Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Oplevův film servíruje několik logických chyb, průměrný scénář a průměrnou režii. Ačkoliv bych tomu předem nevěřila, tenotkrát vřele doporučuji americký "remake", který ve skutečností remakem není, ale je lepší adaptací téhož. Co se týče filmového vyprávní i řemesla, je Fincherův film o třídu někde jinde.

Muž na Měsíci (1999)

Jim Carrey v roli šité na míru, jako vždy sympatický DeVito, Courtney Love v čistém a střízlivém stavu! A hlavně Forman ve formě tvůrce na vrcholu sil. Vypráví jako vždycky trochu odtažitě... přesto překvapivě dojemně.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Jeden z filmů, kde hlavní hvězdou je záporák. U bondovky zvláštní úkaz.

Muž se železnou maskou (1998)

Celkem v pohodě, ale konec by se dobře hodil k Petru Čtvrtníčkovi a chlapcům z České sody...

Muž z oceli (2013)

70 % Henry Cavill je pastvou pro oko, stejně jako výkon Zacka Snydera. Je to film epický, naplněný akcí... a emocionálně plochý. Selhává tu scénář, který plnými hrstmi využívá stará dobrá klišé, a postavám staví chladný mramorový pomník. Jako odpich pro možnou budoucí sérii? Inu, proč ne.

Nadechni se (2013)

Jeden stále šarmantní muzikant má manželku se sklony ke kontrolování a ovládání a dceru, která je tak trochu problematická. Do toho přijíždí mladá hezká klavíristka mnohem zralejší, než by její věk naznačoval. Je vám asi jasné, jak tohle bude pokračovat. A přestože tohle není Lolita, tak ve svém úsudku máte pravdu. Nejsympatičtější postavou je nakonec studentka Sophie, protože u Reynoldsových můžete hlavě rodiny vyčítat neschopnost prosadit si svou, matce už zmíněnou ovládací obsceci a dceři její labilitu. Film se bojí určitého dějového rizika, snad proto je i přes dobré herecké výkony zapomenutelný.

Na dotek (2004)

Na dotek je nesmírně ukecaný, ovšem krutým způsobem zábavný film. Nejde vlastně o rádoby sexy hru každý s každým, spíš o celkem reálné vykreslení toho, jak snadno lidi zapomenou na všechny ohledy, když jim jde o toho, koho (momentálně) milují. To pak jde stranou především partner, který s nimi strávil už kolik let. Snad nejvíc rušivým elementem filmu jsou ostré časové přechody. Marně ovšem přemýšlím, proč Nichols raději nezvolil nehollywoodské obsazení, které by plochým postavám přidalo na realističnosti, a ruční šmírující kameru. Beztak ústřední čtveřici leze takříkajíc do postele.

Na návštěvě (2015)

Shyamalan na písečku, na kterém se cítí nejlépe. Celý film prosycuje lezavá atmosféra a nepříjemné divné detaily v chování dvou staříků, které může a nemusí mít na svědomí jejich věk. A světe div, Shyamalanovi to funguje výborně a i ten obligátní twist na konci je správně odůvodněný. Ve výsledku je působivý, byť nijak výjimečný komorní horor.

Na nože (2019)

Milá variace na klasické detektivky s Danielem Craigem v roli amerického Hercula Poirota. Zápletka není šokující a vývoj nejde nuceně proti diváckým očekáváním. Co nezmizelo, tak to je typické Johnsonovo pomrkávání na diváka. Jak to bylo s úmrtím slavného autora detektivek se dozvíme dost brzy. Okolnosti kolem jsou ale neméně zajímavé. Riah Johnson je výjimečný režisér a jeho stále stoupající zkušenosti coby scénáristy a režiséra jsou znát. Krásně vyvážil dramatickou i komediální složku filmu a i když má Na nože přes dvě hodiny dlouhou stopáž, divák se nenudí. Jsem ráda, že v záplavě remaků, adaptací a sequelů dokázala originální filmová látka vydělat přes dvě stě milionů dolarů.

Naprostí cizinci (2016)

Je až s podivem, že tenhle film není založený na divadelní hře... Parta velmi lidských přátel se pošťuchuje, jsou vám sympatičtí, přičemž je vám jasné, že kvůli hře na pravdu to mezi nimi půjde do loje. Poslední pohodový a překvapivě dojemný okamžik je společné focení na balkóně při zatmění Měsíce. Protože od té chvíle všechno jenom vygraduje a divák zjišťuje, že polovina z přátel má slabosti, které jejich partnerům a přátelům snadno ublíží. Pozor, režisér jejich slabosti příliš neodsuzuje a zároveň nikterak neomlouvá. Právě tenhle přístup, jako by to byli skuteční lidé, se mi na filmu líbil nejvíc. SPOILER Film říká, že nekteré věci je pro klid duše lepší nevědět. Nevěra s kamarádem, těhotenství šéfové, orientace blízkého přítele nebo manželství fungující na špatných základech ale není něco, co jde skrývat donekonečna a dřív nebo později skoro určitě vypluje na povrch. I to je ovšem důvod k zamyšlení. Film ostatně netvrdí, že tahle přátelství a manželství tu budou věčně.