Vřískot (1996)

Já nevěděl, že je Vřískot meta. Ale asi mi mohla napovědět hned ta maska, co? A taky pořád ještě nevím, jestli mě tyhle míchaný koktejly baví nebo jak je to. Já toho vůbec dost nevím. Pro starší generaci hororů mám slabost stejně jako teens z Vřískotu, ale devadesátky už jdou nějak mimo mě. Scream míchá všechno se vším. Atmosféru starých s nastolením cesty pro nové, humor s hororem, odkazy na klišé s vlastním klišé, ananas na pizzu a tak. Čekal jsem, že to půjde úplně mimo mě a já budu jen nostalgicky vzpomínat na main theme starých Halloweenů, ale ve výsledku mě Cravenův meta-mišmaš celkem bavil. Ale kulty mám jinde.

Spláchnutej (2006)

Teď jsem možná narazil. Možná...že si "V hlavě" tři hvězdy nezasloužilo, protože pak Spláchnutej...ajaj.

Růžový panter znovu zasahuje (1976)

I v tom nejlepším dílu je to pořád "jen" neskutečně skvělý Sellers v průměrném filmu. Více scén typu tělocvična a následné vyslýchání, méně všeho ostatního.

Do morku kosti (2010)

Zatraceně silný příběh vygradovaný (nikoliv pomocí krav) až k hodně netradičnímu a drsnému finále bez akce. Buranský klobouk dolů před touhle stránkou filmu a ústřední dvojicí Lawrence + Hawkes. Problém je, že i s nikterak předlouhou stopáží se cestou trochu moc kodrcáme, zakopáváme a vlečeme. Určitě bylo záměrem být čistě syrový a nikoliv stylový, jenže v mnoha scénách se pak není čeho chytit. Leda za ruce.

V hlavě (2015)

Smál jsem se u toho a jednou se nechal dojmout. To jen, aby bylo jasno, na čem jsme. Jenže taky jsem se nudil, občas si zaklepal na hlavu a párkrát dělal takové to protáhlé "meeeh", když všechno na plátně padalo, křičelo a vráželo do sebe. Znáte to - třaskavá švanda pro všechny. Když já se do Inside Out fakt nedokázal ponořit. A dokonce si pod Pixarovku dovolím napsat skandální výrok - ten vizuál je fakt divně umělej. Všechny postavy jsou mi vzhledově nesympatické. Nebaví mě amorfní psychopaňáci z balonků a bez hran. Dokonce mi povětšinou přijdou dost odporní. Nemusí být všechno zaoblené a hladké. Já se přes obrazovku nepoškrábu. Takhle to Pixar přece dřív nedělal, ne? Nebo u lidí ano? Chápu, že se bavíme o "uvnitř" malé holčičky, ale SPOILER oni děti nejsou retardi. Inside Out má úžasný námět a spoustu zatraceně zajímavých momentů. Souhlasím - chytré to je. Ale možná kvůli nějaké kompenzaci má taky Inside Out ohromné množství padání, kvílení, vrážení a hýkání. V pár momentech to opravdu vypadá, jako bych koukal na Teletubbies verzi Alenky v říši divů. Tohle vážně je mix Disneyho a Pixaru, ovšem s tím dodatkem, že obě společnosti se vzdaly hran. Vizuálních i příběhových. U prvního nakouknutí do cizích hlav jsem věřil, že to v sobě pořád Pixar má. Vždyť já od nich zbožňuju 90% všeho, co kdy vyhodili do kin. Jenže pak Inside Out ubíhalo dál a mně došlo, že tady žádný Mike Wazowski není a že to procent možná znovu o něco pokleslo. A ještě jednou - abychom věděli, na čem jsme. V hlavě není pitomej ani blbej film. Je to možná dokonce dobrej film (what a TWIST), ale strašně mě štve aktuální grafické směřování Pixaru (aktuální trailer na Dinosaura je k nedokoukání) a obrušování příběhových hran.

Kód Enigmy (2014)

Nadprůměrný životopisák - tím začnu, aby bylo jasno, že kritizovat nechci a nebo jen s mírou. Slovo, které se teď hodně říká je "sterilní" a tady to sedí a půjdu s davem. Encyklopedické a sterilní. Nejdřív se stalo tohle, potom tohle, pak byl konec a tady je titulkový dovětek, jak to bylo dál, protože nám došla páska. Z filmařského hlediska tam žádná inovace není a nikdy neřeknete: "Tý brďo, to je úchvatná scéna." Jenže zároveň to má pod rukou spousta kvalitních lidí, kteří chybu neudělají, ani na moment se nezadrhnou, takže vytvoří zatraceně silné vyprávění. Líbilo, bavilo, poučilo. Zřejmě o to silnější, když jsem toho tolik o Turingovi nevěděl, ale pořád je to ten klasický produkt, který vyleze z mašiny, když do ní z jedné strany vložíte "podle historické události", přisypete herce a zatočíte kolečkem.

Malá smrt (2014)

Vůbec bych se nedivil tomu, kdyby měly hlavní hlavy v mozkovnách nejprve nápad na kraťas o erotickém pnutí a o romanci skrz znakovou řeč a teprv poté kolem dovařili zbytek filmu. Tak moc tahle povídka vyčnívá, tak moc dokáže předat a tak moc si říká o statut výjimečnosti. Nicméně čerstvé je to tématem i pojetím po celou dobu. To bych zase nerad kolem sebe fackoval, když nemám proč. Miluji, když si klikáte naslepo a je z toho bomba. Kudy kliknu k něčemu delšímu a ještě trošku úchylnejšímu?

Jolene (2008)

Film o tom, jak Jessica Chastain spí postupně se spoustou černobílých charakterů, až nakonec zjistí, že sama je černobílá taktéž. Prvních dvacet minut je parodie romantických vidlákoven a zbytek je pokus o vážnost a hlubokou sondu spolu s vystřízlivěním z šoku, že to parodie není a nebyla. To nejhorší přijde hned na začátku s prvním manželem a srandovní rodinou , nicméně tak ohromně jednoduché postavy zbytek příliš vysoko nepozvedly.

Hlad (2008)

Až taková vnitřní destrukce diváka to nakonec nebyla, nicméně jestli Hlad je výborný film, o tom asi diskutovat nemusíme. Jen nevím, jestli mě nepřestávají bavit filmy, kde Fassbender není.