Falcon a Winter Soldier - Power Broker (2021) (epizoda)

|| PG-13 || Marvel/Disney+|| Díky Danielu Brühlovi se to trošku zlepšuje, akorát mi to přijde jako další pokus udělat ze záporáka částečného parťáka jako Loki. Chemie mezi postavami je pořád jakási nabubřelá a jejich vzájemné popichující hlášky nemají správný drajv. Návštěva Madripooru je mírným oživení, ale šlo z ní vymáčknout víc. Skupina supervojáků "Jeden svět, jeden lid" nebo jak se jmenují, ve mě žádnou hrozbu nevyvolává a pořád nechápu, o co se pokouší či jak toho docílí. Sjednotit svět? Jak? Na to, že to je už půlka seriálu, velký špatný. Superhrdinové téměř nevyuživají superschopnosti a prostě se jen mlátí. Falcon tu navíc ani nepoužije křídla. Nějak postrádám smysl tohoto projektu. U Wandy už jsem touhle dobou tušil, kam to směřuje. Snad se to rychle zlepší. 50%.

Falcon a Winter Soldier - Muž s hvězdou na hrudi (2021) (epizoda)

|| PG-13 || Marvel/Disney+ || Pořád se to ne a ne rozjed. Dokonce je tu míň akce, než v předchozí epizodě. Chemie mezi Mackiem a Stanem mě taky zatím nijak nepřesvědčila. Stopáž přes 40 minut tomu spíš ubližuje, páč se ke konci začínám nudit a závěr ve mě stěží vyvolává chuť na další díl. Když je minisérie tak krátká, tak musí nabídnout nabití příběh, jinak nemá co nabídnout. 50%.

Godzilla vs. Kong (2021)

|| PG-13 || Warner Bros./Legendary || Rozpočet: $200 mil. || USA: $100 563 133 - ČR: 1 444 775 Kč - Celkem: $463 163 133 || Tak hloupý film jsem dlouho neviděl i z těch, které jsou ušité pro čínské publikum. Když vezmu v potaz, že GvK mělo být vyvrcholením nějakého monsterverse (kdyby tuto myšlenku skutečně rozvedli), nemohlo to dopadnout hůř. V předchozím díle dělali z Godzilly doslova boha, který chrání svět před dalšími hrozbami. Tady je bohem pro změnu King Kong, který má svět ochránit před Godzillou. I kdybych se o tuto sérii zajímal víc, nevím komu mám fandit. Navíc oba dva už po několikáté totálně rozemleli města, nikdo si s tím vůbec neláme hlavu a lidi ještě jásají, když se jedno z monster vynoří z hlubin, aby je zachránilo. Lidské postavy tu byly vždy jen do počtu a pro vysvětlení příběhu, ale tentokrát jsou neskutečně otravné, zbytečné a klišovité. Přestože toto Monstervers vždy lákalo na monstra, lidí je tu víc než dost a každý musí mít ještě nějakou backstory, která brzdí akci (holčička zamilovaná do opice, rádoby vědci, superzáporák, čínský kokot, mexická pizda a Kyle Chandler jako Nick Furry). Vrcholem je otravnost Millie Bobby Brown, která hraje jedno z monster a mrzelo mě, když ji Mechagodzilla nerozšlapala. Ano, je tu i očekávaná Mechagodzilla, ale každému je to fuk. Vlastně jen díky ní může GvK nějak " rozumně" skončit. Logiku okolo středu země raději nebudu řešit a na fyziku už jsem taky rezignoval (zajímalo by mě alespoň, odkud svítilo to slunce). Naštěstí GvK není nijak dlouhá, i když tomu ubírá fakt, že film neumí absolutně stříhat mezi jednotlivými linkami a logice by paradoxně pomohlo pár minut navíc. CGI je po většinu času nadprůměrné a překvapivě se tolik neutápí v temné noci (je to tak 50/50). Hudba taky není k zahození a v podobném žánru je nadstandartní. Bohužel kamera neumí vykouzlit žádný kulervoucí moment, rozměr obou monster neustále pokulhává (když v titulkách napíšou, že má Kong 58m, mohli by to dodržet) a závěr v Hong Kongu je sice fajn, ale nijak epický, když monstra nejsou zabírána z lidské perspektivy. Chybí tomu péče jako Pacifik Rim 1, Godzilla 1 nebo Abramsovo Monstrum. Velká škoda, že se toho nechytil někdo, kdo má praxi jako Bay, Emmerich či Del Toro. Wingard je totální packal, který by se měl vrátit do televize a celé universum zpátky do Japonska. Warneři a Legendary to podělali jak mohli. 50%.

