Sophiina volba (1982)

|| R || Universal || Rozpočet: $12 mil. || USA: $30 036 000 - ČR: N/A - Celkem: $31 000 000 || Je to slabé. Film notoricky známý pro nejemotivnější scénu v historii Hollywoodu nenabízí nic moc navíc kromě flashbacků na 2. světovou válku. Meryl Streep má Oscara právoplatně nejen kvůli té scéně, ale za celkovou věrohodnou proměnu v polskou holku. Hleděl jak je její polština a němčina dokonalá, až jsem si myslel, že skutečně pochází z Polska a ne z Ameriky. Bohužel ostatní herci a jejich postavy nejsou příliš dvakrát zajímavé nebo dobře zahrané. 3 postavy, kde 2 znich tají svou ošklivou minulost a jedna, která ji odhalí. Možná je moje chyba, že jsem čekal spíš Sophiiny vzpomínky na Holokaust a místo toho dostal drama romantického trojúhelníku na ploše 2,5h zavřené vesměs v jednom domě a jednom pokoji. Domnívám se, že za to může tipický doslovný převod knižní předlohy na plátno a nekoneční boj kniha vs film. Vyprávění je totiž ryze knižní s nekonečnou expozicí a prohlubováním postav bez režisérské inovace a budování napětí. Možná chci po tom filmu moc, ale zkrátka to na mě nefungovalo tak, jak by mělo a existuje hromada jiných filmů na pozadí 2. sv.v, které nabízejí omnoho víc. %60%.

The Mandalorian - Kapitola 10: Pasažérka (2020) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Po ambiciózním úvodu přichází opět trochu mírná studená sprcha a návrat k subquestovým epizodám. Dost jsem se ztrácel o co Mandovi a jeho pasažérce jde a kam je vůbec má tento úkol zavést. Místo toho, abychom jeli rovnou za naším úkolem, si odskočíme někam na pavoučí planetu, kde sledujeme, jak Baby Yoda postupně pojídá utopence. Buď je to mnou, že se nedokážu stále naladit na epizodní vyprávění, kdy je každý díl o něčem jiném nebo tvůrcům znovu dochází nápady a natahují třídílný příběh na 8 epizod. Stejně tak i na cameo z předešlého dílu budeme čekat bůh ví, jestli ne až k závěru série. I Yoda je tu čím dál víc do počtu. Tak snad se to příště rozjede. 70%.

Boratův navázaný telefilm (2020)

|| R || Amazon Prime || Rozpočet: N/A || Borat nám dospěl. Přesněji se už nepokouší tolik šokovaj, jako přijít s důstojným (?) závěrem pro svou postavu a morálním poselstvím. Možná to zní hezky, ale do bláznivé sprosté komedie se to nehodí. Problém je i v samotné společnosti. Jednak lidi na ulici Borata poznají, takže se musí převlékat v podstatě za jednoho z nich a za druhé Amerika si na všechno tohle zvykla. Tam kde v prvním díle volali nic netušící civilisti policii, zde zakroutí hlavou, pozvednou obočí a pokouší se nekonfliktně jednat. Ano, nekonfliktně. Další otázku si můžeme klást, kolik akcí bylo naskriptovaných (židovka v sinagoze, chlápci v chatě, pravděpodobně Giuliani) a kolik dílem náhody (ples, koncert, Trump). Největším osvěžením zůstává Boratova dcera, která si krade pozornost pro sebe natolik, že se málem druhá polovina odehrávala jenom s ní nebýt scénáristické kličky, jak vrátit samotného Borata na scénu. Humor, ani ten zvrácený, tu nechybí, jen mi připadně mírnější z důvodu absentujících konfliktů. Taktéž tu máme i něco jako příběh, který nás dovede k závěrečnému pseudo rozuzlení a poselství. Borat 2 působí moc jako ušitý horkou jehlou během roku 2020 s plánovanou premiérou před americkými volbami. Nesmí tedy chybět narážky na Koronavirus a republikány. Na závěr se nás ultraliberální Hollywood pokouší přinutit k volbám. No zahraničnímu divákovi to bude asi k ničemu. Jednička měla výhodu v nadčasovosti, resp. Amerika byla a je stále šílená a proto funguje líp i dnes. Na rozdíl od dvojky, která příliš spoléhá na aktuálnost a domnívám se, že za 2-3 roky bude lidem tato událost ukradená, protože se objeví jiná. Lidé ale zůstanou stejní a o nich měl kazašský reportér točit. Pořád jde o solidní bláznivou komedii, která nemá letos konkurenci. Inu šlo to i líp. 60%.

