Vražda v Orient expresu (2017)

Snímek, který napoprvé potěší neznalce kultovního seriálu, ty zasvěcené naopak spíše zklame. Narozdíl od Suchetova dramatu je nová verze rodinná detektivka s klasickou dějovou linií. Bohužel nových detektivek je ve filmovém světě pramálo a tak je potřeba přihmouřit obě oči.

Strážci Galaxie (2014)

Konečně netuctová, oroginální marvelovka. James Gunn mě přesvědčil, že Marvel stále stojí za to sledovat. Film, který i poněkolikáté pobaví. Je to barvičková jízda, fungující jak samostatně, tak i v disneyáckém univerzu, které nutně potřebovalo “svěží vítr”, jímž Strážci rozhodně jsou! Silné 4*

Počátek (2010)

Jen skutečně ti nejlepší dokáží zpracovat silné téma, výbornou, originální myšlenku takovým způsobem, že to zaujme i nefilmové fanoušky. Více netřeba.

Bohemian Rhapsody (2018)

Film je velice líbivě natočen-rychlé tempo, oblíbené písničky, pěkný old skool “look”...a to je bohužel vše. Malek nepředvádí špatné herectví, jenže je to “jen” kopie. A ano, jinak pojmout skutečnou osobnost nelze, ale nejlepší výkon roku? Od filmu s tolika oscarovými zářezy bych čekal více.. 60%

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Pro mě srdcová kravinka. Tim s Deppem ještě ve formě, kdy divákovi servírují atmosférickou, burtonovsky zvláštní zábavu, která se mi nesmazatelně zapsala do filmového srdíčka. Umpalumpovské muzikální výstupy jsou sice infantilně praštěný, ale co čekat od trpaslíků, sloužících v kloboučníkově čokoládové továrně. Nic vyčítat nedokážu. Klasika!

Malé ženy (2019)

Spousta klišé zaobalené do pěkné výpravy, kostýmů a s plejádou tříáčkových hollywoodských hvězd. Právě herecké výkony dávají známému příběhu přidanou hodnotu a divákům, znajícím předešlá zpracování důvod, proč vidět novou verzi. Trvalo mi uvědomnění si, jaký typ filmu sleduji, proto jsem měl chvíli problém s jakousi patetičností a s již zmíněnými klišé. Nakonec však zafungovaly i ty emoce a z kina jsem odcházel spokojen. 4*

Parazit (2019)

Bong Joon-Ho mě předvědčil, že je to Pan režisér. Od vykreslení postav, emoční gradaci, originalitu až po sociální přesah- vše je velmi přirozené, takřka bezchybné. Film se nedrží zpátky, což z něj dělá neokoukanou, svěží a velmi vydařenou jízdu, zjevně se inspirovanou tarantinem, kterého však tento rok zastínil jak v mých očích, tak i na předávání zlatých sošek.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nestárnoucí. Vedle vizuální krásy má tento film něco navíc. Je to přesah, který si každý divák vyloží podle svého. Náročný snímek se spoustou dlouhých, děj nikam neposouvajících, pro celek však velmi důležitých scén, je opravdu kusem filmového umění. Kubrick nezklamal ve svých klasických, divákovi nepříliš vděčných, aspektech a nabízí nám originální, velice obsáhlý epos, který by neměl minout žádného filmového nadšence.

Mechanický pomeranč (1971)

Kubrickovská šílenost. Nejspíše jeho nejosobitější film má hned několik rovin- morálnost, zvrácenost a jen lehce nastíněná politická manipulace. Je tam obsaženo mnoho a přesto se rozhodně vyhýbá jakékoli přeplácanosti či nesrozumitelnosti. Často balancuje na hraně snesitelnosti, ale film diváka donutí opravdu přemýšlet, což u novějších snímků už lehce postrádám. Pokud přistoupíte na režisérovu hru, prožijete opravdu silný filmový zážitek!

Vlastníci (2019)

Na režisérský debut slušné. Bohužel bez občasné herecké nepřesnosti se to neobešlo a filmu chybí jakákoli přidaná hodnota. Na český počin originální (tragi)komedie, avšak doporučuji formou podobný, o několik tříd lepší film Romana Polanskiho- Bůh masakru. Průměrné 3*.