Mafiáni (1990)

Velké zklamání, průměrná podívaná po všech stránkách, která do žánru mafiánských filmů nepřináší nic nového. Ray Liotta rovněž silně průměrný, nezáživný...

Vysvobození (1972)

Na Vltavě se vám naštěstí nic podobného stát nemůže:)

Máj (2008)

Až překvapivě dobře vyvedená záležitost. Artový film v tom nejlepším slova smyslu. Jak slyším pár úderných rifů na elektrickou kytaru objevuje se na mém lící blažený výraz spokojenosti:). Je to odvaha v dnešní době natočit veršovanou baladu protkanou chytlavým vybrnkáváním, které by člověk hledal spíš v archívu let 60. či 70. I ze zdejšího hodnocení je vidět, že pan F. A. Brabec vytvořil věc procházející tímto časem zcela náhodně. Jeden z důvodů proč nedám vyšší hodnocení je fatální přehmat v obsazení hlavní role, strašlivého lesů pána Matějem Stropnickým, který svým hereckým projevem a charismatem džigola pro starší dámy s železnou pravidelností narušoval pracně budovanou atmosféru a vyznění filmu. Kalibry typu Jana Třísky se už dnes prostě nerodí. Má pocit, že většinou žen v sále okouzlil právě on a to už by mohl být Vilémovým starým dědečkem. Jeho intonaci a přednes textu by měl mladý Stropnický denně poslouchat pokud chce u film ještě nějaký ten pátek vydržet a ne šlapat chodníky:)

Temný rytíř (2008)

Film pro nové tisíciletí...jedna nabušená akční scéna za druhou v kvapíkovém tempu, bez jediného vydechnutí. Jednu chvíli jsem se přistihl, že už skoro nevím kdo na koho střílí a proč zrovna ten či onen policista padá z mrakodrapu. S nástupem nových technologií budeme čím dál tím víc válcování zběsilými vizuálními orgiemi. Nechci určitě Nolanovi vyčítat, že vypustil komiksovou atmosféru, protože Batmana s Nicholsonem je tak dobrý, že nepotřebuje remake a jen těžko by se překonával. Příběh i herci jsou v Temném rytíři kvalitní a dokonce jsem byl nejednou mile překvapen Batmanovou neschopností zabránit Jockerovi v dábelských plánech. Každopádně při závěrečných titulcích po nichž se objevil nápis nezapomeňte hodnotit na www.csfd.cz :) jsem měl pocit, že moje hlava dostala pořádný mentální klystýr. Kdysi se hodne diskutovalo o počítačových hrách jako potencionálním spouštěči epileptických záchvatů, mám pocit, že následovníci Dark Knighta budou pro náchylnější jedince s hvězdičkou.

Stroszek (1977)

Síla..... po tomhle vám bude fakt blbě, to mně věřte:(

Ronja, dcera loupežníka (1984)

Velká klasika mého dětství:) Jeden z filmů, který zůstane v paměti navždy. "Co-co-co-copak to děláš, po-po-po-potvůrko po-po-po-podivná?" toto jsme pořád opakovali :)

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Nádherné exteriéry a všudypřítomná depresivní temnota. Další bonbonek od Herzoga, který je nejlepší pěkně v noci za úplnku:) Hudba mně bude znít ještě dlouho v hlavě. Každý záběr by mohl být obrazem. Až tento Upír Nosferatu ukázal jak strašlivý je hrabě Dracula, kde se jeho prokletá existence objeví, přichází zlo.

Aguirre, hněv Boží (1972)

No tak toto je opravdu pro fajnšmekry:) Srdcová záležitost, Dějiny dobytí Peru jsou moji nejoblíbenější knížkou. Kinski s Herzogem mě nezklamali. Gonzalo Pizarro, plul na voru přes celou Amazonku, až do Atlantiku a nakonec přistál s hrstkou nejvěrnějších u rodného Španělska. Pote se do Peru vrátil a stihl se ještě nejednou proslavit, postavit se indiánům, vlastnímu bratrovi i králi. Jeho vláda netrvala dlouho a neskončila sešlostí věkem jak by se dalo očekávat. Nicméně vše po čem jeho nenasytná duše toužila, alespoň částečně ochutnal. Herzogův příběh Aguirra, který se od Pizzara odtrhl skončil méně slavně, zato dokonale vystihl pocity plné očekávání, dychtivosti po zlatu a moci, záhy vystřídané vyčerpáním, beznadějí až totálním sebezničením jež prožíval nejeden konkvistador při výpravách do Nového světa. Překrásných 100 minut, které zhmotnily moje představy o hledání bájného El Dorada. Těžko s nečím srovnávat, tohle je uplně jiný přístup k filmu, člověk má pocit, že se přímo něčeho účastní, ne že jen pasivně sleduje. Výjimečný film, výjimečně natočený. Pro mě filmové El Dorado