Bible (2013) (seriál)

Jedno se Bibli upřít nemůže. Je to kniha, která položila základy etiky a morálky tak, jak je známe. Nemusíme být křesťany a přesto se pravidly Bible z velké části řídíme. Ale i přes to všechno v Bibli nevidím nic jiného, než jen sbírku více či méně reálných příběhů. První pětice dílů se zaměřuje na Starý zákon, který divák vidí jakoby z rychlíku. Je to akční, je to epické (špičková hudba), ale v malém čase dostane prostor až moc velká hromada postav. Rozhodně bych si dokázal představit pro Starý zákon alespoň dvojnásobný počet epizod. Těšil jsem se stvoření světa, na Adama a Evu, na příběh Noeho, na Kaina a Ábela - tyto příběhy byly jen letmo zmíněny a to je škoda. Když už zpracovávám takovou látku, jako je Bible, tak už bych to udělal pořádně. Druhá polovina zaměřující se především na příběh Ježíše Krista je možná méně akční a tím pádem i utahanější, ale především (narozdíl od první půlky seriálu) působí kompaktně a neskáče v čase o desítky let každou druhou scénu. Seriál jako celek je hodně na úrovni, působí svěže a moderně, občas bych ubral těch náboženských žvástů, kterých bylo zejména v poslední epizodě až moc, ale neměl jsem pocit, že by mi tvůrci vyloženě něco vnucovali. Každopádně Diogo Morgado ve mě vzbuzoval obrovský respekt, jen těžko bych si dokázal představit pro roli Ježíše Krista lepší casting.

Dvojník (2013)

Podivná psycho jednohubka zasazená do tak trochu orwellovského antiutopického světa. Atmosféricky a zejména hudebně parádní, vizuálně prazvláštní. Industriální prostředí mi připomnělo animovaný kraťas More. Jesse Eisenberg pro mě není zrovna synonymem charakterního herce, jeho výraz se po celý film moc nemění a i přesto mě dokázal přesvědčit - s jeho postavou jsem se dokázal naprosto ztotožnit. Po dějové stránce si nebudu nalhávat, že jsem film zcela pochopil, to si nechám pro případné druhé zhlédnutí - pokud tedy někdy nějaké bude, film je to přeci jen trochu hůře stravitelný.

Oculus (2013)

Pokud se přenesu přes konec, který mě fakt zklamal, tak je Oculus hodně dobrej horor, kterej nestaví na lekačkách, nýbrž na hodně hutné atmosféře a nesnesitelných pocitech paranoii navozené halucinacemi a postupným ztrácením se v tom, co je realita a co už je fikce vyvolaná zlovolným zrcadlem. Obsazení bez chyby.

Útok na Bílý dům (2013)

V porovnání s tématicky podobným Olympus Has Fallen přeci jen White House Down vítězí. Připomněl mi totiž klasické akčňáky (styl, humor), ale oceňuji poměrně promyšlený a do poslední chvíle nepředvídatelný scénář. Film kombinuje retro i novodobé filmové postupy a to jednoznačně ku prospěchu věci. Roland Emmerich holt umí a opět dokazuje, že je vlastenec tělem i duší. Ve skutečnosti by s tím vlastenectvím mohl občas trošičku ubrat, ale je to holt Emmerich. Už jsem si na to zvykl.

(Ne)zadaní (2013)

Oddychová komedie, kterých jsme už viděli stovky. Spíše průměrná, ale po stránce humoru mi sedla. Po stránce scénáře je to ale stokrát viděné klišé o partě kamarádů, kteří si užívají mladých let a postupně se zamilovávají a z původní lehkovážnosti přecházejí k vlastnímu sebeuvědomění. Neurazí, ale ani nijak výrazně nenadchne.

Defiance: The Lost Ones (2014) (seriál)

Dvacetiminutová jednohubka složená z několika webepizod odhalujících pár momentů z minulosti Nolana a jeho irathientské dcery. Původní seriál pro mě byl vcelku zklamáním, webepizody kvalitu nikam neposouvají, ale faktem je, že děj těchto epizod patří mezi ty zajímavější momenty seriálu a tak trochu se divím, že si pro webepizody tvůrci nevybrali nějakou méně zásadní dějovou linku.

