Paintball (2009)

Opäť tu máme obsah, ktorý prezradí dej celého filmu, jeho ďalšieho vývoja a vypíše, kto ako a kedy zomrie, preto ho odporúčam preskočiť, ak nechcete vedieť jednotlivé pokračovania vyvíjania deja.  Úprimne mám z Paintballu dosť zmiešané pocity, na jednu stranu sa jedná o celkom originálny námet, na druhú stranu amatérsky herci a otrasná roztrasená kamera znižujú zážitok a diváka to nemusí až tak chytiť, aký bol pôvodne zámer. Na survival filmy dosť chabé a to, že ich niekto pozoruje, tak to som tušil už po pár minútach, keď začala akcia. Paintball vo svojej podstate nemá ničím prekvapiť a aj keď je vidno, že sa herci snažia, nie je to to pravé orechové, vývoj postáv je nevýrazný a slabý, tým pádom si k nim dokážete ťažšie vytvoriť nejaký vzťah, dialógy síce majú svoj význam a podstatu, ale len z polovice, väčšina z nich sú len nudné žvásty. Najhoršie na tom bola ale kamera, ktorá bola roztrasená a keď došlo k nejakej akcií, človek sa musel sústrediť na obraz, aby vedel, čo sa deje, na druhú stranu cením, že niektoré vraždy boli ukázané priamo z pohľadu prvej osoby. Záverečné odhalenie bolo celkom zaujímavé, to sa musí nechať, ale koniec taký slabý jak čaj, niektoré otázky neboli zodpovedané a celý film dosť tápa na atmosfére, s ktorou sa dalo vyhrať viac. Prostredie zvolené celkom fajn, na atmosfére by ale výrazne pridalo, keby sa celý film neodohrával na dennom svetle, ale v noci, tam by to mohlo byť trochu zaujímavejšie a možno so zažmúrenými očami by som sa priklonil k dvom *. Na druhú stranu by už bolo jasné hneď dopredu, kto by vyhral.

28 dní děsu (2022) (pořad) odpad!

Netflix sa asi zabudol v čase, toto bolo IN tak pred 15 rokmi dozadu, nie teraz v roku 2022 a vyššie. Navyše sa snažia napodobniť atmosféru časov dávno minulých, čiže záhadných zvukov, praskaniu, "temných" hlasov, ale autentickosť žiadna, nesympatickí ľudia a celé je to len jeden veľký bizár a navyše parazitovanie a priživovanie sa na jednom z najväčších mien, o ktorých bol natočený jeden z najkultovejších filmov (trilógia The Conjuring) o démonoch, rodiny Warrenovcov. Netflixu asi dochádzajú nápady, tak sa snaží parazitovať na ostatných, ale tento počin nevyšiel ani náhodou, atmosféra je pod bodom mrazu, pustite to 6 ročnému dieťaťu a začne sa tomu smiať. Tipujem, že Netflix sa snažil napodobniť Skupinu Paranormal, ale toto mu nevyšlo ani náhodu, už len z toho dôvodu, že Skupina Paranormal vznikla v roku 2008, kedy to bolo ešte aktuálne a ľudí to zaujímalo, ale teraz to ľudí až tak nenadchne, je o to mizivý záujem a kladiem si otázku, čo si od toho multimiliardová spoločnosť sľubovala. A kričanie na záclonu ťažko vzbudí dojem, že tam niekto je. Už po pozretí prvej epizódy bolo dosť náročné, vydržal som po tretiu, kde som to vzdal a je mi úplne jedno, ako to skončí. Z ničoho nejde ťažiť donekonečna.

On se bojí (2023)

