Evil at the Door (2022) odpad!

Jeden z najhorších, ale zároveň aj najnudnejších filmov na žáner Home Invasion. Evil at the Door je zlý od samého začiatku, vývoj postáv je katastrofa, hlavná hrdinka leží skoro hodinu pod posteľou, jej manžel sa správa ako retard a charaktery záporákov sú ploché, nevýrazné, a nezaujímavé, zaujímavejší by bol pohľad kľudne aj na konské lajno, ako na nich. Amatérska kamera sa síce dala čakať, ale tu to dokázalo skôr odradiť ako prilákať a stavať na nejakej atmosfére. A keď už sme pri atmosfére, jedna scéna obsahuje torture a aj to nie je ničím zaujímavé, samotná atmosféra hororu je pod bodom mrazu. Horor je skôr konanie postáv a odfláknutý scenár, herci bez žiadnej dejovej hĺbky plus nesympatickí záporáci bez žiadnych osobných čŕt zrážajú zážitok ešte nižšie pod úroveň znesiteľnosti. Herci mi prišli ako náhodní ľudia vybraní z ulice a po natočení každý z nich dostal stovku a tam sa ich cesty rozišli. Jediné, čo sa ako tak dalo, je hlavná postava Andrea Sweeney-Blanco, jediná herečka, ktorá podávala ako tak dobrý výkon, ale aj keď sa snaží, v súčte s otrasnými vedľajšími postavami a nelogickostí, ktorých tam je hromada, by bola aj slabučká jedna hviezda strašne veľa. Ale ako sa hovorí, to najlepšie na koniec a predsa len som našiel nejaké pozitívum. Na konci sú titulky.

Upgrade (2018)

Ste kvadruplegik? Chcete znova chodiť? Chcete sa pomstiť ľuďom, ktorí vám ublížili? Toto všetko a ešte oveľa viac zvládne mikročip Stem voperovaný vo vašom krku. Ale pozor, nikto nesmie vedieť, že ho máte. Upgrade mi neponúkol len to, čo som ako fanúšik akcie očakával, on dokázal ponúknuť ešte viac. Celkom slušný film s jednoduchým príbehom, ktorý dokázali prerobiť na perfektné akčné sci – fi s prvkami gore a s kopou premakanej akcie, ktorá vie, ako si získať diváka na svoju stranu a tento film prichádza s niečím netradičným, čo sa nevidí len tak v každom jednom akčnom filme. Okrem týchto faktorov, musím pochváliť aj casting, výber Logana Marshalla-Greena bol tou správnou voľbou a iného herca si tam neviem predstaviť a čo sa týka vývojov postáv, či hlavnej alebo aj vedľajších, každá má svoju vlastnú charakteristiku. Upgrade vie naservírovať unikátnu dejovú líniu, ktorá si drží svoj perfektný drive od samého začiatku až do grandiózneho finále, ktoré bolo zlatým klincom s prekvapivým vysvetlením, kde začne všetko do seba zapadať a to robí zážitok z celého filmu ešte väčší. Solídny akčný film s sci – fi prvkami blízkej budúcnosti, ktorý je podávaný veľmi originálnym spôsobom a nebojí sa ukázať aj trochu drsnejšie scény a po celý čas som sa bavil, takže tento film svoju úlohu splnil na výbornú. Môžem len konštatovať, že Upgrade vám naservíruje akčnú jazdu s perfektnými postavami (či už kladnými alebo zápornými), dejová línia je klasika, ktorá si ide svojím vlastným smerom, motivácia a konanie jednotlivých postáv má svoju vlastnú rovinu a toto všetko je len príprava na veľké finálne rozuzlenie.

