WandaVision - Nyní barevně (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Přiznávám, že po dvou černobílých epizodách jsem si na originální retro-sitkomový styl poměrně zvyknul. Pochvala stále nejvíc míří na stranu dekorátérů a kostimérů, kteří do sebemenších detailů precizně rekonstrují 70. (a ostatní) léta. Olsen i Bettany si to neskutečně užívají a záměrně svoje role přehrávají. Škoda jen, že jim scénář ani tentokrát nepřináší žádné úderné vtípky a na rozdíl od skutečného sitkomu se omezí jen na jednu situační komedii (porod). Je to sice WandaVision, ale větší prostor mohli dostat i vedlejší postavy, aby nepůsobili jen jako křoví. Domnívám se, že ještě budou pro příběh důležité. Zároveň se začíná budovat něco hlubšího a seriál brzo přepluje do marveláckých vod. A mě to až tak vadit nebude. 70%.

Ledová archa (2013)

|| R || Weinstein Company || Rozpočet: $40 mil. || USA: $4 563 650 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $86 758 912 || "Barrandovský vlak, který nemůže zastavit, protože by všichni zmrzli" - Tak nějak se dá stručně popsat Ledová archa aka jihokorejský Snowpiercer s hollywoodským obsazením natáčeným v Praze, kdy se celá stopáž odehrává ve vlaku, což snadno mohlo sklouznout do céčkových vod. Jenomže sezklouzlo. S jednoduchou "madmaxovskou" vysvětlovačkou, že je svět v prdeli a přežila jen hrstka lidí ukrytá v nezastavitelném totalitním vlaku, se hned po 10 minutách vrháme do akce. Co taky 2h dělat v uzavřeném prostoru jiného než povstání? Budoucí oscarový Bong Joon-Ho pochopil obsah předlohy a tak, jak ji prý kdysi rychle přečetl v obchodě u regálu, ji rychle i vypráví. Díky jednoduchému hernímu prvku, kdy každý vagón představuje další level, uhání film stejně jako zběsilý vlak kupředu a jen občas zpomalí, aby prohloubil motivy a myšlenky. Tehdy si přichází na své jak Evans, jehož charisma přecejen utáhne i béčkový film, tak i přepálená Tilda Swinton, Jon Hurt a na závěr samotný Ed Harris. Ve své podstatě je Ledová archa dalším z post-apo anti-utopickým čímsi, která si ovšem uvědomuje svou příběhovou jednoduchost a potenciál pro bitky v uzavřeném prostoru jako Old Boy. Přesto na závěr nahodí několik mocných myšlenek o světě za dveřmi, alegorii na zdánlivě nesmrtelný motor vlaku a udržování rovnováhy v uzavřeném ekosystému, jenž dávají připomenout na to nejlepší z Matrixu včetně pár bláznivých scén (cokoliv s Tildou Swinton) a mrazivých momentů (zmražení ruky, Evansovo tajemství). Režie i kamera si šikovně pohrály se stísněným prostorem, zatímco Beltrami doručil slušnou hudbu, která dává zapomenout, že koukáme na nehollywoodský film (je to vlastně fuk). Stejně tak i efekty, které jsou logicky v rámci rozpočtu omezené. Navíc, co byste chtěli v zamrzlém světě vidět? SPOILER Výhrady mám jen ke konci, který se zřejmě záměrně nepřiklání ani k happy endu ani k "záporák měl pravdu", přestože je jasné, že se v takovémto světě nedá dlouho přežít a pokud ano, tak půjde jen o přežívání někde v jeskyni, nikoliv život. Zároveň je naznačeno, že nikdo jiný z vlaku nepřežil a pokud někde na zemi nežijí další lidé, rozhodnutím zastavitl vlak osoudili celou civilizaci k zániku. Pokud je však myšlenkou, že lidstvo raději zemře na svobodě než v zajetí, pak toto rozhodnutí respektuju. 85%.

