Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

Kvalita scénáře jednotlivých epizod silně kolísá. Jednou se valím smíchy, podruhé nevěřícně kroutím hlavou. Cimrmanovské prvky očekávání a zklamání. Je skvělý, že si někdo ještě dovolí jít takto za hranu a některé scény se jistě stanou kultem. Neokoukaní herci mě bavili. Bohužel se nemůžu zbavit dojmu, že to jako celek mohlo být daleko vymakanější. Závěr první řady se nepovedl vůbec, podobně jako v Mostě! Prostě když nevíš, jak to rozseknout, nech někoho umřít.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Jediný koukatelný český detektivní seriál. Opravdovost, uvěřitelnost, obsazení, postavy, rozmanitost případů. Příklad toho, že i neučesaný Pepík v sandálech může konkurovat uhlazenému, vymazlenému a dokonalému Skandinávci.

Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Tohle nemělo nikdy vzniknout. Nebo jsem zatím nedozrál já. Nemám rád křečovité připomínání minulosti. Dobří přátelé, kteří se vidí denně, vedou dialogy jako kdyby se deset let neviděli. Sice opadla podivně hloupá atmosféra předchozích dvou dílů, přesto se i nadále úpěnlivě podbízí product placement i producentská camea. Rybová mi kupodivu vadí ze všech nových postav nejméně, ale jak někdo neustále může cpát do škatulky atraktivních hereček Nelu Boudovou? Film je více o stáří a umírání, než o starostech padesátníků. Oba tvůrci se tímto dílem loučí se světem a za každou cenu s úsměvem.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Veškerá poetika a generační výpověď jsou fuč. Nahradila je uměle vykultivovaná estráda béčkových celebrit a product placement. Hlavním otiskem doby už nejsou osudy Štěpána a Kendyho, ale zprasená kinematografie. Vtip zmizel, dialogy nedávají smysl, objevila se spousta zbytečných scén a postav. Tolik let uběhlo od čtvrtého dílu, přesto to působí, že to někdo pytlíkoval hodinu před natáčením. Ve kterém vesmíru by se sakra používal TV ovladač na auto?

Jak básníkům chutná život (1987)

Poslední "nadprůměrný" díl z celé série. Kamera působí trochu temněji a vykresluje šeď posledních let socialismu. Na druhou stranu nástup do pracovní reality je pro každou současnou generaci stále aktuální. Nějak mám tu Štěpánovu třetí lásku pořád nejradši.

Konec básníků v Čechách (1993)

Předchozí filmy jsou generačně zcela univerzální. Tento pochopí jen ti, kteří zažili první půlku devadesátých let. Čtvrtý díl je stejně padlej na hlavu jako doba, kterou vykresluje. Oba hlavní hrdinové viditelně zmužňeli, na Matáskovi je patrné skinheadské období. Bohužel ze Štěpána udělala nová doba docela lúzra. Celý audiovizuál je depresivní, nová láska totálně nesympatická, básnička trapná, titulní song nejméně zapamatovatelný. Ale i tak se občas rád podívám.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Jednotlivým dílům básníků přicházím na chuť, až když se nacházím ve stejném období života. Tenhle díl je výjimka. Je nejlepší bez ohledu na dobu. Ještě nevznikl povedenější film o studentském životě na koleji. Osobně jsem se několikrát plně ztotožnil s postavou Štěpána, spousta věcí funguje dodnes a příběh nezestárne nikdy.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Hru jsem nehrál, ale jsem si jistý, že pro hezkých pár lidí bude tento díl tím nejděsivějším obrazem z celé té post-apokalyptické vize budoucnosti. Za mě bod dolů za zvolnění tempa a možná zbytečně košatou odbočku od hlavního děje.

Duše (2020)

Páne jo. Ještě jsem neviděl animák, během kterého mi na začátku spadne čelist a nenahodim ji až do konce. Je to vůbec pro děcka? Zdá se, že ano. Po titulcích si povídali o smyslu života a jestli neumřeli, povídají si dodnes.

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Oceňuji snahu přiblížit se více dějově i atmosférou hře. Jsem rád, že skončila Andersonova akční éra, který dokázal celou ságu totálně zkonit. Samotné provedení už tak veselé není. Laciná hororová klišé, podprůměrné efekty a nezáživná dějová linka ještě nejsou tím nejhorším. Tím je mizerný casting. Špatné herce, kteří se typově neshodují s herní předlohou nehodlám odpustit.