Perníkový táta (2008) (seriál)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Tak trochu rozjezd, který nikam nespěchá a důkladně nás seznamuje s postavami. Veskrze je to taková klidnější, vážnější a méně sprostá verze Weeds. Vykreslení postav je parádní, leč kromě samotného Waltera prozatím nedostaly moc prostoru. Ačkoli má první série pouhých 7 dílů, tempo mi občas připadalo trochu uspávající, tu mnohými zmiňovanou emoční sílu v tom prozatím nevidím. Potenciál do budoucna je ale veliký, ačkoli je Walt spíše zakřiknutý ňouma, má momenty, kdy bych se s ním do křížku dostat nechtěl a doufám, že s touhle vlastností budou následující série pracovat. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Tvůrci přitlačují na pilu, seriál dostává nové minizápletky a ačkoli je tempo spíše pomalejší, v každé epizodě se toho stane tolik, že seriál ani na minutu nenudí. Breaking Bad na mě působí komplexním dojmem, postavy rozhodně nejsou ploché, Bryan Cranston v roli Mr. Whitea je výborný, stejně tak "yo" Aaron Paul. Žádné megalomanské nereálné zvraty a akční sekvence, Breaking Bad je realisticky vykreslené "rodinné" drama s troškou černého humoru. Hodnocení série: 4,5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Walter se pomalu ale jistě začíná dostávat na cestu, ze které není návratu. Proměny charakterů jsou působivé a to nejen ten Waltův, ale obrovský kus cesty ušel i Jesse. Jediné, co mě trochu mrzí, je nevyužitý charakter Waltera Jr., který, ač je skvěle zahraný, působí v seriálu tak trochu navíc. Závěrečná dvojice epizod ale žene jinak poklidnou hladinu adrenalinu hodně vysoko a já se modlím, aby to tak i zůstalo. Do plného počtu totiž zas až tak moc nechybí. Hodnocení série: 4,5/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Na to se dá říct jen: "No ty vole!" Zatímco rozjezd je pomalejší a připravuje si půdu pro následující epizody, v druhé třetině se začínají jednotlivé linie jak této tak předchozích sérií pomalu spojovat a hlavní postavy pomalu začínají dohánět rozhodnutí, která učinily v minulosti. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Je těžké něco o páté sérii napsat aniž bych více či méně spoileroval. První polovina je celkem poklidná, ale v co se seriál zvrtne ve zbylých cca 8 epizodách je na seriálové poměry obdivuhodné. Během sledování první série mě rozhodně nenapadlo, co se ze "zakřiknutého ňoumy" vyklube. Walterova story dostala nejen důstojné, ale dokonce bravurní a bohužel i poměrně depresivní zakončení. Farewell Mr. White... ergh I mean... Heisenberg! Hodnocení série: 6/5

Nekonečná láska (2014)

Neskutečně naivní, ale o tom asi i první láska je. Oddychový, milý letní film, který se však nebojí události náležitě zdramatizovat. Postava Bruce Greenvoda byla hodně zajímavá a nejednoznačná. Stejně tak cameo Roberta Patricka potěšilo. Hlavní dvojka na mě působila svěže, Gabriellu Wilde jsem doposud vůbec neznal a Pettyfera jsem tu vůbec nepoznal - pamatuju si ho jako otravné herecké prkno a tady mě dost překvapil.

Proroctví z temnot (2002)

Jeden z mých nejoblíbenějších mystery hororů především proto, že staví na hodně hutné atmosféře a velmi umně pracuje se strachem z neznáma a hodně creepy zvuky a hudbou, kterou lze ještě umocnit kvalitní 5.1 repro soustavou. Při nočním sledování husí kůže zaručena!

Kruh 2 (2005)

Ta atmosféra tam pořád je, jenže... dvojka se snaží rozvíjet příběh původního filmu, který místy tak trochu zabíjí tím, že působí až moc neuvěřitelně a scénárista si až moc často hraje s mocí, kterou Samara nad hlavními postavami má. V původním filmu má Samařin vliv jasně daná pravidla a je vázán na videokazetu, která je ve dvojce vlastně dost nepodstatná a Samara se chová jako klasický poltergeist z desítek tuctových hororů. Bohužel je to často dost samoúčelné, tzv. oslí můstky pro potřeby filmu a díky tomu druhý Kruh působí po stránce děje dost nedotaženě a jako celek postrádá logiku.