Lov (2020)

Ano, je to stále stejné: Kdosi je loví a někdo unikne. Kostky, lovy... hladové hry.. vždy stejné, vždy krvavé, vždy zajímavé jen hereckým obsazením ALE: zde je jedna novinka, která stojí za pozornost. PROČ lovci loví? SPOILER: Protože na sociálních sítích se o nich rozšířila nepravda na základě jednoduchého žertu a ta jim zničila život. Pamatujeme Žert od Kundery a to byla totalita. Ze sociálních sítí se stala "Nová totalita", protože zde uveřejněné lži se těžko vyvrací a soudy často už vůbec nic nenapraví. (Osobně proto nikde nejsem). Lži na Twitteru odhalené Muskem stojí za všechny peníze.. To na tomto filmu cením, nikoliv tu mstu navíc s chybou osoby, ale tu kritiku, jak dnes fungují tzv. sociální sítě a Žert Kundery je znovu od roku 1965 zde. Za tohle si tenhle jinak průměrný film 65% zaslouží.

About Fate (2022)

Mám problém, protože ta výměna míst je plagiát kdysi populárního ruského filmu Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel, Robertsová hraje obdobnou roli jako ve Svátečním rande (zde je to horší výkon), zápletka je průhledná stejně jako konec, a ten "náhodný" kočár stále připravený posloužit je kýč, tolik milovaný ve vánočních filmech. Jako originál jsem shledal ty svítící pomeranče. Málo. Navíc proč to hraní si na jiného, když to bylo nadbytečné a u právníka spíše hloupé? Proč ta bojová scéna, které všichni jen zbaběle přihlížejí? To mě skoro otrávilo.. samý zbabělec a srab? Vždyť ještě před chvílí oslavovali hrdinu.. hodně žalostné. Končím na 55% a tuším, že podruhé si tohle nedám, Sváteční rande jsme si dal klidně 4x.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Oslava vzniku filmu s láskou a porozuměním. Výborná kamery, herci, podmanivé scény.. vše za 70% a přesto jen fanda to ocení tak, jak tvůrci zamýšleli.70%

Osobní strážce (1992)

Limonáda s nádhernou hudbou i lidmi. Ano pohádka, ale kdo je nemiluje... navíc i tady bylo napětí a šťastný konec.

Cid (1961)

Tak abych se za ty 3 hvězdy pomalu styděl, byť na 70% to vidím. Ale jakákoliv fanatičnost mě vždy brzdí a tady to byla fanatická oddanost králi, který byl hajzl a debil a to na mě nepůsobilo dobře, byť to tenkrát tak možná bylo. Navíc Lorenová v mnoha filmech jen pózovala a zde je to také tak. Oceňuji výpravnost, nádherné Španělsko, výborný výkon (jako skoro vždy) Hestona a přiznejme si, že takové filmy se dnes netočí. Ale délka na mě byla moc a tak zůstanu lehce pod hladinou obdivu.

Dlouhé loučení (1973)

Gould je výborný, ale kdo má načteného Chandlera ví, že je až příliš uvolněný, příliš laxní, příliš se nechává vláčet okolnostmi a to Chandlerův  Velký detektiv nedělá. Navíc v knize dost pije a to tu také neodezní, ale film se jen inspiruje, protože Velký detektiv by závěr měl jiný. Oceněná kamera z 73 mě nechytla, stejně jako ty polonahé dívenky, jsouce odrazem té doby blbečků, co si dnes říkají wokeři. Velkému detektivovi se v knihách fandí, a ač mám rád Goulda, tady nebylo čemu ani komu fandit. Navíc projevy Haydena mě unavovaly svou délkou i zbytečností. Vlastní zápletce nepomohly, stejně jako nikdy nevyplacený slíbený honorář Gouldovi, což poněkud film opomněl. Projekt gangstera, který dělá z lidí loutky byl nejlepší, jeden si hned vzpomene na politiky, kteří dělají totéž, jenom okatě nerozbíjejí lahvemi obličeje. Pocit uspokojení se mi na konci nedostavil, takže zůstanu na 60%.

Deset dnů dobrého muže (2023)

Krimi na úrovni, turecký Marlowe rozhodně nezklamal a v zásadě v komorním tempu a s nádavkem hezkých hereček okolo to chytlo takový mírně americký šmrnc. A to si oceněné zaslouží. Zase platí, že za velkými penězi je velká špína a jeden hajzl s tváří anděla nadělá škod nevídaných. A pak ta mocná čarodějka chamtivost. To vše na pozadí moderního Istanbulu, špinavých uliček a vlhkého bytu a nucenou prostitucí, jako vymožeností "svobodného" světa v Turecku (a nejen tam..). Vytknout se dá jen to, že se nikdo nepokusil čmuchala sejmout i to, že až příliš snadno se někteří pachatelé přiznávali. Ale film má spád, i odlehčující chvíle i momenty surovosti, které zločin vždy doprovázejí. Co více od detektivky žádat: 70%

Pěkně daleko (2023)

Ještě někdo mi strčí do filmu LGBT+ a vypnuto ihned. Za celý život jsme potkali asi 5 lidí tohoto typu a najednou se film tváří, že jsou na každém kilometru? Hodně hloupé... ale jinak hlavní hrdinka měla si ukázat stejně opuštěným, tlustým a podváděným, že stačí stará barabizna v Chorvatsku a krásný život je tu. Není. Stejně tak mnozí Chorvati (a že jsme tam u nich byl mnohokrát) jsou vyčůraní, mazaní a kamarádství předstírají asi jako imigranti v EU, dokud jim nedají azyl. Přesto filmu dávám 50%, protože je nutné mít naději na lásku i v pozdním věku, mít poznání, že miliony technických sračiček může klidně zůstat někde ležet, že je dobré občas přehodit kolej a vydat se jinou cestou, když ta stará je čím dál horší, byť to chce odvahu a potlačit strach z rizika, které to přináší. Když k tomu přidáte krásnou vyhlídku na moře, nádherně osvětlené detaily rostlin, domů, lidí a slušný soundtrack, tak se na to dá koukat a víte, že to nebyl promarněný čas.

Láska na první polibek (2023)

Samotný nápad "po polibku" je totiž velmi vtipný. Konečně i ty madridské reálie se mi líbily, když Madrid osobně znám. Příběh jedné ženy a dvou kamarádů je téma dnes i zítra a stěhování nábytku je projev maniodepresivity, čímž hlavní hrdinka očividně trpěla, ačkoliv se to ve filmu ukazovalo jako zábava. Jenomže není. Hlavní hrdina vypadal jako kandidát do Psycho, takže mě neoslovil, obě hlavní hrdinky halt nejsou můj typ, přesto 50% dám, protože jinak to bylo v zásadě milé. Prostě lidé žijí v 90% obyčejně nikoliv bondovsky či na extra misích, a je nutné mít i filmy tohoto typu. Škoda, že v konci mi chybí jiskření a tak to poněkud vyšumí.

Poker Face (2022)

Nebylo tak hrozné, ale přepadení miliardáře bylo spíše komické, než reálné, tihle lidé bezpečnost nevypínají a jsou napojení "panickými" tlačítky na ochranky. To tu dost selhalo, když to měla být superfirma na sledování pro vlády. Herci jinak šli, příběh umírajícího, co chce dělat dobré skutky je také možný, lokace zajímavá, ale vleklo se to. Dám 50% a stačilo vidět jednou.