Spirit of Fear (2023)

Spíte v posteli a z ničoho nič sa zobudíte s krvavou rukou v neznámom dome, v ktorom sa nikto nenachádza, teda okrem papierikov polepených všade po stenách s nápismi "Don´t stay in there too long", a "Don´t go outside", tak hneď začnete mať pocit, že niečo nie je v poriadku. Postupne sa viac a viac odhaľujú súvislosti tak, aby to všetko do seba zapadlo a prinieslo aspoň niečo, čoho by sa mal divák aspoň nejako chytiť. Neviem, kde robím chybu, ale mne tento počin okrem nudy nepriniesol absolútne nič, Christopher Lee Page bol síce dobrá voľba a len vďaka nemu som dopozeral film až do konca, ale čo sa atmosféry týka, sledovanie hororu, kde nájdete dva jumpscary, ktoré sú slabé ako energy drinky za 40 centov, inak povedané - nestoja za veľa, tak niekde je chyba. V podstate vlastne len sledujete zmäteného muža, jak chodí po dome a zbiera lístočky s nápismi, film je bez dialógov, občas sa tam vyskytne menšia forma monológu, ale inak celých 76 minút sa tam skoro nič nedeje, celkové prevedenie je suché, nudné a nezaujímavé, samotný koniec moc osloviť nedokázal a horor to je len na papieri. Jediné, za čo som rád, je výber sympatickej hlavnej postavy a na to, že sa jedná o úplne prvý film Davidsona, som ochotný nad hodnotením prižmúriť oko a tú jednu slabú * predsa len dať, aj keď inak by som pleskol bez váhania odpad.

Meg 2: Příkop (2023)

Natočiť v dnešnej dobe film o krvilačných žralokoch, v ktorom nie je skoro žiadna krv sa za horor označiť nedá v žiadnom prípade. Prvý diel nemal nejakú potenciálnu tendenciu zaujať, ale niektoré scény boli viac menej dobre zmáknuté, druhý diel neprichádza s ničím novým, skoro polovica filmu je totožná s prvou časťou a vývoj celého filmu a aj postáv je neskutočne stupídny. Ja neviem, fakt neviem, na čo museli točiť druhý diel, keď prvá časť sa držala ako tak priemeru, ale Meg 2 môžem označiť ako jedno z najzbytočnejších "pokračovaní", ktoré sa ani nejak nesnažilo získať si záujem divákov a celé prevedenie je suché a nezaujímavé, postavy nemajú skoro žiadny vývoj a základné faktory, na ktorých má film stavať, zlyhávajú, teda hlavne tie najzlákanejšie časti. Za čo som ale trošku rád, je, že druhy Meg priniesol okrem lovu na žraloka aj zopár záporných postáv a hand to hand akcie, ktoré mohlo byť celkom sľubné, ale ani po akčnej stránke si to nedokázalo plniť svoju funkciu. Ako áno, tvorcovia pridali na akcii, ale dosť ubrali z niektorých scén, kde by sa rozhodne dalo vyťažiť viac, ale keď sa  točí film len na základe toho, aby bol prístupný mládeži a ide sa tam len s jedinou myšlienkou a tou je vyťažiť z toho čo najviac (čo priznal aj samotný Statham) bez ohľadu na to, že kvantita prevyšuje v značnej miere kvalitu. Je to ako keď vám niekto povie, že ste vyhrali Porsche, ale namiesto 911 alebo Cayenne vám dovezú toto. A finálne zakončenie pre deti z prvého stupňa ZŠ značne na sklamaní pridalo, hromada nerealistických scén, ktoré divák bude musieť brať s nadhľadom, lebo inak to proste nejde. Ostáva len dúfať, že sa z Meg nestane ďalšie Fast and Furious.

