Vosto5: Pérák (2020) (divadelní záznam)

Velice neotřelé zpracování českých dějin z období Protektorátu Čechy a Morava. Historická fakta a postavy jsou převedeny do fantasy verze, doplněné o hrdinnou postavu Péráka. Co všechno mohlo být jinak?  Představení má dokonalé kulisy v rozlehlé aule Právnické fakulty UK. Děj se valí kupředu rychlým tempem a je přímo strhující. Obdivovala jsem všechny aktéry, ale nezapomenutelnými pro mně byli Fučík, Moravec a Heydrich.

Hovory mezi námi (1968) (pořad)

Miroslav Horníček v nejlepší formě přibližuje historii, zajímavosti i současnou podobu Mariánských Lázní.

Dějiny světa (2012) (seriál)

Po prvních dvou dílech jsem si říkala, že nechám dalšího sledování. Celý výpravný seriál totiž zobrazuje svět jako jediné velké bojiště napříč věky. A to v dnešní pohnuté době nemám zapotřebí. Záběry na válečné vřavy jsou natáčeny dost naturalisticky, celý dokument je skládankou hraných sekvencí. To je fenomén dnešní doby. Žádné mudrování nad mapami, hezky diváka přenést v čase do epicentra dění. Pak jsem si ale uvědomila i přednosti seriálu. Jednak jsou dobyvatelské sekvence střídány následujícím pokrokem vlivem prolínání kultur, vědomostí, obchodu. A ač je zachycení dějin zkratkovité, osobnosti, které zobrazuje, dává do souvislostí v daném čase, věrně je přibližuje a tím jsou pro mně víc zapamatovatelné.

Album (1991) (pořad)

Milá vzpomínka na uzavřeného, až nepřístupného Rudolfa Hrušínského, kterého opatrně zpovídá začínající moderátor Marek Eben. Dialog je prokládán filmovými ukázkami a televizními záznamy některých rolí, jejichž pestrost je nejlepší ukázkou hereckého mistrovství zpovídaného.

Pouštět draka (2019) (studentský film)

Neuvěřitelně krásný loutkový filmeček. Nápadité kulisy, příjemná hudba a poetický příběh o chlapci, dědovi a jejich papírovém drakovi. Pastva pro oči.

Sven Hjerson Agathy Christie (2021) (seriál)

Nesourodá dvojice bývalého policejního vyšetřovatele a trhlé televizní produkční vstupuje na české televizní obrazovky v koprodukčním krimi seriálu. Chybí tomu jakékoli napětí, charisma i vtip. Takové lehce zapomenutelné.

Stíny v mlze (2022) (seriál)

Neodpustím si ještě jednu recenzi po ukončení série. Celou ji táhly skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů. Petra Špalková jako milující a trpící matka mě dojímala k slzám. A pak mě zaskočil rychlý závěrečný střih a následující ticho pod titulky poslední epizody. Měla ta symbolika nějaký skrytý význam? Na parťáka Černého mi, prosím, nesahejte.

Dalgliesh (2021) (seriál)

Tak se slavné detektivky P. D. Jamesové dočkaly téměř po 40 letech nového britského zpracování. Předlohy jsou skvělé a zpracování je solidní, takže spokojenost. Neodpustím si ale nostalgickou vzpomínku. Roy Marsden s dabingem Pavla Soukupa je nezapomenutelný. Toho současný představitel spolu s Janem Šťastným nemají šanci překonat. A taky si dodnes pamatuju violoncellovou linku, která původní řadu provázena.

Vražda je můj život (2019) (seriál)

První sérii začal aktuálně vysílat Skylink 7 pod názvem Vražda je můj život. Krátké uzavřené epizody s hlavní postavou bývalé policistky, která nyní jako soukromá vyšetřovatelka pomáhá v objasňování vražd. Jde o sympatickou a uvěřitelnou ženskou středního věku, která má drive a nadhled. Z příběhů na Vás dýchne trocha australských reálií.