• Krátkometrážní

Bakaláři - Tři bratři (1985) (epizoda)

Pobavila mě postava Postráneckého, která zvesela hulí čtyři krabky denně a nazývá to jako "TĚCH PÁR CIGARET", jakmile ale něco nehraje na rentgenu, okamžitě začne klempírovat a sepisovat poslední pořízení. Dodatečně se zjistí, že s tím rentgenem je to jinak (nechcete mi říkat, že tohle je spoiler, že ne?), což mu ale nezavolají okamžitě s nejhlubším ponížením a omluvou z nemocnice, ale dozví se to náhodou Postráneckýho synové a ještě dotáhnou domů zdravotní sestru, aby tomu táta jako věřil. Ta s nimi BEZ JAKÉKOLI výraznější motivace jde. V tu chvíli jsem se jen začal modlit: "můj ty bože bakalářskej, jen ať to není v rámci tvého největšího klišé jeho budoucí žena." Samozřejmě se tak stalo. Uf.

Bakaláři - Nikotýnka (1985) (epizoda)

No tohle je fakt hardcore! Nejdřív úsměv moderátorky, která sérii o zlozvycích uvádí neškodnými glosami, jako: "Možná si každý den musíte dát své pravidelné kafíčko...", a pak nastoupí příběh Nikotynky, ve kterým jsou extrémní psycho úchylky podaný tak civilně, navíc v uživatelsky vstřícném cyklu Bakaláři, že jsem si naopak začal připadat jako úchyl já, že zrovna jako nemám potřebu jít olíznout prkýnko vod hajzlu nebo vlízt do kontejneru na sklo a pokusit se sestavit všechny střepy do původních tvarů. Tohle jsou Bakaláři na tripu, nebo já fakt nevím.

Rapotínská tragédie (1970) (TV film)

Škoda některých pasáží, který jsou režisérsky tak nezvládnutý, že táhnou ke dnu celý - jinak vůbec ne marný - film. A nemyslím tím jenom milostné scény, kdy je celý akt "zobrazený" tak nečekaným střihem, že jsem až teprve z následného dění pochopil, že k něčemu vůbec došlo.

Dlouhé dopoledne (1969) (TV film)

Z podobných snímků musely nastupujícím normalizátorům bělat vlasy hrůzou, je zázrak, že ve svém rudém rozhořčení nezničili všechny kopie. Uděluji pět anti-komunistických hvězd! (všichni herci jsou skvělí, ale i tak je nekompromisně zválcoval Vala)

Bakaláři - Prkno (1974) (epizoda)

Příběh, kdy manžel zjistí, že je dřevo, zatímco manželka zjistí, že je rozená truhlářka. Do toho jim furt do bytu leze soused, kterej jako z udělání chválí zhola průměrný manželčiny výtvory. To musí mít jediný racionální vysvětlení, a to, že onu manželku sám hobluje.

Bakaláři - Dveře (1974) (epizoda)

Jo, tenkrát byla bytová situace napjatá, takže asi často docházelo k podobným psycho scénám, sranda je, že o tom ještě točili povídky a nutili na to lidi po večerech koukat.

Bakaláři - Dopis (1980) (epizoda)

Zábavnost příběhu je na dvou hvězdách, třetí přihazuji všem emancipovaným ženám (zde v podání Daniely Kolářové), co se nebojí při balení udělat první krok. Jen houšť!

Bakaláři - Deštník (1974) (epizoda)

Dneska už bych Vančurový nic nekoupil, ale tenkrát, když byla jako panenka z božských hvozdů, modrý z nebe bych ji snesl! Hanzlík dělal škrta a byl za to po právu potrestán.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Celou dobu jsem čekal na Masaryka a on se v závěru I. dílu opravdu objevil. Okamžitě se dostavilo mrazení v zádech, které mě zároveň uvedlo v daleko větší očekávání následného dílu. Ten první byl dobrý, herci a kulisy cajk, zamrzí jen návodná hudba a ukvapený střih. Zároveň zamrzí nedostatečné dramatické ukotvení příběhu, např. nejsou zcela jasné ony poryvy anti-semitismu. Jasně, v reálu to tak bylo, ale kdo neví, film mu moc nepomůže. Update: II. díl kvalitu udržel, sláva!

Sluníčko na houpačce (1981) (TV film)

9leté smrádě, co praví moudra na počkání, jakoby šlo o reinkarnaci samotného Buddhy. K tomu tklivá Svobodova hudba, fatálně pronikavý Bartoškův hlas a melancholická aura Vančurky, která se pro tyhle role snad narodila. Zkrátka malinko podlá hra na city, ale protože jsem v tomhle old school, čtvrtou hvězdu tomu rád věnuji.