Mladí zabijáci (2018)

Ty si plakala? Nie, len mi jeden kluk vrazil prsty do krku. Nie je to tak sexy, ako to znie. Tak takýchto rozhovorov je tu viac. Mladí zabijáci začnú ako pohľad na necenzúrovaný party život mladých a nadržaných. Potom sa ich každodennosť začne komplikovať dôsledkami straty súkromia, v podstate drama o rizikách sociálnych sietí. Následne prehupneme do štýlu filmu Očista. A aby tých žánrových hupov nebolo málo, tak záver div že nepožmurkáva po Grindhouse: Planeta Teror. Je Vám asi jasné, že v tomto mixe sa postavy budú ťažko chovať logicky, rozumne a uveriteľne. Nevadí. Sympatickosť ústrednej štvorke tiež nikto do vienka nenadelil. Nevadí. Ako celok film totiž napriek tomu drží pokope, má svoj štýl (aj keď asi viac videoklipový, než filmový), jedna z hlavných postáv je transka (a nikto sa tu z toho nesnaží vytrieskať Oskara) a hlavne dodá pocit, že ste nevideli tento rok už 20 rovnakých.

Aquaman (2018)

Raj Koothrappali tvrdí, že Aquaman je trubka. Nie je úplne ďaleko od pravdy. Aquaman je asi najviac rozprávkový komiksový film. Chrlí pestrofarebnosťou, má čiernobiele rozdelenie postáv, klasický súboj "princov" a happy end. Na to sa nabalilo samozrejme zabíjanie, pretože 8 ročné deti majú prachov málo. Trošku zvláštne pôsobilo, keď film v určitej fázy, na určitý čas, prepol do režimu Indiana Jones. Vodný Disneyland, ktorý sa obsadením (ak nerátam veľké A) priveľmi netrafil a prináša mokrejšiu, a digitálne prebušenú verziu klasiky Souboj Titánů. Navyše zbytočne rozťahané ako niektoré pokračovania série Piráti z Karibiku.

Nepříčetná (2018)

Na to, že je film natočený cez iPhone, tak na to jebal pes. Diváka predsa nikdy nezaujímalo a ani zaujímať nebude, akú značku kamery použili. Úprimne, mne osobne je u prdele aj meno kameramana, pretože mi bez tak nič nepovie. Takže nad iPhone historkou nech onanujú v reklamnou oddelení. Nepríčetná dokázala v sebe spojiť stalker námet spolu s nedobrovoľným pobytom v liečebni. Výborne fungujúca kombinácia, ktorá poskytla veľmi nepríjemný životný priestor pre Sawyer Valentini. Ona vo Vás dokáže vyvolať sympatie, súcit, obavy a predovšetkým záujem. Dôvodom je skvelá Claire Foy. Musím oceniť predovšetkým, ako sa tu stupňuje pocit nespravodlivosti, ktorý je postupne premení v boj o život. Jeden z najlepších filmov roka 2018.

Nebezpečná laskavost (2018)

V posledných rokoch populárna zápletka, v rámci ktorej príde k nevysvetlenému strateniu ženy, je tu rozohraná na nevážnu strunu. Blake Lively dodáva všetko, čo poteší fanynky Sexu v městě. Anna Kendrick zacielila na fanynky filmov typu Protivný sprostý holky, ktoré sú vo fázi, že do 5 rokov chcú rodinu. Uznávam, že ich vizuálny, povahový, štýlový kontrast vytvoril dobre fungujúcu dvojicu. Odľahčená Zmizelá pre ženské publikum, ktorá má až moc preskupení sil. Fajn nenáročka pre ženy, ktorá sa tvári ako krimi a ktorú v pohode skonzumuje aj chlap.

