Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Ritchieovský styl ve vší parádě! Film není uměleckým klenotem, spíš kulervoucí zábavou, nad kterou je zbytečné přemýšlet, požitek z toho divák prostě mít bude. Už jen soundtrack je něco, kvůli čemu tento film stojí za zhlédnutí. Uvodní scénu a legendární vytahování meče z kamene bych se nebál označit za jedny z nejlepších a nejzapamatovatelnějších scén toho roku. Čtyřem hvězdám se neubráním!

Hanebný pancharti (2009)

Pro tarantina další spolehlivý zářez, pro nás originální pojetí (stačí napsat tarantinovské) druhoválečného filmu. Snímek, kvalitativně hodně podobný Djangovi, dokázal s nadsázkou a vlastně veškerou jemností ukázat nacismus v úplně jiném světle, zároveň však nijak nezlehčujíc hrůzy, které napáchal. Pan Q je znovu velmi přesný!

Nespoutaný Django (2012)

Ano! Tarantino v nejlepším světle a vlastně s divácky nejpřivětivějším filmem. Django je krásná, dobrodružná western jízda s nejquentinovějšími prvky a hlavně se skvělou hlavní dvojicí, která vám spolehlivě zajistí velký, filmový zážitek. Leo je skvěle nesnesitelný a za dvěma lovci nepřekvapivě nezaostává. O pátou hvězdu tento snímek připravil konec, který už byl na můj vkus až moc zasněný, a vlastně absence jakéhokoli většího přesahu, který u tarantina často postrádám. I přesto velký film, díky Q!

Osm hrozných (2015)

Tarantino si nevybral slabší chvilku, jen je dnes zaujmout velkým, ale přitom komorním filmem těžké. S Gaunerama mu to vyšlo, s Hroznýma už to je složitější. Výborně napsané konverzačky, prvotřídní herci a moc pěkné (pěkná) lokace. I přesto se po zhlédnutí filmu zamyslíte, jestli ta slovní přestřelka a zdrcující tarantinovský konec je to, co jste od mistra chtěli. Quentinova laťka je prostě moc vysoko a tenhle skok ji jen těsně nepřeskočil. 3* jsou však přesto velmi silné.

Poslední skotský král (2006)

Film o důležitých a silných věcech, zpracovaný trochu nešťastně. Zpočátku bije do očí jakási žánrová nevyváženost, jakoby film nevěděl, čím chce vlastně být. McAvoy předvádí slušný výkon, bohužel jen díky jeho herectví mě konec alespoň trochu emočně zasáhl. Scénaristé v tomto ohledu nepředvedli skvělou práci. Po vetšinu času sledování mě mrzelo, že film jen klouže po povrchu a ve spoustě tématech nejde do hloubky. Alespoň konec to napravil, kdy jakoby mi režisér dal facku a přesvědčil mne, že chce filmem opravdu něco sdělit. Nakonec to na slabší 4* dá, ale znovu vidět nepotřebuji.

Spartakus (1960)

Film, který (u Kubricka běžná fráze) předběhl svou dobu. Přes šedesát let starý historický opus, jehož velkolepost by mu mohly závidět kdejaké...co kdejaké, vlastně všechny monumenty tohoto formátu. Tříhodinovému dílu nechybí únosné tempo, bez kterého by bylo jen únavující prokousávačka do konce, bez řádného požitku. Vše je konzistentní. Jediný problém jsem měl s hudebním doprovodem. Nadměrné používání hudby je někdy na škodu. Trumpety a slavnostní fanfáry opravdu hrají téměř pořád, což bylo občas na můj vkus zbytečné. Je to však otázka doby, ve které je film natočen, takže to nevnímám jako negativum. Snímek však je hrdým zářezem v Kubrickově rozmanité kinematografii a hlavně důležitým dílem ve filmovém průmyslu. Bez něj by byl o mnoho chudší.

Zaklínač (2019) (seriál)

Pachuť po závěru hry o trůny napravil první díl Cavillovy ikonické role. Problém, který mi bil do očí každou epizodu je rozpočet. K Západozemí to má ještě daleko, ale fanasy svět je poutavý, vcelku originální a Geralt prostě baví. Zvědavost na 2. sérii

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Film začne slibně, ihned ale klesne do průměrné road movie se spoustou nejasností a wtf momentů. Podle mého názoru však největším problémem je předchozí díl, který rozehraje hru, aby se následně Abrams na všechno vykašlal a hrál podle svých pravidel. Dovedu si představit, že kdyby osmičku točil taktéž J.J., byl by to úplně jiný zážitek. Bohužel realita je jiná a musíme se spokojit s vcelku dobrým popcornem, ale jakmile přijde na řadu osudovost a snažení se o důstojné zakončení několikadekádového fenoménu, nefunguje to a divák má skoro až chuť několikrát vyprsknout smíchy. Škoda. 3* za Kylo Rena, nejlepší postavu nové trilogie

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Dobrý film, špatné star wars. Johnson se pokusil o komornější, spíše dramatické hvězdné války a nedává to smysl. Rozmanité univerzum s tolika podivnými a krásnými světy, tvory a charaktery si nezasloužil jednu z hlavních epizod věnovat Rayininým vnitřím problémům a nejasnostem o jejích rodičích. Ještě když se to v dalším díle všechno hodí do koše. U nové trilogie bohužel nikdo nevěděl, kam látku směřovat, což mě jako velkého fanouška mrzí. Na druhou stranu film má spoustu skvělých momentů a nápadů. Jen mělo do Rianovi práce asi více zasáhnout studio. Průměrné 3*

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Snímek probudil jeden z největsích sci-fi klenotů moderního světa. Silně nostalgická záležitost, která však zaujme i nové publikum. Abrams nepřinesl nic moc nového, ale tehdy v kině jsem mu to odpustil, bohužel následky v podobě pokračování jsou velmi mrzuté. Objektivně je však snímek dobrý, s pár zajímavými postavami a pěkným balancem mezi klasickými a novými prvky star wars fenoménu. Škoda, že se to dále vymklo z rukou.