WandaVision - Nesahej na ten ovladač (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || To stejné jako první díl. Jednoduchý až infantilní sitkomová zábava, jejíž dění nebude mít žádný vliv na budoucí epizody (žádný sitkom na sebe v podstatě nenavazuje), a tak jediné kvůli čemu by mělo 2. díl smysl sledovat jsou vtipy. A ty tu nejsou nebo nemají takový říz. Nápad na kouzelnické vystoupení alespoň spojuje komickou zábavu s jejich superschopnostmi. Opět tomu chybí ten říz a moment, který by z toho udělal víc než jen splácaninu, kterou vymyslel scénárista ráno po cestě do studia. Ono člověk, jenž stojí za kraťasy s Olafem z Ledového království asi víc nevymyslí a Feige si vzal dovolenou. Představa, že čekám týden na minimálně jeden podobný díl ve mě vzbuzuje zoufalství i naději. Tak snad se to ve druhé polovině rozjede v to, v co všichni doufáme - akční nálož. 50%.

WandaVision - Natočeno před živým publikem (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Oceňuji snahu Marvelu přijít s originálním žánrovým pojetím, ať už to v dalších řádcích budu jakkoliv popírat. Nápad na sitcom je velmi odvážný a docela jsem se na něj těšil, ačkoliv jsem si těžko představoval, jak se s ním tvůrci poperou. Výsledek je bohužel dost chatrný a ty, kteří skutečně čekali na humorný sitcom, nepotěší. Zasmál jsem se asi 2x a ani jedna z řešených pod zápletek mě nijak nebavila (Co nezachrání ani Kitty ze Zlatých sedmdesátých...). Tyto nápady se jaksi míjí s cílovou diváckou skupinou 15+, která o primitivní televizní tvorbě 50. let nemá ani šajna. Někteří se možná proto budou smát, jiní nudit. Raději bych si tyto sitkomové díly představil jako desetiminutové skeče ze SNL. Přitom Olsen i Bettany do svých ujetých rolí dávají opravdu hodně. Bohužel tam, kde máme končit vypointovaným vtipem, odhalujeme, že tu něco smrdí a jejich idylický život je pouhou iluzí. To nás diváky pomalu svádí, že to bude celé o něčem úplně jiném, jen si musíme několik epizod počkat. Sami tvůrci (nejpozději ve střižně) očividně prozřeli a sestříhali úvodní díly na 20-30 minut, aby ty další mohly atakovat celou hodinu. Buď jejich originální nápad vzal rychle za své nebo jde o nový tipy šetření peněz na velkolepou akci a natahování stopáže série. Zkrátka tyto 2-3 epizody si nikdy znovu nepustím a budu rovnou přeskakovat do poloviny, kde by se měl seriál skutečně rozjet. Proto zklamaným divákům radím: „vydržte to, bude líp.“ a těm spokojeným: „užijte si to, než z toho bude další marvelovka.“ 50%.

Duše (2020)