Psychologický horor, ktorý má 3 hodiny vôbec nie je moja šálka kávy, ale hodnotenia ma presvedčili, že môže ísť o celkom fajn film. Tak som celý čas čakal aspoň nejaký náznak hororu, ktorý sa však nedostavil a psychológia, na ktorej sa snaží stavať celý dej, tam nie je bohvie aká. Joaquin Phoenix sa snaží, ale nestačí to na plnohodnotný film, aby vôbec mal nejakú tú nápaditosť, celé je to strašné pomalé a tým pádom aj nezaujímavé, za ten čas divák stratí chuť to aj pozerať. Zopár postáv tam je celkom fajn, ale väčšina tam je dosť nevýrazná a suchá, čo opäť zráža zážitok dole a namiesto toho, aby to ľudí bavilo, snažilo budovať nejakú psychológiu, atmosféru, tak robí to presný opak, nie je to zaujímavé a tá stopáž je len ďalším klincom do rakvy. A ako tu, tak podobne som sa nechal zmiasť hodnoteniami aj na oceňovaný film Triangle of Sadness (ktorý má ešte viac percent), ktorý všetci chválili, a po dopozeraní som nechápal, čo je na tom tak skvelé. Tu si kladiem takú istú otázku: čo je na tom také úžasné? Slabú jednu hviezdu dávam za Joaquina Phoenixa a zopár zaujímavých scénok, ale tento film čoskoro upadne do zabudnutia, na to, aký výkon podal Joaquin ako Commodus alebo Arthur Fleck, tak toto je len slabý odvar. Jediné, čo napĺňa podstatu hororu je dĺžka filmu, nudný scenár, nezaujímavé postavy a holé gule (vajcia, alebo odbornejšie aj semenníky) starého bradatého Joaquina. Toto som fakt vidieť nepotreboval.

65 (2023)

Ono by to vlastne ani nemusel byť zlý film, ale základné faktory, ktoré by mal obsahovať, zlyhávajú na plnej čiare a nevie sa odraziť a nájsť tú správnu koľaj, aby obsahoval aspoň nejaký náznak aspoň niečoho zaujímavého a nie hodinu a pol nudy, pretože mám taký pocit, že 65 vsadilo na náhodu, obsahuje dej, ktorý nemá ničím zaujať, slabé vyvíjanie celého filmu a aj postáv si len kope vlastný hrob ešte hlbšie pod zem a tým pádom mu dáva vyniknúť ešte menej, ako pôvodne chcelo. Nemá to nič, celému filmu chýba gradácia, napätie, vývoj, charizma,... no je toho veľa, na čom by museli ešte dosť zapracovať a 65 je dokonalým príkladom, že aj z dobrého nápadu môže vzniknúť nezaujímavý príbeh. Opäť, koncept myšlienky zaujímavý a vidieť človeka bojujúceho proti dinosaurom znie celkom fajn, až trochu bizarne, ale aspoň som čakal nejakú akciu, nejaký prekvapivý moment, ale celých 90 minút tam nie je dohromady nič, čo by dokázalo zaujať (aspoň minimálne), chýba tam dejová línia, celý film je prázdny ako toto prasiatko na peniaze a postavy sú napísané nudne a nezaujímavo, ku ktorím vôbec nič necítite a sú vám úplne ukradnuté. A jak je vôbec možné, že takýto céčkový film vôbec pustili do kín? Viem si predstaviť, že jedna polovica bola celý čas na mobile a druhá zaspala. Z celkom dobrého a zaujímavého nápadu vznikla nudná a zdĺhavá atrapa, ktorá sa vlečie a nejak sa jej nechce skončiť a viem si predstaviť, že fanúšikovia sci - fi očakávali toto a dostali veľkú... no veď viete čo.

Rozhodnutí nebo život (2022)

Dej - Prekliata kazeta z 80´s zabíja ľudí. Pýtate sa prečo? Lebo je prekliata. Koniec. Ako kto toto mohol myslieť vážne? Ako sa vlastne zrodila myšlienka takej tupej absurdnosti? A ako bonus nudní a nezaujímaví herci, bolelo sa ma pozerať na tento film. Opäť sa potvrdilo pravidlo, že keď sa Netflix púšťa do točenia hororovky, dopadá to katastrofálne a tento počin je jedným z nich. Už pred prvým zhliadnutím som očakával skôr nezáživný film ako nejakú atmosféu, na očakávaní ale pridalo to, že jednu z hlavných hviezd bude hrať Asa Butterfield, ktorý zahviezdil a podal fenomenálny výkon v jeho najkultovejšom a najlepších vojnových filmov za posledné roky - Chlapec v pruhovanom pyžame. Tu sa to ale všetko vynulovalo a Choose or Die je len ďalším nudným brakom, ktorý nestojí za pozornosť a zbytočne som pri ňom zabil cez dve hodiny života (pozreté 16. 4. 2022 a dnes, keď píšem recenziu). Celý film je chabý a nudný, neprichádza s ničím novým, čo by dokázalo zaujať a nemá to skoro nič, čo stojí za pozornosť, herecké výkony slabé a nezáživné a čaro z mladučkého Bruna sa vytratilo ako peniaze z eurofondov. Postavy nemajú akúkoľvek líniu, príbeh o ničom, nudný, nezaujímavý, skôr by so pochopil, že sa jedná o Večerníček, a nie, že sa Netflix pokúša natočiť seriózny horor, pretože tam to všetko upadá čím ďalej, tým viac nadol a finálny stret s "bossom" bol smiešny a toto fakt nemohli myslieť vážne. Otázka teda nie je, či rozhodnutie alebo život, ale dopozerať (s krvácajúcimi očami) alebo vypnúť.

