Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Úvodná polhodina bola celkom vydarená. Myslel som si, že vytvára základ pre hlavný tok zábavy. Bohužiaľ prišiel úplný obrat v dojmoch. Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga nie je trefné parodovanie. Ide bohužiaľ o oslavu Eurovízie. A predovšetkým ide o nevydarenú komédiu kde sa často deje nefungujúca romantika, chvíľu sa trápne spieva a kde Will Ferrell predvádza Willa Ferrella. Trailer Vás naláka na zaujímavú paródiu a na miesto toho dostane mix komediálnych subžánrov, ktoré vôbec nedržia pokope. A aby toho nebolo málo, tak Vás to celé ubije dvojhodinovou minutážou. Jedna hviezda je za spomínanú cca polhodinu a Rachel McAdams.

Mandalorian (2019) (seriál)

Bavil Vás seriál Hvězdná brána? Tak ste konečne našli nasledovníka. Tu sa tiež cestuje z planéty na planétu, len teda s inou motiváciou. Aj tu máte dosť jednoduché zápletky, ktoré bodujú hlavne akciou, atraktívnosťou prostredia, zaujímavosťou postáv a ich vzájomnými prepojeniami. Zásadným rozdielom je však to, že Mandalorian je sponzorovaný veľmi bohatým nebožtíkom. Takže je tu úplne iný level režisérov, kameramanov, zvukárov,...ktorí dodávajú potrebne vymazlený audiovizuálny zážitok. Na dnešnú dobu, kedy väčšina áčkových seriálov preferuje hodinovú minutáž dielov (a hlavne na pomery SW sveta), je tu strašne príjemná minutáž. Ak si odrátate třešničku na torte v podobne vychytaných záverečných komiksových titulkov, tak ste v podstate len jemne cez polhodinu. Hviezdou seriálu je samozrejme "Baby Yoda" a hneď v závese sú akčné scény. Vesmírne dobrodružstvo s potenciálom baviť nás nasledujúcich x rokov.

Gentlemani (2019)

Guy Ritchie po 20 rokoch čakania opäť vypustil do sveta 5* film. Gentlemani sú o chlapákoch. Kto si myslí, že ním je a kto ním naozaj je. Dostanete neskromnú porciu presvedčivých, pôsobivých hlavných postáv, ktoré majú po ruke zaujímavé, vtipné, ideálne zvolené vedľajšie postavy. A aby to celé mohlo perfektne držať pokope, tak samozrejme nechýba dostatočne vynaliezavý súper. Teda pardon, Guy Ritchie je milovník zvratov, takže dostanete viac než jedného, viac než dvoch, viac než...súperov. A kto ma bavil najviac? Matthew McConaughey (Michael Pearson), Charlie Hunnam (Ray), Hugh Grant (Fletcher)? Nie, na vrchol nabušenej pyramídy dávam Colina Farrella a jeho kouča bez mena. Užijete si gangsterku narvanú prírodným testosterónom bez zbytočných teatrálností, ktorá Vás zahrnie veľkým množstvom skvelých dialógov. Film roka 2019.

Kancl (2001) (seriál)

Ďalší vychvaľovaný britský seriál, ktorý sa ani zďaleka nepriblížil k avizovaným kvalitatívnym výšinám. To zatiaľ dokázali len Ajťáci. Začnem pozitívami. Ricky Gervais je génius trapnosti. Jeho schopnosť vyťažiť z trápnej situácie maximum je na úrovni majstra. Bohužiaľ jeho kolegovia sa len chovajú trápne, a to bez akejkoľvek nadstavby. Kancelársky život je tu zachytený v určitých ohľadoch pomerne reálne, aby bola možnosť vytvárať vtípky, ale zároveň sa všetko odohráva v až priveľmi stupídnej atmosfére (hlavne komunikácia Davida s nadriadenými). Pre jednu vydarenú scénku sa vždy musíte presekať lajstrami nudných a hlavne opakujúcich sa rozhovorov. Radšej si dajte niektorý záznam Zlatých globúsov a užite si Rickycho moderovanie plné vtipných slovných útokov na ľudí v sále.