Becky je zpět (2023)

The Wrath of Becky je solídna akčná jazda, ktorá ktorá má celkom slušný drive, ale na jednotku sa to žiaľ nechytá. Lulu Wilson, ako vždy, podáva skvelý výkon a je zábava sa na ňu pozerať, jedná sa o celkom solídny prequel, aj keď sa dá z časti hovoriť aj o sequele. Prvý diel mal o dosť lepších a zaujímavejších záporákov, kreatívnejší a bohatší kill count a hlavne hlavne dosť významnú osobnú motiváciu, jak u hlavnej hrdinky, tak aj "tých zlých". Druhá Becky ponúka tiež celkom solídne gore, len škoda, že niektoré boli ukázané mimo kameru, vývoj samotnej hlavnej hrdinky je celkom zaujímavý a pokiaľ od toho nečakáte žiaden zázrak, tak si film celkom užijete a dokážete sa stotožniť s motiváciou postáv, či už kladnej, alebo aj "bad guys". U Becky som sa nenudil, 83 minút je celkom príjemná stopáž a pri takomto žánri nezačne diváka nudiť, aj keď tentokrát postavy záporákov zaostávali a nedokázali navodiť ten feeling z prvej časti, dejová línia zaostávala a je vidieť, že sa na gore šetrilo a tvorcovia by urobili rozhodne lepšie, ak by sa nebáli až takej drsnejšej brutality a taktiež by som výrazne ocenil vyšší body count, tá zmena režisérov je tam vidieť a koniec mi trochu prišiel pritiahnutý za vlasy, ale pokiaľ hľadáte na večer nejaký jednoduchý a nenáročný film s brutalitou, tak budete spokojní, aj keď prvý diel je o niečo lepší a brutálnejší, dvojka sa vezie na trochu slabšej vlne, ale vo finálnom výsledku som celkom spokojný. Kto nebude čakať veľa, zostane s druhou Becky spokojný.

X (2022)

Z X sa stala len ďalšia nudná a ničím nezaujímavá vykopávka, ktorá sa z nejakého neznámeho dôvodu držala niekoľko týždňov v najnavštevovanejších filmov a film dostával celkom dobré hodnotenia, tak som si povedal, že sa môže jednať o celkom zaujímavý počin Ti Westa, ktorého som sa však nedočkal a namiesto hororu som dostal uspávačku, v ktorej sa absolútne nič nedeje, rozbeh trvá dlho ako preplávať mŕtvole olympijský bazén a herci sú dosť nezaujímaví a ťažko si dokázali získať moju priazeň, skoro až vôbec. Kým sa začne niečo diať, prejde hodina, čo je viac ako polovica filmu a aj tá druhá časť, kde ma ísť akože o napätie, tak nadobudla atmosféru na úrovni TV filmu na televíznej stanici Doma. Dejová línia je fakt nudná, zdĺhavá a nezaujímavá, napätie je minimálne a žánru thriller sa to drží zubami nechtami, navyše nudný úvod, slabá zápletka a nezaujímavé vyvrcholenie je neuspokojivé a očakával som rozhodne viac. Na druhú stranu, aby som len nekritizoval, X obsahuje dve celkom zaujímavé gore scény a kamera na konci 70´s bola celkom dobrá a vedela nadobudnúť dojem staršieho filmu, takže za tieto faktory dávam aspoň jednu slabú hviezdu. Jediné, čo sa dá označiť za horor, je súložiaci pár dvoch starých zvráskavených dôchodcov a zábery na 90 ročnú nahú babku s ovisnutými prsiarmi až po kolená.

Bullet Train (2022)

Japonský rýchovlak, agenti a kufrík s neznámym obsahom. Príjemná akčná komediálna premyslená oddychovka, ktorá počas celých dvoch hodín nestráca tempo a dokáže zabaviť diváka aj v ťažkých časoch, keď strašne veľa komédií išlo dolu vodou. Takto nejak si predstavujem film na relax, vypnutie mozgu a pozeranie sa na premyslený film do posledných detailov. Bullet Train sa celé dve hodiny výborne drží a dokáže zabaviť po celý čas. Herci sú vybraní veľmi dobre a presvedčivo zvládajú svoje role, to isté sa dá povedať o akčnej a komediálnej stránke, ktorá nenudí a zakombinovanie japonskej kultúry k tomu sedí parádne. Film si ide svojou cestou a postavy sú napísané skvele, majú svoj vývoj a charizmu a chémia medzi "Citrónom" a "Mandarinkou" funguje skvele. To isté aj Brad Pitt, ktorý svoju rolu, jak po akčnej, tak aj po komediálnej úlohy zvláda skvelo zahrať. Najväčším prekvapením bol Aaron Taylor-Johnson, ktorý podal neuveriteľný výkon, postava mu sadla ako na mieru šitý oblek a svoj herecký talent dokázal veľmi skvelo zúžitkovať. A to isté aj Joey King, ktorá si ma získala trochu menej, ale prekvapila svojim hereckým talentom, charizmou a vypočítavosťou, ktorú hrá na všetky strany. Celé dve hodiny sa vkuse niečo deje a Bullet Train so sebou vezie kopu premyslených dejových zvratov, akcie, dialógov a svojim spôsobom aj akcie, ktorá je niekedy spojená aj s komediálnou stránkou. Bullet Train teda vyrazil na tú správnu koľaj a Brad Pitt môže byť na seba hrdý, že svoju hereckú kariéru pred odchodom na dôchodok zakončil takýmto excelentným filmom.