Spider-Man 3 (2007)

|| PG-13 || Sony || Rozpočet: $258 mil. || USA: $336 530 303 - ČR: 19 620 826 Kč - Celkem: $890 871 626 || Doufal jsem, že budu po letech shovívavější, ale nejde to. Spider-Man 3 dělá chyby ve všem, co bylo na předchozích dílech výtečné. Nejprve je to uspěchaný scénář, který nás po 10 minutách vrhá do akce s Harrym jen, aby ho následně odstrčil na vedlejší kolej, představil dalšího záporáka Sandmana a pak ještě znovu s Venomem. Přitom Harryho proměna v Green Goblina měla být devizou celé trilogie a velmi osobním konfliktem s Peterem. Místo toho je nám řečeno, že strýčka Bena zavraždil Sandman, aby mu v závěru stejně Spiderman odpustil. Jediná linka, která je propojuje je scénáristicky hloupá a klišovitá. Nesmím zapomenout ani na Venoma, jenž je se Spidermanem sice lépe propojený (Peter ho připravil o práci, holku...), ale je jako páté kolo u vozu - tzn. kdyby Sandman a Harry jako záporáci selhali, má studio v rukávu ještě jednoho. Mimo to je Topher Grace zlá castingová volba (a to ho mám jinak rád). Za tyto přešlapy může bezesporu studio a producenti kašlající na příběh a jen vytahující "po čem fanoušci touží". Původně jsme se totiž měli dočkat pouze Green Goblina, který by se stejně polepšil, a Sandmana jako hl. záporáka. Nějvětší obětí tohoto mišmaše je linka s M.J. Na jejím komplikovaném vztahu s Peterem/Spidermanem byly stavěné oba předchozí díly. Zde prožívá dilema znovu, ale prostřednictvím černého Spidermana, který z něj dělá nesnesitelnou osobu. Aby bylo jasno, tancující emo Parker je moje guilty pleasure, problém mám s jeho zacházení k M.J. Peter se tu v oné scéně chová jako sobecké hovado, které nedostalo, co chce. Nemůže být tak sobecký, není to Bruce Wayne nebo Tony Stark. Měl by být jako Captain America - vždy na straně dobra. Tento motiv navíc ani nefunguje, protože Harry samotnou M.J. nechce. Pouze se pomstit. V SM1 a SM2 to fungovalo, protože šlo o jiné osoby (Norman, Octopus). No a do toho tu máme vedlejší story se Sandmanem a Venomem, kteří se náhle spojí, aby Spidermanovi ukázali...co to? Načež se objeví v poslední chvíli Harry, aby zemřel. Všechny proměny jsou hrozně uspěchané. Smrdět tu začíná i CGI, které se jakoby právě od tohoto roku začalo víc drát do trikových filmů, které spoléhají už jen na komplet počítačové postavy a scény. SM3 má jedinou výhodu ve svých předchůdcích: herci, hudba (byť už ne Elfman), kamera a režije. Přesto si všechny tyto profese vybraly nejslabší chvilku. Ani skvělý Raimi a Bill Pope nedokázali ukočírovat tento zběsilý kolotoč postav a podzápletek. I tak SM3 hravě strčí Amazing Spider-Mana do kapsy a v mnoha ohledech i Hollandova, nemluvě o konkurenci. Jako součást trilogie velký špatný. Jako samostatný díl to taková katastrofa není. 70%.