Falcon a Winter Soldier - Nový řád světa (2021) (epizoda)

|| PG-13 || Marvel/Disney+ || Nuda. Byť mám oba herce docela rád a ve filmech mě bavili, tady je to zatím opak a první díl se strašně vleče. Neměl jsem ponětí, kam se má příběh vyvíjet a nemám ho ani po první epizodě, což je jednoznačně špatně. Ze zkušeností z WandaVision tomu samozřejmě dám v dalších dílech šanci a taky není letos v tomto žánru na co koukat. Akce docela ujde a pár dalších odkazů na dopady z Endgame alespoň prohlubují svět MCU. Budou se ale muset snažit víc, aby FalconSoldier nevypadal jen jako chudá vyplňovačka vedlejších postav, o kterou málokdo stál. A reveal Kapitána Ameriky mě nijak nenadchl. Ani pokud by to měl být nový záporák. 50%.

Superman 2 (1980)

|| PG || Warner Bros. || Rozpočet: $54 mil. || USA: $108 185 706 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $133 000 000 || Lesterova verze je oproti Donnerově jedničce a dvojce mnohem horší a nebýt původních scén, spadla by až na úroveň trojky. Úvodní scéna s Eifelovkou se do filmu vůbec nehodí a následný zrod záporáků je o to směšnější. Jejich eskapády na planetě USA příšerně protahují stopáž a vůbec z nich nejde strach. Stamp alespoň jako jediný se pokouší hrát, ovšem jeho znudený výraz mě spíš uspával. Superman se místo toho řeší prozrazení identity a vztah s Lois a až do poloviny filmu si nevšime, že je na zemi hrozba. Opět to působí jako 3 dohromady sešité příběhy a žánry, které na sebe navazují jen náhodou. Luthor je tu zcela zbytečný a chápu jeho přítomnost pouze z důvodu souběžného natáčení a oblíbenosti postavy (a herce). Bohužel Brando zde úplně chybí a tu nejdůležitější scénu existence Supermana a jeho schopností nemá kdo pořádně vysvětlovat. Proto taky nedává absolutně logiku, Superman ztratí schopnosti a pak je mimo obraz znovu získá. Závěrečný souboj se Zodem sice není úplně zlý na tehdejší poměry, ovšem jeho poražení rozdrcením ruky a zkopnutím do jámy zlé je. Lesterova verze je lepší pouze v samotném konci, jenž oproti zbytku (a Donnerově verzi) dává větší smysl. Salkindové se tu zbavili všech talentovaných lidí (Donner, Puzo, Brando, Williams a málem i Hackman) a mysleli si, že film ukočírují i bez nich. Díky dalším dílům je zřetelné, že pravého Supermana jen Christopher Reeve nedělá. 55%.

WandaVision - Nesahej na ten ovladač (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || To stejné jako první díl. Jednoduchý až infantilní sitkomová zábava, jejíž dění nebude mít žádný vliv na budoucí epizody (žádný sitkom na sebe v podstatě nenavazuje), a tak jediné kvůli čemu by mělo 2. díl smysl sledovat jsou vtipy. A ty tu nejsou nebo nemají takový říz. Nápad na kouzelnické vystoupení alespoň spojuje komickou zábavu s jejich superschopnostmi. Opět tomu chybí ten říz a moment, který by z toho udělal víc než jen splácaninu, kterou vymyslel scénárista ráno po cestě do studia. Ono člověk, jenž stojí za kraťasy s Olafem z Ledového království asi víc nevymyslí a Feige si vzal dovolenou. Představa, že čekám týden na minimálně jeden podobný díl ve mě vzbuzuje zoufalství i naději. Tak snad se to ve druhé polovině rozjede v to, v co všichni doufáme - akční nálož. 50%.

