Rychle a zběsile 10 (2023)

Tak to bylo ještě blbější, než jsme čekali. Ty poučné průpovídky o rodině jsou imbecilní, herecké výkony strašlivé, Momoa je směšnou karikaturou Jokera z Batmana, Gadot se objeví jako Geoffrey Rush, když měl být umřelý, ale Pirátům v Karibiku oživl, scény s auty už spadají do dětinské formy CGI efektů a celý ten příběh je rozkouskovaný s panem Všudebylemvšudepřítomným a nakonec je z toho divák už otráven. A protože jsem kupodivu nechal běžet titulky, tak se tu náhle objeví Rock Skála, co kdyby byl tahounem hloupé 11? Takovou blbost jen tak nevymyslíš. Ještě by mohla oživnout Elsa Pataky, protože na tu se dá alespoň dívat, zatímco ty dvě hispánky jsou pomalu a jistě k nekoukání a humor ostatní party je nehumorný až trapný. A Ritchson ať raději točí  Reachera. Čeho je moc, toho je příliš a tahle franšíza žebrající o další díl by měla jít k ledu. U mě jako diváka tam půjde, protože tohle už nemá nic z půdních dílů. Zápletka se nekoná, romantika je fuč, atraktivita hereček vyčpěla, scénář se stal oslavnou ódou Dízlíka a a ta sebestřednost z toho filmu až smrdí.20%

Vánoční vrah (2008)

Líbila se mi atmosféra, taková ta odosobněná kamera, pozoruhodně hrané piano, a cenil jsem, že někdo ukázal, že jsou policajti také debilové a násilníci a nikoliv hrdinové doby. Ale: Rozumím týrané manželce, že uprchne, ale měl by mi někdo vysvětlit motivy profesionálního vraha k vraždám. Měl by mi někdo vysvětlit konec, protože mu vůbec nerozumím, měl by mi někdo doplnit, proč si hlavní hrdinka připadá, že sice utekla, ale už aby utíkala dál? Ale otravové se najdou všude a nelze jen utíkat a tajemství přítele jen někdo hádal, ale nic neprokázal. Nakonec je z toho zklamání a rozpačitost. 45%

Králíček Jojo (2019)

Přidám se k těm, co nemají rádi, když se zjevná zábavná parodie změní ve společenskou kritiku nacismu a jím rozpoutaného zabíjení války. Nezachránily to ani skvělé herecké výkony a české lokace. Jen jsme si u filmu přemýšlel, jaký je rozdíl mezi tehdejším nacismem a dnešním zeleným morem, jaký je rozdíl v pronásledování lidí s jiným názorem a dnešní dobou, které už je chybí ty popravy a koncentráky, a film mi tak tak trochu utíkal před očima s vědomím, že tu schozifrenii zjevovaného Hitlera má kdejaký debil, kterému se zjevuje spálená neobyvatelná Země a nejraději by lidstvo také vyhladil, nikoliv pro nadvládu rasy, ale pro  záchranu planety, které se mu bez lidí líbí nejvíce.  A tak se jde přilepit k silnici, obrazu nebo na pražskou magistrálu. Mezi ním a Samem Rokwellem v jeho roli vlastně není rozdíl. Oba to myslí dobře a oba snadno škodí, protože zbytek občanů se změnil v naprosté idioty. Pokud tohle poselství měl film sdělit, tak těch 65% dávám.