Hugo a jeho velký objev (2011)

|| PG || Paramount || Rozpočet: $170 mil. || USA: $73 864 507 - ČR: 5 366 638 Kč - Celkem: $185 770 160 || Nikdy bych si nepomyslel, že Martin Scorsese natočí dětskou pohádku. Tvůrce drsných gangsterek totiž nepatří zrovna mezi všestrané tvůrce jako Spielberg, kteří můžou točit, co chtějí a vždy (skoro vždy) to funguje. Na druhou stranu chápu, že byl vybrát pro své znalosti v oblasti klasické filmografie a proto mohl jako jeden z mála převést kouzlo klasického filmu v novém (3D) podání. A to je asi můj největší klad i důvod, proč jsem na to koukl. Knižní předlohu neznám, stejně jako samotnou zápletku. A právě knižní předloha mi film nejvíce kazí. Objevuje se tu hromada sice dobře obsazených, ale úplně zbytečných postav, které se nijak nevyvíjí a ani neposouvají děj dopředu. V knize bezpochyby mají své místo a smysl, ale sem se to převést nepodařilo. Neznalci si tak akorát užijí malého Asu Butterfielda a Chloë Moretz, kteří to celé táhnou. A na konec se přece jen dočkají poctě klasického filmu v kouzelném předválečném světě. Jen ne v takové míře, jakou bych čekal. Efekty jsou vlastně taky hodně dobré a v leckterých momentech se dokáží přiblížit kouzelnému světu Harryho Pottera. Škoda, že je to na celovečerní film s potenciálem na pokračování málo. 70%.

Osm hrozných (2015)

|| R || Weinstein Company || Rozpočet: $44 mil. || USA: $54,117,416 - ČR: 20 606 824 Kč - Celkem: $155,760,117 || Tarantino začal vykrádat sám sebe. Ani to dokonce nezatajuje. Hrají tu stejní herci, mají podobná jména, hážou podobné hlášky a potká je stejný osud. Ne že by to všechno nebyla sranda, ale sledovat asi 3. nebo 4. tarantinův film, ve kterém se sejde parta gaunerů v jedné místnosti a všichni víme, jak to dopadne, je trochu ohrané. Obvzláště když je takřka celý film zavřený v jednom pajzlu během jednoho dne. QT sice umí napsat zajímavé postavy a chytlavé dialogy a platí to i zde, ovšem poslouchat 3h minulost postav, které zdánlivě nesouvisí je už docela nuda. Závěr to vlastně celé zachraňuje, ani ne tak kvůli tarantinově (už předpovídatelnému) stylu, ale tím, že se neztratil ve svém scénáři, jen si dával sakra na čas. Shrnul bych to jako westernovskou variaci na Gaunery. Na druhou stranu nedal vůbec prostor Morriconemu, se kterým chtěl tak dlouho spolupracovat a ve výsledku slyšíme asi 4 motivy byť povedené. Podobně je na tom i ultra široká Panavison kamera, kterou museli po 40 let zrekonstruovat, aby nakonec snímala klaustrofobickou chatu, nikoliv otevřenou krajinu. Hodila by se spíš pro výpravného Djanga než sem, ale beru to jako záměrný vtip a alespoň se do širokého záběru vleze celá osmička hrozných. Ostatně vše, co tu dělá, dělá vědomě a rafinovaně. Tarantino si znovu vyzkoušel, co mu projde a co ne. Ačkoliv po zkušenostech s přepáleným Autem zabják mu měl někdo stát za zády a krotit ho. Téměř 3h na konverzačku je opravdu moc. Vrámci Tarantina dávám 3*, jinak jako čistý film jsou to zasloužené 4*. 75%.