Pozvánka pro nezvané (2021)

Horory s upírskou tematikou mi nie sú veľmi pochuti a snažím sa im vyhýbať. Ale mám celkom rád hororové komédie, tak som sa pustil do sledovania filmu, ktorý je svojím spôsobom natočený na štýl americkej komédie. Írsko vcelku prekvapilo, postavy boli celkom sympatické a komediálna stránka si drží úroveň ako takej znesiteľnosti, niekedy až banálnosti. Film si drží rovinnú lineu (lajnu), ktorá nemá ničím prekvapiť a koniec je predvídateľný, ale filmári sú si vedomí, že natočili strašnú blbosť a tak sa k tomu aj stavajú, rozhodne lepšie, ako keď film je blbosť, ale producenti, scenáristi a neviem kto všetko sa snažia o to, aby to vyzeralo vážne, pretože v tom momente to je utrpenie. Let the Wrong One In treba brať ako oddychovou na vypnutie mozgu, v žiadnom prípade ako vážny film (keby som ta tak mal aj ja, hneď by som pleskol odpad), sú tam smiešne nízkorozpočtové CGI, ale ako jednohubka na vypnutie mozgu to postačí, teda pokiaľ od toho nečakáte seriózny film.

Relikvie (2020)

Dosť nevýrazný a nudný film, ktorý prakticky nemá čo ponúknuť, len klišé, ktoré sme všade videli a dej, ktorý nemá tendenciu nejako zaujať. Dcéra a vnučka idú navštíviť svoju starú babku s klasickými problémami starších ľudí, chová sa divne, komunikuje s niekym, nevedno kým, jednoducho príznaky stareckej demencie a v dome sa nachádza pár divných vecí, ktoré treba preskúmať. Samotní herci mi neprišli moc zaujímaví a okrem toho, že stará má výpadky pamäte, nemá to nič, čo by dokázalo zaujať alebo vytvoriť nejakú atmosféru, na konci sa o to pokúsia, kde sú jemnučké náznaky thrilleru, ale hororu ani zďaleka, budovanie atmosféry stagnuje, žiadne jumscary, jednoducho nič, prvú hodinu sa nič nedeje, strašne pomaly sa vlečie dej, vyvíjanie postáv. A z pomalého deja prepnú hneď na atmosféru, ktorá ma akože šokovať, ale aj tam to zlyháva na plnej čiare, keby sa aspoň pokúsili zodpovedať niektoré otázky alebo vygenerovať nejakú, hocijakú pointu, pokus o zvrat, nie je tam nič vysvetlené. Hviezdu dávam za Bellu Heathcote, jedinú sympatickú herečku a za konečnú scénu, kde dcéra matke strháva odlupénú kožu zaživa, ktorá bola celkom zaujímavá. Ale inak ten koniec o ničom, strašne nudné a otrepané zakončenie Family Friendly Happy Endom.

Telefon (2020)

