Bullet Train (2022)

Prvá polovica bola celkom zábavná, aj vtipná, nápaditá. Potom to akosi kvapku prešlo vlastne do menej vynaliezavého vzájomného, bezbrehého zabíjania sa a čaro sa akosi začalo viac a viac vytrácať. Je vidieť, že je to film Davida Leitcha (na spôsob Deadpoola 2, len v inom prevedení, s iným príbehom, s inými postavami).  Nenáročnejšia, celkom zábavná, cameovitá, zbesilá snímka, s viacerými nápadmi a s mnohými sympa hercami, s hromadou flashbackov, ktorá však pôsobí miestami plytšie a dosť neskutočne (vlastne takmer neohroziteľní hl. hrdinovia). Ale inak Bullet Train sa vlastne ani neberie veľmi vážne a to je len dobré, a zase aby som sa iba nesťažoval, celkovo ide o pomerne fajn akčno-komediálnu oddychovku, to zase áno. Za troch silných Dieselov, teda tri Podfuc(k)y ;), ehm, tri silné hviezdy.

Nene (2022)

Iný pohľad na problematiku ufo. A zlé to isto nie je. Nope okrem pekného vizuálu má aj určité pravidlá (v podstate niekedy mierne infantilné a divné), avšak v prípade, že ich divák príjme a akceptuje, môže sa dostaviť spokojnosť, ak nepríjme, môže nastať problém. Peelovo poňatie je relatívne originálne, hoci svoje muchy to má. (Dúfajme, že sa dodatočne nedozvieme, ak by vyšiel director's cut alebo by sa točilo teoreticky pokračovanie, že to ufo riadili a riadia belosi. ;) Inak, asi zatiaľ najslabší z troch doterajších filmárových projektov, ale zase podľa môjho skromného názoru - obstojný sci-fi/thriller/horor. Celkovo, hm, za štyroch frustrovaných šimpanzov, ehm, teda štyri hviezdy. ;)

Potvora (2017)

Potvora je dánska, poučná kvalita v podaní predovšetkým skvelej Amandy Collin (nečudo, že si ju do seriálu Raised by wolves vybrali do úlohy psycho-desivej Lamie ;). Príbeh muža a ženy, ktorí spolu začnú vzťah, no po prvotnom láskyplnom vzplanutí sa veci začínajú trochu meniť a muž si pomaly, ale isto uvedomuje, že dáma jeho rozbúšeného srdca (a bytu) je značne toxická, chladnokrvná, vypočítavá manipulátorka. Christian Tafdrup ako tvorca Potvory (naviac po novšom, kvalitnom Speak No Evil) naznačuje, že Dánsku pribudla ďalšia zaujímavá, tvorivá, filmová osobnosť. Za štyroch "podpapučníkov", teda ;), štyri hviezdy.

Bestie (2022)

Vizuálne, aj čo sa týka výpravy, tak ide o celkom príjemný zážitok. Vzhľad šelmy je ako tak v rámci normy obstojný, bolo už aj horšie (v iných prípadoch ;). V mnohých momentoch vydarený thriller/dráma, len v poslednej tretine akoby dochádza k istým nereálnym scénam, úplný záver je taký (možný SPOILER) rozprávkovejší (koniec možného SPOILERU), tým pádom to celé mierne stráca, vo viacerých chvíľach na vierohodnosti a uveriteľnosti. Celkovo, ale sympatická snímka. Za silné tri uspávacie šípky ;), teda, tri silnejšie hviezdy. (Dodatok, keď sa objavil trailer na Beast, ihneď sa mi vybavili o niečo lepší Lovci levov, hoci snímka je staršia, ale imho zaujímavejšia.)

