Tváří v tvář (1997)

Povedený akčňák, který nese stopu jak Johna Woo v předimenzované akci, tak stopu své doby a to zlatou éru amerického akčního filmu. Travolta s Cagem opravdu válí, scénář je jednoduchý, ale v rámci žánru docela originální a celé to dost dobře odsýpá.

Ztrácení (2014)

Úplně něco jiného, než jsem od filmu čekal. Žádná mysteriozní skládačka, nýbrž podivná psychologická artovka. Zasazení na puritánskou školu plnou nadržených teenek trochu hraje na první signální a dlouhou dobu to vypadá, že film ani o ničem jiném nebude. Postupně ale vyplynou na povrch různá překvapení a film je v mnoha ohledech docela nekompromisní a podává různá tabuizovaná témata bez nějakého většího okecávání. Herecky je to super, obsazení je sympatické, hudba zvláštní, ale zajímavá. Nevím, co si o tom celém úplně myslet, ale rozhodně je to film, který zůstane v paměti. Tentokrát je ta hranice mezi geniální artovkou a nehoráznou hovadinou hodně tenká a úplně nevím, ke které straně se připojit.

Hvozd (2015)

Zajímavý nápad, ale dost průměrné zpracování, u kterého jsem se prostě ne a ne bát. Po hororové stránce to moc nefunguje a dějově je to dost přímočaré a vyloženě z toho smrdí nevyužitej potenciál. Prostředí pěkné, herci už ale moc nenadchli.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Sice jsem počítal, že se jedná o v rámci žánru slabší kousek, ale že bude Black Mass takhle nudný a bez drajvu, tomu jsem nevěřil. Johnny Depp se svým ďábelským vzhledem je skvělý, ale děj filmu jeho pořádně nevyužívá a vlastně ho jen stereotypně ukazuje jako hajzla, co jde přes mrtvoly. Žádné nadšení pro věc, minimum napětí, žádná překvapení ani zapamatování hodné scény - jen tuctová přímočará a navzdory tomu i docela nepřehledně odvyprávěná báchorka. Škoda.

Milý Johne (2010)

Typický Sparks. Vykonstruovaná kýčovitá slaďárna. Jenže na úsměv Amandy Seyfried bych se dokázal dívat celé hodiny a Tatum je prostě Tatum. O něco více, než klasická love story, se mě dotkla linie s tátou a mincemi. Jinak je to ale trošku tuctovka. Ovšem jednou za čas je i takový film potřeba.

Snowden (2016)

Nesmírně zajímavá problematika, kterou mi představil již před pár lety bezchybný dokument Citizenfour. Filmový Snowden vlastně mnohé věci rekapituluje a zprostředkovává filmovou formou a dokonce i jistým věcem přiřazuje kontext. Joseph Gordon-Levitt je jako Snowden skvělý, Oliver Stone to má režijně zmáknuté, ale trochu bych od filmu čekal větší procedurálku a menší manipulaci s city diváka. Že je Edward Snowden borec, už jen pro své odhodlání a loajalitu, to všichni dávno víme. Čtyři hvězdy, ale jen proto, že Citizenfour je lepší a to především co se výpovědní hodnoty týče. Ovšem nudou tohle může nazvat skutečně jen ignorant.

Sněžní andělé (2007)

Snow Angels je klasické depresivní drama z amerického vidlákova, které trošičku zlehčuje romantická linka dvou teenagerů. Jinak je to ale těžkej film ze života postav, které jsou už tak totálně v hajzlu a ještě se na ně valí lavina dalších problémů.

Viking (2016)

Strašlivé rozporuplný film. Na jednu stranu vyspělý vizuál, luxusní hudba a tak celkově je to dost možná nejlépe vypadající ruský historický film, výborné herecké výkony a dobová atmosféra, jenže co naplat, když je to celé tak neskutečně chaoticky odvyprávěné. Už od začátku je dost náročné se ve filmu vůbec zorientovat a i poté jsou motivace postav jednou velkou záhadou. Korunu tomu dodává divný závěr, který se nese na prokřesťanské vlně. Závěrečné dobývání je poněkud odfláknuté. Paradoxně jsou vystřižené scény pomalu lepší jak samotný film.

Ochránci (2017)

On by to nemusel být nutně tak tragický film, kdyby ho napsal a zrežíroval někdo kompetentní. Ty prachy tam jsou vidět, efekty jsou většinou dost dobré a některé akční sekvence nejsou k zahození. Jenže je to celé úplně hrozně nudné, protože origin postav je absolutně nezvládnutý, nedovysvětlený a vlastně i nezajímavý. Záporák je neskutečnej trapák, který, krom toho že si kdo ví proč staví uprostřed Moskvy nějaké věžičky, má akorát plnou hubu keců. Dialogy jsou na úrovni slohu netalentovaného žáka střední školy - normálně fakt dokážou způsobovat až fyzickou bolest. Takhle slabé dialogy jsem neviděl snad ani v amatérském filmu. I film jako celek je režijně absolutně nezvládnutý a nedodržuje ani základní filmové klišé postupy pro to, aby to mohl být alespoň průměrný a neoriginální superhrdinský film. 2/3 stopáže zahrnuje vata, kdy tvůrci stejně nejsou schopni představit postavy, nepokrytě a neschopně vykrádají všechno možné (ten odkaz na Star Wars lel) a pak přijde závěrečnej bossfight, kterej ani není bossfight, protože se superhrdinové s hlavním záporákem vlastně ani přímo neutkají. Ta jedna hvězda je čistě za efekty, medvěda s rotačním kulometem a některé souboje, ale upřímně řečeno, je to spíše na odpad!. Mrzí mě to, protože jsem Ochránce s nadějí sledoval už od prvního slibného traileru...

Psí poslání (2017)

Trochu mi vadí ta hlavní zidealizovaná myšlenka filmu, kde jsou psi něčím, čím doopravdy nejsou, ale pokud to budeme brát jako fantasy, tak je to asi v pořádku. Film jako takový je ale děsná vyděračka na city, zvláště jeho druhá polovina, kterou musí pejskař nebo aspoň citlivější divák zákonitě ořvat. A pro ostatní to bude asi jenom celkem standardní rodinný film.