Curve (2015)

Povedzme si úprimne, horor to nebol ani kedy som sa postavil na hlavu dal dvojitý backflip. Curve je len obyčajný jednoduchý a rýchlo zabudnuteľný thriller, ktorý počas celých 86 minút stavia na jednoduchom survival príbehu ženy uväznenej pod autom a na prvý pohlaď sympatického týpka, z ktorého sa po čase vykľuje zvrhlík a hajzel, jednoducho klasika lacných thrillerov, preto sa snažím takéto filmy brať s určitou rezervou, stopáž je na takýto žáner prijateľná a celkom pozerateľná. Tak isto oceňujem aj skombinovane survivalu s prírodou, podobne ako to bolo u Backcountry, Curve má celkom dobre zvolené prostredie a svojím prevedením pripomína 127 hodín, aj keď porovnávať tieto dva filmy ani moc nejdú. Potenciál to malo, sympatická Julianne Hough to celkom zvláda, jej oponent Teddy Sears trošku pokulhával a aj keď sa snaží, nedokáže až tak ohúriť. Celé prevedenie filmu je také nemastné, neslané, slabučké béčko, ktoré síce má čo ponúknuť, ale samotné zrealizovanie podobných filmov je väčšinou málo zaujímavé a nemá čím ohúriť. Curve je jedným z tých filmov, ktoré sa mi ťažko hodnotia, má to síce svoje kvality, ale prevedenie nebolo dostatočné na to, aby to dokázalo diváka dostatočne zaujať. Na jedno pozretie (s nadhľadom) celkom fajn snímok, ktorý je vhodný skôr na zabitie času.

Pavučina (2023)

S pavučinou to veľa spoločného nemalo, ale ako horor si to vedie skvele. Tu môžeme vidieť, že k dokonalému hororu stačí poriadna atmosféra a nemusí to byť nutne nasilu tlačený jumpscare, hektolitre krvi a podobne. Konečne po dlhej dobe niečo, čo je dobré a zaujme skôr atmosféricky a samotným vývojom postáv, momentálne je v dnešnej dobe podobný film ťažko hľadatelný, ale Cobweb si plní svoju funkciu skvelo a vie celkom zaujať, čo sa musí nechať. Samotná výprava je už viac menej klišé, dieťa počuje zvuky zo steny, komunikuje neznámo s kým a nikto mu neverí, ale pri tomto filme ma to fakt bavilo, takže s dejom ako takým by mohli byť hororoví fanúšikovia viac menej spokojní, ale ja som sa bavil, jak po dejovej, tak aj po atmosférickej stránke, v ktorej si film vedel budovať celkom slušný príbeh. Postavy sú sympatické a vedia zaujať, celkom slušný výkon podáva hlavne Lizzy Caplan, ktorý skoro celý film niesol na pleciach práve on a aj keď som mu zo začiatku nevedel moc prísť na chuť, časom dokázal ukázať, že v takýto žáner mu to sedí. Na konci nastanú zaujímavé rozuzlenia a aj jemné prvky Home Invasion, kde sa dosť slušne zdvihne body count, ale koniec bol skôr jemným sklamaním s trpkou príchuťou na jazyku, chýbala tam nápaditosť, človek už viac menej tušil, čo sa stane a záver udrel len v polovičnej sile a nie v úplnej, ako by sa očakávalo, na konci sa síce značne pridalo na brutalite, ale vybuchnutú hlavu a vraždy mimo záber nepôsobili tak, ako by mali. Z konca sa rozhodne dalo vyťažiť viac. Aj tak sa ale jedná o celkom slušný horor, ktorý stojí za pozretie a konečne môžem s pokojným svedomím napísať, že v tomto roku, kde je ťažké nájsť dobrý horor, že práve tento môžem označiť nálepkou "jeden z tých lepších".

