Spalující touha (1999)

Kubrickovo druhé nejsdílnější dílo o lidech, potažmo lidskosti.. svým posledním filmem se pouští na nejtenčí led- intimita, sex, nevěra, částečně i zlost a pomstichtivost. To vše je natočeno s naprostou jemností a genialitou. Můžu vytknout jen sklamání ze svého očekávání. Vyvrcholení snímku jsem si představoval jinak, trochu “košatěji”. Díky Ti, Stanley!

Modelář (2020)

Zelenka zabrnkal na vážnou notu a na mně to zapůsobilo. Hlavní postava řeší právo a spravedlnost člověka v globálních sférách, kdy je vše založené na skutečných problémech a otázkách, které mohou opravdu zahýbat s vrcholnou politikou. O to v tomhle filmu jde -politika a její vliv na společnost a svobodu dnes. Skvělý kontrast nabízí postava Jirky Mádla, coby (skoro)spokojeného člověka, schopného opomíjet určité problémy kvůli svému pohodlí. Divák se nad tím minimálně zamyslí..

Rok ďábla (2002)

Je to znovu unikátní. Zčásti mockument ve kterém Zelenka nadhazuje veliké otázky a témata, bohužel bez jakékoli struktury. To, co u Ztraceni v Mnichově dokázal skvěle, se tu příliš nedaří. Na tuzemskou kinematografii však velmi zajímavý a originální počin..silnější 3*

Teroristka (2019)

skoro český john wick, tady se však zmohli jen na kopanec do koulí :)

Seber prachy a zmiz (1969)

Velmi zábavná allenovka, balancující na pokraji realistické linie. Absurdita se však po pár minutách stane samotným komediální prvkem a vy se necháte jen bavit Virgilovou nešikovností. Tento mockument vás přesvědčí o tom, že stačí opravdu málo a jednoduše..

První člověk (2018)

Jsem moc rád, že z toho Chazelle neudělal patriotickou oslavu Ameriky. Film je komorní drama, který své pomalé tempo plně zúročí v závěru. Pohled do Armstrongovi hlavy, na jeho osobní život a všech možných okamžiků, které vedly k jeho cestě na měsíc. Pěkně zakomponovaný je tu i vesmírný studenoválečný závod, který musí USA nutně vyhrát. Přesto střihačovi trochu ujela ruka a film je delší, než by potřeboval. Technicky však bezchybný, nepochopitelně přehlídnutý (jak v kině, tak na Oscarech). Snad to Damiena nepoloží, byla by to škoda.

Barry Lyndon (1975)

Nádherně vypadající dobovka z 18. století sleduje vzestup a pád jistého Barryho. Dle mého jsou tři hodiny spíše nevyužity. První část snímku ukazuje, co všechno musel mladý irčan podstoupit pro zveličování své velikosti(?) a já si k hlavní postavě ne a ne vytvořit jakýkoli vztah. Druhá polovina sleduje následky. Začínají se objevovat Kubrickovské aspekty a děj vrcholí velmi zajímavým, nečekaným a podle mého správným směrem. Mě to však dosti nepřesvědčilo a Barryho Lyndona řadím ke slabším kouskům mistrovi práce. Jsem plně uvědomnělý v tom, že každý záběr je dokonale vypracovaný obraz, ale pro film mi to nestačí. Pokud to byl tvůrčí záměr, je problém v mén pohledu na věc. Přesto jsem s ohledem na rok vzniku nucen ke slabším čtyřem hvězdám, protože tu režisér svým zpracováním opět předběhl všechny doby.

Nedotknutelní (2011)

Z filmu, ze kterého by v 99% případů byl ubrečený patos bez jakékoli nadsázky, se francouzům povedlo vytvořit jednu z nejlepších komedií novodobé kinematografie. Přesto je emočně velmi silný a v někrerých ohledech dost depresivní. Společně se skvělou hudbou a výborně zahranou hlavní dvojicí vznikl chvályhodný snímek bez jediné nadbytečnosti, což je u komedií sakra rarita!

La La Land (2016)

Pěkná lovestory s trochou té pocty ke klasickému hollywoodu. Režijně dotažené do konce, skvěle zahrané a písničky ani muzikální výstupy nelezou na nervy, naopak. Přesto Chazellův předchozí Whiplash a nadcházející First man jsou ještě o něco dál.

What Did Jack Do? (2017)

Je to o lásce..asi? Lynch je tvůrce, který tu zastoupil, co šlo (režii, zvuk, edit..). Nejspíš měl potřebu to natočit. Nerozumím tomu, ale je to osobitý a to se dnes musí oceňovat.