Útěk (1972)

Ty mikropříběhy kolem hlavní linie byly úchvatné. Rodina veterináře končí hororově, hodný chlapeček ve vlaku je grázlem již jako malý, podvodníci kradou a kradou, tu v bance, tu na nádraží, a do toho láska až za hrob, která si nakonec odměnu zaslouží. Protože čemu jinému fandit ve filmu plného zla, než lásce? Kamera, střih, herecké výkony... to vše vylepšuje vcelku banální příběh natolik, že hvězdy ocenění se jen hrnou. Ano, byla doba, kdy jsme chodili do kina na herce. Ta už je pryč. A nevrátí se. Malé ohlédnutí dozadu nám ale připomene časy, kdy svět měl možná přísnější pravidla, ale stále pravidla, kterým jsme rozuměli. TO TEN DNEŠNÍ "RELATIVNÍ" jich už moc nemá. Filmu 80%

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Bída... začne to dobře, skončí to závěrečnou bitkou, která hraničí s naprostou scénáristickou a režijní idiocií. Velké zklamání. 35%

Nabídka (2022) (seriál)

Tak tohle hodnotím jako jeden z nejlepších seriálů. Hltal jsem díly kontroloval údaje, obdivoval herecké výkony i zápletky, vnímal soundtrack jako skvělý odraz té doby i nakonec to, že Amerika dokázala natočit kritický film s tak velkým uměleckým přesahem, že to sbírka tehdy ceněných Oscarů správně odrážela. (Dnešní politicko-korektní Oscary mě už téměř nezajímají..). Přemýšlel jsem, kde najít chybu... a marně. Tak mě nezbylo než dát 5 hvězd, protože tohle fakt stálo za to. Samotnou knihu jsem četl před mnoha a mnoha lety, film ani jeho pokračování mě až tak neoslnilo, ale tahle série ano. Tu mophu s klidným svědomím doporučit. A výkon Tellera mi konečně odpověděl na otázku, kde se po sérii Divergence vzal v Top Gun II. Je tam správně.

Hypnotik (2023)

Mírně jsem váhal... ano máme tu Inception (2010) a Bloodshot (2020), takže bylo z čeho čerpat, přesto ta detektivní zápletka měla spád, překvapení a poměrně sympatické herce a kvalitní kameru. Co pokládám za laciné, je ta příprava na dvojku, kdyby tohle asi vydělalo, tak ať se má divák možnost těšit se na pokračování. Nadbytečné, ona 2 tím totiž mohla začít i bez té servilní nabídky. Cením, že snaha udělat z lidí stroje je stále v kritickém hledáčku tvůrců, (škoda že více netepou do médií, ta jsou strašná a dávno žádnou demokracii nehlídají), cením, že tvůrci připomínají, že rodiče nemají zájem, aby někdo zneužíval jejich děti (takový CERMAT bych zrušil ve vteřině, to je doslova záporná nenávistná  organizace), cením, že touha se svobodně rozhodnout stále není pro každého jen prázdné klišé. Za to vše, a protože jsem se docela pobavil 60%.

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Tahle verze byla originální a dobře provedená. Herecky výborně obsazené, technicky zvládnuté, konec ale neuspokojivý. Přesto 65%.

Manifest (2018) (seriál)

Dal jsem jen první sérii, a protože to konstrukcí až příliš připomíná LOST, další díly asi nedám. Je totiž trochu únavné sledovat dokolečka stejné hrdiny, omílající stejné řečí, řešící dokolečka stejné problémy a to vše s minimem překvapení a naopak s očekávanými "tajemnými silami postavenými vysoko", které dokázaly vyšachovat i kontrarozvědku. To je fat silná káva.K tomu kamera šilhající po stylu minulého století, zabarvení filtrů rádoby dramatické, ve skutečnosti forma scifíček D filmů, politická korektnost sice nebyla až tak extrémně vnucovaná, ale zase je to trapně nacpaná, a co vidím za nejhorší, že herci mi nejsou sympatičtí a jako divák nemám čemu a komu fandit. Takže hvězda za nápad, který se ostudně promrhal, a hvězda za profil krávy, která roky žije s chlapem v baráku, ten se jí stará o dítě, a když se objeví po pěti letech manžílek, chlapa vyšoupne z hodiny na hodinu na ulici a jde šoustat s manžílkem, páč ho i po těch letech děsivě miluje a toho na ulici úplně zazdí. Pak se nedivte existenci předmanželských smluv.. 40%