Drahokam (2019)

Uncut gems som zapol po Jojo rabbit, čo asi nebol najlepší nápad ak zoberieme, čo majú tieto dva filmy spoločné. Dávnejšie mi môj kamarát, ktorý má veľmi dobrý filmový vkus, poradil nový film od Sandlera s tým, že je naozaj dobrý herec a oplatí sa to vidieť. Ja som túto informáciu vstrebal a pár mesiacov na to som mal tú šancu ho vidieť. Celý čas som mal pocit z hlavnej postavy ako keby neniesol žiadnu zodpovednosť za svoje činy a neustále niekoho klamal a zavádzal. Niekoľko krát som mal chuť tento film vypnúť lebo niektoré scény boli naozaj chaotické, čo malo byť isteže v pláne bratov Safdievcov. ***SPOILER*** Nakoniec som to dopozeral a vlastne som si nebol istý, čo tým chceli povedať. Chcela tam byť dáka skrytá myšlienka černošskej sily a to, že každý Afroameričan pochádza z Afriky, takže pre to mal KG takú spojitosť s opálom? Čo viem určite povedať je to, že som nebol moc smutný z toho ako to nakoniec skončilo. Pre mňa 3/5 a verím, že raz mi tento film príde viac na chuť.

Maják (2019)

Maják ma svojou zvláštnou atmosférou a zjavom upútal ešte predtým ako sa začal premietať v artových kinách. Celkovo prostredie opusteného ostrova sa mi pozdávala už pri Shutter Island, ktorý by mohol mať veľa spoločného práve s Lighthouseom. Chcel som ho vidieť v kinách ale nakoniec som si naň nenašiel čas, za to som asi aj vďačný. Neviem koho by som na tento film nahovoril keby som im vyzradil aspoň trošku zo zápletky. No môžem povedať, že sa ho oplatí vidieť po tme a slúchadlami ak sa neobávate tažkej noci. Ono to nie je ani tak hororové ako skôr nepríjemné. Ak by som sa do toho vcítil tak neviem, neviem, či by som sa nezachoval rovnako ako naše hlavné postavy. Treba vyzdvihnúť ťaživú atmosféru, kvalitné zábery, herecké výkony a niekde v kútiku duše by som šiel na pár dní na taký ostrov s majákom (najlepšie s niekym iným ako s Willemom). Najradšej by som dal Majáku 3,5/5 a to hlavne z toho dôvodu, že to je artový film s tým, že fanatici budú hľadať skrytú myšlienku v každom detaile, takže som sa ho tak aj snažil brať, ako film ktorý, bude skôr o atmosfére ako o príbehu. P.S. Som rád, že mi Maják neutkvel v hlave iba ako film, kde Pattinson masturbuje nad morskou pannou.

Joker (2019)

Ak by som chcel poradiť tento snímok človeku, ktorý neholduje komiksom, asi by som neuspel. Ak by som chcel tento film poradiť človeku, ktorý má záujem o psyché a o to, ako málo môže stačiť aby sme explodovali, asi by som urobil správnu alegóriu. Joker nemá s DC univerzom skoro nič spoločné, takže ak ste žili pod kameňom, celý svoj život a nepoznáte nuansy okolo Batmana, tak vám informácie okolo Gotham City nijak chýbať nebudú. Viem si predstaviť, že pár luďom možno prišli výbuchy smiechu divné, atmosféra mesta tobôž, ale to je skôr pochvaľa režisérovi od ktorého by som podobný počin neočakával po jeho trilógii Hangover. Za posledné roky mal Batman a celé univerzum veľa remakov a taktiež veľa Jokerov, ale Joaquin Phoenix dokazuje, že je jeden z najlepších hercov našej dekády. On je ten, ktorý nezahanbí Legera a možno ho v niektorých častiach predčí? To je možno trúfalé, ale ak by aj Phoenix predviedol polovičný výkon Heatha, môže spokojne zaspávať. V dobe, kedy stredná vrstva mizne je tento film, veľký budíček, nečudo. Prečo na americké premietania, nepúštali nikoho v maske Jokera a prečo boli premietania zrušené alebo dokonca strážené políciou? Nad tým sa zamyslel aj sám režisér filmu, prirovnal Johna Wicka 3, ktorý sa vysielal v podobnom čase práve k jeho dielu. John Wick vraždí na každom zábere, rôznymi brutálnymi spôsobmi, ale keď sa v jeho filme párkrát zabije, tak už je okolo neho cenzúra a press vyvoláva strach ešte predtým, ako vôbec Jokera vydali. Ako paradoxné, že práve toto sa riešilo počas celého filmu. Arthur je nepochopený človek, ktorý je kopaný svojím životom, okolím a jeho poslaním je iba usmievať sa. Od úžasného hereckého výkonu až po zobrazenie Gothamu, ktoré je prehnité zločinom a biedou na každom rohu. Vystáva nám hrdina ľudu, na ktorého sme mali možnosť pozrieť z iného uhlu. Pomalá ale istá gradácia s jasným poslaním vytvoriť druhý diel.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Why? Prečo sa rozhodli spraviť pokračovanie som nepochopil ani predtým ako Double Tap ohlásili, ani po zhliadnutí. Film ohlásili dakedy v polke roka a zrazu to vyšlo a je to vidno. To, že ide o 10. výročie mi viete kam môžete ísť. Postavy sa vývojovo nikam nepohli, za to tématika sa pohla pre mňa osobne do smetného koša. Miloval som prvý diel, rovnako ako som vtedy miloval Emmu, ktorá je furt moja crush, ale počas celého filmu som ju hejtoval. Bude to asi tým "logickým" správaním a vlastne pre nás ako divákov vytvorením situácie okolo, ktorej sa točí celý sequel. V skratke, spoznáme omnoho viac postáv ako v jednotke, ale sú tak prázdne, až mi bolo do plaču, rôzne lokácie u mňa nevyvolali žiadnu reakciu a aj napriek tomu, že som sa chvíľu obával o našu 4 protagonistov na konci, tento film musím odsúdiť. Emma Stone by sa už v takom B-filme asi ťažko mala objavovať, taktiež Woody to spravil asi iba zo srandy ako aj jednotku, lebo jeho role v drámach sú naozaj kvalitne zahrané. Čo sa týka toho kučeravého čáva a malej skaly... Asi iba konštatujem, že by som sa vedel bez Double tap zaobísť, keďže okrem efektných rubačiek neponúka žiadny progres, čo sa týka vzťahov a ani v univerze Z´s.