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Piaty Indiana Jones dopadol dosť rozpačito a do tohto filmu som išiel s veľkým nadhľadom a nedával som si nejaké prehnané nádeje, Harrison Ford má svoj vek, tá 80. ka sa celom slušne podpíše na každom a aj keď ho digitálne omladili, k dokonalosti a k návratu slávnej značky to rozhodne nestačí a aj samotná výprava ťahala za kratší koniec. Celé mi to prišlo málo zaujímavé, zbytočne zdĺhavé a cesta cez pol zemegule dokázala baviť len na pol plynu, aj keď v niektorých scénach sa dajú nájsť slušné momentky, ale väčšina pôsobila skôr nudným dojmom, celé mi to prišlo, ako keby tvorcovia mali iba jednu myšlienku a to natočiť čo najdlhšieho Indiho, avšak nie všade platí pravidlo "Čím dlhší, tým lepší". Ja dávam radšej prednosť kvalite pred kvantitou, avšak tu som sa dočkal z 75% kvantity a 25% kvality, čo nie je uspokojivý výsledok, zvlášť, keď sa jedná o tak kultovú záležitosť, na ktorej som ako decko fičal, celý ten vibe je taký nijaký, výprava a dobrodružstvo sa síce snaží navodiť feeling z originálu, ale celé to je také nezáživne, je to ako ísť na diaľnici 60 km/h, jednoducho film skôr tápa ako baví, na navodenie napínavých a adrenalínových scén sa to nechytá. Na mojom sklamaní sa ale značne podpísal koniec, síce v predchádzajúcej časti to už zašlo do sci - fi s mimozemskou tematikou, UFO a podobnými kravinami, ale piaty Indiana Jones mi svojím koncom (s otrasným CGI) dokázal odpáliť dekel ešte viac. Čo ale chválim, je výber Madsa Mikkelsena ako hlavného záporáka, ktorému daná rola sadla ako uliata a vedel sa vžiť do svojej role. Slabé dvojhviezdičkové hodnotenie dávam za zopár slušných scén a hlavne za výber Mikkelsena, ktorý podával skvelý výkon. Keby sa film volal iba Nástroj osudu bez Iniana Jonesa pred ním a bez kultovej zvučky, tak by takýto film upadol rýchlo do zabudnutia, aj keby tam hral Harrison Ford, ale keď sa dá ťažiť z úspešnej značky, tak prečo nie. Marketing je marketing.

The Sleep Experiment (2022)

Každého milovníka creepypasty poteší, keď sa nejaká dočká filmového spracovania a o tomto filme som sa dozvedel úplnou náhodou. The Sleep Experiment, spracovaný na motív jednej z najslávnejších a najznámejších creepypast - The Russian Sleep Experiment (celá creepypasta tu) sa celkom vydaril a dokázal si plniť svoju funkciu, jak po hereckej stránke, kde subjekty bez spánku upadali do čoraz väčšieho zúfalstva a šialenstva, ktoré bolo za takýchto podmienok nevyhnutné, a ako ďalšie pozitívum pridávam hudbu, ktorá vedela na atmosfére bezvládneho šialenstva ešte viac pridať. Po atmosférickej stránke si Spánkový experiment plní svoju úlohu tak, ako má, aj keď by som ocenil, keby sa tvorcovia nebáli až tak tlačiť na pílu a ponúkli by detailnejšie a zaujímavejšie gore v niektorých scénach, pretože niektoré veci, ktoré sa píšu v originálnej verzii, vo filme nie sú a keď malo dôjsť na vraždy, tak z nejakého neznámeho dôvodu sa ubrala noha z plynu a tak sa celý koniec zmohol na jeden pár sekundový flashback, čo mňa osobne trochu sklamalo a v niektorých častiach som čakal trošku prepracovanejšie scény. Na čom ale film robil najväčšiu chybu, bolo prelínanie scén a flashbackov výsluchu na policajnej stanici hlavného organizátora projektu a o pár minút sa film sústredil na testovacie subjekty a opačne. Nie je to síce nejaké extra mínus, ale v niektorých momentoch to rušilo. Na konci ale nastane pár zaujímavých zvratov, za čo dávam plusové body. Aj navzdory mínusom, ktoré som vypísal, stále sa jedná o celkom kvalitný snímok, na ktorý ale netreba mať prehnané ambície, za to pozretie to celkom stojí. Verím, že John Farrelly má potenciál, že ešte len získa nejaké skúsenosti a v budúcnosti by som od neho ocenil aj sfilmované spracovanie creepypasty Jeff the Killer.

