Poslední souboj (2021)

Když už běžné verbální kvantifikátory nadšení nestačí, nelze než se uchýlit k vulgarizmům! Takže - KURVA TO BYLO K POSRÁNÍ DOBRÝ!!! Velmi zajímavě odvyprávěné, kdo hrál, dělal co mohl a bylo to vidět. Driver a Damon předvedli skvělé řemeslo, Jodie Comer jsem (světe div se) nezmal, takže jsem nevěděl co čekat, ale tři jemné odstíny ženy, touhu, lásku zoufalství a strach, všemu jsem věřil! Řeknu to jinak - vůbec jsem si nevšiml, že to hraje a to je nejvyšší známka dokonalého herectví. Nemohu nezmínit Afflecka. Moc ho nemusím, ale tady fakt dobrý. A rozhodně nemůžu vynechat finální..., chtěl jsem napsat "souboj", ale to není dostatečně přiléhavé. To byla rvačka na život a na smrt! Zoufalá, brutální řež o všechno! Tak dlouho stažený půlky z napětí, kdo vyhraje jsem neměl už ani nevím od kdy. Pan režisér je, byť nad hrobem, stále bůh. Fuck's sake! That was damn great!

Boží ruka (2021)

Velmi nestrojené, niterně lidské a ve své prosté čistotě nesmírně silné. Vtělit žal a lásku k dávno zemřelým rodičům do jednoho města, svých blízkých a do jednoho pašíře za neopominutelné asistence fotbalu a "JEHO"...! To dokáže asi fakt jen Sorentino. Boží Sorentino!

Spojenec (2006)

Nejsem fanda kriminálek nebo tady těch "robbery movies", takže asi nejsem zrovna vzorek, ale přišlo mi to dost jednoduché. Někde o okamžiku, kdy mu vykopali hajzlík jsem to začal přeskakovat neb bylo vsjo jásno, bůkvy něnádo. JAko večerní výplach bezva, na JF se hezky kouká, Owen fajn, i když skoro nebyl vidět a na Plummerovi je super, že i když má formát standardního člověka, jak vleze na plátno, je ho všude plno. To byl Pan herec!

Taxikář (1976)

Vím o tomto filmu už cca 20 let a teprve dnes, 18. 1. 2022 jsem ho poprvé zkoukl. A jsem za tu prodlevu rád. Asi bych si tenkrát, v první půlce 90 let, bylo mi přes dvacet, odnesl ten příběh a furt dumal o motivech jednání Travise. Ale dnes mě ta podivná heroická story v podstatě trochu otrávila. Nevěřím jí a je divná! Teda ta povídačka o trochu pomateném, traumatizovaném samozvaném mstiteli. Jenže tenhle krám natočil Scorseze. Tohle je highest filmařina! Švenky, atmosféra budovaná neobyčejně úchvatnou prací se světlem a světly, neotřelý způsob vyprávění, nervní hudba... Všechno v akordu funguje a hraje, pevně třímáno ve skvělých režisérských tlapách pana Mistra! Volovina, ale klenot, šperk, diamant!

V nemilosti (2021)

V průběhu filmu jsem čekal spíš nějaký tíživý ne úplně příjemný konec, něco ve stylu "podívejte se, jak opět selhal systém nápravy trestaných v US". Nakonec se ale konalo silné překvapení. Příběh výborně  odvyprávěný, nikoli novátorsky, ale precizně a nápaditě. Režie pevná, s důrazem na autenticitu a velkým citem pro emoce.  Sandra Bullock zahrála asi nejlíp a nejpřesněji jak mohla. Výborná byla. Nejlepší, jakou jsem ji viděl! A vedle ní celý film hrály plnokrevné postavy, skvěle vykreslené, zahrané a držené na uzdě. Film, který nevydírá, i když by snadno mohl.

Matrix Resurrections (2021)

Tedy, já nikdy nebyl bůhvíjakým fanouškem Matrixu, ale i tak Matrix I. top, II. dobrý, III. hmm..., ale tady mi to přijde, jakoby se pan režisér vyrovnávala se svou novou identitou. Prohození rolí mezi Neem a Trinity je už od nepodařeného Neova startu očekávatelné a tak mi v hlavě zůstala pouze otázka zda Lana Wachowski chtěla svým filmem více provokovat nebo uvádět cosi na pravou míru. Invence asi nechybí, jenže u mě osobně to nějak nefungovalo.

Síla psa (2021)

Boží! Geniální! Magnificent! Tak důmyslnou a rafinovanou vraždu by nezosnoval ani Moriarty! A kdyby jo a Sherlock by na to přišel, musel by řemeslo pověsit na hřebík, protože tohle byl Olymp kalkulu, nirvána vychcanosti, a bylo by mu jasné, že nic lepšího už na stůl jaktěživ nedostane a nade vším následujícím by se ukousal nudou! A stejně tak Jane Campion je mimořádně rafinovaná režisérka, protože celý film se tváří jako propracované melodrama o těžkém životě vdovy v prvním kvartálu dvacátého století once upon a time in America, přebujelé maskulinitě humanoidních hřebců, skrývané homosexualitě alfa samců a jánevímcoještě..., a přitom to nejdůležitější se líhne v mazané lbi nejpodceňovanější postavy filmu. BRAVO, TŘIKRÁT BRAVO invenci pí Campion!!! Práce s hudbou je neobyčejně nápaditá. Podivné atonální kakofonie jasně říkají "tady je něco špatně", furt a nepolevuje to! A ke konci se tyto zvukové plochy pomalu harmonizují navzdory hrdelnímu hříchu a laso je ukládáno pod postel v dokonale gradujícím akordu. Skvělé!

Král (2019)

Shakespeare je mrtvej, Bůhví jak to bylo s Marlowem, takže vlastně proč ne. Klasika oproštěná od klasiky, patos nikde, jen poctivý historický film. Chalamet umí, jen je moc hubenej, Falstaff jinak, přesto druhý nejlepší hned po Alunu Armstrongovi. Velmi dobře!

Čas (2021) (seriál)

Ode dneška sekám latinu! A to jsem viděl jen první díl... V base jsem byl jen jednou, na 10 minut na vojně, vyzvednout tam se sanitkou nějakýho týpka. Nic moc si z toho ale nepamatuju. Pár snímků z báně jsem už viděl, ale tak těžkou deku nedokázali udělat ani v Hladu od Steva McQueena. Tenhle film je hnus, ovšem naprosto dokonale namixovanej! Skvělá filmařina, precizní herectví Beana a Grahama! Nepříjemné, ale must  be seen!

Čas - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Ode dneška sekám latinu! A to jsem viděl jen první díl... V base jsem byl jen jednou, na 10 minut na vojně, byl jsem tam se sanitkou vyzvednout nějakýho týpka. Nic moc si z toho ale nepamatuju. Pár snímků z báně jsem už viděl, ale tak těžkou deku nedokázali udělat ani v Hladu od Steva McQueena. Tenhle film je hnus, ovšem naprosto dokonale namixovanej! Skvělá filmařina, precizní herectví Beana a Grahama! Nepříjemné, ale must  be seen!