Zombieland (2009)

Zombieland, bol pre mňa v roku 2010 kedy som ešte ani nezarastal, modlou. Bolo to vtipné, výborne herecky obsadené, pozerám na teba Emma, vtedy keď vačšina z daných hercov zažívala svoje kariérne začiatky (Woody som rád, že si to prekonal!). Dej je jednoduchý a zameriava sa na to, ako môže mať jeden problém viacero riešení. T.j. keď je apokalypsa ide o adaptáciu na nové prostredie (Columbus), keď si totálny šialenec do zbraní a je ti skoro jedno ako dopadneš (Tallahassee), prefíkanosť a schopnosť použiť svoje najväčšie zbrane ako krása a inteligencia a hlavne pochopenie ako funguje úbohá mužská nadržanosť a zhovievavosť voči krehkým ženám v podobe Wichity a isteže vedieť vytvoriť ilúziu svojej slabosti, keď je to treba(Little Rock). Bolo to v tej dobe, kedy sa tématika ohľadom Z´s ešte neprežrala do súčasnej podoby a bohužiaľ do podoby sequelu, ktorý ma ani nesklamal lebo som vedel, čo mám čakať. 5/5 guilty pleasure at its finest

Uteč (2017)

RUN BITCH...Vedel som, čo čakať, ale taktiež som nevedel dopodrobna dejovú líniu alebo dáke major spoilery. Čo som vedel, bolo to, že sa vo filme nachádza viacero symbolov, ktoré sa dajú opakovaným pozretím dohľadať, čo som vedel, bolo to, kto to celé režíroval. Jordan Peele a jeho kariérny debut na poste direktora sa mu skutočne podaril. Film stavia na kvalitnom hlavnom hercovi v podobe Daniela Kaluuyu. Tohoho anglického herca poznám hlavne z Black Mirror, kde hral veľmi podobnú rolu a tak sa mi asi ešte nadlho zapíše ako protagonista na obdobné úlohy. Black life matters tu bolo evidentné už od počiatku, keď spoločne s Chrisom spoznávate zákutia domu rodiny jeho krásnej priateľky Rose. Prvá polovica filmu mala krásne ťaživú atmošku a prirovnal by som to k mixu Black Mirroru a Zabitiu posvätného jeleňa (niekedy som si myslel, že pozerám skoro ten istý film a Jordan sa inšpiroval Yorgosom). Long story short, záhada to bola pekná, na realite to začalo strácať a taktiež aj moja napätosť začala upadať. Vraj je to najlepší film dekády podľa yt kanálu Insider, hm okej. Veľa vecí bolo očividných pre človeka, ktorý si vie zrátať dva plus dva (napr. bavlna zachráni každého čierneho človeka, bieli aristokrati hrajúci bingo pri novodobej dražbe alebo ten jeleň, ktorý bol na začiatku zrazený a personifikovaný už na začiatku a sčasti na konci). Musím dať 3/5. Film to bol kvalitný a z malého budgetu, vytrieskali "kasový trhák", ale ten hype, ktorý okolo toho bol ma asi donútil stiahnuť jednu hviezdu. Bol som naklonenejší viac Black Mirror koncu, napriek mojej satisfakcii z predposledných minút.