Dívka v pavoučí síti (2018)

Lisbeth Salander sa tretí raz narodila. Noomi Rapace, Rooney Mara a teraz Claire Foy. Bohužiaľ v tomto prípade absentuje väčšina toho, prečo sa zaradila medzi najzaujímavejšie ženské postavy. Zostala len akási základná kostra, ktorú rozpohybovali akčnosťou (tieto scény by sa nestratili ani vo svete Jasona Bournea). Síce je väčšia akčná hrdinka, ale pritom pôsobí menej drsne, než jej predchodkyne. Príbeh si ide svojou cestou a len sa opiera o udalosti predchádzajúcich filmov. Scenáristi sa nevyhli občasným do očí bijúcim logikodierovačkám. Najzaujímavejšie je to, že keď si odmyslíte salanderovskú príslušnosť, tak dostanete film, ktorý dokáže dodať falošný dojem trojhviezdičkovej štýlovosti. Ja však jednu * jednoducho musím odrezať, pretože z niečoho naozaj kvalitného urobili tuctovku s cool nádychom.

Hele Muppete, kdo tady vraždí? (2018)

Nájdete tu niečo z filmu Čínská čtvrť, niečo z Poslední skaut, jednu scénu ako keby z 8mm, atď. V hlave zostanú Kraví cecky 2 s podtitulom Ještě vystříkanejší. No a potom samozrejme orgazmová scéna. Ako to celé zhodnotiť? Lepšie než Méďa 2.

MOST! (2019) (seriál)

MOST! odstupom času zapadne prachom. Až opadne ten mediálny humbuk, ktorý srší oslavné ódy typu seriál desaťročia, tak sa v plnej kráse ukáže len čiastočné využitie potenciálu. Ano, u nás chýbajú seriály, ktoré kašlú na politickú, rasovú, náboženskú a ešte neviem akú korektnosť. Za to jedna *. Zopár scén sa vydarilo, občas zaznela hláška nešuštiaca papierom a hospodský Eda by nezaostával ani ako člen Okresního přeboru. Za to druhá *. Ale inak iba mix nevážnych, ale nevtipných a vážnych, ale nesilných scén, v ktorých sa pohybujú figúrky, ktoré ma nenadchli. Luďan je klasický pivařský mozog. Dáša je silná sebavedomá žena z ktorej by každá druhá feministka založila profil na zoznamke. A tak ďalej. Byť iný, respektíve odvážnejší než zaprdená TV konkurencia automaticky neznamená, že ste ultra vtipný. Asi najväčší hype československej scény v histórii.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

V podstate Krajní meze zamerané na technológie a ich vplyv na ľudí. Z prvej série a aj druhej série bol druhý diel dosť slabý. Inak sa tu však nájdu celkom zaujímavé príbehy o tom, čo sa raz môže kľudne udiať. Najviac sa mi páčil príbeh Přijdu hned, kde sa žena pokúsila cez software opäť komunikovať so svojim manželom a využil sa tu potenciál toho, že ľudia o sebe takmer všetko zdieľajú na internete. Seriál, ktorý je v rámci ČSFD komunity z nejakého dôvodu milovaný, ale pritom prináša len jednohubkové odreagovanie spojené so zamyslením sa.

Spotlight (2015)

Podobný problém ako s filmom Všichni prezidentovi muži. Človek síce nemá čo zásadné namietať. Kvalitne zfilmované skutočné udalosti, v ktorých novinári odhaľujú celospoločensky dôležité skutočnosti. Plus kvalitné obsadenie. Len tomu tak nejako chýba ten správny filmový náboj. Vo výsledku dokument pre kiná, ktorý poinformuje, ale nestrhne.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Pohľad do minulosti, ktorý ide cestou čierneho humoru s využívaním kúzla absurdnosti. Bohužiaľ vtipných momentov je tu málo. Väčšinou sa páprdovia medzi sebou len hašteria, kujú neúspešné pikle a hlave sa snažia prežiť, a v ideálnom prípade sa stať novým Stalinom. Zostalo to tak nejako na pol cesty. Ani vyložene komédia, ani vyložene rekonštrukcia udalostí. Len koľko humoru sa dá vlastne vytrieskať z rozkazov k zabíjaniu? Vyzdvihol by som postavu Beriu (Simon Russell Beale).