Casino Royale (2006)

Craig ukázal, že je právoplatným Bondem a hned prvním filmem dokazuje, že se s ním tvůrci vydali správnou cestou. Lépe rozjet “novou” sérii nešlo.

Planeta Česko (2017)

Jasně, nejsme bbc ani tříáčková hollywoodská produkce, ale některé záběry z tohoto snímku jsou opravdu laciné a je to škoda. 3* za snahu, ale kromě pár pěkných shotů to divákovi nic nepřinese.

Kubrick se tu pouští do politickoválečných sfér a ikdyž se film tváří jako komediální satira, ve své podatatě jde o velmi dramatickou ukázku dvou odvěkých rivalit a jednoho podivného doktora. Film bez většího zamyšlení nejde plnně ocenit. Když ho jen “zkonzumujete”, jeví se vám jako zábavná a velmi pěkně nasnímaná komedie, ale na Kubricka vcelku s jednoduchým dějem. Jenže Dr. Strangelove je mnohem víc. Nejen že se tu mistrovi povedl krásným způsobem zobrazit pohled na obě strany studené války, on také vytvořil jednu (pro mě) z nejikoničtějších postav filmové historie, za což vděčí zčásti fenomenálnímu Sellersovi. Mrzí mě jen, že s Divnoláskou nakládá pomálu, ale proto je každá jeho scéna tak zapamtovatelná. Přes to všechno jsem ale rád, že se Kubrick Vesmírnou odyseou vrátil do pomalejších, zadumanějších vod, díky nímž je tak legendární.

Prokletý ostrov (2010)

Scorsese zase trochu jinak. Mrazivý thriller nás zavede na nepříjemné místo a úkáže nám spoustu nepříjemných věcí. Divák postupně přestává chápat, co že se to vlastně děje a ani na samotném konci si nebudete jistí, jestli se něco rozklíčovalo nebo ne. Velmi chytře si film hraje s divákem, který se do příběhu ponořuje více a více. Dnes už jedinečná atmosféra vám zajístí, abyste dvě hodiny ani nedutali a nechali se na konci vyplivnout do reality.

1917 (2019)

Obrovský kinozážitek. Mendes nám naservíroval veliký film, který oprávněně bude stát po boku vojína Ryana, Nolanova Dunkirku a dalších válečných opusů. Bohužel, ač se obsah velmi snaží, forma převyšuje vše ostatní. Někomu to bude stačit, já byl po druhé návštěvě kina lehce na rozpacích. Z hlediska kamery je Lubezkiho Revenant posunut na mnohem vyšší úroveň. Je neuvěřitelné, co Deakins dokázal. Herci pod Samovou taktovkou předvádí také své maximum a ze samotného děje se režisérovi podařilo vyždímat, co šlo. To na úkor provedení ale není nic, nad čím by padala čelist, proto se to plnému hodnocení vyhne. Přesto je to unikátní a vaší pozornosti hodný snímek, ze kterého mi několikrát přejel mráz po zádech. A to je vždy dobré znamení! 80%

Nepřátelé (2017)

Víc, než by se mohlo zdát. Na první pohled patrio-korektní film s pěknou výpravou a výborným hereckým ansáblem není zdaleka tak přímočarý, jak jsem očekával. Snad jediné, co mě mrzí, je nepříliš obsáhlá expozice, která by tomuto filmu náramně slušela. Snímek je sestříhaný tak, aby byl divácky co nejpřívětivější a to je škoda. Těžko tu najdete viditelnou kolizi, která by udala směr filmu. Ta je totiž skryta v hlavní postavě (a víc prozrazovat netřeba), ztvárněnou skvělým Baleem, který se u mě díky Hostiles vyšvihl mezi nejoblíbenější herce současnosti. K plnému hodnocení chybí opravdu málo.

Wind River (2017)

Skvělý film, kterému se nedostalo tolik slávy, kolik by si zasloužil. Téma je jednoduché, zpracování nepřináší až na neokoukaný indiánský šmrnc nic moc nového, ale stojí to za zhlédnutí. Na můj vkus jsou až příliš zdůrazňované emoce, na druhou stranu, díky tomu film ve výsledku budí dojem, že jste viděli něco velice silného. Možná je to jen dojem, ale za nejlepší herecký výkon Rennerovi kariéry by jste Wind Riveru měli dát šanci. Na závěr se Sheridan snaží sdělit jakési poselství, které jsem sežral i s navijákem. Fungovalo to..

Joker (2019)

Vše už bylo řečeno. Dodám jen, že takovým způsobem napodobit Scorseseho gangsterky dnes nedokáže ani legendární Martin. To je myslím dostatečná poklona filmu, jehož velmi dobrý scénář táhne neskutečný Pheonix, který by zářil i bez všech ostatních pozitiv tohoto šíleného thrilleru. Povedlo se.

Maják (2019)

Mnou zatím nepochopený snímek, u kterého však velmi obdivuji odlišnost, krásnou kameru a dva bezchybné herecké výkony, které nikdo nikam nenominoval jen proto, aby mohl ceny schrábnout Joaquin. Určitě chci vidět znovu, jen s více alkoholem a otevřenou myslí :).

Ztracené město Z (2016)

James Gray má hrozně zajímavý styl, který mě baví, zároveň mu vlastně nerozumím. Nečekejte prvoplánově dobrodružnou jízdu. Film nám ukazuje důležité útržky z Parcyho života a celý snímek působí nejednotným dojmem, leč na druhou stranu působivým. Konec si musí každý divák přebrat po svém. Herectví Charlieho Hunnama je tu přesné (přesto se neubráním představě obsazení do této role Grayovýho oblíbence Phoenixe). Režisér si za svůj osobitý styl však zaslouží vaši plnou pozornost.