WandaVision - Natočeno před živým publikem (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Oceňuji snahu Marvelu přijít s originálním žánrovým pojetím, ať už to v dalších řádcích budu jakkoliv popírat. Nápad na sitcom je velmi odvážný a docela jsem se na něj těšil, ačkoliv jsem si těžko představoval, jak se s ním tvůrci poperou. Výsledek je bohužel dost chatrný a ty, kteří skutečně čekali na humorný sitcom, nepotěší. Zasmál jsem se asi 2x a ani jedna z řešených pod zápletek mě nijak nebavila (Co nezachrání ani Kitty ze Zlatých sedmdesátých...). Tyto nápady se jaksi míjí s cílovou diváckou skupinou 15+, která o primitivní televizní tvorbě 50. let nemá ani šajna. Někteří se možná proto budou smát, jiní nudit. Raději bych si tyto sitkomové díly představil jako desetiminutové skeče ze SNL. Přitom Olsen i Bettany do svých ujetých rolí dávají opravdu hodně. Bohužel tam, kde máme končit vypointovaným vtipem, odhalujeme, že tu něco smrdí a jejich idylický život je pouhou iluzí. To nás diváky pomalu svádí, že to bude celé o něčem úplně jiném, jen si musíme několik epizod počkat. Sami tvůrci (nejpozději ve střižně) očividně prozřeli a sestříhali úvodní díly na 20-30 minut, aby ty další mohly atakovat celou hodinu. Buď jejich originální nápad vzal rychle za své nebo jde o nový tipy šetření peněz na velkolepou akci a natahování stopáže série. Zkrátka tyto 2-3 epizody si nikdy znovu nepustím a budu rovnou přeskakovat do poloviny, kde by se měl seriál skutečně rozjet. Proto zklamaným divákům radím: „vydržte to, bude líp.“ a těm spokojeným: „užijte si to, než z toho bude další marvelovka.“ 50%.

Wonder Woman 1984 (2020)

