Kruté moře (1953)

Je dobré si dát tento film dvakrát, protože poprvé hledáme válku a akce a podruhé více vnímáme ty, kteří ji absolvovali a ty kteří v ní zemřeli. A že to bylo často jen a jen o štěstí, to tento film ukazuje neúprosně. Nevnímám až tak výrazně herecké role, jako celek a pojetí filmu, které je velmi působivé. Přesto role kapitána je zdůrazněna i s tím trablem, že válka přináší oběti na těle i duchu a ty druhé mohou být trýznivé ještě mnoho let. Na svou dobu jaksi civilně až mírně dokumentaristiky natočený film zaujme i mnoho let poté, byť je obtížné z odstupem desítek let vnímat tento film, jako jej vnímali diváci v době jeho natečení. Přesto 75%.

Surové diamanty (2023) (seriál)

Pozoruhodné, jak od 5ti hvězd do odpadu kolísá hodnocení série. Přitom série ukazuje velmi zajímavý a časově "zastavený" život chasidských židů (proto ten třes při modlení), jejich komunitu a v ní vše, co lidé nabízejí: intriky, podrazy, obchody, lásku, zradu a do toho leze albánská mafie (jedna z nejodpornějších v EU), ctižádostivá prolhaná prokuratura a vše se to namotává na pozadí jedné rodinné firmy, která si za sto let sice pořídila okázalá sídla, ale nikoliv finanční rezervu na příp. drobný neúspěch. A když firmu vede blbec (asi jako politik blbec), tak to má i ty dopady. Krach. Hrdina filmu je jak praštěný puberťák (hvězda dolů, když děláte v drogách nejste naivní), rodinka si mafii plete s obchodníky (to snad je duševní nemoc Západu nerozeznávat zlo a dobro), a proto opět hvězda dolů, neb diamantoví obchodníci nejsou naivkové, ale vše je celkem dobře prokompované, aby to mělo tah na bránu a pro jistotu tu není nikdo ani klaďas, ani uplakaný černoušek, ani ukřivděný LGBT+, čímž se dostáváme spíše k té běžné realitě a tak série nakonec obstojí. Protože se vyhnula klišé a politické korektnosti, což není nic jiného než pozérská lež. Takže 65%

Zas a znova (2023)

Na Hromnice o den více má stovky variant a tohle je jedna z nich. Začne to dobře, reálie 18 vypadají dobře.. chlastání, oblečení, neupřímné kámošky a nabíječi...taková za "zlatá" západní mládež, co se ji dnešní česká snaží vyrovnat. Ale pokud tohle mělo být komediální, tak nebylo. Spíš takové teatrální předvádění, ale budiž věk to nosí. V čem, měla být romantika? Netuším, protože tam žádná není, nijaké jiskření nepřeskočí a kýčovité západy slunce ji nevytvoří. Drama? To by tu bylo. Až takové zoufalé, jak maloměsta zoufalá mohou být. A přijde 40 a pustina. Kariéra nula, rodina nula, přítel nula.. na co komu je být královnou gymnázia? Život nekončí v 18-ti, ale mnohé a mnozí si to neuvědomují. Tady přichází pozdní prozření a v časové smyčce hledání. A tak zatímco na Hromnice najdou ti dva lásku, tady si divák může vybrat, co se to našlo. Rozhodně to byl konec, který mě neuspokojil a spíše otrávil.40%

Perry Mason (2020) (seriál)

Tu skvělou muziku Terence Blancharda mám jako třešničku na dortu u obou sérií, které jsou skvělé. Obsazení, zápletky, postupné rozpracování zločinu... skvělé dialogy a to vystižení své doby! Málo kdo to umí tak dobře a kde četl originály s "velkým detektivem" Perry Masonem ví, že knihy byly jen základem k této sérii, která použila jména, místo, děj, ale osoby toho filmu žijí svůj život. Pro čtenáře trochu překvapivé, pro milovníka filmů nepodstatné, protože série jsou vynikající. A černý Paul Drake? I v Americe herci a tvůrci chtějí žít a tato doba kompromis vyžaduje, než se zase vrátí zdravý rozum. Chris Chalk je ale velmi přesvědčivý a sérii nekazí, naopak k úspěchu přispívá, stejně jako Shea Whigham, který je pomalu na Oscara. A to, že gaunera nedělá ani barva pleti ani pohlaví, to je dobrá připomínka všem, co šablonují, nálepkují a zjednodušují. Matthew Rhys přináší na plátno či obrazovku advokáta, kterého dnes nepotkáte a je to dinosaurus advokacie, který vyhynul.  Erle Stanley Gardner to nepochybně časem musel vědět také, ale jeho Nadace posledního odvolání byla útočištěm i těm, které lhostejný a líný advokát hodil lvům a sebral si svůj honorář. Myslím, že právě toto moderní pojetí jeho Velkého detektiva je i poctou autorovi, který byl i skvělý advokát a kousek Perry Masona je kousek jeho samotného. Jsem přesvědčen, že Gardner by byl sérii nadšen, stejně jako já.

