Osvícení (1980)

Na mě asi už moc retro. Film je roztahaný, na horor strááášně dlouhý, i když příběhově nikterak objevný a hlavně tam každý úplně strašlivě přehrává (a to mě třeba to Nicholsonovo xichtění v Přeletu naopak děsně bavilo). A do toho otravně uřvaná hudba, kvůli které jsem film neustále ztišoval. Těžká psycho atmosféra se tomu upřít nedá a některé výjevy jsou vskutku výživné (pani v kópelce). Ale jako celek mě to neoslovilo. Leckterý béčkový horor se stupidními kravkami mě bavil víc. Judge me!

The Boy (2016)

Nakonec docela originální horor, který však ke strašení využívá někdy až zbytečně přiliš klišé postupy. Je to škoda, protože pointa opravdu není marná a režijně to je zvládnuté jinak velice nadprůměrně. Na Lauren Cohan se dobře kouká, stejně tak na celkový potemnělý vizuál a nezklamal ani Bear McCreary s tentokrát poměrně odlišným soundtrackem, než na který jsem u něj zvyklý.

Rozpolcený (2016)

McAvoy hraje o sto šest a Shyamalan je z toho cítit, ale oproti ostatním jeho thrillerům Split v něčem zaostává a nedokážu úplně říci v čem. Možná proto, že netěží téma úplně do mrtě nebo možná, že není tak zlověstný jako třeba Signs a taky možná proto, že neobsahuje žádný razantní závěrečný twist, jako The Sixth Sense. Nicméně dobrý thriller to je a vzhledem k závěrečnému pomrknutí snad i možný a pokud ano, tak velmi originálně pojatý supervillain origin.

Priťaženije (2017)

Rusko si prostě jen tak z ničeho nic natočilo vlastní vysokorozpočtové sci-fi šmrncnuté teen romancí a to celé zabalené do východňácké mentality. Priťaženije se dá hodně lehko sestřelit - scénář svou naivitou tak trochu zamrznul v 80. letech, kdy se na plátna amerických kin dostal Starman a jemu podobně dnes již sci-fi klasiky. Ale to mi osobně zas tak nevadí. Sci-fi linka je vlastně jen takové dějové pozadí pro veskrze tradiční romanci, ale nechybí tomu ani akce, ani pohledné CGI. Vizuálně to vypadá skoro jako hollywoodský blockbuster. Stejně tak hollywoodský působí Irina Staršenbaum, ze které se spouštěly oči jen velmi těžko. I hudební podkres stojí za to a škoda, že tvůrci nezůstali u epických instrumentálek celou dobu. Jakmile tam začali sázet to své ruské elektro, dojem šel velmi rychle dolů a trochu tím zabili i jinak docela emotivní závěr. Priťaženije není nijak zvlášť chytrej film, ale je to velice funkční sci-fi oddychovka.

Zátah 2 (2014)

Nabobtnalá a rozmáchlejší jednička s tím rozdílem, že tentokrát už to není tak ojedinělá záležitost. Bojové scény už nejsou tak kulervoucí, protože jsou více točené klasickým americkým stylem a i když to pořád není co rána, to střih, tak už to není ono. Choreografie je pořád kulervoucí, kamera lahůdková, ale už to není ani zdaleka takové vypiplané zjevení, jako v případě prvního dílu. Přidejme si přestřelenou stopáž, která takto primitivní a poměrně chaoticky vyprávěný příběh jednoduše neutáhne. Vystříhat kecací scény a bylo by to na 4*. Takhle jen na velmi poctivé tři.

Kokuhaku (2010)

Artový a velmi do sebe zahleděný thriller, který nadchne sebejistou režií, komplexním vyprávěním a vymazlenou obrazovou stránkou, ale je to film tak umělecky překombinovaný a specifický, že nesedne každému.

Neřízená střela (2010)

Sympatická typicky britská komedie, kterou trošičku kazí nedomrlý závěr. Obsazení je super - sympatickej Bill Nighy, megasexy Emily Blunt a hodně vtipnej usměvavej zabiják v podání Martina Freemana. A nesmíme zapomenout na vykuleného Ruperta Grinta. Herecká sestava je to vskutku královská, humor krásně suchý, scénář nikterak objevný, ale i tak dost zábavný. Fajn oddychovka.

Eloïse (2009)

Skvěle zahrané, trochu erotické, ale přitom velmi decentní a milé drama. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že ta retrospektivní linka tam byla zbytečně navíc a střihově dost neumětelsky nasoukaná na zbytek jinak režijně docela vydařeného filmu. Obě dívčiny v hlavních rolích měly grády a chemie mezi nimi byla skoro hmatatelná. A španělština zvládla zbytek.

Almost Adults (2016)

Je to viditelně hodně béčkové a herectví obou hlavních hrdinek je takové pofidérní, ale jinak je to příjemná jednoduchá komediální jednohubka, která se ráda sveze na dnes velmi diskutované LGBT problematice. Někdy je to mírně samoúčelné co se stereotypů týče, ale aspoň brané s lehkostí a po stránce humoru i docela zábavné. Na jedno zkouknutí ideální.

Ženy 20. století (2016)

Film o lidech, kteří celý film řeší problémy - větší, menší a dokonce i takové ty zbytečnosti, co musí řešit jen Američan. Nesedlo mi to. Film je tak trochu o ničem, nemá nijak zvlášť sympatické postavy, snaží se tvářit strašně uvědoměle, ale ve výsledku se nic moc nevyřeší. Zároveň je podivně feministický, mírně artový a dost mě překvapuje, že to napsal a natočil chlap.

Časové pásmo bylo změněno