Morbius (2022)

Po prvom zhliadnutí Morbiusa ešte v kinoripe som mal dosť zmiešané pocity, tak som počkal na český dabing a bez kinoripu a tam už sa moje pocity ustálili, bohužiaľ v horšom zmysle, pretože herec ako Jared Leto, herec, ktorý získal oscara, tak očakávate nejaký herecký výkon a zaujímavý dej, lenže tu obidva vlastnosti chýbajú, je to nudné, nezaujímavé, bez štipky nápadu a až priveľmi predvídateľné, čo dokáže aj mladý divák spracovať a domyslieť si dej a čo bude ďalej nasledovať. Dej je slabý a nevýrazný, herci nezaujímaví, akčné scény sú nudné a Jared Leto tam je iba ako figúrka, aby ľudia išli na to do kina alebo aby si ten film celkovo niekto pustil. Morbius je zo začiatku celkom dobrý, zo začiatku film zoznamuje divákov s postavami, potom s vyrábaním lieku a následným vpichnutím séra, čím sa laureát Nobelovej ceny za medicínu zmení na netopiera, tu už nastáva kameň úrazu, nie je tam ukázaný vývoj, jednoducho sa z ničoho nič zmení na upíra, ktorý má rád krv, lenže ďalší kameň úrazu, drvivá väčšina scén je ukázaná mimo kamery, asi aby film mohol mať rating PG–13, čiže mládeži prístupný, dosť podobné ako u Venoma (tiež od Sony), nie je tam žiadna krv, akcia nuda, finálny súboj o ničom, to isté aj dialógy, ktoré sú nezaujímavé, ničím nevýrazné, skratka po prvej transformácií Morbiusa na netopiera dej začína tápať a upadať, nemá nič, čo by diváka dokázalo udržať v pozore, aby film nevypol, alebo v tom lepšom prípade nepreskipoval až na samotný koniec, čo je škoda, Sony ma len ďalej utvrdzuje v to, že nevie dobre točiť filmy, hlavne keď sa zameriava na záporákov či už so Spiderversa, alebo z iných vesmírov, jak na Venoma, ktorý je braný ako jeden z najhlavnejších a najznámejších nepriateľov Petera Parkera a Morbiusa, ktorého meno sa objavilo v Amazing Spider-man 2 na pár sekúnd na obrazovke a podľa komixov je aj on jedným z nepriateľov Spider-mana. Nápad to bol veľmi dobrý a aj sľubný urobiť z nich samostatné filmy, ALE nebol tam využitý potenciál, slabý scenár a réžia tomu moc nepomohli. Ďalší problém je ten, že väčšina zaujímavých scén boli ukázané v traileroch a tým pádom film nemal čím prekvapiť, podobne dopadol aj druhý Venom, kde som podľa traileru čakal akčnú jazdu - nestalo sa, a Morbius spravil to isté. A vážne nesie tento film žáner horor? Horor možno pre deti v škôlke, ale inač obyčajné akčné sci-fi s jemnými prvkami thrilleru, čo je xicht hlavnej postavy po premene. Nie je to síce odpad, ale nemá od toho ďaleko a celé to završuje jedna z najzbytočnejších podtitulkových scén, ktorá mala asi taký zmysel ako toto kukáto bez významu.

