• Thriller

Teroristka (2019)

Když si vezmu, že R. Bajgar natočil a napsal Teorii tygra, vůbec nedokážu pochopit, jak mohl splácat tuhle sračku. Pardon, ale už dlouho jsem se u filmu tak nestyděl! Komedie bez vtipu, naprosto převládala trapnost nad dialogama, absurditou a debilním chováním postav. A vůbec, koho proboha napadlo tam dát rádoby westernovou hudbu?! To měl být asi taky pokus o vtip. I. Janžurová tohle snad vůbec nemá zapotřebí, P. Liška tradičně hraje svou klasiku, za zmínku tak stojí jen M. Hoffmann (takový role mu jdou!) a pak K. Svarinská, která tady sice nemá co hrát, ale holčina je to nad míru pěkná, co si budeme povídat. Hodím sem jednu hvězdu a doufám, že už to nikdy neuvidím!

Útěk z Pretorie (2020)

Shawshank je jenom jeden, popř. Prison Break za seriály taky, a vůbec filmů z prostředí vězení a útěku je hromada, takže se dá říct, že už jsme to všichni někde viděli. Tady taky, i když musím říct, že nápad s dřevěnýma klíčema je zajímavej a novátorskej v téhle oblasti. Ale jinak to je asi tak všechno, co mně naopak přišlo divný, jak jsou tam všichni vězni kámoši, pomáhají si, sdílí mezi sebou i tajný info a všechno je v pohodě. No, nevím, v jiných filmech tohoto žánru se přece jenom najde aspoň jeden hajzl, kterej je podrazí a zvýší tím celkový napětí. Navíc D. Radcliffe se svýho obličeje nikdy nezbaví, ale oceňuju, že se snaží vymanit ze své osudové role. Takže průměr a jedeme dál.

Zrádci (2020) (seriál)

Tak zaprvé bych vůbec nečekal, že ČT vypálí takhle vostrý kulky, protože celý to téma, ta drsnost, chladnokrevnost, navíc občas i nečekaný zvraty, to u nás není zvykem a už vůbec na veřejnoprávní televizi. V. Tauš částečně čerpá z vlastní zkušenosti a je to znát, chci tím říct, že to působí opravdu autenticky, žádný přehnaně smyšlený krávoviny. Ano, občas je potřeba trochu přivřít oko a možná závěr celé série jsme si mohli představovat různě (jo, tady se máme ještě dost co učit!), ale obecně jsem moc rád, že se začínáme pouštět do jiných a u nás neznámých žánrů a snažíme se točit moderním způsobem (kamera, styl vyprávění s pohledem do kamery, výběr lokací, ...). P.S.: Je potřeba říct, že takhle to u nás opravdu chodí!!!

Gentlemani (2019)

G. Ritchie je darebák a hraje si s divákem od začátku do konce. Jak obrazem, tak samozřejmě vyprávěním... Vizuál je vyladěnej stejně jako fajnový oblečení všech zúčastněných, tam není chyba. O castingu ani netřeba mluvit, to je herecká elita, kde ale ani ti "neznámí" herci nějak nestrádají (btw. Ch. Hunnam tady působí jako T. Hardy). A takovej C. Farrel si zase střihnul roli vtipnýho podivína s přízvukem, kde se vám vykouzlí malej úsměv hned od první scény, kde se objeví. No a pak ten příběh... na záčatku jsem z toho byl trochu zmatenej, divák moc netuší, co, kdo, jak a proč, ale postupně se to začne propojovat a vy dostanete kompletní skládačku, kde má všechno svůj smysl. Je to hodně konverzační, nechybí hříčky se slovama (his name is Fhuhuck.. fuck!?) a spousta hlášek. Akce je míň, klidně bych i trochu přidal, naopak závěrečných několik twistů je možná až moc, ale jinak je to klasická gangsterská podívaná, jakou máme od Ritchieho rádi.

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Úvodní scéna výborná, pak se to pomalu zvrhne v teenage šílenou komedii, která ale ve výsledku není zase tak vtipná, resp. cílí to asi na mladší, mě to minulo. Některý scény jsou fajn, snaží se to být i správně hnusný (když zombíci, tak hodně krve atd.), ale obecně nemůžu říct, že by to byla nějaká pecka. Na toto téma jsem viděl lepší filmy, tohle stačilo jednou a už to znovu vidět nemusím.