Small World (2021)

Policajt sa pustí do pátrania po unesenej dievčinke z Poľska pedofilnou chamraďou z Ruska a tam to začína... Ono, samotný film, celkovo spracovanie akoby nebolo úplne tip top, niečo tomu ešte chýba, ale posolstvo, pár silných scén, výpravnosť snímky, neodbytnosť policajta a záver Small Worldu z toho robia zaujímavú vec. Ten záver som nečakal, o to viac sa mi pozdával (nie že by som takéto riešenie glorizoval, ale malo to svoju logiku a je možné to žiaľ pochopiť). Za dej, celkovo za film o ťaživej téme a trochu nečakaný záver by som dal silné štyri, ale za to, že snímka môže teoreticky pomôcť aj k osvete a v potenciálnom boji proti pedofílii a detskej pornografii, v boji proti obchodovaniu s deťmi (ako trebárs doplnkový, edukatívny materiál, ale zase nechcem byť naivný) a odkrýva možno viac vecí, ako to asi do veľkej miery v Európe funguje s touto formou kriminality (týmto je tento počin hodnotný a prínosný), tak celkovo za 4,5 hviezdy. Poland rocks. (*Dodatok, mnohé scény z filmu mi stále idú hlavou, snímka ma nenechala chladným, skôr naopak a to je asi viac než dobrá vizitka. Zatiaľ, za subjektívnych päť krowiek, ehm, teda päť hviezd.)

610 metrů nad zemí (2022)

Thrillerový filmík o dvoch ml. ženách, ktoré s horolezectvom majú už dáke skúsenosti a ktoré ľahkovážne vystúpia na vysokánsku, odstavenú rádio vežu, no a ďalej je to celkom napínavé. ;) Fall sa pokiaľ viem zaobišiel bez dákeho hypu, reklám (aspoň u nás) a je to dosť slušné (v USA bol film v kinách, nejakú tú reklamku som videl, ale minimum).  Herečky sú celkom sympošky. Snímka vie byť pekne napínavá a občas vie strhnúť človeka z rádio veže, teda, hm, strhnúť pozornosť diváka. ;) Jednoduché, funkčné, miestami nervy drásajúce, premyslené, slušne spracované. Za štyroch supov, ehm, štyri hviezdy. ;)

Top Gun: Maverick (2022)

Šesťdesiatnik Tom Cruise stále lieta v tom tiež, lieta v tom rád ;). "Jednotku" som videl dávno, ale celkom mi vtedy sedela. Skôr sa mi pri aktuálnej projekcii "Mavericka" vybavovali Hot Shots s Charliem Sheenom. ;) Späť k Top Gun: Maverick, osobne, celé mi to príde (asi nielen iba mne), ako taký určitý propagačný film pre armádu, US letectvo a ako taká US patriotická agitka (čo je ale zase pri takejto téme a lietajúcich zbraniach trochu aj pochopiteľné). Potešilo pár prestrihov z pôvodného Top Gun-u, ale možno ich mohlo byť o kvapku viac, predsa už uplynulo od TG 1 tridsaťšesť rokov. Hm, inak imho film trochu pôsobí ako taký (až neprirodzene) takmer dokonalý, mierne sterilný, strojený, naleštený, dlhý videoklip (či to je dobré, je asi vec vkusu). Ale mnohým to podľa všetkého vyhovuje. Prvých tridsať min. je slabších, vlastne vyše hodiny film nie je akosi ani veľmi záživný, napokon asi po hodine a desiatich minútach sa to rozbieha a v tých posledných cca. 35 minútach sa to mení na niečo napínavejšie (bolo načase ;). Vzhľadom na to, ako je a bola snímka mnohými velebená a ospevovaná som trochu rozčarovaný a prekvapený a teda z môjho pohľadu sa o filmový zázrak určite nejedná. Mám pocit, že v tomto prípade opäť forma riadne víťazí nad obsahom a trochu nerozumiem tým super vysokým hodnoteniam (teraz osobne dokonca zvažujem, či to nie je skôr zrelé na tri hviezdy, na ktoré to neskôr možno zmením, uvidím, hm, tak hej, každý máme iný vkus a preferencie). Soundtrack nemám dáko napočúvaný, ale vyzerá, že druhý BERLIN - Take My Breath Away sa isto nekoná. Modlu by som z TG: M osobne teda nerobil, ale ide o pomerne kvalitný, poctivý US blockbuster, už iba popkorn. Objektívne, čo sa týka hodnotenia, tak (zatiaľ) za 3,5, ale prikloním sa (aspoň na tento čas) aj z určitej nostalgie ku štyrom machom ;), ehm, teda štyrom slabším hviezdam.

