Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Seriál, ktorý som sledovával v noci, dávnejšie na dákej SK televízii (asi STV). Divné, sci-fi, ale také veľmi osobité, vždy som náhodou natrafil na ďalší diel, ale dáko si ma to nezískalo. Akcia takmer žiadna (aspoň vtedy v tých dieloch), riešili sa tam vzťahy. Lenže, akosi ma to začalo vťahovať do deja. Nedalo mi to, trochu som si o tom začal zisťovať viac. Pustil som si to od začiatku. A vlastne… zatiaľ asi najlepší sci-fi seriál (aspoň pre mňa), s trochu zvrátenou, ale veľmi kúzelnou Triciou Helfer a ďalšími skvelými postavami (a hercami). Paranoidná atmosféra seriálu je takmer na dennom poriadku, diely na seba nadväzujú, niektoré postavy majú kadejaké aj vážnejšie bežné ľudské problémy (napr. alkoholizmus), i veľmi zlé vlastnosti, niekedy je to dosť psychologické, niekedy dosť duchovné (so svojím vlastným BSG spirituálnym systémom), niekedy sa riešia vo veľkom vzťahy, niekedy politické otázky v BSG. Vysokú úroveň majú efekty a špecifická hudba, nevšedná kamera a nepriatelia sú oproti bežným sci-fi seriálom, no prosto iní. Ale práve to tvorí čaro a podstatu tohto famózneho, špičkového seriálu, ktorý latku nastavil privysoko (hoci je to vlastne remake) a to je iba dobré. Za päť Cylonov, ehm, päť vesmírnych hviezd. ;)

Rocky Balboa (2006)

Trochu bol človek na vážkach, či nepríde ku sklamaniu. Našťastie nie. Zadarilo sa. A dosť sa zadarilo, ťažko napísať, či to nebude rovnocenné “so štvorkou” v kultovosti, prípadne v obľúbenosti. Motivačné príhovory z Rocky Balboa sú u mnohých ľudí trebárs na soc. sieťach dosť obľúbené. Stallone tu je vo forme, i po toľkých rokoch. Je tu prítomná určitá melancholická atmosféra, zároveň je tu veľa odhodlania a zadosťučinenia. Údajne Stallone je z celej série Rocky filmov najviac hrdý práve na tento, pretože to vraj nikto nechcel natočiť a Stallone sa vraj snažil o realizáciu skoro šesť rokov a cesta ku vzniku snímky bola vraj veľmi ťažká a kľukatá. Každopádne, Rocky “šesť” sa veľmi podaril!

Ve jménu Krista (2016)

Zaujímavý počin, ako stvorený pre obdobie Veľkej noci. Možno nie úplne presný vo všetkom, ale niečo také sa mohlo teoreticky stať (myslím-vyšetrovanie). V mene Krista je v mnohom podobný filmu Tajomstvo Kristovej hrobky s D. Lundgrenom, no predsa je iný a má svoju vlastnú tvár, na slušnej úrovni. Je potešujúce, že film bol aj v kinách. Joseph Fiennes tu odvádza pomerne dobrý výkon. Risen je síce trochu drsný, brutálny, ale Rimania takí boli a rovnako aj tá doba. Cliff Curtis tu dosť sedel do tej veľmi dôležitej role, Pána. Prosto, podarený a kvalitný počin!

Vivárium (2019)

Bezútešné, divné, s chladnou atmosférou, mystery-sci-fi plus sem-tam závan hororovosti /v niečom to možno pripomína atmosféru (aspoň mne sa zdá) Stepfordských paničiek, iba sčasti/, ale poteší pohľadná, ale strhaná Imogen Poots. Eisenberg tu tiež pasuje, nie je to prvá kooperácia tohto hereckého dua, dosť k sebe sedia. Tak možno cca. od polovice začne Vivárium smerovať žiaľ trochu do akéhosi šedého priemeru. Je možné to teoreticky vnímať aj ako úvahu nad životom človeka, nad márnosťou života (najmä možno v zmysle kolobehu - zrod dieťaťa, vzťah s rodičmi a výchova, smrť rodičov). Hoci je to dielko vcelku dosť originálne. Trošku možno ozaj ako nejaký diel Krajných medzí. Ale výsledok mohol byť ešte lepší. Žiaľ niečo tomu chýba. Možno lepšia pointa filmu, resp. výraznejšia by isto pomohla. Alebo dáky twist v závere. (?) Tak či tak, film až tak ničím žiaľ veľmi nestrhne pozornosť, ale ani neurazí.

The Hot Zone (2019) (seriál)

Kvalitne obsadený seriál, z produkcie National Geographic o malej, ale nebezpečnej Ebola epizóde v dejinách USA, kam sa tomu sajrajtu podarilo v minulosti prekĺznuť (v čase korony je seriál isto aktuálny, hoci sa dostal na obrazovky mesiace predtým). Dej sa odohráva prevažne koncom 80-tych rokov, kedy k tomu došlo. Tvorcovia približujú tento zákerný vírus i jeho pôvod. Dosť napínavá, "chytľavá", určite nie nudná vec (aspoň nie pre mňa). Táto nebezpečná udalosť údajne viedla k vytvoreniu nových epidemických protokolov. Pre fans filmov, seriálov o katastrofách, epidémiách je to zásah do čierneho.