Wait with Me (2023)

Jedna hvězda navíc za ty nádherný vlasy Madison Lawlor, ale jinak to byl mírně erotický film, kde 1/2 je tu o šukání a druhá o tom, jestli je to šukání kámošů nebo z lásky. Tomu odpovídá počet i výběr herců - kámoška i kámoš jsou oškliví, aby hlavní hrdinové byli jó o to hezčí. Hrdinný vazoun Biernat háže pneumatiky tak, že by u Michellinu nebo jinde měli uvažovat o reklamě, najde se tam retro romantiky milujících dědečků a babiček a auto veteránů a nakonec kempování v podzimních barvách, protože který řejža by odolal tomu, když podzim vykouzlí nádherný svět? Začal tu být cítit kýč. Pravdou dále je, že scénářem vypilované dialogy byly někdy únavné, dámský večírek působil puberťácky, hlavní padouch byl téměř karikaturou a řada míst působila hluše a pomalu. Ta jiskra romantiky se tam dostávala děsivě pomalu a sexy scény ji nenahradily. A možná puberťačka nepozná, že ji spolužák miluje, ale ženská kolem třicítky to pozná vždy, pokud není zahleděná sama do sebe. Asi běží světem erotické romány, když to film tvrdí (nečtu tento brak), ale vyjma šukání: Co měli hlavní hrdinové společného? Zájmy , koníčky, vkus, oblíbený film, kapelu, plán mít rodinu... prostě cokoliv? Takhle to vypadá jak dvojka ze seriálu Přátelé, která se kamsi zatoulala i s tím přiblblým tleskáním čumilů. 50%

Ghosted (2023)

Chris Evans a  Ana de Armas si natočili svůj film, když režii ponechali třetímu. A aby zaujali, udělali bondiádu a komickými vstupy a velkou láskou. No, viděli jsme už horší.. Je nepochybné, že oba protagonisté se snaží, lokace jsou dobře vybrané, nějaký ten bojíček se střílečkou tu máme, byť nám chybí dost podstatné: Kdo vyrobil, co se hledá, kdo a kdy to ukradl, proč někdo prodává a komu, kdo to vlastně je, a když vidíme, jak drobounká dívenka háže stokilové chlapy a zastřelí sama desítku padouchů a ani se u toho nezpotí, začnu mít malý problém s definicí, komu je film určen. Tady je to věk 10 až 15. To na 50% stačí, protože sexuální scény nejsou přehnané, (sexuální komik Ryan Rodney Reynolds se tu také mihne), padouchové to odskáčou, svět je zachráněn a šéfem CIA není Afroameročan vzpomínající, jak byli jeho dědové 200 let tomu na zad otroci a jak se musí zwokerovat a nakopávat bílé zadky. No sláva, jeden nerasistický film je dobrý počinek, byť umělecky je to na nic, námětově okoukané, (ta slečna u výslechu  "stroje pravdy a lži" byla ale vtipná), spád to mělo a hláška o zalezení dvou zjevných milenců se opakovala ve správných chvilkách a tak parodičnost filmu  docvakla i nám natvrdlejším.

Moonraker (1979)

Na mě spíše průměr ze série 007, ale Roger Moore jako představitel anglického gentlemana nezklamal. Na svou dobu přijatelné, dnes přestřelené, ale ty doby, kdy 007 byla jen zábava s nádechem dobrodružství byla fajn, postupné přitvrzování do kriminálně-sociálních politicko-geopolitických dramat sice možná přidal náboj na miliardové zisky, ale taky určitou únavu a poslední 007 s jinak vynikajícím Craigem byl pro mě zklamáním. Moore nezklamal v žádné sérii, ale bylo jasné, že doba si už žádala nového a mladšího.

Dogville (2003)

Ano surové, bezcitné děsivé.. tak jak se lidé chovají, když si myslí, že mají bezmeznou moc a nebudou potrestáni za její zneužití. Výborný film a každý politik by se na něj měl podívat. Protože vždy někdo přijde, kdo vystaví účet. Pro mě příjemné překvapení Nicole K. jako vždy skvělý Paul B. a  Von Trier si zaslouží poděkování za odvahu tohle natočit.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Mě Gina Carano nechybí a jsem rád, že Grogu zůstal. Jistěže cítíme v tom filmu vedle soubojů i to národního uvědomění, že i řád je nezbytný, pro někoho i víra, že to, co je správné musí být správné, nikoliv vylhané, že to, co je špatné musí být odstraňováno a pak je komu, a pro co fandit Tady se spíše nechat vtáhnout do děje a být součástí. Doslova tisíce jmen v konci titulků prozradí, kdo všechno vyjma těch před našima očima to musel odpravovat, ale výsledek je skvělý. Po třech posledních SW, které byly zklamáním (Daisy Jazz Isobel Ridley mě ale nezklamala), tak Mandalorian série je osvěžením oka i ducha a spokojenost z filmovým zážitkem je tou odměnou tvůrcům (tady vyjma honorářů, jistěže). Série nepochybně nekončí, máme tam tajnou radu Impéria (tak úžasně připomínající nacisty), špionku v Nové demokracii, máme tam ještě hodně nedořešeného a my diváci chceme konce a vysvětlení. 5 hvězdiček zasloužených. A že je to jen pohádka? A kdo je nemá rád?

Vesmírná propast (2022)

To technické řešení nebylo tak zlé, ale námět je okoukaný, herci hodně nepřesvědčiví, rozuzlení zápletky dětsky laciné a strašně se to vleče a vleče...10%