Mizerové navždy (2020)

Přestože se jedná o třetí pokračování a navíc po tolika letech, je to docela zábavná srandička. Hned na úvod jsme vrhnutí do akce, takže se odkazuje na původní (akční) díly, ale pravdou je, že té akce zase tak moc není. W. Smith je dobrej jako vždycky, M. Lawrence je na tom o poznání hůř, jeho snaha hláškovat a dávat vtípky za každou cenu a v každé situaci je někdy až trapná. Ale přesto se divák určitě místy zasměje (za mě jedna z nejlepších scén je ta z letadla), občas je zase potřeba trochu přivřít oko (naopak scéna se sajdkárou je už fakt moc). Ale rozhodně je to lepší než dvojka, no a podle dosavadních vyhlídek se hned můžeme těšit i na čtvrtý pokračování. Hlavně, aby to pak stálo za to!

Díra (2019)

Španělům nechuťárny jdou, i když tady to nebylo z mýho pohledu zase tak moc odporný, aby se to nedalo sledovat. No a tady někdo sebral inspiraci z Kostky, dal tomu trochu jinej nápad, trošku to promítnul do sociálních problémů lidstva a nacpal to do malých betonových pater. A že těch pater není málo! Casting se taky povedl, každá postava má něco do sebe. Někdy je chování postav trochu divný a moc nechápete, proč se to zrovna takhle děje, ale těch otázek tam bude hodně a naopad odpovědí málo. Co na tom ocěňuju ještě víc je, že je to režisérův debut, na druhou stranu je to asi taky kámen úrazu. Myslím, že tvůrci nevěděli, jak z toho vybruslit a snažili se vytvořit nějakej mega přesah, což se tady podle mě nepovedlo. No, těch mínusů je naštěstí málo, čtyři hvězdy si to zaslouží a v díře tenhle snímek určitě neskončí.

Superšéf 24 hodin do pekla a zpět (2020) (pořad)

Zdendu mám rád, vždycky jsem jeho pořady a díly Ano, šéfe! sledoval a bavilo mě to. Je člověk na svým místě, umí vařit, umí zajistit komplet chod restaruace atd., to všechno je v pořádku. Ale tady se koncept nepovedl, přestože je to zakoupená licence. Nepůsobí to věrohodně a vlastně je mně to líto, protože si říkám, jestli má zrovna on (navíc po deseti letech velice úspěšnýho pořadu) zapotřebí. No nevím, zatím byly natočený 4 díly, co jsem se dočetl, otázkou je, jestli to vůbec bude pokračovat.

Vlastníci (2019)

Divadelní hru jsem neviděl, takže nemám srovnání, nicméně právě díky této předloze vznikl poměrně nezvyklej koncept filmu, kterej se odehrává takřka celou dobu v jedné místnosti. A nutno dodat, že to ani není nuda, nemůžu říct, že bych se třeba chvílema nudil. Naopak jsem pociťoval celou dobu určitou nasranost a nepříjemnej pocit, protože tady je vidět naprosto jasná ukázka, jací umíme být debilové. Jasně, postavy jsou tady vykreslený možná až extrémně, ale jsou tam přesně ukázaný jednotlivý typy osobností, kde si každej jede to svoje, přestože by se jako spolek měli na něčem dohodnout. Navíc, kdo někdy takový schůze zažil, úplně to v tom vidí. Škoda, že některý vtípky, hlášky a momenty jsou trochu repetitivní, nicméně jako celek se mně to líbilo. Zajímavej nápad!

Na střeše (2019)

Snaha J. Mádla napsat a natočit eastwoodovky laděný drama. I snaha se cení a já jsem nesmírně rád, že nám tady roste nová generace filmařů, kteří to u nás zase trochu posunou dál. Bohužel tam (aspoň zatím) něco chybí, není to bez chyby, občas je chování postav poněkud zvláštní, ale věřím tomu, že to Jirka časem vypiluje. Jinak casting se povedl, dokonce bych řekl, že A. Švehlík se do role hodí víc než původně zamýšlenej Tříska... No každopádně žádnej propadák to není a my se můžeme celkem těšit, co z Mádla vypadne příště.