Sebevražedný oddíl (2021)

Úvod a prvá tretina celkom vtipná, svižná a nárezovitá.  Dáko možno po prvej tretine nastáva akýsi útlm, čo ma trochu prekvapilo, potom to opäť naberie obrátky a záživnosť. Len dojem už zostal. Inak, dosť odvážne poňatie filmu, Gunn sa odviazal, hádže tam krv, čierny humor, na dnešnú dobu pomerne drastické fóry a iné veci, čo by v súčasnej korektnej ére nie každý čakal, to je iba dobré. Imho  "jednotka" D. Ayera sa mi pozdávala trochu viac (asi hromade ľudí skôr vyhovuje najnovšia "2ka"). Ayerove prvé spracovanie by som si pozrel i druhýkrát, súčasnú "2ku" skôr nie, ale možno som iba staromódnejší. Samovražedný oddiel, aktuálny, obsahuje aj značnú prekombinovanosť, pretlak všakovakých motívov, čo by nebolo možno zlé, len niekedy sa v tom divák môže už trochu strácať, možno to spôsobuje viac škody ako úžitku. John Cena to tam celkom príjemne osviežil. *King Shark je dosť zaujímavá postava (;. Soundtrack, ako inak, je opäť skvelý. Celkovo, tak za 3,5 "lasičky", teda, hviezdice ;).

Bitva o Sevastopol (2015)

Najprv som zvažoval, tak za seriózne štyri hviezdičky. Len dáko som sa dostal k druhej projekcii, ten výtvor ma emocionálne dáko zmohol a nejako si ma získal. (Rusi, vieme a zažili sme si s nimi svoje, o Vrběticiach ani nehovoriac. Ako bonus železná opona, rok 1968 a iné radosti. Škoda rečí/písmen.) Avšak nechcem sem miešať politiku, krivdy a rôzne peklá, ktoré sme si užili. Prosto, čo sa týka filmu, je podarený a je to celkom "šleha". Chyby a nedostatky by sa dali nájsť, to určite. /Napr. miestami je tu trochu veľa propagandy, príp. prehnaného patriotizmu (hoci to robievajú i Američania, ale s brutálne vyššími rozpočtami)/. Bitka o Sevastopoľ má svoju vojnovú /niekedy dosť drastickú/, avšak aj romantickú linku, čo je celkom milé zistenie, dá sa napísať, že film je vhodný i pre širšie publikum. /Podobnosť s Enemy at the gates - nejaká by sa dala vidieť, to áno, ale nejde "o obšľahnutie"./ /Ruská hudba, v niektorých momentoch je poriadne efektívna, zvláštna, dojímavá a dnes už i trochu exotická. Napr. (pozor, video je zostrih z filmu, obsahuje SPOILERoidné veci) OKEAN ELZY - Obiymy./ Už sa krotím radšej s tou sentimentalitou. (: Pre mňa ide v podstate o neznámy team tvorcov, hercov etc., výsledok je o to viac príjemný a značne uhrančivý. Isto, film hrá sem-tam i na city /no to robia i haldy iných/, ale paradoxne mi to tu nejako vyhovovalo. Súdruhom to opäť vyšlo. Mne osobne, subjektívne za 4,5 (riadne červenej) hviezdy, príp. 9/10. /Dodatok, pre bežného diváka, tak objektívnejšie 4 hviezdy, príp. 7-8/10./

Jiná země (2011)

Pomalé, celkom nežné, vzťahovo-psychologické sci-fi riešiace do veľkej miery pocit viny. Dosť slušná pocitovka. I Origins od rovnakého režiséra bol originálny, výraznejší zážitok s očarujúcim, podmanivým songom od The Dø (Dust It Off). Tempo a atmosféra tohto filmu je vítanou a príjemnou zmenou oproti "bežným" filmom. /Pri Another Earth je cítiť menší rozpočet, čo sa týka kamery, spracovania, o to viac príjemnejšie je zistenie, že predčí mnohé predražené projekty bez srdca, iskry, prípadne správnej chémie. Niekedy menej je viac./ Pôvabná Brit Marling sedí do hlavnej úlohy veľmi dobre. Bolo to ľudské, emocionálno-príjemné cinema pohladenie. Mmm.

Náš vůdce (2008)

Inšpirované reálnym experimentom Rona Jonesa v Palo Alto. Tým to nadobúda vážnejšie rozmery (ešteže máme pseudoneonacistov v parlamente :); čo na to napísať, slovo tragédia je slabé slovo). Film nie je spracovaný zázračne, nie je to veľdielo, ale má dosť silnú myšlienku a posolstvo. A hoci som pôvodný The Wave nevidel, i tak vôbec nenudí a zdvíha zarážajúco, až desivo varovný prst. Zaujímavý moment je, že je rovno paradoxne z nemeckej produkcie. Die Welle by som odporučil asi povinne púšťať školákom na školách a tiež to občas dávať aspoň v TV. Varovné, poučné, pútavé a užitočné dielo. Potlesk tvorcom.

Daman akeseo guhasoseo (2020)

Film trošku v niečom evokuje i legendárneho Leona (aj Muža v ohni), akási variácia, hlavne v určitých momentoch, nechcem veľmi spoilerovať. Záporák je dosť nepríjemný a pekne to vie v Deliver us from evil "rozjet" a hlavnému hrdinovi zavariť. /Inak, ak to ozaj takto chodí s obchodom s orgánmi, napr. v Thajsku, tak je prínosom, že film na to poukázal./ Pôvodne som myslel, že tak za poctivé štyri. Ale ten záver bol imho pomerne "kulervoucí", film je schopný si diváka dosť omotať okolo prsta, vie byť riadne dojímavý a nemohol som ísť zatiaľ pod päť. (PS To decko je setsakramentsky sympatické.)

