Příběhy za kamerou (2019) (seriál)

Hodně nadupaný dokument, zkraje stravitelnější spíš pro americké publikum. Našinec se tolik neorientuje v počátcích kinematografie, která se velice brzy usídlila za velkou louží. ČT art vysílá v podobě 12 hodinových epizod. Snad se v dalších dílech budu víc chytat.

Meky (2020)

Na Žbirkovi jsem nikdy neujížděla, ale pamatuju, že v době mé první velké lásky hráli v rádiu pořád dokola Biely kvet. Dokument pokládám za vydařený, jeho historické pasáže vypovídají mnohé o tehdejších poměrech. Víc než distinguovaný hlavní protagonista se mi líbil rovný a věcný Laco Lučenič. Hlavně jeho hláška, že Lehotský je jednotkou egoismu.

Poslední aristokratka (2019)

Režisér a scénárista v jedné osobě se volně inspiroval knižní předlohou a autor mu to strpěl. Výsledkem je příjemná podívaná na neokoukanou Marii a zámek v zimě + průměrný pokus o pobavení českého diváka. Nic mě nenadchlo, ale ani nerozčarovalo, kromě závěrečné písně No Name. Ta je hrozná.

Staříci (2019)

Česká verze cesty za spravedlivým trestem. V první řadě oceňuji neukecaný a nedoslovný scénář. Jeho režijní zpracování bylo přes pomalé vypravěčské tempo strhující. Hlavní zásluha náleží ústřední herecké dvojici. Pan Mrkvička podal svůj životní výkon. A pan Schmitzer opět ukázal, že už dávno překročil stín svého otce.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Osobně považuji za dosud nejlepší a nejoriginálnější pohádku Karla Jandáka. Všechno, jak má být = krásné scenérie, sníh, kouzla, poetika i vtip, herecké výkony, kostýmy, hudba. Ze zásady o Vánocích nesleduji žádné reprízy a tahle premíéra byla podle mého gusta. Takže, Karle, nedělejte si těžkou hlavu. Děti, senioři i většina populace je spokojená, jenom fajnšmekři musí dát najevo, jak by to dokázali líp.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Spokojenost, ale víc než scénář hodnotím režii a herecké výkony, počínaje Noahem Jupe až po Donalda Sutherlanda. Předpokládám, že i knižní předloha je takhle rozvleklá.

Detektiv Areta: Počátek (2019)

Takový chandlerovsky laděný příběh. Detektiv Areta drží světový rekord bez úsměvu a má pěstěný čich nejen na parfémy. A taky má 3i, co dělají správného detektiva: inteligence, imaginace, intuice. Namíchejte si long drink a usaďte se do hlubokého křesla.

Ušák (2018) (pořad)

Talk show, která už se přehoupla přes 100 pokračování. Objevila jsem teprve nedávno a přehlížela s pocitem, že je to čistě sportovně zaměřené. Ale Jaromír Bosák zve i další hosty z řad herců, zpěváků a jiných známých tváří, takže jsem se chytila. Formát je jednoduchý, poměrně krátký, zahájený domácím úkolem pozvaného. Z rozhovoru dýchá příjemná otevřená atmosféra. Asi to křeslo bude kouzelné.