When the Street Lights Go On (2020) (seriál)

Jako coming-of-age jednohubka na pozadí záhadných vražd to funguje dobře a atmosféra poloviny 90. let z toho sálá příjemně. Je to sympaticky obsazené, povětšinou takové pohodové až lehce posmutnělé. Příběhově to ale nakonec naprosto vyšumí, což snímku podráží nohy. Za atmosféru ale ty 4* s odřenýma ušima nechám.

Most Dangerous Game (2020) (seriál)

Dost podobné, jako The Fugitive od stejných tvůrců. Honičky nicméně dobré, záporáci jakbysmet, akorát je to teda příšerně neoriginální, předvídatelné a často i hodně za vlasy přitažené.

Don't Look Deeper (2020) (seriál)

Civilní teenagerské robotické sci-fíčko. Kombinace věru prazvláštní, ale funguje to výborně a jsem rád, že tvůrci v polovině nepřepnuli do módu akční thriller a zůstali až do konce v relativně minimalistické rovině. Hlavní hrdinka je charismatická, vizuál jednoduchý, ale dobře vypadající a i přes jistou neoriginalitu to umí zaujmout. Nechybí otázky o životě a lidství, které tu však kloužou spíše po povrchu a není to ani zdaleka tak ambiciózní, jako třeba Ex Machina. Klidně bych si střihnul ale i případné pokračování.

The Fugitive (2020) (seriál)

Další variace na Uprchlíka a i přes pitomej Quibi formát je to fajnovej nenáročnej, ale místy docela napínavej akčňáček, kterej sice nepředvede kdovíjaké akční sekvence, ale i tak svižně odsýpá. Kiefer Sutherland si tu prakticky zopakoval roli Jacka Bauera, akorát má na vestě napsáno CTB místo CTU. A stále mu to jde, i když je tu pochopitelně jakožto ne zcela kladná postava dost dlouho a skoro až zbytečně za idiota. The Fugitive nepřináší nic moc nového, ale žánrová klišé zpracovává velmi chytlavě a zábavně.

The Stranger (2020) (seriál)

Nepřímé spoilery! Zprvu docela nadějný thriller, kde divák na oko jakože neví, ale ve skutečnosti je to celé tak divné a nekonzistentně napsané, že je jasné, o co tam jde. A paradoxně je to celé přesně opačně, z čehož celá zápletka nakonec vychází jako dost mimo - nepřirozená, neuvěřitelná a plná logických děr a podivných náhod.

Space Milkshake (2012)

Parádně obsazený mix céčkové cypoviny od Asylumu a parodie na space opery, jejíž scénář je ale po hříchu slaboučký a herci se spíš baví a přehrávají, než že by se o něco pokoušeli. Protože ono není pořádně co. Vlastně si dokážu tak docela představit, že samotné natáčení mohla být daleko větší bžunda, než je nakonec samotný výsledek.

Wireless (2020) (seriál)

V zásadě úplně klasický survival thriller, který je neklasický tím, že je hlavní hrdina pako zralé na Darwinovu cenu. V kontextu postavy jeho dementní chování sice dává smysl, ale sympatický díky tomu věru moc není. Technicky to působí hodně jako levný webseriál, takže mě rozkouskování na několikaminutové epizodky tentokrát ani příliš nerušilo. Překotné prostřihy mezi 16:9 filmem a textováním v malém okně už však ano.

Deadwood (2019) (TV film)

Jako samostatný film určitě ne-e - těch postav je tam tolik, že se v nich divák seriálu neznalý velice pravděpodobně absolutně nevyzná. A kromě toho to, byť pochopitelně s velkým časovým skokem, přímo navazuje na do jisté míry otevřený konec seriálu. Pro fandy jde ale jistě o bonbónek, který uspokojivě zakončuje vše nevyřčené a nedotažené. Já měl výhodu, že jsem do filmu skočil hned po zhlédnutí seriálu a vlastně mě až překvapilo, jak plynule a příjemně tvůrci i herci navázali tam, kde před 13 lety skončili.

Deadwood (2004) (seriál)

Swe'gen! San Francisco! Cockssssucker! Kdosi na redditu označil Deadwood za slice-of-life z prostředí zlatokopecké osady druhé poloviny 19. století a rozhodně nebyl až tak daleko od pravdy. Je zvláštní, že HBO vyprodukovalo seriál, který po celé tři série postrádá jakýkoli jasný narativ a vše je postaveno čistě na charakterech a dialozích. Seriál je zároveň prost jakékoli akce a výpravou se rozumí kulisy jednoho hornického městečka. A nebudu zapírat, že byly chvíle, kdy mě to uondané tempo uspávalo a nekonečné, skoro až náhodné scény nudily, ale zároveň bylo na seriálu něco podmanivého. Jednotlivé charaktery si mě získaly až postupně a některé věci jsem docenil až zpětně. Tvůrci z minimalistické, leč poctivé výpravy po vizuálně a kamerové stránce tahají maximum. Herci po celou dobu vyloženě září (Ian McShane je ďábel) a celé to působí po režijní stránce hodně pevně podchycené. Nelze nevypíchnout finální díl první série, kde se tempo plynule stupňuje zároveň v několika nesouvisejících dějových liniích. Ten dokonalý flow a celková režijní preciznost je skoro až neuvěřitelná. Zbylé dvě řady ovšem už tak dobré nejsou a mají více hluchých míst. Ve třetí jsem už vyloženě pociťoval jednak jistou únavu z neskutečně pomalého tempa a také jsem měl dojem, že s každou sérií jsou dialogy teatrálnější a teatrálnější. S jistotou však můžu říct, že něco takového by v dnešní době už jen těžko vzniklo. Už jen kvůli tomu, jak nekorektní, sprosté, rasistické, šovinistické a sexistické to celé je.

#Freerayshawn (2020) (seriál)

Každému je asi jasné, na co #Freerayshawn reaguje a proč se o daném tématu, zejména tedy ve Spojených státech, neustále mluví. A jakkoli nebývá situace vždy až tak jednoznačná, jako tomu bylo tady (film je tradičně americky tendenční - černí jsou tady ti hodní, bílí ti zlí a neschopní), nerovný přístup policie, často rasistické nebo dokonce zkorumpované, je údajně především v jižanských státech stále dost velký problém, který je potřeba vymýtit. Pokud pominu jasné sdělení, určené především západnímu publiku, tak je #Freerayshawn parádní napínák ayerovského střihu, který by navzdory dementnímu Quibi formátu bylo celkem škoda minout.