Famílie (2010) (seriál)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Pilot je ukázkovou úvodní epizodou. Přehledně je nám představená různorodá a početná rodina Bravermanů. V první polovině série jsou nám představovány jednotlivé postavy - děj se tedy zaměřuje hlavně na ně a nikam nepospíchá. V polovině série se to trochu zlomí a jednotlivé vztahy a dějové linky se začínají trochu zamotávat a příjemně gradují až do závěru celé série. Některé postavy a zápletky mě baví méně (Max, Kristina), některé více (Sarah, Crosby), ale vesměs jsou epizody vyvážené, tak trochu ze života (toho amerického) a dočkáme se i několika úsměvných momentů. Jediné, co mě trochu vadí, je ten americkej konzervativní přístup k sexu, kterej je mi protivnej. A to přitom tam jsou vidět snahy o občasnou nekorektnost. Překvapila mě přítomnost dvou verzí úvodního openingu - mezinárodní DVD verze má mnohem vhodnější úvodní song, než US verze vysílaná v televizi. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série přináší takřka dvojnásobný počet dílů a na kvalitě je to bohužel znát. Děj je poměrně roztahanej, což by mi nevadilo, ale vytáčí mě celková "přeamerikanizovanost" a to tentokrát bohužel v tom negativním slova smyslu. Jako hystericky řešit po několik dílů, že 16-letá dcerka má sex a lže o tom (pochopitelně) svým přeafektovaným rodičům, to bylo moc i na mě. A přitom ten seriál má množství zajímavých postav a linek (Sarah a Amber, Crosby a jeho (ne)zodpovědnost, Adam a jeho šéf), že mě mrzí, že hlavní slovo dostávají ty nejvíce otravné. Je to sice takové příjemně koukatelné, nenáročné, ale občas až moc uječené - přitvrdil bych lehce na humoru a ubral často na dost zbytečných hádkách. Hodnocení série: 3/5--- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí série pokračuje v duchu předchozí s tím, že je to už opravdu nefalšovaná americká telenovela. Nejvíc mě štve fakt, že se do popředí dostávají dějové linky a postavy, které mě vyloženě serou (Kristina a ty její výlevy jsou minimálně na pěst) a ty zajímavé, sympatické a doposud neokoukané jsou hodně upozaděné (Drew, cellistka, Alexandra Daddario :D, Zeek). Stále mě to baví, je to příjemný relaxační seriál, ale v určitých chvílích mi Parenthood nesedí tím, jak je (nereálně) melodramatický a moralistický. Hodnocení série: 3/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- V sérii čtvrté čekají na Bravermany nové a oproti řadám předchozím ještě náročnější zkoušky. Tvůrci výrazně ubrali na přecitlivělosti postav, na slzy sice dojde a to poměrně často, ale to díky tomu, že se dostávají tentokrát do velice nepříjemných a náročných situací (a neřvou kvůli každé 3,14čovině). Čtvrtou sérii vidím prozatím jako nejlepší řadu vůbec, zejména proto, že vypjaté a dojemné momenty jsou konečně upřímné. Čtvrtá řada potvrzuje pravidlo, že čím méně epizod, tím je série dějově nabitější, celkově kompaktnější a tudíž i lepší. Do seriálu se dostávají nové postavy (Hank se okamžitě stal moji nejoblíbenější postavou seriálu vůbec) a ty, které byly dříve v pozadí, mají též o něco větší prostor (Drew, Zeek). Kristiny je ale pořád přehnaně moc. :) Hodnocení série: 4/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Pátá série je milým překvapením především v tom, že ačkoli obsahuje smrtících 22 epizod, není ani na chvilku zdlouhavá nebo dokonce nudná. Rozhodně je mnohem vyváženější co se postav týče (postavy, které byly spíše v pozadí dostávají mnohem větší prostor), ještě více je "feel-good" a především obsahuje pár menších dějových twistů, které však nepůsobí nikterak přehnaně. Čas strávený s rodinou Bravermanů bych rozdělil na tři části. Tou první je část poznávací, kdy jsem s nadšením poznával jednotlivé členy rodiny. V druhé části nadšení trochu opadlo, protože se začaly projevovat věci, které mě na jednotlivých postavách dost vytáčí. V třetí části nastalo takové to smíření a zároveň jsem si po tolika zhlédnutých dílech postavy nemohl nezamilovat. Této sérii bych vytkl jednu jedinou věc a to, že scénáristé udělali cca v polovině řady z Joela úplného idiota. Jeho chování jsem moc nepobral, ale naštěstí to v závěru tak nějak vyšumělo. Hodnocení série: 4/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Šestá série je viditelně sérií rozlučkovou. V pouhých 13 dílech překvapivě poměrně nenásilně uzavírá všechny dějové linky a přináší nejsilnější momenty v seriálu vůbec. Poslední epizoda je sice možná až prvoplánově dojemná, ale zároveň se jedná o velice důstojné zakončení, které je esencí toho nejlepšího, co se v seriálu objevilo a nedokázal bych si představit symboličtější tečku. Sbohem Bravermani! Hodnocení série: 5/5