|| PG || Disney/Pixar || Rozpočet: $200 mil. || USA: N/A - ČR: Neuvedeno - Celkem: $47 300 000 || Pixar poprvé přišel s ryze dospěláckým animákem, který ovšem přešlapuje mezi látkou pro dospělé a provedením pro mladší diváky. Ba dokonce je to prvně, kdy by se tématika v klidu obešla bez animace. Pár tématicky spřízněných filmů totiž existuje, které se podobně zaobírají tématem posmrtného života. Tady byl zřejmě původní nápad přiblížit tuto látku mladším divákům, kteří nemají přemýšlet o smrti, ale naopak o smyslu života - žít každou chvilku. Jenomže toto publikum spoléhá na trikově vypiplaný animák, jehož příběh je zajímá až na druhém místě. Poprvé totiž u Pixaru sledujeme hlavně běžné lidi v běžném světě. Přiznám se, že bych někdy chtěl vidět pixarovku ve stylu Polárního Expresu čili s fotorealistickými hereci. Na druhou stranu z hravého animáku by se s dnešní technologií stal regulérní celovečerák s "lidskými" herci za 200 mil. dolarů. Proč tedy nenatočit normální film s normálními herci za polovic? A přesně na tom je i Duše. Pete Docter nenatočil další V hlavě ani Vzhůru do oblak, které spoléhaly na fantastický svět, spíš si splnil přání natočit "normální hraný" film, kde je fantasy část jen uměleckou pomůckou k odvyprávění posmrtného světa, abychom se rychle vrátili zpět na zem a pokračovali v jednom životním dramatu newyorského jazzmana a zbloudilé dušičky. Místo objevování cizího světa (který je sice umělecky originální, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je příliš zjednodušení, možná až odfláklý), objevujeme znovu ten náš. Právě tohle putování malé děcka bavit nebude a ty dospělé příliš nenadchne. Duše je dílo, které sází na obsah před formou, jenž ocení lidi, kteří si podobným prozřením dříve anebo právě při zhlédnutí tohoto filmu prošli. Ono vlastně Duše není téměř ničím jiným než 200 milionovou celovečerní adaptací pixarovských "kraťasů" za pár babek, které točí začínající filmaři doufajíc, že jednou dostanou velkou šanci (tak začal i Docter). Přestože je technická stránka famózní, nezlobil bych se, kdyby Disney/Pixar točili i levnější, dospělejší varianty nespoléhající na animované potvůrky a přestylizovaný svět pro Disney+. Tak či tak je Duše o to víc důležitým morálním příběhem v nelehké době, kdy po nás společnosti chtějí, abychom se stýkali přes hologramy, upínali se do virtuálního světa a vlastně zapomínali žít. A za sebe říkám: "Víc duší, míň Mimoňů!!" 80%.

Wonder Woman 1984 (2020)

|| PG-13 || Warner Bros./DC/HBO MAX || Rozpočet: $200 mil. || USA: $28 500 000 - ČR: N/A - Celkem: $118 200 000 || Tohle je průser warnerovských rozměrů aneb pohřbívání další oblíbené značky DC, ze které se podařilo udělat nudnou, pitomou postavu. Po Snyderovi se bude očividně ukazovat prstem na Jenkins, která může za úpadek značky. Problém WW84 je v pokusu o odlechčení příběhu, který jde až za hranici hloupé rodinné komedie z 80. let, která patří spíš někam na streamovací službu...počkat. Srovnání se starým Supermanem je úplně mimo, přirovnal bych ji víc k Shazamovi. Ten totiž neměl žádné velké ambice se stát mega blockbusterem vydělávající miliardy. Přesto se mu povedlo skloubit dětský humor s lehce nadprůměrnou akcí. Navíc oba dva jsou pseudo 80's filmy s odlehčenou notou. Bohužel však WW84 odkazuje na 80tky asi stejně jako Captain Marvel 90tky - pár povinných dobových narážek, které dětska už nechápou, móda, životní styl a miliontou variaci na studenou válku. Ale budiž, aspoň každá komiksovka není v současnosti. Zajímat nás má záporák a ústřední motiv. Jenomže ani tady WW nijak neboduje. Pascal občas roztomile přehrává, jeho Max Lord ale není ničím než businessmanem, jehož superschopnost spočívá v plnění přání z nějakého šutru, o kterém se nedozvíme skoro nic. Přito námět to není úplně špatný, jen v jiném žárnu a s jinými herci. Malý palec nahoru za "logické" odůvodnění návratu Pinea, jehož přítomnost stejně rychle vyšumí jako se objeví (ať mi nikdo neříká, že to nebyl "cash grab"). Stejně tak je na tom Cheetah kvůli povinnému, ošklivému a nepřehlednému CGI finále připomínající to nejhorší z Cats. WW84 se dělí na 2 půlky: První půlka je nepodařený pokus o odlehčenou komiksovku, kterou sráží plytké vtipy, slabá akce a nudné charaktery. Ta druhá se pokouší o epickou akční jízdu plnou scénáristických děr, ošklivým CGI a vše porušující fyzikou. Nevím, jak je na tom komiks, ale zde WW skáče a dopadá na zem jakoby byla z peří. Rovněž objevuje skryté schopnosti, jak se to příběhu hodí a vůbec z toho není cítit žádný "wow" efekt (létání v oblacích je jako co? Superman?). Zimmerova hudba, podobně jako u X-Men: Dark Phoenix, přichází z úplně jiného filmu (1x i doslova) a moc nepasuje, ačkoliv netvrdím, že je špatná (Zimmerův podprůměr). Alespoň se stále dokola neopakuje hl. motiv. Bohužel celé si to pokazil krádeží soundtracku ze Sunshine (to si fakt myslel, že to nepoznáme?!). Aby bylo jasno - WW84 je koukatelný film pokud nečekáte zázraky. Já zázraky trochu čekal u filmu za 200 mega a druhou největší filmovou události roku 2020. Tak či tak skončíte u jednoho zhlédnutí, které vás nijak nenadchne a na film rychle zapomenete. Třeba se to podaří i mě. 50%