Díra (2019)

Španieli opäť nesklamali. Film, ktorý pripomína v niečom Kocku, asi i Saw, Snowpiercera, azda i brazílsky (tiež Netflix) seriál 3%, aspoň v niečom, ale sám o sebe je dosť originálny, dáko nekopíruje. Hlavne je riadne záživný, chutný (: a dosť si vie diváka omotať okolo prsta. V rámci žánru, je to sci-fi, len dosť brutálne sci-fi, možno priam hororové (?), ale to je iba dobré. The Platform má presah do kritiky dravého kapitalizmu, konzumu, mamonu (skrátka dnešnej doby) a záver Diery - je iba peknou bodkou. /Dvakrát nepoviem, že by mohlo teoreticky vzniknúť i pokračovanie, podobne ako u Kocky, Saw, Snowpiercer (a pripravované seriálové spracovanie), keďže tento koncept môže byť vďačnou témou na ďalšie spracovanie a mnoho vecí zostalo nejasných, ktoré by bolo možné niekde dovysvetliť..., uvidíme, či uvidíme./

Nabarvené ptáče (2019)

Mne sa to veľmi páčilo. V. Marhoula je možné závidieť. Áno, protivojnová snímka. Áno, plný ukrutností. Áno, skvelé dielko. Ono, údajne realita s Kosińského dielom, skrátka, že si to Kosińský vymyslel. Pravda je však taká, že podobných detí a obdobných príbehov (no reálnych) bolo asi veľa a to je skôr realita, smutná. Veľmi sugestívne. V. Marhoul stvoril ozaj veľký film. Človek by sa nedivil, ak by o režiséra prejavili záujem zahraničné produkcie. Azda V. Marhoul bude príkladom, možno vzorom (latku nastavil skutočne vysoko), pre mnohých filmárov v našich končinách, ako má pôsobiť, vyzerať kvalitný film, s myšlienkou (nebezpečenstvá antisemitizmu, rasizmu, fašizmu, ale i zla medzi ľuďmi, je viac než vhodné si toto, hlavne v súčasnosti pripomínať). Epizódovité využitie hercov ako U. Kier, S. Skarsgård, H. Keitel, B. Pepper isto poteší nejedného cinefila, neuveriteľné, ako ich šikovne V. M. zakomponoval do veci. Veľmi ctižiadostivý, cieľavedomý projekt. České levy sú aspoň určité ocenenie, hoci asi ambície boli väčšie, len kto vie, ako to v zámorí všetko funguje. Klobúk dole.

Mezi vlky (2011)

Za posledné roky sme si zvykli u L. Neesona skôr na pomstu, bitky, zabitia, streľbu a prípadne opäť pomstu. A to je dosť vyhovujúce. Tento film tiež patrí do skupiny, kde nemusí jedna projekcia stačiť. U mňa začal fungovať až od druhej projekcie (a to s väčším čas. odstupom). Každopádne, Neesonovi to tu sedí, tentokrát nie je z neho "bitkársko-mstivý otec zabijak“, ale špecialista na vlkov, s neľahkou minulosťou, s nervami zo železa. Film sprevádza istá dávka poetiky, slušnej hudby, zimnej atmosféry a akejsi celkovej melancholickosti, skľúčenosti a beznádeje, i toto z filmu robí taký maličký klenot medzi haldami ďalších. Zaujímavý je aj určitý informačno-náučný aspekt The Grey - o vlkoch. (Určite to v komentároch padlo, ale netreba prehliadnuť scénku po záverečných tit.)

Dredd (2012)

Stalloneho predchádzajúci Sudca Dredd bol taký určitý priemer. Zaujímavé sci-fi, ale nič prevratné (pre mnohých prepadák). Viac filmových. stars, rozpočet bol aj na vizuále vidieť, ale veľmi to nepomohlo. Druhý film o Dreddovi mega hviezdy nemá, minimálne K. Urban je známy, efekty sú, ale tak skromnejšie, ale dobré, hlavná zápletka takmer rovnaká ako v The Raid z r. 2011. Ale kto by to zazlieval, keďže to vôbec nevadí a tento Dredd sa „s komornejšou“ zápletkou dostáva, čo sa týka pútavosti, dúhovosti (nie LGBTI), akcie, čo sa týka aj určitej drsnosti na oveľa pre diváka zaujímavejšiu úroveň. /Možno by som vyzdvihol aj SK dabing, videl som i ENG verziu, ale tomuto Dreddovi náš dabing veľmi sedí. (Porovnal som i s CZ dabingom, ale SK sa mi zdá, že snímke dosť pasuje-ale to je len môj skromný názor, CZ dabing býva štandardne kvalitný, práve náš SK dabing v minulosti dosť pokrivkával.)/ Lena Headey hrá sugestívne záporáčku. Celkovo, menej bombastický kúsok (oproti pôvodnému Sudcovi Dreddovi), o to pôsobivejší, silnejší zážitok.

Válečníci (1999) (TV film)

Možno často prehliadané, nepovšimnuté dielko, ktoré som dáko náhodne zaevidoval na ČT2, prvýkrát dávnejšie, taký nenápadný, možno i nedoceňovaný, ale o to viac prekvapivý, odvážny, mrazivý je tento TV film. Filmov z vojny už bolo veľa, ale tento štýl spracovania pôsobí, že možno skôr takto to nejako v konflikte v skutočnosti žiaľ prebieha a najväčšími obeťami bývajú často civilisti a nevinní. OSN v bývalej Juhoslávii predviedlo-ako sa dajú veci pokaziť (predviedli to i v Rwande a inde), modré prilby v akcii/neakcii a otrasné dopady nefunkčnosti vojsk OSN. Dopady konania/nekonania na obyvateľstvo, avšak i na samotných vojakov, na ich osobné životy po návratoch z misie. Toto je asi skôr realita vojen. Veľmi silný, smutný zážitok. Škoda, že je to len TV film (hoci na vysokej úrovni), že to nie je kinofilm, čo by prešiel vtedy i plátnami kín. Asi je tam primálo výbuchov, digi bordelu a téma nie je až taká pohodlná a možno politicky vhodná, možno iný dôvod, asi úspechom bol vôbec TV formát. Každopádne, plná paľba hviezdičiek.