Parlor (2015)

Vo filme Veneciafrenia unášali turistov v Benátkach na karnevale a Litva si vybrala tetovacie štúdio. Parlor je ten typ filmu, v ktorom nejde ani tak o strach, jak o gore, aj keď po atmosférickej stránke si vedie celkom dobre. Tak isto chválim aj výber hlavne záporných postáv, teda hlavne výber potetovanej krásky Sary Fabel, ktorá svoju rolu zvládla celkom fajn. Záporáci sa celkom dajú, hlavná herečka je tiež celkom sympatická, ale všeobecne na postavách to pokulhávalo a ani samotný dej neprichádza s ničím novým a prelomovým. Postavy si ma dokázali získať tak na štvrtinu, čo je málo a hlavné postavy majú strašne slabý vývoj a tak sú vám viac menej ukradnuté, je vám jedno, čo s nimi bude, skôr sa viac dokážete stotožniť so zápornými postavami z tetovacieho štúdia. Samotný dej tiež ale nie je nič moc, síce áno, má to celkom fajn gore a nejaké menšie náznaky budovania atmosféry tam sú, a keby sa Parlor držal týchto dvoch tém, bol by to celkom fajn film, ale z nejakého nepochopiteľného dôvodu sa skoro polovica filmu točí okolo soft porna, ktoré je v mnohých scénach úplne zbytočné a tak to zabíja myšlienku a aj potenciál. Približne necelá polovica filmu obsahuje len sex a sex, a keď si tvorcovia mysleli, že týmto zabodujú, tak dosiahli skôr pravý opak. Čo je veľa, to je veľa. Plusové by teda dávam za celkom zaujímavé gore, sympatickú hlavnú herečku a záporákov, vďaka ktorým som ochotný zvýšiť hodnotenie ešte o jednu *. Nie je to síce dokonalé dielo, ale na odkrvenie mozgu a prekrvenie niečoho iného to bohato stačí.

Máma (2019)

No neviem, neviem, čo som si z toho filmu mal odniesť, pozrel som si ho len kvôli tomu, že tam hrá Octavia Spencer, ale pokiaľ čakáte horor, tak zbytočne zabijete 100 minút vášho života, celý film je taký napínavý ako lacné TV filmy so žánrom thriller. Nemôžem však povedať, že som sa u filmu nebavil, teda skôr vôbec nebavil, Mama má aj svoje svetlé stránky, ale tých tam je málo a samotná atmosféra (ak to tak môžem nazvať) je mizivá a málo zaujímavá, na druhú stranu film má celkom dobre postavy, konkrétne hlavná postava Diana Silvers, ktorá bola celkom sympatická a ktorej som fandil a hlavne Octavia Spencer, ktorá podávala dobrý výkon a zo začiatku pôsobí ako milá pani v strednom veku. Kúpi vám alkohol, aj keď ste neplnoletí a ešte vás pozve k sebe domov na alkoholovú párty. Celý film sa však vlečie strašne pomaly a kým sa začne niečo diať, počkáte si celkom hojnú chvíľu a za ten čas si aspoň "užijete" alkoholové párty mladistvých teenagerov, ktoré ma až tak nebrali, ale čo asi najviac pokazilo celý film, bol prvý flashback Octavie Spencer, kde som začal pomaly tušiť, čo je jej hlavnou motiváciou a prečo to celé robí. Keby si to nechali na koniec filmu a skombinovali to so záverečným odhalením, bolo by to fakt zaujímavé a možno by som pridal ešte jednu *, ale keď od polovice filmu viete alebo aspoň máte približnú predstavu, ako to skončí, tak to nie je to, čo by som očakával. S výberom postáv a s prostredím filmu (chata uprostred lesa) som spokojný, len škoda, že rozuzlenie a atmosféra si nedokázali plniť svoju funkciu. Na jedno pozretie celkom fajn snímok, na ktorý do pár dní zabudnete.