1BR (2019)

Tomuto snímku dávam veľmi slabé 2 *, pretože si nedokázal získať moje plné sympatie a dej strašne tápa počas celého filmu, jediné, čo mám pozitívne na tento film, je mladá a sympatická hlavná herečka Nicole Brydon Bloom, ktorá podala dobrý a kvalitný výkon, inak vedľajšie postavy napísané strašne nezaujímavo a všetci tam sú bez nejakého náboja, iskry a vývinu. Celý film stavia na zvláštnej atmosfére, ktorá nemusí sadnúť každému, ako to bolo napríklad u mňa a filmom o rôznych sektách sa snažím vyhýbať. 1BR neobsahuje nejaké posolstvo a hlbšiu myšlienku, čo je škoda, pretože nepoznáte až tak dobre motiváciu a konanie postáv. Po hereckej stránke som viac menej spokojný a herci svoje role zvládajú dobre, ale štýlom, akým je daný film natočený mi neprišiel až tak zaujímavý a celý čas ma sprevádzali zvláštne a protichodné pocity. S výberom hlavnej herečky maximálna spokojnosť a do takého filmu sa hodila a pridala aj na mojom hodnotení, príbehovo však málo zaujímavé a vedľajším postavám chýbajú charakteristické črty. Koniec bol o ničom, zakončenie som čakal úplne iné a nie s otvoreným koncom. O originálnosti námetu je dosť rozporuplné písať, preto by som na to išiel trochu inak. Ak vám sadol Slnovrat (je to viac menej vykrádačka Slnovratu), budete spokojní. A pokiaľ nie, odporúčam sa tomuto filmu vyhnúť veľkým oblúkom, totižto takýto žáner je dosť diskutabilný a nemusí sadnúť každému, čo bol aj môj prípad, preto pred tým, než sa pustíte do sledovania, odporúčam pozrieť vyššie zmieňovaný film a na základe neho sa rozhodnúť, či si 1BR pozrieť alebo nie.

Pojď si hrát (2020)

Ako horor sa to celkom dá, ale nie je to bohvie čo. Príšera Larry nebola nejak moc strašidelná, budovanie, gradovanie postáv a vývin deja je vcelku ok, celkom dobre si to zvláda držať diváka v neistote a scény s blikacími svetlami pri vyslovení mena príšery a nepríjemných zvukov vie v niektorých scénach nabrať celkom solídnu atmosféru, avšak nedokáže si to diváka tak chytiť, aj keď je hororová atmosféra celkom fajn a herci taktiež. Come play je viac menej podobný filmu Babadook, ale s Come play som spokojný trošku viac, aj keď väčšina píše opak. Azhy Robertson podáva skvelý výkon a rolu autistického chlapca zvládol dobre a presvedčivo, jeho matka Gilliah Jacobs bola tiež celkom sympatická, ale samotný film nebol dobre prepracovaný, príšera, ktorá sa dá vidieť len v appke, už nikoho nevystraší, prevedenie mi prišlo suché a málo zaujímavé, keby sa s tým tvorcovia vyhrali viac, mohlo by ísť o celom fajn film, ale tým nechcem povedať, že sa mi daný film nepáčil, hororové prvky plnia svoju funkciu, za čo som rád, tento film je rozhodne lepší ako režisérov kratkometrák o Larrym. A pri pár scénach bola vidno spojitosť, dokonca až kopírovanie hororového krátkometrážneho filmu o Snapchate, ale nemyslím si, že je medzi tím nejaká spojitosť, každý si ide svojou vlastnou cestou a Come play to viac menej zvláda, na druhú stranu stále lepší a menej desivý Larry, jak keby namierite kameru a vidíte toto monštrum a chodiacu mŕtvolu v jednom. Táto pani konkurenciu nemá žiadnu, maximálne samú seba. Larry sa môže zahrabať.

Africké královny - Královna Kleopatra (2023) (série) odpad!

