Dálniční hlídka (2019)

Snímku som si odkladal (opäť ;), aj boli očakávania (opäť ;), ale hm... Dostavilo sa sklamanie (opäť ;). Dosť uťahaný, zdĺhavejší, nie veľmi záživný film, dáka akcia sa vyskytne cca. až po 1hod. Žiaľ, iba taký pomerne suchý priemer. (Nútil som sa, aby som to dopozeral, to nie je veľmi dobrý signál.) Costner a Harrelson dobrí a aj kásting celkovo, ale tak tým to asi i hasne. Netflix sa akosi nepredviedol. Škoda. Každopádne, veľa ľuďom sa to páčilo, samozrejme, je to otázka VKUSU, tak iba za tri tomuto filmovému KUSU. ;)

Bratři (2004)

Z filmu je cítiť Dogmu 95 (môžno i preto niekedy snímka pôsobí ako lacná, zato kvalitná), ústrední herci vhodní a uveriteľní, vrátane pôvabnej Connie Nielsen, hoci jej "vysmútnenie sa" pôsobí na mňa osobne dáko nie až tak veľmi autenticky, ale asi to bolo nutné pre účely filmu. Ono je to vzťahová dráma reznutá vojenskou drámou a pohľadom na dôsledky a následky traumy z voj. misie. (US remake som nevidel.) Koniec na mňa pôsobil, tak prirodzene, ľudsky, pekne. Vojny sú špinavosť, v aktuálnej situácii s UKR si človek asi o to viac uvedomuje dôležitosť svetového mieru (ale viem, už to asi trochu začína zaváňať dákou súťažou missiek s ich klišé krédami ;).

Poslední noc v Soho (2021)

Obe ústredné postavy, herečky sú sympošky. (Natískanie afroamerického priateľa nasilu do snímky pôsobí ako päsť na oko, ale dobre.) Celý film je taká podarená vizuálno-hudobná hrátka, ktorá miestami pôsobí možno trochu až "muzikálovo", ale iba pôsobí, no nie je. Záver nie je prevratný, ani veľmi šokujúci, ale bol inak ok a hlavne, že film nepotopil. Taký celkom príjemný thriller-horor ;).

Krvavá neděle (2002)

Kto chce možno trochu viac porozumieť problematike Belfastu, Severného Írska, IRA, pochopeniu možných rizík Brexitu, ktorý sa už udial, prípadne pochopiť, o čom je od U2 - Sunday Bloody Sunday (ktorú tiež prevzali Radiohead a iní), tak je do veľkej miery na správnom mieste. Po cca. 40-45 minútach sa spustí značná "mela", ale napätie je možné už krájať predtým. Paul Greengrass v úlohe režiséra i scenáristu tu predviedol svoj osobitý, originálny rukopis v plnej kráse. Snímka v mnohom predčí nejeden vojnový film (ale to je iba dobré), hoci to má byť skôr strhujúca dráma o tragickej, príšernej nedeli, ktorá je žiaľ smutnou kapitolou dejín Británie.

Seveřané (2016) (seriál)

Kto má rád skeče, situačný humor, občas trochu zvrátený a čierny, slovné hračky, srandičky vsadené v podstate do relatívne vážne tváriaceho sa, kontinuálneho seriálu o vikingoch, tak je na správnom mieste. Monthy Python humor, k tomu i Big Train, skrátka je tu dostatok absurdnej a bizarnej zábavy (ale ako už bolo i v okolitých komentoch naznačené, nejde zase o srandu na každom kroku, nie je to skeč show, tiež často ide aj o humor verbálny; skeče a gagy sa vyskytujú, ale skôr tak raz za čas). (Text môže obsahovať nejeden SPOILER.)  („Možno to začalo ako znásilnenie náčelníka, ale potom sa karta náhle obrátila a náčelník sa stal aktívnou stranou. Áno. Náčelník použil prsty i jazyk a zahájil tak prudký protiš*k, čiže sa zo znásilňovaného stal znásilňovateľ." ;) Kvalita dielov je mierne kolísavá, možno ako u viacerých komed. seriálov. Druhá séria mi imho pripadá ako najpodarenejšia. (Rozhovor dvoch vikingských dám: „Frøya, vyzeráš čerstvo penet*ovaná, znásilňuješ niekoho, aby si zabudla (na stratenú lásku)?" ;) (Debata otrokov pri nočnej opekačke: „Máte žúrku bezo mňa?..." „Nie, toto je číra náhoda." „Prebudil som sa a potreboval som cikať a Olav, tuším, tiež potreboval cikať." „Len som vetral mroža." „A ja som vetrala... bobra." ;) Epizódy mávajú príjemných cca. 30min. („Sakra, tu na severe ste tak za opicami..." „-No, ostatní sú. Ja ale nie. Ja som pred opicami.") V 3. sérii potešilo aj parodovanie Game of thrones.  (Štvrtú sezónu Netflix žiaľ zrušil. Tvorcovia sa však vyjadrili, že by sériu radi zrealizovali inými cestami, tak uvidíme.) Za štyroch toaletných stalkerov, ehm, teda štyri genitálske kuchyne. ;)

Rudý přízrak (2020)