Obhájce nevinných (2019)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $25 mil. || USA: $36 001 502 - ČR: N/A - Celkem: $50 401 502 || Obhájce nevinných není ve výsledku vůbec špatný film s tématikou, která je běžnému evropanovi vzdálená. Nicméně nejvíc trpí na přepálenou stopáž, která je protkaná zdlouhavými dialogy, které se často opakují (sbírání důkazů, obnovení řízení, obhajoba a zase znovu...). Taktéž se film tváří, že se soustřeďuje na jednoho obžalovaného (Foxx), ale ve výsledku jde o boj za lidská práva menšin v rasistických jižanských státech. V tom prvním nemá film moc co nového nabídnout (existují daleko lepší právní dramata) a v tom druhém jen klouže po povrchu, byť s (nejen dnešní) situací v USA by z toho šlo vydolovat mnohem víc. Jordon, Larson a Foxx hrají opravdu skvěle a divák jim to věří. Je tu i pár silných momentů (elektrické křeslo, vězeňská prohlídka, závěr), které chytí za srdce. Ovšem by to chtělo si příště rozmyslet, o čem se točí. 65%.

Odplata (1999)

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $90 mil. || USA: $81 526 121 - ČR: N/A - Celkem: $161 626 121 || Škoda, že je Odplata u nás poměrně zapomenutý thriller. Gibsonovi tyhle role šluší, zápletka je jednoduchá, ale ne pitomá a zpracované je to zábavně, čímž stopáž uteče jako nic. SPOILER Protože se jedná o přestříhanou verzi s jiným záporákem, jde o trochu větší béčko a závěr na mě příliš optimistický a doslovný. Ale zase je tu pár "fikaných" scén (bomba pod postelí, únos), vtipů a lepší hudba, které v režisérské verzi neuvidíte. Obě dvě tedy stojí za zhlédnutí a obě si vedou v hodnocení překvapivě dobře. 70%.

Šprtky to chtěj taky (2019)

|| R || Anapurna Picture || Rozpočet: $6 mil. || USA: $22 680 962 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $24 863 452 || Režijní prvotina Olivie Wild se nadprůměrně povedla. Z žánru teenager party nijak moc nevybočuje, ale oproti ostatním se může opřít o solidní režii se spoustou nápadů. Díky tomu i stokrát okoukané přátelské zvraty nejsou taková nuda. I zasazení do jednoho večera před koncem střední žánr skvěle oživuje a dává mu dynamiku. Co tolik živé není je scénář a vtipy, které mohly být víc úderné, abych si to měl chuť pustit vícekrát. Ba je dokonce 3/3 mnohem víc dramatická, a tak tu jde i o něco jiného než párty. Obě hl. herečky, z nichž jedna je sestřenice Johna Hilla, se do svých rolí hodí a jejich postavy dávají příběhu nějakou hloubku. Olivia (která už připravuje už další film) má určitě na víc a byla by škoda, kdyby zůstala jen u sprostých komedií. 60%.

Vyproštění (2020)

|| R || Netflix || Rozpočet: $65 mil. || Netflix se vytasil s největší filmovou událostí koronavirové sezóny. Obdivuhodné i smutné zároveň. Vyproštění je akční jednohubka, která se přesně hodí pro tuto platformu. Zaujme hlavně spoustou "Wickovské" akce a obvzlášť 12 minutová "jednozáběrovka" ve špinavých indických ulicích, která je sice natočená hodně nápaditě, ale chybí jí zručnost zkušeného režiséra a střihače, který správně poskládá plynule navazující záběry. Z těch skrytých střihů mě celkem bolely oči. Zároveň je to highlith celého filmu, který později dost sundává nohu z plynu. Tehdy vypluje na povrch chatrný scénář, klišé dialogy, postavy a dramaturgie (úplně zbytečná úvodní scéna). Nic z toho mi ale nebránilo si to užít a vypnout mozek. Hemsworthovi padne role jako ulitá a skvěle prodává své bojové umění, které doopravdy ovládá. Palec nahoru za ne-klišé závěr. Na událost tohoto chabého roku (?) to bohatě stačí. 65%