"I remember my grandmother saying to me - I don´t care what they tell you in school. Cleopatra was black". Toto keď som počul, tak ma vystrelilo zo stoličky ako Neila Armstronga raketa do vesmíru. Už iba táto veta je dokonalým vyjadrením kvality daného snímku, prekrúcania histórie a historických faktov a kopu ďalších nezmyslov, ktoré ponúka čierna Kleopatra, tlačenie kalerábov do hlavy a jedno z najväčších diel woke propagánd. Ja nie som žiadny rasista, ale čo je veľa, to je veľa. Zmeniť farbu pleti jednej z najznámejších historických osobností len aby zapadla do dnešnej ideológie, je hnusný neúctivý bizár, na jednu stranu je pravda, že Egypťania sú trochu tmavší, ale rozhodne nie až tak, jak sa to Netflix snažil všetkým odprezentovať, čo strážca, kráľ a ostatné postavy, všetci do jedného čierny ako horká čokoláda a trištvrte dialógov a replík sú na úrovni NPC-čok, čo je fakt otras. Netflix sa snaží vyobraziť Kleopatru ako obrovskú a nebojácnu bojovníčku, ale ona bojovníčkou nebola a nevybudovala si armádu, utiekla do Sýrie s veľkým finančným obnosom a tak si mohla vojská dovoliť. A to je rozdiel, vybudovať vlastné vojsko a kúpiť si vojsko. Ďalej sa tu snažia ohrádzať tým, že Kleopatra bola nezávislá, čo je ale totálny výmysel, v skutočnosti bola dosť závislá na dvoch silných a vplyvných mužoch - Juliusovi Caesarovi a Marcusovi Antoniusovi. Samozrejme tých nezmyslov tam je omnoho viac, ale nemá zmysel to ďalej rozpisovať a strácať s tým čas. A režisérka Tina Gharavi nechápe, prečo je na to taká kritika a prečo ľudia potrebujú, aby bola biela (článok tu). Je to humus, je to otrasné vymývanie mozgov a tento seriál by sa mal zakázať, ale keď už sú na Netflixe tak liberálny, prečo oslovujú Kleopatru ženským rodom, čo keď bola nebinárna a používala They/Them?

Srbský film (2010)

Srpski film som prvý krát videl, keď som mal približne 13 rokov a na to, že to bol jeden z prvých takýchto žánrov, tak vo mne po prvom zhliadnutí nezanechal nejaký divný alebo nechutný pocit, sledoval som to ako bežný film aj keď malé náznaky tam boli. A po druhom pozretí som bol úplne v pohode bez akéhokoľvek náznaku nechuti. Ale áno, na dopozeranie Srpského filmu treba poriadne silný žalúdok a viem si predstaviť, že kopa ľudí to ani nedopozerala, čo ja plne chápem. Toto dielo plní od samého začiatku až dokonca čím ďalej, tým viac zvráteností a perverzností, svoju rolu (čo najviac znechutiť diváka) si plní dokonale a nevyhýba sa ani taburizovanej téme, jak detská pornografia, tak ani incestu sa tvorcovia nevyhli (aj keď bol nevedomý). Ja osobne nemám problém s týmto dielom, je to profesionálne natočené, čakajte hnus, perverznosti a na konci trochu akcie, ale nečakajte žiadny amaterizmus, to fakt nie, hlavný hrdina podáva celkom fajn výkony a vedľajšie postavy tiež celkom újdu, ale okrem Srdjana Todorovića (Miloš) a Sergeja Trifunovića (Vukmir), ktorí sa hodili to tejto role, u ostatných  som sa dokázal len z polovice stotožniť s vedľajšími postavami, ale nebolo ich tam až tak veľa, preto to nezanechalo až taký zlý dojem a nemyslím si, že to točil niekto len preto, aby šokoval, aký by to malo zmysel, ukazuje sa tu odvrátená strana porno priemyslu a aj to, že takíto ľudia skutočne existujú a majú takéto praktiky. Srpski film ma len presvedčil, že pri pohlavnom styku, kde dotyčný popri tom reže ženu mačetou alebo pohlavný styk v márnici s mŕtvolou je len bežná heterosexuálna orientácia. Pri tej druhej možnosti však máte výhodu, nemôže vám povedať nie, nemôže sa brániť a neudá vás kvôli nedobrovoľnému sexu.