King Kong: Deník režiséra (2005)

Chvílemi dokonce i dojemný pohled na natáčení King Konga. A to jsem člověk, který tenhle film považuje za průměr. ;)

Žena ve vodě (2006) odpad!

Nemožné se stalo možným, Žena ve vodě je ještě o stupeň horší než Vesnice.

Goyovy přízraky (2006)

Jistě jste už někde zaslechli, že Miloš Forman po 7 letech natočil svůj další film, Goyovy přízraky. Který ale nevypráví ani tak o Goyovi, jako spíše o Španělsku z přelomu 18. a 19. století. Film jsem viděl včera a tak zhodnotím jeho klady a zápory. Pochvalu si zaslouží téměr všichni herci, ale to je tak všechno. Rozhodně nejslabším článkem je scénář, který (především ve druhé půlce) nedrží vůbec pohromadě a je rozplizlý do spousty scének. Navíc je vidět, že kvůli délce se podstatně stříhalo, ale i tak máte pocit, že jste v kině strávili 3 hodiny místo necelých hodin dvou. Mezi další zápory patří slabá Formanova režie, který sice v několika scénách ukazuje svoje možnosti, ale jinak naprosto selhává jako vypravěč, což je ale zčásti dáno i scénářem, který si nadruhou stranu napsal sám Forman společně s Jean-Claude Carrièrem. Další slabinou Goyových přízraků je naprostá televiznost a lacinost, film je vizuálně naprosto nudný a těžko uvěřit, že vůbec stál těch 40-50 milionů dolarů, vypadá sotva na polovinu. A pokud se ptáte, jestli máte na nového Formana zajít, tak říkám ne. Dejte raději přednost Krvavému diamantu, či Obsluhoval jsem anglického krále. 50%

To nevymyslíš! (2005) (seriál) odpad!

Tak tohle je odpad všech odpadů.

Apocalypto (2006)

Gibson se překonal. Apocalypto je ještě horší než Umučení Krista. Klobouk dolů, Mele. :))

Krvavý diamant (2006)

Jak řekl EdaS: "Krvavý diamant možná sedí na dvou židlích - zároveň chce kritizovat i bavit - ale sedí pevně." S tím, že sedí na dvou židlích souhlasím, ale že by nějak pevně, i přes mé čtyři hvězdičky, tak úplně ne. Edward Zwick chtěl natočit vysokorozpočtové drama o obchodu s diamanty, ale jde vidět, že z toho měli producenti, při stomilionovém rozpočtu, strach, a tak je ve scénáři taková ta typická filmová vata, ale ještě větší chybou je, že snímek je příliš politicky korektní. Tím ale mínusy končí a teď se podíváme na plusy. Chválu si zaslouží Zwick, který se po nepříliš povedeném Posledním samurajovi vrací ve velmi dobré formě, a také herci, kteří odvádějí rozhodně nadprůměrné výkony a Leo DiCaprio definitivně maže všechny vzpomínky na Titanic a dokazuje, že patří mezi nejlepší herce současnosti. Ale to, co dělá Krvavý diamant opravdu vyjimečný je jeho audiovizuální stránka. Nepamatuji si, kdy naposledy jsme tady měli tak poutavé dílo. Snad jen rok starý Obchodník se smrtí se se svojí vizuální stránkou blížil Zwickově dílu a musím se přiznat, že jsem si na něj během sledování Krvavého diamantu několikrát vzpomněl. Krvavý diamant je tak film se spoustou nadprůměrných hereckých výkonů a s poutavou audiovizuální stránkou, který však doplácí na svojí politickou korektnost. 70%

Vlajky našich otců (2006)

Eastwood promarnil velkou šnci. Přesně takhle se dají shrnout Vlajky našich otců. Ale není to vina herců, ti sice nepředvádějí nic extra, ale chyba se stala ve scénáří. Protínání tří časových os zkrátka nefunguje a Eastwoodova režie je příliš nudná a odtažitá, než aby nás donutila zajímat se o naše tři hlavní hrdiny, nebo aby v nás dokonce vyvolala nějaké emoce. Jistě, závěrečná scéna za srdíčko docela chytne, ale to je zoufale málo na válečný film, který trvá dvě hodiny. A jak dopadly bojové scény z války, pýcha většiny válečných snímků? Nejsou špatné, ale měl jsem s nimi dva problémy. Ve filmu jich je přes půl hodiny, ale jsou v ději hrozně rozdrobeny, takže nějaké opravdu monumentální scény a lá vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryane se nedočkáme. A druhý problém, skládající se ze dvou částí. Ta roztřepená kamera byla tentokrát až moc roztřepená a navíc působila hrozně samoúčelně, ne jako v Potomcích lidí, kdy dotvářela atmosféru. Druhá část problému: vadila mi ta přefiltrovanost. Eastwood se tím "zešednutím" pokusil dotvořit atmosféru, jako to před ním udělali třeba pánové Spielberg (Zachraňte vojína Ryane) a Cuaron (Potomci lidí), ale tady je ten obraz moc vyumělkovaný. Kdyby tam hodili pořádné zrno, tak by to snad fungovalo, minimálně ve válečných scénách. Suma sumárum, měl to být jeden z nejlepších filmů roku 2006 (a nejlepších válečný film od Vojína Ryana) a horký oscarový kandidát, místo toho se jedná o lehce podprůměrné a docela nudné dílo, ale snad si Eastwood spraví reputaci Dopisy z Iwo Jimy, které mapují stejnou situaci, ale očima Japonců. P.S. Ale záběry ze stíhaček jsou opravdu skvělé. ;)