Robin Williams: Weapons Of Self Destruction (2009) (pořad)

Šok. Jakože mám pro Robina Williamse slabost a v jeho filmografii vyplňuji poslední díry, tak tohle byla slušná zoufalost. Tenhle styl stand-upů mě asi moc nebere. Neskutečná kadence s sebou ráda nosí povrchnost. Nikdy do hloubky, vždycky agresivně a vulgárně se spoustou "yeah" a pitvoření. Věřím tomu, že touhle větou dovedu i nalákat, ale u mě bez odezvy. A s ohledem na můj téměř milostný vztah k South Parku nebude problém ve vulgarismech. Jenže tady je to opravdu vše tak prvoplánové a třaskavě výbušné na té nejnižší úrovni. Ještě zkusím něco se starším datem vzniku, ale obávám se, že takhle moc jsem možná Williamse nechtěl znát.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Jako musel jsem se na sebe hned podívat do zrcadla. Byl jsem to já a vcelku se mi líbil druhý, poměrně odlehčený, Spider-man. Když já mám tu mytologii okolo Petera Parkera a jeho enemies opravdu rád. Jako mrňous jsem s pavoukem proskákal pár počítačových her a mlátil jsem ty škorpiony, ještěry a Venoma. A pak uznávám, asi mi stačí málo. Kdyby to někdo chtěl vidět kvůli filmovým kvalitám, tak já říkám: "Jo, podle mě to není špatné a vcelku to funguje. Lehce bezmozčí oddechovka a ty obludy tam jsou." Kdyby se někdo chtěl pobavit filmařskou demencí, tak taky vzhůru k tlačítku play. Můj oblíbenec Giamatti asi svou postavu ze Spideyho nebude jmenovat ve výčtu nejlepších rolí, které kdy dostal. Výbuch smíchu hned nadvakrát.

Amazing Spider-Man (2012)

Marc Webb dělá kiksy na úplně jiných místech než Raimi, ale paradoxně se oba prochybovali k podobnému výsledku. Tedy s tím rozdílem, že Raimi se na podruhé polepšil, což u Webba asi nedopadne. Webb nemá infantilní přešlapy, natočil relativně zábavnou věc a částečně i udržel zájem o druhý díl, ale tenhle Parker zároveň postrádá nějaké vnitřní kouzlo a jede příliš na jistotu. Půjčím si slovo z Radia Wave - sterilní. Odvážnou a zajímavou scénu natočí Webb pouze v momentě, kdy ji má pojištěnou cameem. Vím kolik mi je a vím, jaké filmy se mi líbí a přesto si myslím, že ze Spideyho lze vytřískat víc než průměrnej kus. Možná by seriálová cesta měla zajímavější výsledky. Jenže zatím to nevyšlo a skrze Avengers celou naději pošleme k šípku. Tak já nevím...s kým jsme to ještě nezkusili a nezvorali? Bažináč?

Heil (2015)

Ideálně začít od konce, tedy besedou s režisérem. V momentě, kdy se Brüggemann bránil výrazu 'kontroverzní' a pronesl: "I mean come on, it's a comedy," jsem jemu i filmu trochu odpustil. Heil není ani satirou ani filmem, který útočí na aktuální situaci a přináší něco nového, Heil zřejmě ani takové motivace nemá a možná ani nechce rezonovat a podnítit k myšlenkám. Heil je prostě jen komedie o hloupých lidech. A potom můžeme říkat taková ta všeříkající slova jako "budiž" nebo "dejme tomu". Nesmím se schovat do pytle plného pokrytectví - ze začátku jsem se vcelku bavil. Jenže to, že cesta nikam nevede poznáte většinou, až když po ní vykročíte. #kviff2015

Hazardní hráči (2015)

Neskutečně ploché. Reynoldse asi opravdu podávat jedině v rakvi pod zemí (Buried). Nebýt pána, co skládá mikrofon, byl to ten nejslabší varský večer. #kviff2015

Zbrusu Nový zákon (2015)

Téměř identický pocit jako v případě Mr. Nobodyho. Příliš filosofie nevidím, zatímco snaha zalíbit se všem občas prokoukne. Extra do hloubky to jde jen zpočátku a s tou kýčovitostí to Dormael neumí uhlídat. Jenže! ono mi to 90 minut nevadilo a co pak s tím? Zbrusu nový zákon je rychlejedoucí čerstvý film, který nastřeluje zajímavé myšlenky a pak utíká jinam. Téměř dvě třetiny filmu jsem jel na surfu a všechny vlny si užíval spolu se zbytkem kinosálu. Pak jsem se zamyslel, prkno mi podjelo a už jsem se topil. Takže - když jedete na vlně, nekoukejte se hluboko. #kviff2015

Daleko od lidí (2014)

Asi se nevyplatí vybírat filmy jen na základě tvůrců soundtracku. Zajímavé spíš z pohledu nabrání znalostí než z pohledu filmového.

Inherent Vice (2014)

Nemám rád noir filmy. Nebaví mě chlapácké a zároveň květnaté blábolení drsných postav nad zbytečně komplikovaným příběhem, který stejně nikam nevede a nic mi neříkají dlouhé záběry na houpající se mlhu v temných zákoutích města plného postav s podivným chováním a podivnou motivací. Inherent Vice podle mě noir je, nicméně je to především jeden velký drogový opar a halucinogenní haluz, z kterého občas vystoupí prvky příběhového zamotance. Po druhé za sebou jsem od PTA chtěl film, který mě rozdupe úplně vším a po druhé jsem dostal něco, čemu zřejmě moc nerozumím, ale cítím, že to má velkou vnitřní sílu a hodně zvláštním způsobem mě to dost bavilo. A vždycky je za tím neskutečný Phoenix. #kviff2015

Slow West (2015)

Velmi zkráceně je to nejlepší film, který jsem za poslední dobu viděl. Konec hajpu. Směrem k Sundance festivalu jsem střílel víceméně naslepo s tím, že je tam Fassbender a je to western, tak snad. Vyšlo to a budu směrem na Utah mířit častěji. Možná právě tenhle bezinformační slepý přístup mi zajistil takový zážitek a na někoho s očekáváním by to nefungovalo, jenže takovou větu můžu napsat ke všemu. Tady to prostě klaplo. Nenapadlo mě hledat v indie-prvotině náznaky Coenovské a Jarmuschovské poetiky. A když jsem je tam viděl, udělalo to "hůůůůůůů" a bylo to tam. Nicméně raději kvůli kletbě očekávání píší znovu - "náznaky". Tohle není Dead Man ani True Grit. Fassbenderův lov začínajících indierežisérů (Frank, Slow West) mě nadchnul a doufám, že bude mít dlouhého trvání. Žeru ho! Lov i Fassbendera.

Já, legenda (2007)

Možná, že úplně nejsmutnější u filmu je, když skončí a vy k němu nemáte nic. Ale vůbec nic. Viděl jsem to, asi jsem se nenudil a byl to film. Víc nevím. Prázdno.