Válka zítřka (2021)

Na niečo podobné sme možno viacerí dlhšie čakali, na ľahšie, kvalitné sci-fi potešenie. Chris Pratt je ok, trochu dokonca pri scéne, keď vyšiel z bazéna aj pripomínal Toma Cruisa /z Edge of TOMORROW/. :) Y. Strahovskej to tento raz vyšlo, po predchádzajúcom sci-fi fiasku v žiaľ nepodarenom pokračovaní Predátora, je v The Tomorrow War dosť mňamkózna (nie, že by predtým nebola). /Nemožno si nevšimnúť ani prvky eko agitovania (obrovský problém spôsobený postupným roztopením ľadovca). Nuž, ale dobre./ Hoci to niekedy sem-tam i zaškrípe (nejaké nelogickosti, resp. abnormality, pád do bazéna, občas sú vtipy trochu zvláštne a iné drobnosti), ale ok, je to popkornový akčňák a po pandemickom útlme takýto kúsok dokáže človek duplom oceniť. Tvorcom The Tomorrow War to vyšlo. Nie je to zázrak a je to aj extrakt z iných filmov, ale predpokladal som možný ťažký prúser a bol som dosť milo prekvapený. Štyri hroty, ehm, hviezdy. :)

Střípky (2021)

Po určitej dobe dobrá krimi. Rami Malek v norme, Denzel ako ústredná postava je štandardne sympoš (trochu mi zložitá situácia a minulosť jeho filmovej úlohy pripomenula jeho postavu z filmu Let, z roku 2012). Jared Leto, tiež ho dáko vždy nemusím, ale aj to málo, čo predviedol bolo pomerne výrazné. Pôsobí ako slušný psychoúchylný zvrátenec (:, prosto sympaťák. K dielku som sa dostal neskôr, ale som rád, že som ho videl, pretože som ho nejako odkladal. A neľutujem. Prielom v kinematografii to nie je, ale je tu vidieť poctivosť, serióznu filmárčinu a snahu o iné ukončenie, ktoré možno nie je také klišoidné. Po zhliadnutí zostal vo mne taký sladkotrpký, najmä trpký pocit z toho, čo sa dialo v rámci príbehu. Prosto film ma vôbec nenechal chladným a to je dobré. /Ono by to aj lákalo predtým dať iba tri, ale inak, snímke sa darilo držať napätie takmer celý čas (aspoň u mňa), plus traja spomenutí páni a nie typické zakončenie./ Štyri "střípky".

V zajetí (2020)

Pri tomto filme mám určitý problém, očakával som mizériu, resp. úplne sivý/šedý priemer.  V čase pandémie, keď ešte i tých novších filmov je skromný počet a rozhodne nie všetky sú kvalitné, skrátka, v podstate ma Run dosť prekvapil a to milo. Má to svoje muchy, ale imho dosť zaujímavý nápad, dobré a pomerne /pre mňa/ nevšedné poňatie a vťahujúcu komornú atmosféru. Sarah Paulson je tu veľmi veľmi "zlobivá". :) Veľmi dobrá voľba, čo sa týka hlavnej úlohy /kedysi som ju veľmi nemusel/. A ten koniec, myslím to finálne finále, pôsobí satisfakčne. Hm. To bolo prosto, sakra, fajn!! Dobre mi to padlo.

1917 (2019)

Tak, pre mnohých škoda, ale osobne som rád, že Sam Mendes pokračuje v točení nebondoviek. Dosť strhujúce dielo s originálnym poňatím kamery a s relatívne originálnym zasadením do obdobia I. sv. vojny, ktorá predsa nie je až tak často vyobrazovaná. Film obsahuje nejednu drsnú, naturalistickú scénu, čo znásobuje len pocit autentickosti. /Režisér opäť nechal poletovať dáke lupene vzduchom (asi zo stromu čerešne), čo evokovalo Americkú krásu./ Tie tri zlaté sošky zaslúžené.

W. (2008)

Josh Brolin sa ukázal v parádnom svetle. Oliver Stone má/mal dlhšiu dobu Georgea W. v zuboch, čo ale nie je tajomstvo. Tiež som čakal, že bude k Bushovi viac kritický. Každopádne, veľká časť USA bola z vtedajšieho prezidenta dosť na prášky /možno ako niektorí pri D. Trumpovi, ale to je iný príbeh/. Hoci isto mal mnoho fandov, veď sa napokon dostal do úradu, dvakrát. G. W. Bush bol dosť kontroverzná osoba, v niečom možno zaujímavý, ale zároveň ho sprevádzala od počiatkov akási aura nekompetentnosti, nevyspytateľnosti, čudnosti a svojvôle. Myslím, že sa toto režísérovi perfektne podarilo docieliť i vo filme a tento rozporuplný dojem som mal i z J. Brolina a O. Stone opäť pripomenul, prečo mnohí maju radi jeho rukopis. /*E. Banksová, príjemná v úlohe manželky. Niekedy sú trochu mätúce časové skoky, ale dá sa to zvládnuť. Condoleezza Rice stvárnená Thandie Newtonovou, tak to sa podarilo. Ale i Colin Powell, tiež napr. Donald Rumsfeld./ Veľmi dobré.