Menší, nie dlhý, u nás takmer neznámy film, ale inak kvalitný vojnový thriller. (Jasné, propaganda ruskej armády je tu prítomná, ešte v dnešnej dobe, keď hrozí invázia ruských vojsk na Ukrajinu, hoci tam už po Kryme určitý vojnový konflikt žiaľ je a je trochu zložitejšie sa v tejto situácii k snímke vyjadrovať. Kiež Rusi zostanú len pri točení dobrých vojenských filmov, to im ide.) Rusom nemožno uprieť obrovské zásluhy a obete na potlačení Adolfových über temných síl. Síce nacistickú totalitu Sovieti spoluporazili v r. 1945, ale priniesli žiaľ totalitu svoju, do HUN, PL hneď, do Československa o tri roky neskôr. Na to sa nezabúda.  Samotná snímka na to, že je relatívne skromne pôsobiaca a ledva som ju našiel (iba jedného herca poznám zbežne), je na vysokej úrovni. Vojnové inferno rozpútané na zasneženej usadlosti, statku je parádne spracované. Na zaujatie diváka nebolo treba ani 2hod. (film má cca. 96min.). Za štyri fľaše samohonky (pálenky), teda, štyri silné hviezdy. ;)

Clean (2021)

Adrien Brody to tu dosť roztočil, už to dlhšie nie je ten krehký pianista. („Dobrá dávka sa ťažko zháňa. Ulice boli zaplavené drogami, takže... Vzrušenie z násilia je lepšie než fet. Lepšie než koks. Lepšie než herák. Perník. Crack. Keď máte šťastie, je vašou drogou násilie.") Teraz hrá prstíkmi skôr po kohútikoch na brokovniciach. ;) (V niečom film trošku môže pripomínať Nikdys nebyl a podobné alebo možno vzdialene Death Sentence.) Možný SPOILER, opäť tvrďas chrániaci a pomáhajúci maloletej dievčinke. Len škoda, mohlo tu byť imho trochu viac emócií, viac o vzťahu Cleana s malým dievčaťom (koniec potenc. SPOILERU) a akcia, mohla byť dlhšia. Vhodná minutáž (94min.), spokojnosť. Za tri hasáky, ehm, tri silnejšie hviezdy. ;)

Zpráva (2020)

Je dobré, že sa natočila takáto vec aktuálne aj u nás. /Tiež kvôli tomu, že máme žiaľ exotov, ktorí sa hlásia k ujovi Adolfovi a sedia v našom parlamente, kde pekne zarábajú (hoci neonacisti sú vlastne rozlezení asi takmer všade)./ Film by si zaslúžil väčšiu výraznosť, údernosť, keďže ide o takto citlivú, závažnú a smutnú tému, tvorcovia asi robili, čo sa dalo, keďže asi i rozpočet bol obmedzený, je asi vôbec úspech, že režisér Bebjak to aspoň takto zvládol. Inak nerozumiem, prečo mnohé násilnejšie scény boli rozostrené alebo iba z diaľky naznačené, predsa jednou z hl. point by asi malo byť poukázať na zverstvá, zvrátenosť, neľudskosť a násilníckosť najhrubšieho zrna u nacistov. Tiež som mal problém porozumieť niektorým vetám a rozhovorom protagonistov (boli miestami veľmi tiché, nezrozumiteľné, asi opäť nižšia kvalita ozvučenia ovplyvnená rozpočtom). Ale som rád, že film vznikol a že som ho mal možnosť vidieť, ale malo sa z tejto témy vyťažiť viac. (Dodatok, za tri hviezdy, ale trochu s odretými ušami, škoda, lebo ozaj táto téma ponúkala tvorcom potenciálne fantastický priestor na vytvorenie možno pútavého, poučného diela.)

Král (2019)

Film s vysokými hodnoteniami a aj ódami, k tomu  T. Chalamet, J. Edgerton, R. Pattinson. Takže to vyzeralo veľmi sľubne. Ale ja by som si dovolil to vidieť trochu triezvejšie a imho o žiadnu pecku z môjho uhla pohľadu sa žiaľ nejedná, je tiež možné, že to iba mne nejako veľmi nesadlo, ťažko napísať. Dokonca dve tretiny som bol dosť sklamaný z akejsi nezáživnosti, sem tam to bolo mierne aj nudné, ale iba mierne (veď aj intrigy a palácové reči sa dajú spracovať šťavnato  - stačí sa pozrieť trebárs na GOT). Na zdrvujúce, pohlcujúce, historické snímky typu Statočné srdce alebo Gladiátor sa to nechytá (hoci už len názov filmu je veľkolepý). Každopádne, nechcem tomuto počinu zase krivdiť, lebo výsledný dojem značne vylepšila posledná tretina, ktorá pojednáva o ťažení vo Francúzsku a nechcem ďalej prezrádzať. Ale určite to iba pozdvihlo kvalitatívnu úroveň dielka. Tak za tri loptičky ;), ehm, (silné) tri hviezdy.

Nikdys nebyl (2017)

Nenápadný, komorný, pomalý, zádumčivejší, mĺkvejší film i hrdina. Joaquin Phoenix opäť hrá človeka s duševným problémom (u Jokera iba potvrdil, že mu to ide viac než dobre). Komu vyhovuje štýl filmov ako Leon, Muž v ohni, Ajeossi, Deliver Us from Evil, tak mu bude sedieť asi i tento. Hudba vhodná, výkon Phoenixa skvelý. Záver veľmi uspokojivý. Za štyri kladivá, ehm, hviezdy. ;) (Nepovažujem snímku za kopírovanie Drive, nejaká podobnosť by možná bola, ale Drive isto nie je jediný film o chlapíkovi s kladivom a ani nevlastní patent na používanie kladiva u hrdinu. ;) (PS Možno by nezaškodilo pár minút pridať naviac, kde by sme boli trochu viac oboznámení s vecami, ktorým musel hlavný hrdina čeliť v minulosti.)