Neúplatní (1987)

Nevím, proč jsem se téhle pecce tak dlouho vyhýbal. The Untouchables je skvělá gangsterka, který u mě vítězí především tím, že je přístupnější než mnoho jejích slavnějších bratříčků. Je tomu především díky kladným ústředním postavám, které ze všech sil bojují proti zločinu. Costner, Garcia, Connery - ti celý film táhnou úplně s přehledem a De Niro jako slavný Al Capone už je jen takový bonbónek. Dobová atmosféra je doslova hmatatelná a i když je film spíše komornějšího rázu, obsahuje slušné množství pouličních scén, které by jako z oka vypadly dobovým fotografiím. Na pátou hvězdu tomu dopomohla prakticky dokonalá přestřelka na schodech... a taky Morriconeho hudba.

Co se z nás stalo (2015)

The Walking Dead na dánský způsob. A k mému překvapení výborně zpracovaný, technicky brilantní a dost napínavý flm. Atmosféra v prvních dvou třetinách je budována velmi umně a realisticky - rodina je uzavřena uvnitř domu a nemá tušení, co se vlastně děje. Jenže těch 80 minut je fakt málo, očekávané inferno trvá jen pár minut a závěr působí velmi useknutě. Celkovým dojmem Sogenfri působí opravdu spíše jako jen epizoda z výše zmíněného seriálu, což je trochu škoda. Mělo to rozhodně na víc. Nicméně za zombie děcko palec nahoru, na tohle by amíci koule neměli.

Tohle je náš svět (2016)

Úžasně alternativní, místy trochu znepokojující, ale pořád velmi pohodová nezávislárna s totálně božím obsazením. Herci si viditelně své role užívali (Viggův herecký projev je naprosto odzbrojující), vše od kamery až hudbu je na velmi vysoké úrovni a i pocitově je to prvotřídní zábava s množstvím menších či větších myšlenek.

Dívčí kemp (2015)

Tenhle film se dá rozdělit do dvou poměrně odlišných rovin. Komediální a dramatické. Zatímco ta komediální je nevtipná a příšerně uječená, dramatická rovina je naopak taková příjemně upřímná. Hlavní postavy jsou sympatické, ty vedlejší naopak na pěst. Prostředí je moc pěkné a působí autenticky, postavy a jejich image naopak vůbec (holt je to film pro jinou cílovku). A navíc to v mých očích táhne dolů celý ten náboženský podtext, který je do poslední chvíle v pohodě, ovšem hranici vkusu na konci přeci jen překročí. Once I Was Beehive je pro mě film plný rozporů. Byly momenty, kdy bych neváhal udělit klidně i 4*, ale také momenty, kdy bych film nejradši vypnul...

Hořkých sedmnáct (2016)

Jo, tak tohle mi sedlo. Zejména díky zábavné mírně nihilistické atmosféře, které dominuje sarkastická Hailee Steinfeld, a parádně hláškujícímu Woodymu Harrelsonovi. Jejich společné scény vskutku neměly chybu. Po dlouhé době hodně vtipná, přiměřeně sprostá a inteligentní teen komedie, která by byla ještě o něco lepší, kdyby se vyhnula té okaté šabloně ala závěrečné prozření. Jenže o tom prozření to vždycky je, no ne?

Skvělá Gilly Hopkinsová (2015)

Příjemná pohodovka jedoucí podle osvědčené šablony hollywoodských rodinných filmů, která nemá prakticky čím překvapit. Neboduje tedy ani tak příběhem, jako spíš sympatickým obsazením (od hlavní hrdinky až po vedlejší postavy v čele se starcem od vedle a srdečnou učitelkou) a citlivým podáním. Občas toho cukru a dojímání bylo až moc, ale na rodinný film asi dobrý.

Sklizeň (2013)

Mix rodinného dramatu a psycho thrilleru se tu překvapivě docela vydařil. Michael Shannon opět srší charismatem na rozdávání a opět dokazuje, že role podivínů mu sednou. Děcka v hlavních rolích jsou v pohodě a z novodobé Misery jde místy skutečný strach. Škoda akorát toho konce. Závěrečný epilog působí docela odfláknutě. Širší logiku v tom raději nehledat.

Po sexu (2007)

Ryze televizně natočená, ale místy docela zábavná konverzační komedie. 8 různých povídek, které jsou kvalitativně poměrně vyrovnané (byť jen spíše průměrné až lehce nadprůměrné), ale každému sedne něco jiného a jako celek to v hlavě asi moc neutkví.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Filmařsky odzbrojující thriller, který diváka zavede do špinavého mexicko-amerického pohraničí. Jednoduchá, ale originálně zpracovaná, myšlenka a film tahající napětí z každého záběru. Pomalé tempo tomu rozhodně svědčí, minimalistické bubnování podbarvující celý je 100% působivé a vyloženě účelně použité.

Příchozí (2016)

Skvělá myšlenka, takřka dokonalá filmařina a za zmínku rozhodně stojí paradní a hodně atypický soundtrack. Bez debat film roku! Komentář doplním, až ve mě film dorezonuje. edit: 11.11.2021 - Je to prostě mrda.