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

|| TV-MA || Disney/Lucasfilm || Rozpočet: $120 mil. || Druhá série je jednoznačně lepší než první, ale těžko říct o kolik. I zde je hrozně utahaný, subquestový úvod, který si asi nikdy znovu nepustím a rovnou bych skočil na kapitolu 12, od které se děj pořádně rozjede. Střídání režisérů je výhoda i nevýhoda. Jsou tu jména jako Peyton Reed, Jon Favreau a Robert Rodriguez, kteří přinesli ty nejlepší epizody a měli by mít na starosti celý projekt. Pak jsou tu méně známá jména, která se utápí (nebo jsou jim svěřeny) ty slabší epizody, které spíš působí jako drahý fanouškovský projekt. Vrcholem marnosti je odklizení Baby Yody stranou, aby Mando mohl vyřešit zbytečný úkol. Celkově mi chybí charakterový vývoj a propojení toho všeho, co se událo. Důkazem toho je záporák Moff Gideon, který se objeví až je ho třeba. Tedy posunou seriál načrtnutým směrem. Naštěstí od nástupu Ahsoky je druhá půlka série jedna akční jízda za druhou směřující k nejlepšímu Star Wars finále od Pomsty Sithů. Návrat známé postavy je už trochu povinnost pro SW ságu, ale kdo by na to nadával? Favreau si narozdíl od Abramse vzpomněl, co mají fanoušci rádi a to jim naservíroval. Goransson se do toho vytasil s nejlepším hudebním motivem za několik posledních SW filmů. Otázkou zůstává, jestli má třetí série po závěru té druhé ještě smysl. Věci se totiž můžou posunout k lepšímu nebo naopak k dalším nudným subquestům. Bohužel Disney bude tuto značku dojit ještě hodně dlouho a já se obávám té druhé varianty. I přes to budu u třetí série sedět (snad už v pohodlí Disney+ v ČR). 80%.

The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Jednoznačně dosavadní nejlepší díl seriálu vůbec. Epizoda Rescue přináší zpět to nejlepší ze Star Wars, což jsme málem všichni po tragickém Vzestupu Skywallkera zapomněli. Sláva Favreau a Reedovi, kteří se probudili a začali se seriálem něco dělat. Spojují načrtnuté příběhové linky, Mandoš dokončuje svůj úkol a konečně dojde na konfrontaci se záporákem, který předchozím epizodám zoufale chyběl. Sice mohl být souboj s Temným mečem epičtější, stejně tak jako s Dark Troopers (kteří se pohybují tak pomalu, že jsou pro smích), ale i tak je to fajn akční podívaná. Nejvíc otázek směřuje k závěru - SPOILER - Přítomnost Luka byla poměrně jasná (který jiný slavný Jedi byl tehdy naživu?), a tak jsem jen čekal, kdo se oběví pod kapucí. Trochu smutné, že ani po 4 letech od Rogue One neumí ILM omlazování, aby herci nevypadali jako z plastu. Lukovu přítomnost beru jen jako povinné pomrknutí pro fandy a dojemné loučení s Baby Grogu pod fantastickou Goranssonovou hudbou. Až jsem se cítil, jakobych sledoval celovečerák. No a potitulková scéna s Boba Fetem je spíš jen povinný teaser pro další minisérii než důležité odhalení. 90%.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