The After (2014) (TV film)

Velká škoda, že tenhle seriál nedostal vůbec šanci. Začátek v garáži trochu divnej, občas se až přehnaně moc nadává a někteří jsou zbytečně afektování, seznamování s postavami ale funguje a v druhé polovině se už Chris Carter rozjíždí naplno a jako by na mě dýchla atmosféra Akt X. Horor je totiž něco, co dnešní seriály prakticky neumí a scéna v lese atmosféru rozhodně navodila. Spoiler! Konec pilotního dílu by mohl fungovat i jako pointa, protože si lze řadu věcí domyslet. A stačila k tomu několikasekundová zmínka o Bibli. Kvůli tomu se totiž obávám, že by se případný seriál (který však již nejspíš už nikdy nevznikne) mohl zvrhnout v další biblickou slátaninu.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Vyloženě komedie (jakože film postavený na vtipech) to není, spíš příjemná oddychovka o několika nadšených kuchtících. Nevím, zda je či není Jon Favreau kuchař, avšak láska k vaření a jídlu z tohoto filmu vyloženě čiší. Přirozený a herecky uvěřitelný film, který netlačí za pilu. Navíc, pro road movie mám slabost. A pro jídlo. Ok... jdu se najíst!

Opravdový život (2008)

Depresivní drama stojící především na dobrých hereckých výkonech a atmosféře naprosto bezvýchodné situace, kterou navozuje špinavé prostředí, všudypřítomný sníh a bahno, množství temných kamerových filtrů. V momentech, kdy už vypadá, že se situace obrátí, se hlavní postavy ženou ještě do větších sraček. Zaujal mě symbolický happyend, který ač se jako happyend tváří, tak happyendem není. Třetí hvězda za Dennise Hoppera, ten se pro tyhle psychotické role narodil.

Ptáčata (2011)

Další taková ta nezávislá vidlákovina, tentokrát z pohledu dvou mladých nerozlučných kamarádek. Lily, nešťastná a divoká naivka hledající lepší život a její sidekick Alison, typická šedá myš. Zatímco Lily je svým rebelstvím a chováním neuvěřitelně otravná a nesympatická, Alison je takové životem nezkažené zlatíčko, což se celou dobu obrací proti ní. Proti herectví hlavní dvojice nemám výhrad, avšak zvolené prostředí mi nesedlo. Nedokážu pochopit, jak někdo dokáže na podobných místech a v podobných podmínkách žít. Mě chytala deprese už jen s těch "obrázků" na obrazovce, takže se moc holkám nedivím, že se tak zoufale snažily vypadnout. Rozuzlení je vcelku očekávané, byť konec se mi jevil trochu zrychleně a trošku na úkor postavy Alison. Pro fandy nezávisláren typických pro Sundance festival to je každopádně jako stvořené.

Závod s časem (2013)

Jednou za čas dostanu chuť na pořádný akční výplach a únosové filmy málokdy zklamou. "Selena Gomez," říkal jsem si, "když už nic, tak aspoň bude na co koukat." Co si budeme povídat, Selena je opravdu lepší herečka jak zpěvačka, ale pochvalou bych to vyloženě nenazýval. Celej film vesměs jenom ječí, heká, fuckuje a občas přihodí nějaký "superchytrý komentář" - asi aby ukázala, jak je průměrnej americkej teenager inteligentní (resp. vzdělaný). Nebo bulharskej teenager? Nah, těžko říct. Všichni tam prostě mluvěj plynně anglicky a je jedno, že se film odehrává kdesi v Evropě. Ethan Hawke by taky radši mohl zůstat u toho, co mu jde nejlépe a to jest upřímné hraní v romantických dramatech. Getaway je blboučkej film s hromadami logických chyb, nedotaženým scénářem a místy otravně nekvalitní rádoby dokumentární kamerou. Na druhou stranu je však celej film jedná velká automobilová honička (Semir Gerkhan pochvalně přikyvuje) a nutno podotknout, že docela dobře nasnímaná. Dívá se na to dobře, ale pochybuju, že si zítra vzpomenu, že jsem nějaký Getaway vůbec viděl.