Pistol (2022) (seriál)

Hodnotím priebežne, ešte to nemám dopozerané (ale nepredpokladám, že to kvalitatívne pôjde nadol, skôr asi nahor, iba skromný odhad), ale opäť po čase vznikol kvalitný mini seriál (z rúk už možno trošku kultového Dannyho Boylea) o vzniku punku vo Veľkej Británii, resp. o vzniku kapely Sex Pistols. A je to dobré. Hoci, no neviem, zvolený formát 4:3 je taký neštandardný, tiež použité farby, filtre, je otázne, či to bola dobrá voľba. Cieľom asi malo byť navodiť atmosféru tých čias a ducha doby, len osobne by som bral asi bežný, dnešný formát. A farby, hm, možno iba trošku ubrať (?). Ale oká. Rozbeh nie je veľmi rýchly a prvý diel je vlastne miestami trochu aj nudný (pri kombinácii - punk & Danny Boyle by človek čakal skôr dáky zbesilý, stále pulzujúci, živelný, kvalitný ekrazit). Tiež rôzne prestrihy a Boylove známe nástroje občas pôsobia dosť chaoticky (čo je asi aj chvályhodný zámer pri projekte o punk kapele), len pre diváka to môže byť niekedy mierne mätúce a nadužívanie môže spôsobiť namiesto príťažlivosti skôr opak. Seriál začne byť zaujímavejší, tak od druhej časti. Prínosom je, že Pistol prináša veľa známych, ale aj dosť menej známych informácií o kapele, songoch, o pozadí, takže vie diváka v prípade potreby obohatiť o fakty. Ako fanúšik - zatiaľ za 4,5 zicherky (spínacieho špendlíku), teda 4,5 hviezdy. ;) (Bežný divák možno za 3,5 až 4 stars.)

Stínohra (2022)

Slovenský thriller/dráma/psychologický/revenge s M. Ondríkom a nebolo to vôbec zlé. Miestami to v niečom (vzdialene) pripomína posledný (zremakeovaný) Death Wish, kde B. Willis ako lekár usiluje o odplatu. Tu je to M. Ondrík (ako zdravotnícky záchranár), ktorý tiež potrebuje niečo vyriešiť. A tým aj dáka podobnosť s Death Wish vlastne končí a Prianie smrti od toho ani nie je dobré očakávať. Tieňohra ide svojou cestou a film má svoju vlastnú tvár. Nie je to typický film o pomste. Je viac nejednoznačnejší, komplikovanejší. K snímke sedí aj dobre zvolená jemnejšia hudba, miestami dramatickejšia, ale príjemná. Vnímal som to na 3,5 hviezdy, ale aj za snahu našich tvorcov a celkovo za dosť sympatický film, ktorý nie je plytký a za to, že Bebjak sa usiluje prinášať aj "západnejšie" žánre do našich končín, tak idem do takých štyroch (ale bacha, s prižmúrenými očami).

Predátor: Kořist (2022)

(Text môže obsahovať SPOILERY.) Po hanebnom Predátor: Evolúcia dorazil s novým Predátorom Dan Trachtenberg a v podstate prinavracia značke solídnosť a serióznosť. Vo filme Predátor 2 sa predátori "lúčili" s Dannym Gloverom a odovzdali mu pred ich odletom starú strelnú zbraň z r. 1715, ktorá mala naznačovať, že sú už na Zemi nejaké stáročia a režisér Tranchtenberg privádza divákov práve do tohto historického obdobia (konkrétne do r. 1719), aby priblížil, kto bol majiteľom/držiteľom tej zbrane. Snímka sa podarila, hoci názov Prey je trochu atypický. SPOILER, je trošku také čudné, že Schwarzenegger, ako hora svalov a riadny chlapisko si s Predátorom ledva poradil "v jednotke" a tu s ním zatočila relatívne drobná indiánka so psom. Koniec SPOILERU. Avšak, nebudem sa až tak sťažovať, mne to sadlo, zasadenie medzi indiánov má svoje čaro a celkovo Trachtenberg potešil. (Našťastie sa vyhol nejakým pseudo-komediálnym pokusom ako Shane Black naposledy a urobil z toho pomerne brutálny, kvalitný survival sci-fi thriller.) Za štyri tomahawky, ehm, štyri hviezdy. (Dodatok, vizuál toho medveďa veľmi nevyšiel, tiež design hlavného príšeráka nie je ideálny, ale zase nesťahuje to nejako dramaticky snímku ku dnu, to zase nie.)