje svoj špecifický rukopis a talent, hoci celý film je v podstate taký trip, resp. riadne psycho, ale zato podarené. Je to divné, trochu zvrhlé, kvapku úchylné, štipku zvrátené, neobvyklé, „ujeté“, šialené, morbídne, s chĺpkom perverznosti, skrátka toto môžem. (: (PS Odporúčam ako možný, voliteľný doplnok klip od Radiohead - Burn the witch, z roku 2016. :) )

Predátor: Evoluce (2018)

Na tento film som sa tešil, trailery boli lákavé, Shane Black bol prísľubom, že by to mohlo vyjsť. Žiaľ, došlo k veľkému vytriezveniu, po skvelom prvom Predátorovi, ktorého nejeden človek videl vtedy v kine, slabšej – ale funkčnej a slušnej dvojke s D. Gloverom a po Predátoroch od N. Antala, s Adrienom Brodym (Antalov počin som docenil až s odstupom času a páči sa mi) dochádza, ak to tak nazveme, k dosť kontroverznej, čudnej a vyskratovanej „štvorke“. Prvý Predátor so Schwarzeneggerom bol originálny, dnes už kultový, s temnou atmosférou, až hororovou, skvelými akčnými pasážami, survival štýl. Shane Black sa v „jednotke“ vyskytoval, a bol možno dobrým papierovým predpokladom dobrého pokračovania. Len dáko to nevyšlo. A je to veľká škoda. Miestami mal človek chuť to vypnúť (aj pri druhej projekcii, to nie je dobrý signál). Z predpokladaného plného beznádeje-survival-sci-fi-hororového filmu vzišlo niečo, čo pôsobí až komediálne, no tiež až trochu trápne, absurdne a nenormálne. Y. Strahovski značne nevyužitá, ako ozdoba pekná. Áno, Olivia Munn je sympatická. To je možno jedno z mála plusov. (Thomas Jane bol napr. v The Expanse dosť sympatický, nenútený, ale tu je to dosť zlé, sakra, wtf?) Ten určitý hype nebol dobrý nápad. Jedno zo značných sklamaní a rozčarovaní.

Zoufalství a naděje (2017)

Film, trochu akoby nenápadný, skromný, avšak so skvelým E. Hawkeom, ktorý hrá skvostne, na ňom v podstate film stojí. Sekunduje A. Seyfried a sekunduje veľmi príjemne, lebo vo vážnejšom projekte som ju zatiaľ nevidel, zapadá dosť vhodne do tejto ekologickej agitky s romantickým presahom, hrejivo romantickým, avšak nie veľmi klišoidnej agitky. Snímok je dosť ľudský, bezútešný, smutný, vyžarujúci frustráciu, ale obsahuje i vrelú ľudskú intimitu, lásku, nehu a nádej. Na eko problémy sa tu nahliada trochu inak, ako je človek zvyknutý, viac cez spiritualitu. Očakával som priemer, videl som zaujímavý, veľmi vysoký nadpriemer (asi to zaradím k osobným topkám), príjemné prekvapenie. Nie som eko aktivista, ani nevyhľadávam Gretu T., ale toto mi veľmi dobre padlo. Možný SPOILER: „Môže nám Boh odpustiť to, čo sme urobili s jeho svetom?“ (Citát z filmu.) Koniec potenc. SPOILERU.