• Thriller

Šestý smysl (1999)

Psycholog Malcolm Crowe po setkání se svým bývalým pacientem utrpí vážný úraz. Do práce se vrací až na příští podzim a přijímá nový případ. Malý chlapec Cole prý vidí duchy. Malcolm je velice skeptický a chlapci nevěří. Pak je ale svědkem něčeho, co ho chtě nechtě přinutí změnit názor a rozhodne se chlapci s duchy pomoci… Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbala, protože se staršími hororovými filmy nemám dobrou zkušenost (ehm ehm Osvícení, ehm ehm Mlčení čehosi), teď lituji! Sakra lituji, že jsem tento film obcházela. Námět skvělý, herci velmi sympatičtí, luxusně natočené. Na tu dobu má hodně dobré hororové scény. Bylo tam těch zohavených lidí sice jen pár, ale děsili mě neskutečně! Ve finále mě děsila i malá holčička, která vůbec zohavená nebyla, až takový jsem měla strach. Pointu jsem bohužel uprostřed prokoukla, protože jsem zmrd a nedávno jsem viděla Inspektor se vrací, ale nijak mi to nevadilo, stejně mě tenhle film nutil se koukat do konce, jestli mám teda pravdu. Dloooouho mě žádný horor takhle nevyděsil, nepřekvapil, nenadchl, nezaujal. 10/5*

Záhada Blair Witch (1999)

V říjnu 1994 se ztratila nedaleko Burkitsville v Marylandu trojice mladých filmařů, kteří tu točili dokument. O rok později byl nalezen jejich natočený filmový materiál s názvem “Pověst o čarodějnici z Blair“. Trojice se bohužel ztratí a z pásek je již jasné, co se před lety událo… Sakra, jak tohle může být nejpopulárnější horor roku 99. Parta tří bláznů se ztratí v lese, ale nefunguje jim gyroskop (tedy mozek v hlavě), takže kroužej pořád kolem jednoho místa jak vosy na bonbóně. Pak se tam objeví (vlastně neobjeví!) witch, která je asi bitch a asi jim vymyla mozek. Mám pocit, že po dnešním, asi pátém shlédnutí tohoto filmu, vymyla mozek i mně. Napětí tam je, za to jedna hvězda. Víc fakt dát nemůžu. Nebyla tam pointa, kvalita found-footage byla sakra špatná.

Oggy a škodíci (1998) (seriál)

Moje dětství. Tehdy to ješte byli škodíci, dnes už jsou to švábi. A já to ani nikomu nezazlívám, je to doslovný překlad a “růže, byť zvána jinak, bude stále vonět po růži ”. I nové díly mě baví stejně jako staré kousky a nejvíc sympatické mi je, že ač se v tomto seriálu nemluví, vždycky jsou postavy naanimované tak, že vím, co přesně chtějí říct. Gestikulace, výrazy - super. Povedený kousek, který se drží dodnes.

Diplomová práce (1996)

Mladá studentka Angela pracuje na své diplomové práci na téma “Násilí v audiovizuálním průmyslu”. Aby lépe pochopila podstatu věci, zajde za spolužákem, kterému téma “snuff” není cizí. Další den se ale její profesor najde mrtvý. Před smrtí sledoval zvláštní kazetu, na které je vyobrazena brutální vražda studentky. Angela kazetu tajně ukradne a se spolužákem ji zkoumají. Ovšem v tu dobu již po kazetě pátrá její autor… Tohle byl super film. Napínavý, herci sympatičtí, děj velice propracovaný. Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je oním autorem. Postupně jsem tipovala všechny, ale netrefila jsem se ani jednou. Jednu hvězdu musím srazit za konec. Byl prostě odfláknutý. Jako kdyby si rejža řekl: “Saaakra, už je to moc dlouhé, tak to nějak utni a jdem domů.” Přesně tohle se stalo. Tolik budované napětí prostě na konci pohřbili. Ale jinak to byl skvělý film.

Misery nechce zemřít (1990)

Slavný spisovatel knížek s Misery má autonehodu a zachrání ho zdánlivě hodná fanynka. Ovšem když se dozví pokračování nové knížky, rozhodne se vzít spisovatelův život do svých rukou a donutí ho knihu přepsat… Misery nechce zemřít? Misery NESMÍ zemřít! No, ač je to skvěle hodnocená kultovka, mě to prostě nezaujalo. Trocha toho mlácení kladivem do nohy, nic víc. Od hororu s takovým hodnocením jsem čekala sakra víc.

Bota jménem Melichar (1983)

To byly ty skvělé časy, kdy ještě Troškovy filmy nestály za o shizl gzngahr. Mně se takové filmy líbí - dětské, rodinné, ze školního prostředí. Učitelky mě bavily, malé děti taky a puboši byli skvělí. Takový náhled zpět do socialistické školy. Dětské lásky, problémy ve škole... Prostě pohoda. Film je skvělý, ráda se na něj kouknu vícekrát.

Žena za pultem (1977) (seriál)

Příběh o socialistických údernicích ze sámošky a jejich rodinné a vztahové zapletence. Já jsem k tomuto filmu přistupovala s téměř nulovým očekáváním a spoustou předsudků (jelikož jsem přísný odpůrce tohoto režimu), ale ve finále jsem byla příjemně překvapená. Nebyla tam téměř žádná propaganda a každá série mě bavila. Zajímavý děj, zajímavé zápletky a moje oblíbená Dana Medřická. Potěšením bylo vidět (budiž jí země lehká) mlaďounkou a oprsklou Hanu Maciuchovou, kterou jsem doteď znala jen jako starší a rozvážnou dámu. Za mě opravdu hezký seriál.

Rosemary má děťátko (1968)

Mladinká Rosemary se s manželem Guyem, začínajícím hercem, nastěhuje do New Yorku a plánují zde založit rodinu. Sousedé jsou ale divní. Vypadají jako pošahaní satanisté a až moc se k Rosemary mají. Má zvláštní sny, ve kterých ji tihle šílenci nechávají znásilňovat Luciferem. Krávovina, co? Jenže krátce nato Rosemary opravdu otěhotní. Podezírá ty satanisty ze spiknutí, je v tom ale bohužel sama. Guy jí nevěří a ani její lékař ne. Rosemary ale není blázen… No, ona možná ne, ale já myslela, že se zcvoknu. Film byl zdlouhavý, utahaný. Přiznám se ale, že jsem pozornost držela. Fakt mě zajímalo, co z toho nakonec vyleze. A konec to pohřbil. Jsem se smála jak blbec tomu kýči. Chápu, že je to starý horor a tehdá se lidi báli i trčící fusakle ze šuplíku, ale já jsem mladší ročník a jsem zvyklá na lepčí. Moc mě to nezaujalo.

Lady a Tramp (1955)

Moje dětství... Příběh o zhýčkané a rozmazlené “psince” Lady, která se zamilovala do svobodomyslného tuláka Trampa. A ten jí ukázal onen svobodný svět. I se všemi následky tuláckého života... I po těch x letech se na to vždycky ráda podívám, špagetová scéna je i dnes legendární a spousta seriálů ji zparodovala (Simpsonovi, kupříkladu). Miluju tenhle film, pro mě bude vždy legendární.