Veľmi zaujímavo natočený a premyslený film so skvelou a pútavou časovou smyčkou, ktorá vie, ako zapôsobiť na diváka a priniesť to, čo má, respektíve čo divák očakáva, a to je napätie. Píšem to preto, pretože strašne veľa filmov sa o napätie v tomto žánri snaží aspoň nejak vybudovať, ale tento film zašiel ešte ďalej a ponúkol kopu nečakaných a nepredvídateľných situácií, čo sa nevidí len tak. Zo začiatku je divák zmätený, nechápe, čo sa deje a nerozumie niektorým veciam, a tak to necháva diváka čakať trištvrte filmu, ale na to, aby divák pochopil koniec, musí vidieť celý film, kde je napätia minimum, ale všetko to je vzájomne prepojené a na konci to vygraduje na jeden z najlepších koncov, ktorý je do detailov premyslený a vie dať skvelý a nečakaný dejový zvrat, kde poslednú pol hodinu ponúka to, čo chcú vidieť diváci, ktorí majú radi napätie. Celkom spokojnosť aj s výberom herečiek, ktoré si dokázali získať moje sympatie, herecké výkony sú skvelé, hudba k tomu dobre pasovala a vedela vo vypätých situáciách ešte viac pridať na atmosfére, čo cením. A na hodnotení ešte pridalo to, že som nečítal obsah ani recenzie, lebo viem si predstaviť, že potom by nevplýval tak, ako vplývať má a svojím spôsobom by mi to vyspojlerovalo myšlienku a vlastne celú podstatu deja, išiel som do toho naslepo len za základe hodnotení. Kórejčania vedia veľmi efektívne hrať si s mysľou diváka, prvý krát ma o tom presvedčili v jednom z ich najlepších a najoceňovanejších filmov - Parazit, ktorý zbieral ocenenia jedno za druhým, a Kol, Ktorý sa slušne drží na úrovni Parazita (aj s tým nečakaným a perfektne nadupaným koncom), čo je dosť nečakané a celom ma to prekvapilo. Za mňa spokojnosť, ktorá sa len tak nevidí a tento film môžem len a len odporučiť.

Boarding School (2018) odpad!

Pre Boarding School je výstižnejší názov skôr Boring School, pretože boringu tam je veľa, nudné pasáže a postavy, ktoré si ma dokázali získať na 20 %, dej je nudný, nezaujímavý a celý film sa vlečie strašne pomaly. Od polovičky filmu som sa pohrával s myšlienkou, že ho vypnem, ale zároveň som chcel vedieť, ako skončí, tak som ho dopozeral celý a čakal som na niečo zaujímavé (hudbu, zvrat, možný jumpscare) - nič z toho som nedostal. Boring School nemá žiadnu atmosféru hororu ani thrilleru, na to sa nejak zabudlo. Na čo sa ale nezabudlo a ešte viac sa mi dokázal znechutiť, bolo vidieť Luka Praela v ženských šatách, jak tancuje a behá s nimi po škole. Sorry, ale toto fakt nie. A aj bez šiat sa hlavný "hrdina" správal ako totálny retard a idiot, na konci ukázal, že na školu pre nadané deti sa by sa určite nehodil, IQ pod bodom mrazu (toto nie je spoiler) a za tie rozhodnutia, čo predviedol na konci filmu, tak na to pomôže len Savo do očí. A to zo začiatku som ho bral ako celkom v pohode postavu. Naopak  Sterling Jerins je celkom pekná a postupom času som začal fandiť viac jej ako hlavnému hrdinovi, mala dobré nápady a bola vynaliezavá. Chvíľu som rozmýšľal, že len kvôli nej dám filmu jednu hviezdu, ale po tom všetkom, čo som videl, je aj jedna hviezda veľa pre takúto blbosť. Ako pardon, ale skôr uverím, že naša planéta má tvar donutu ako tomu, že toto bol horor.

Kill Her Goats (2023) odpad!

Zabiť jej kozy je dosť divný názov pre slasher, teda aspoň sa to snaží tváriť ako slasher, ale k tomu má tak ďaleko ako párky so 100 % obsahom mäsa. Ale kozy tam boli, ba až nadbytok, skoro furt počas celého filmu a nemyslím tým zvieratá. Jediné, čo vie toto "dielo" dať divákom, sú ženy, ktoré chodia skoro celý film hore (a z polovice aj dole) bez, každá jedna sa musí minimálne 3 - krát osprchovať, aby bolo vidno úplne všetko, ale ich herecké výkony, výrazy "strachu", no čistý amaterizmus, priam až komédia. Ja fakt netuším, čo si od tvorcovia od tohto sľubovali, ako áno, každý chlap má (mal) svoje obdobie, keď sa mu páčia takéto veci, ale postaviť na tom celý film, ktorý sa ešte k tomu snaží tváriť ako vyvražďovačka, tak toto fakt nie, slabé, nezaujímavé a tisíc krát videné klišé, ktoré nemá čo ponúknuť, teda okrem nahých žien. Pubertiakom a chlapcom, čo sa búria hormóny to ale bude stačiť.