|| PG-13 || Amazon Prime/STX Films || Rozpočet: N/A || USA: N/A - ČR: N/A - Celkem: $47 800 000 || Na světě není příliš mnoho katastrofických filmů, které mají koule. Buď jsou to ryzí blockbustery nebo komornější vyprávění s hořkým koncem, ale málo destrukce. Právě sem patří Greenland, ačkoliv ani o efekty nebudete ochuzeni. Zaměření na průměrnou americkou rodinku nebrete jako klišé, ale jako povinný příběhový element pro stotožnění diváka s postavami. Tentokrát přináší opravdu silné momenty, ze kterých vám bude mrazit v zádech. Aneb co se muže podělat, se podělá. Po pár poklidných minutách je celý svět uvržen do chaosu o přežití odhalující to nejlepší a nejhorší v nás lidech. Momentů, kdy si cizinci vzájemně pomáhají nebo naopak ubližují je možná moc, zato každý z nich je opravdu emotivní, napínavý a neočekávaný (tedy spíš v rámci žánru) a nebude vás nudit. Butler, Baccarin i jejich syn hrají své postavy adekvátně. Nikdo z nich není hrdina (vědec, voják), zároveň však můžou být hrdiny v maličkostech jako je vzájemná pomoc. Díky tomu odpadají zbytečné "vědecké" vysvětlovačky, co kam spadne a co to se Zemí udělá. Efekty jsou možná jako z roku 2010 a rozhodně jich tu není jako v Emmerichových filmech (2012, Den Nezávislosti). Naopak je to výhoda, protože už první neplánovaný dopad úlomku komety vás zneklidní a v celém duchu jede zbytek filmu. Dalo by se poukazovat na klišé "proč vše padá jen v USA, proč je to v blízkosti hl. hrdinů" atd, ale přiznejme si, že tohle stejně chceme vidět a přesně o tom je i posledních 20 minut, kdy film přepíná do režimu 2012 a najednou se odehrává až velká shoda náhod. Jenomže to vede ke geniálnímu, napínavému závěru, kdy až do poslední minuty nevíme, jak to se Zemí dopadne. Závěrečná scéna je možná zbytečná, ale opět to, co chci stejně vidět. Pro fanoušky katastrofického žánru a rozpadu civilizace jde o nejlepší počin posledních 10 let a je škoda, že do něj nenarvali víc penez a nedočkal se uvedení v kinech. To bohužel znamená, že podobných filmů bude vznikat stále méně a budou nadále válcované Dnem Nezávislosti, San Andreas, Godzillou atd. O to víc si Greenlandu vážit a chválit jej za (většinou) originální přístup k látce. 90%.

The Mandalorian - Kapitola 15: Přesvědčení (2020) (epizoda)

|| TV-14 || Disney+ || Konečně se do Mandaloriana vkradlo nějaké napětí. Můžu říct, že velmi intenzivní napětí. Celá epizoda je opět jedna velká akční scéna, tentokrát však lépe natočená než v úvodních dílech. Chválím spolupráci mezi postavami, které mezi sebou koněčně budují vzájemný vztah než jen "pomůžuti a už tě nikdy neuvidím". Sice by to chtělo na předposlední epizodu větší tah na branku, stále mám totiž pocit, že jsme teprve za druhou půlkou, no alespoň se nezpomaluje. Bohužel se obávám, že závěrečný díl skončí téměř stejně jako v první sérii a budeme muset zase čekat na třetí. Záporák, kterého už známe, má stále málo prostoru a až moc s ním šetří. Každopádně Rick Famuyiwa se zařadil mezi čtveřici nejlepších režisérů seriálu. 90%.