Kauza Cervanová (2013)

Zásadní mi připadá otázka, proč by si policie záměrně posvítila zrovna na tuto početnou skupinu mladíků, vysokoškoláků a potomků leckdy i vlivných straníků? Odkud přišel ten prvotní impuls k selekci právě těchto podezřelých z toho obřího davu nevinných statistů? To je přece jen stínem jejich nevinny, stejně jako "nestrannosti" Kirchhoffova dokumentu. Na druhé straně jsou tu změněná svědectví Mudr. Barcíkové a jednoho z korunních svědků v otázce přítomnosti odsouzených na dolinskej diskotéce. Rovněž několik dalších svědků svá tvrzení, směřujících původně k obžalobě podezřelých.....odmítá potvrdit. Ani jeden z nich přeci neměl důvod své svědectví odvolávat, a pokud ano, bylo to pro ulevení svědkova svědomí po té, co ukázal na nevinného, či podlehnutí údajnému tlaku rodin obviněných? Právě tato nejasnost a zamotanost činí z případu tak zajímavou podívanou. Ano je to z podstaty krmě pro supy, ale to je jakýkoliv forenzní dokument, jejichž četnost svědčí o tom, že "soudničky" z novin nikdy nezmizí, jen mění formu. Vrcholem tohoto snímku je určitě hádka Bedače s Andrášim po navýšení jejich trestu. Jsou odsouzení viní? Nevím. Byl případ spravedlivě prošetřen? Evidentně nikoliv. Těch nesrovnalostí bylo mnohem více, než-li by bylo zdrávo z pohledu "zdravě" fungující justice. 80%

Arn (2007)

Sever má takové filmy točit po svém. Když už mám pomalu glejt na syrovosurové filmy, nejednou i s určitou hloubkou, proč točit absolutně neoriginální limonádu bez jediného překvapivého momentu, a s hudbou tak sladkobolnou, že to bylo místy na přesdržku. Švédsko se prostě rozhodlo vycucat si Hrdinu z prstu. Oč mám skandinávce raději, o to musím být přísnější. Namísto drsného příběhu prozářeného všeobecně nepopiratelným Templářským a Křižáckým charizmatem, vznikla trochu drsnější pohádka se silným akcentem na povrchní romantiku. 40%

Signál z neznáma (2014)

Mám s Billem problém. V rámci sci-fi není schopen přinést nic nového, a v oblasti lásky, která je v jeho UFO počinech tak stěžejním podtématem, už tuplem ne, jelikož to je úkol snad ještě obtížnější. Tak, aby zaznamenal nějaký pokus o zvláštnost, míchá to neůnavně dohromady, ačkoli ta dvě témata vlastně vůbec nejsou tak osudově spřáhnutá, jak se tváří. Utápí se ve zpomalených záběrech při scénách, kde to buď není nutné, nebo je to krajně očekávatelné. Hellboy scéna k tomu přímo vybízí a jen poodkrývá, že to s originalitou není u režiséra zase tak horký. A ty láskyplné záchvěvy z minulosti? Co to sakra má bejt? 40%

Válečníci (1999) (TV film)

Warriors nepotřebují ani zlomek technické dokonalosti přestřelek vojína Ryana, stejně jako nemusí obsahovat scény tak detailně explicitního násilí na nevinných, jako třeba Schindlerův seznam. Přesto jsou po emoční stránce asi nejsilnějším válečným filmem, co jsem kdy viděl. Ty scény, kdy jsou před očima nešťastných vojáků metodicky zabíjeni civilisté, jsou mnohem dojemnější, než hrdinská úmrtí v prostřed bitevního pole. Obvyklá rovnice (kladný ozbrojený hrdina chrání plačící dítě před smrtí) tady totiž zvráceně neplatí a tato nezvyklost je pro diváka vcelku stresující, zvláště je-li zřejmé, že pramení z reálné podstaty. 100%

Grandhotel Budapešť (2014)

Anderson není vůbec špatný režisér, ale je ubohý humorista, a to je bohužel horší, nežli by tomu bylo naopak. Pro mě snad nejpřeceňovanější tvůrce všech dob, jehož filmy pokládám za půvabně nalíčená a kostýmně nápaditě řešená hovna, navoněná tentokrát parfémem dePanache. Wes by totiž chtěl tvořit cosi jako Lipský v Tajemném hradu v Karpatech, či Nenavečeřené Adéle, tedy bizarní kousky s humorem kouzelně debilního obsahu však decentní formy s velmi silným důrazem na jazyk rétorický a květnatý i v těch nejméně vhodných k tomu momentech....leč nekoná se. Lipskému s Brdečkou totiž tenhle předstírač sofistikovaného humoru nesahá ani po kotníky. 30%

REC 4: Apokalypsa (2014)

Naprostý průměr, spíše ještě méně, nemůže vzhledem Balaguerovu jménu a dosavadnímu vývoji série pod jeho taktovkou vydat na víc, než slaboučkých. 20%

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Naprosto špičková práce na téma špionáž, obsahující výborně ukočírované zvraty bez(v drtivé většině případů) provinění vůči logice, což by samo o sobě stálo za absolutorium. Jenže tenhle seriál má krom prvotřídního scénáře, v základní nabídce ještě skvělé herectví, a SPOILER: Snad ještě smutnější, než samotná poprava Brodyho je pocit, že ho děj tohohle seriálu utýral takovým způsobem, že mu smrt byla skutečně vysvobozením. 90%

R (2010)

Severský film, a zejména pak ten Dánský, utváří v kategorii drama vlastní disciplínu. Jako by na stupnici mezi klasickým filmovým produktem a dokumentem vznikal vlastní svět, který se ostentativně vyhýbá ověřeným postupům získávání si diváka, až podbízení se mu. R je výstavním příkladem takového přístupu. 80%

Sagarmatha (1988) odpad!

Bezpochyb záležitost do černých procent. Komplexní amatérština. Zajímalo by mě, co asi říkal producent, když mu pan režisér tuhle výpravnou metafyzickou epopej z nejvyšších hor světa pustil na těch Kavčích. 0%