|| PG-13 || Warner Bros./DC/HBO MAX || Rozpočet: $200 mil. || USA: $28 500 000 - ČR: N/A - Celkem: $118 200 000 || Tohle je průser warnerovských rozměrů aneb pohřbívání další oblíbené značky DC, ze které se podařilo udělat nudnou, pitomou postavu. Po Snyderovi se bude očividně ukazovat prstem na Jenkins, která může za úpadek značky. Problém WW84 je v pokusu o odlechčení příběhu, který jde až za hranici hloupé rodinné komedie z 80. let, která patří spíš někam na streamovací službu...počkat. Srovnání se starým Supermanem je úplně mimo, přirovnal bych ji víc k Shazamovi. Ten totiž neměl žádné velké ambice se stát mega blockbusterem vydělávající miliardy. Přesto se mu povedlo skloubit dětský humor s lehce nadprůměrnou akcí. Navíc oba dva jsou pseudo 80's filmy s odlehčenou notou. Bohužel však WW84 odkazuje na 80tky asi stejně jako Captain Marvel 90tky - pár povinných dobových narážek, které dětska už nechápou, móda, životní styl a miliontou variaci na studenou válku. Ale budiž, aspoň každá komiksovka není v současnosti. Zajímat nás má záporák a ústřední motiv. Jenomže ani tady WW nijak neboduje. Pascal občas roztomile přehrává, jeho Max Lord ale není ničím než businessmanem, jehož superschopnost spočívá v plnění přání z nějakého šutru, o kterém se nedozvíme skoro nic. Přito námět to není úplně špatný, jen v jiném žárnu a s jinými herci. Malý palec nahoru za "logické" odůvodnění návratu Pinea, jehož přítomnost stejně rychle vyšumí jako se objeví (ať mi nikdo neříká, že to nebyl "cash grab"). Stejně tak je na tom Cheetah kvůli povinnému, ošklivému a nepřehlednému CGI finále připomínající to nejhorší z Cats. WW84 se dělí na 2 půlky: První půlka je nepodařený pokus o odlehčenou komiksovku, kterou sráží plytké vtipy, slabá akce a nudné charaktery. Ta druhá se pokouší o epickou akční jízdu plnou scénáristických děr, ošklivým CGI a vše porušující fyzikou. Nevím, jak je na tom komiks, ale zde WW skáče a dopadá na zem jakoby byla z peří. Rovněž objevuje skryté schopnosti, jak se to příběhu hodí a vůbec z toho není cítit žádný "wow" efekt (létání v oblacích je jako co? Superman?). Zimmerova hudba, podobně jako u X-Men: Dark Phoenix, přichází z úplně jiného filmu (1x i doslova) a moc nepasuje, ačkoliv netvrdím, že je špatná (Zimmerův podprůměr). Alespoň se stále dokola neopakuje hl. motiv. Bohužel celé si to pokazil krádeží soundtracku ze Sunshine (to si fakt myslel, že to nepoznáme?!). Aby bylo jasno - WW84 je koukatelný film pokud nečekáte zázraky. Já zázraky trochu čekal u filmu za 200 mega a druhou největší filmovou události roku 2020. Tak či tak skončíte u jednoho zhlédnutí, které vás nijak nenadchne a na film rychle zapomenete. Třeba se to podaří i mě. 50%

Vražda na jachtě (2019)

|| R || Netflix || Rozpočet: $60 mil. || Klasická Sandlerovka, u které nechybí, že není v kinech, protože se stejně na ni po pár dnech zapomene. Ano, na nudný páteční večer je ideální, ale i Sandler sám uměl lepší komedie. Zvlášť když se pouští do žánru, ze kterého si lze snadno dělat legraci z klišé, přitom Vražda na jachtě je sama o sobě nepovedené klišé. Zápletka není dostatečně chytrá a zajímavá, aby mě zajímala a vtipy nejsou úderné, aby se aspoň smál. Příliš ukecané, málo akce, málo humoru. Promarněná šance hereckého páru Sandler/Aniston. 50%.

Ďábel (2020)

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Nuda. Námět je sice velmi zajímavý, ale podání je až příliš knižní tj. samá expozice, nové a nové postavy a až v závěru se někdo pokouší dát vše dohromady. Aby bylo jasno, problém není v postavách ani příběhu, ale v samotném vyprávění. Trochu pomámá samotný vypravěč (autor knihy), se kterým ví divák víc než samotná postava. V knize to možná dává větší smysl, ve filmu ale takto voice-over nefunguje. Nic ale nevysvětluje jejich motivy, chování a proč se sakra všichni vraždí, resp. co tím zabíjením dokážou. Námět se tváří jako ďáblem zapovězené město. V reálu si však obyvatelé můžou za zlo sami. Nebo snad Bůh? Asi takhle - kniha je vhodná pro věřící a Američany. Český divák nebude příliš chápat jejich jednání (křesťanství tam funguje jinak než tady) a film mu v tom nijak nepomůže. Pozitiva ovšem jsou vyspělý Tom Holland, slizký Pattinson a vlastně i Skarsgard, Stan a Clarke. Nicméně jejich postavy by se hodili do komplexnějších příběhů nebo je využít jednotlivě (Pattinson jako pastor-chlípník, Stan jako zkorumpovaný sherif, Clarke jako zabiják stopařů). Někdo se pokoušel propojit všechny dějové linky nějakým motivem po vzoru Babel či 21 gramů, ale zapomněl na vhodný prostředek (postava, událost, věc). Takhle teda ne. 50%.