Invalida (2023)

Podľa plagátu som očakával veľký prúser a poriadnu sprostosť, ale nakoniec sa jedná o skvelý film na piatočný večer na vypnutie mozgu, ktorý svojou blbosťou a aj jemným čiernym humorom dokáže diváka zabaviť a ponúknuť zábavu a akčné vyvrcholenie, ktoré ma gule. Invalid sa celý čas vezie na zaujímavej a taktiež aj na zábavnej rovine a vie naservírovať to, čo len máloktorý film zo Slovenskej produkcie (ktorých je veľmi málo), má to "grady", slušný a zaujímavo podaný príbeh, ktorý sa mieša a kombinuje mix humoru s čiernym humorom a zobrazuje "problémy" vozíčkarov, ktoré zabavia, ale nijako neurážajú, či už rómov, spomínaných vozíčkarov alebo celkovo život na dedine. Konečne sa podarila natočiť komédia, ktorá nestáva na suchých a laciných vtipoch, ako je u nás klasikou, Invalid si ide svojou vlastnou cestou a to mu vychádza, herci majú zaujímavo napísané postavy a človek im to celkom aj verí (romák s SS - sáckou uniformou to zabil), každá postava má svoj vlastný a zaujímavo napísaný vývoj, ktorý vie, ako získať divákov na svoju stranu, na druhú stranu verím, že humor nemusí sadnúť každému, ale tu si film nájde dosť široké publikum a okrem toho sa riešia aj bežné veci zo života, ako problémy v rodine a v spoločnosti a sem tam sa spomenie niečo aj o politike (či už korektne alebo nekorektne, ale hlavne pravdivo). Slovenský invalid vystrieľal mafiu, americký by vystrieľal školu a u našich bratov sa nenachádza ani jeden vozíčkar, pretože Kto neskáče, nie je Čech.

The Blackening (2022) odpad!

Tento snímok zo žánrov horror/komédia naplnil iba tu komédiu a nemyslím tým gagy. Nie, komédia bolo konanie postáv, slabé, nezaujímavé a tisíc krát videné klišé, ktoré sa snaží vyzerať a nabudiť podstatu hororu, ale má to od neho tak ďaleko ako vzdialenosť Zeme od Earendelu. Samotná výprava je nudná uspávacia zívačka, hororová atmosféra nulová a tona totálne odpudivých hercov, ktorí boli tak tupí, že v reále by boli všetci do jedného mŕtvi za 10 minút. K hercom som si dokázal vytvoriť nulové, až záporné sympatie a celý čas pôsobili veľmi nezaujímavým, až nudným dojmom a namiesto kladných postáv fandíte skôr záporákom, plus ďalší problém The Blackening je ten, že nemá žiadnu atmosféru, komediálna stránka nefungovala a namiesto toho, aby bavila, dokázala skôr nudiť a pre takýto snímok s nulovým potenciálom, nesympatickými postavami a s príbehom, ktorý nemá ako zaujať, je aj 96 minút strašne veľa. Plus trištvrte filmu sa odohráva v totálnej tme a všetky postavy sú čierne (okrem policajta, ktorý sa objaví v troch scénach a na pár sekúnd), a tak sa človek musí sústrediť viac na postavy a hľadať ich v tme ako na samotný film. A o to je to horšie, že namiesto toho, aby ste im fandili, prajete im pravý opak. Na konci síce nastane zaujímavý zvrat, ktorý ale s vyššie uvedenými faktormi nepôsobí tak, ako by mal a očakával som trošku viac ako len strieľanie z kuše do obetí, plus mizivý body count len strháva body dole a tých 96 minút dáva slušne zabrať. A vážne sa takáto sračka dostala do kín? Keby ten film vidím v kine, žiadam vrátenie peňazí plus zaplatenie bolestného.