Dej mi své jméno (2017)

Pozerajúc na sv. Štefana filmy, ktoré som nemal počas roka šancu pozrieť, sa už nenápadne stali každoročnou rutinou. Call me by your name mi pripomenulo to jedno leto, ktoré mi ostalo v pamäti. Nebolo to jedno leto, ale pospájaná koláž z rôznych fragmentov počas môjho dospievania, ktoré sa mi už vzdaľuje do skrytého rohu mojej mysle. Tie premárnené šance s dievčatami (aj keď film sa točí okolo iných vzťahov), to bezstarostné ležanie pri vode s drinkom v ruke obklopený ľudmi blízkym môjho srdca. Toto leto sa musí ešte raz zopakovať, musím zabudnúť na mamonársku honbu za peniazmi a na moment sa ponoriť do toho lenivého leta (bodaj by v Toskánsku), na moment odložiť sociálne siete a iba počúvať to ticho počas dusných večerov, kedy sa nikomu nechce domov. Ak vo mne film vyvolá nostalgiu alebo chuť sa zamyslieť, viem, že sa jedná o výnimočný snímok. Takým určite je aj Call me by your name, ak holdujete Sorrentinovi a jeho filmoch, ktoré sa snažia zachytiť najjednoduchšiu podstatu našej existencie a Dolanov spôsob zobrazenia milostných trojuholníkov, určite nebudete sklamaní, lebo toto určite nájdete. Nenechajte sa odradiť výraznou homoerotikou, lebo tá je poväčšinou zobrazená ako akt citu. Výkon mladého Elia je veľmi vydarený, miešanie rôznych jazykov a dotvorenie tej atmosféry z 80. rokov v srdci Toskánska je už iba dodatok. Za mňa 4/5. Možno si to pozriem počas leta a uvidím, ako som stratil svoj entuziazmus.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Priznám sa, že by som bol z tohoto filmu viac nadšený, ak by som BB začal pozerať iba pred pár rokmi a stále by som mal v živej pamäti, aký celkový dojem na mne zanechal celý seriál. Pravda musel som si na youtube pozrieť rekapituláciu, ale to gro mi ostalo. V El camino zistíme, ako Jesse bol po celý čas mučený a fyzicky lámaný, počas Waltovho exilu. Môžeme nahliadnuť, ako sa snaží prežiť a hlavne s myšlienkou, že nemá čo stratiť. Počas sledovania som mal momenty, kedy som spochybňoval naivitu hlavného protagonistu, ale väčšinou ma prekvapil. Bola to pekná bodka za celou sériou a asi si tento film nepozriem v najbližšej dobe a asi nikdy... Aaron Paul stvárnil zničeného Jesseho, taktiež Jesseho za mlada, kedy mal ešte iskru v očiach a musím uznať, že si zachoval svoju ľudskosť aj po svojich všetkých útrapách. 4/5 za BB inak by som nemal potrebu El camino zhliadnuť.

Ex Machina (2014)

Prvý komentár sa mi tu nezjavil, tak napíšem iba menšie postrehy. Celý film, má troch protagonistov, ktorých spoznáme do väčšej hĺbky, ale taktiež si nakonci povieme, že jedného z nich sme "podcenili". SPOILER: Nikdy nie som zástancom podobných AI-filných snímkov, ale v tomto som to prekvapivo prial Ave. Bol tam menší náznak, dominancie človeka ako muža a práve pre to som sa na konci filmu usmieval, keď Ava uskutočnila svoje rozhodnutie. Len trochu nechápem, prečo sa rozhodla žiť ako obyčajný človek, keď očividne bola ďalší vývojový stupeň v evolúcii. Dal som tomu 4/5 za kameru, dizajn scén a menšieho plot twistu na konci, ako taktiež hereckým výkonom. Gleeson zahral úžasne svoju rolu dobrého chlapca, Isaac prekvapivo bol záporák a Vikander bola krásne stelesnenie ľudskej zmiešaniny s robotom.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Spočiatku ma odrádzali animácie a celkový vibe z tohoto seriálu, ale po chvíli som začal žrať každú vetu, ktorá bola vyslovená. Dialógy, sú vedené ako v normálnom živote, teda sčasti. Vidno, že veľa známych hlášok má na starosti alkohol, ktorému Roiland holduje počas dabovania Ricka, pre to máme tú možnosť, respektíve komunita, ktorá to niekedy priveľmi preháňa, zakričať z plných plúc PICKLE RIIICK. Nie, žeby to nebolo toxické, ale tak asi každý trend má svoju toxickú komunitu, ktorá je v tomto kontexte veľmi paradoxná, keďže celá myšlienka Rick & Morty je v tom, že na ničom nezáleží. Storytelling v každom dieli je skoro dokonalý a vidno, že celý seriál sa neberie vážne... Breaking the fourth wall je tu tak markantný, až si človek myslí, že vývojári svoju prácu neberú vážne, ale opak je pravdou. Myslím, že aj po tých ďalších 70 dielov, ktoré máme dostať v priebehu x rokov, budeme naďalej v delíriu, ako to vedia napísať a vymyslieť. Plné hodnotenie bez pochýb. Aj keď trailer na 4. sériu vyzerá prapodivne...