Chňapáci (2012)

(KVIFF 2012) Nutno brát v potaz mou neutuchající slabost pro Irsko a především stav mé mysli a krve v onu pozdní festivalovou hodinu. Na druhou stranu .. kdo by se na půlnoční projekci hororové komedie vypravil plně střízliv? Kdybych se měl přesto pokusit o objektivitu, stejně nemám, co bych Chňapákům vytkl, protože bezvadně fungují na všech míněných frontách .. tedy jako parádní nekorektní komedie i napinavý horůrek, co pro hromadu dobře mířených odkazů a citátů navíc působí jako s radostí natáčená fanouškovská záležitost. "Get away from him you c*nt!"

Hoří, má panenko (1967)

(KVIFF 2012) Zatraceně ošklivé zrcadlo, kterému se většina národa hrdě řechtá, místo aby do něj každé ráno koukal a červenal se jak rajče. Dosud jsem se téhle klasice zdárně vyhýbal, jenže digitálnímu remasteru ve Velkém sále se těžko říká ne. Odškrtávám si tedy další kus české filmové "povinné četby" .. ale popravdě se Italovi vůbec nedivím, že chtěl svoje peníze zpátky.

Houbaření (2012)

(KVIFF 2012) Velmi vtipná svěží a parádně vypointovaná satira z "psem vrtícího" politického zákulisí prolezlého PR specialisty a jinou havětí. Celé velmi povědomé .. tak trochu "Paroubek v temném lese". Vydařená tečka za (mými) letošními Vary.

Jen a jen peníze (1999)

(KVIFF 2012) Pointa, humor, kamera .. všechno hezké, ale z naprosto nesmyslného a neuvěřitelného chování hlavního hrdiny jsem si málem uskřípal zuby. Popravdě všechny postavy působí zoufale nepravděpodobně a přiblble. Letošní festivalový přešlap.

Don Juan DeMarco (1994)

Kouzelná romantická blábovina plná barev a bezuzdné fantazie. Kousek z dob, kdy jsem Deppa obdivoval za to, do jakých prapodivných projektů se pouští, úplně nejvíc. A jeho precizní hra s akcenty právě tady začala nabírat grády.

Mikrokosmos (1996)

Nemůžu než smeknout před precizní makro kamerou a zjevnou mega-trpělivostí tvůrců. Výsledek je překrásná podívaná, kterou jsem celou odkoukal v němém úžasu. Pavouček v podvodní bublince jednoznačně vede.

Vrána (1994)

Veskrze magická a pro atmosféru nezapomenutelná záležitost. I přes všechnu tu smrtí nasáklou gotickou temnotu je The Crow jedním z nejromantičtějších filmových komiksů, co znám.

Prometheus (2012)

Průlom ve sci-fi žánru se sice nekoná, ale on taky nikdo netvrdil, že se konat bude. Zklamání pramení jen z nadměrného očekávání. Prometheus je nadupaná hororová jízda s opulentní výpravou, střídmě hvězdným obsazením a solidním přímočarým příběhem, který se jednak, maličko provokativně, motá kolem problematiky hraní si na boha, což je mi velmi sympatické.. a druhak rafinovaně rozvíjí naši oblíbenou mytologii. Z toho množství odkazů, narážek a Gigerovských dekorací by si měl každý Alien fanouš povinně ucvrnknout do trenek.

Muži v černém 3 (2012)

Na MIB jsem tak nějak "vyrostl" a na atmosféru toho krásně divného emzáckého světa, schovaného přímo před našimi zraky, nedám dopustit. Trojka mi dělá opakovaně radost kdykoli ji vidím .. zavedla mě do mých oblíbených míst a dob, je stejně vtipná, neškodně ujetá a příjemně plynoucí jako předchozí díly a to milé sentimentální zacyklení v závěru prostě nemá chybu. "There's no such thing as time travel because if there were, a class 1 senior agent, such as myself, would have been made aware of it, WOULDN'T HE HAVE?!"

Tohle je válka! (2012)

Komedie je to sice velmi milá, ale na můj vkus přehnaně romantická a zoufale málo akční. Přitom ústřední trio funguje skvěle, dialogy jsou vtipné, akce je svižná a cool .. bohužel je to všecko nějak divně promíchané a neprotřepané. A jen tak na okraj .. Tom Hardy je naprosto k sežrání.