Muži, ženy a děti (2014)

Filmy Jasona Reitmana mi sedí, zejména svou poutavostí jinak poměrně všedních situací. Men, Women & Children je příběhem několika rodin se zaměřením na mezilidské vztahy a negativní vlivy informačních technologií - tedy něco podobného, jako předvedl předloňský Disconnect. Záměrně některé situace žene do extrémů, tak, abych byla zdůrazněna ona pointa, ale ne zase natolik, aby působily nereálně. Kladem je hodně příjemné obsazení, nejvíce mi asi sedla dvojice Ansel Elgort/Kaitlyn Dever - tenhle typ romance můžu kdykoli. Na scéně se nečekaně objevil i Adam Sandler, který opět dokazuje, že když zrovna ze sebe nedělá idiota, tak hrát opravdu umí. V podobných rolích bych ho velice rád viděl častěji. Příjemnou roli má i Dean Norris, který se tentokrát namísto minerálů stará o svého životem utrápeného synka. Film obsahuje i některé vedlejší dějové linky, které by si však zasloužily více dopointovat a poté bych možná i uvažoval o plném hodnocení. Disconnect byl možná hlubší, ale Men, Women & Children se příjemněji sleduje.

Hatufim (2010) (seriál)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Je to Homeland, ale není to Homeland. Nejzásadnější rozdíl vidím v tom, že Hatufim není akční. Není akční prakticky vůbec. A ačkoli má Homeland stejný námět a pár hodně podobných scén, Hatufim jde na to jinak. Je pomalý, děsivě pomalý (což je ale nakonec dobře, protože rozhodně nenudí). Důkladně vykresluje své postavy, které jsou fakt bravurně zahrané (vyhublý Uri nemá chybu, stejně tak Nimrod). Linka zaměřující se na tajnou službu je spíše upozaděná, izraelská verze Carrie chybí úplně. Vůbec to ale není na škodu, Uri s Nimrodem mají pro sebe mnohem více prostoru a občasné hodně syrové flashbacky jdou občas až na dřeň. Ale aby diváka nepohltila naprostá deprese, máme tu Danu. Tahle Dana je ještě víc napřesdržku, jak ta homelandová Dana. Avšak její cynické poznámky a občasné eskapády s postaršími pány pobaví. Ve výsledku jsem fakt hodně překvapený. A to nejen seriálem, ale i samotnou Izraelí. Neměl jsem páru, že se jedná o až takhle moderně vypadající stát. Oáza vyspělé civilizace ze všech stran obklopená pološílenými opičáky, což dává tomuto seriálu ještě jeden rozměr navíc (oproti jeho nástupci). Seriál má v sobě hodně lidskosti, působí hodně uvěřitelně a já tleskám Gideonu Raffovi. Po všech těch americkejch seriálech je to hodně svěží vítr. A má to supr opening. Hodnocení série: 5/5--- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série pomalu opouští důkladný psychologický průzkum Uriho a Nimroda a zaměřuje se na trochu jinou postavu. První polovina řady se hodně podobá té první, zejména nesmírně pomalý způsob vyprávění děje mě začínal pomalu, ale jistě udolávat a já začal přemýšlet o snížení hodnocení - zejména během poměrně zbytečně natahované dějové linky s Michaelou. Avšak v druhé polovině se děj začne hýbat kupředu, celá skládačka se začíná rozmotávat a k mému překvapení závěrečný díl celý příběh dostatečně uzavírá (byť si přeci jen nechá otevřená vrátka pro případné pokračování). Hodnocení série: 5/5

More (1998)

Jeden z nejpůsobivějších kraťasů, co jsem kdy viděl a to jak po vizuální, tak po hudební stránce. Film, ke kterému se rok co rok stále vracím a vždycky si v něm najdu ještě něco navíc. Krásně depresivní! Ke zhlédnutí zde.

Maturiťák (2011)

Zase takovej ten "feel-good" film, který není ani vyloženě komedie a ani vyloženě drama. I když mě logo Disney ze začátku trochu vyděsilo a první hezké tvářičky ještě víc (Disney si ty herce snad v tý svý továrně vyrábí na zakázku), nakonec jde o nijak objevný, ale příjemný a poměrně inteligentní film. Všechno je to takové disnyeovsky pohádkové, korektní, (vkusně) naleštěné a nakonec i dost předvídatelné. Líbí se mi, jak amíci (alespoň ve filmech) dělají z maturiťáku "big deal". Ten můj okolo mne celkem prošuměl. Ale ne že by byl špatnej, člověk si alespoň rád zavzpomíná.