Ledová archa (2013)

Hunger Games zatvorená do vlaku. Dostanete teda preplácanú splácaninu v ktorej sa neudeje nič zaujímavé. Ak máte chuť na život ohrozujúcu cestu naprieč vlakom, tak si dajte Vlak do Pusanu. Ak máte chuť na snahu prevrátiť hierarchiu systému, tak si dajte Díru (2019). Ledová archa má postavy absolútne bez sympatií, zaujímavých vlastností, schopností. Ak sa chcete nudiť a ako bonus dostať zastaralé digitálne triky arktickej krajiny, tak nech sa páči. Chris Evans je herecká extra nuda, takže zapadol na výbornú.

Poslední představení (2020) (seriál)

Extrémne chválený a riešený dokumentárny seriál. Prvá vlna hodnotení na ČSFD sa zviezla na tejto vlne a vystrelila Jordana do TOP 3 seriálov. Má super zvolený štýl rozprávania. Páčilo sa mi neustále posúvanie sa v rámci časovej osy. Chvíľu v poslednej Jordanovej sezóne, chvíľu v jeho prvej, chvíľu v prvej majstrovskej, atď. Nemusíte x dielov sledovať postupný vývoj od nováčka k legende, ale máte jednotlivé fázy kariéry nadávkované. Svoj priestor dostanú všetci zásadní spoluhráči (Pippen, Rodman,...) a samozrejme aj Phil Jackson. Dozviete sa o všetkých určujúcich momentoch na ceste za šiestimi titulami a dostanete veľkú dávku zákulisných záberov, informácií (schválené razítkom MJ). Aký je však celkový dojem? Kvalitne urobený, údajmi narvaný, zaujímavý dokument, ktorý však slúži skôr ako výuková pomôcka pre (ne)fanúšikov NBA, než že by bol strhujúci, šokujúci, otvárajúci 13. komnaty ligy či hráčov.

Na nože (2019)

Kvalitne opečovaná "Agatha Christie" pre 21. storočie. Často sa tu spomína hviezdne obsadenie, ale do Dannyho parťákov má Na nože rozhodne ďaleko a ide tak skôr o zoskupenie známych ksichtov (často za zenitom, či ďaleko od hviezdneho statusu). Ale svoj part si odohrali s chuťou. Film najprv predvádza klasickú predstavovačku možných podozrivých. Následne prebehne počiatočné skladanie dôkazov. Zistíme, že každý má motív. Ďalej sa objaví jasný favorit a máte tak pocit, že sa následne už len naťahuje čas, než to celé praskne. Našťastie príde príbeh v príbehu, ktorý odôvodní minutáž. Vadilo malé využitie potenciálu zvracania. Fajn detektívka, ktorá síce neohúri, ale prinesie nevážneho Craiga, neblbé rozuzlenie a ako veľký bonus krásnu/talentovanú Anu de Armas. Dal by som si to niekedy znova? Určite áno. Nevážnych (nemyslím paródie) detektívok po svete naozaj veľa nebehá.

Slunovrat (2019)

Ari Aster ma nadchol hororom Děsivé dědictví, ktoré sa zaradilo medzi mojich top 5 hororov a zároveň sa stalo mojim filmom roka 2018. Preto sa nešlo netešiť na Slunovrat. Dostal som mix dojmov, ktoré ma vo výsledku nijako neohúrili. Po vizuálnej stránke je naozaj poznať, že si tvorcovia dali záležať. Príbeh neprináša nič prevratné či prekvapivé, len je zaujímavo odprezentovaný. Čakal som väčší dôraz na hororovú strunu. Tu ide skôr o artovú psycho rozkladačku duševnej rovnováhy, v rámci ktorej sa odohráva praveký rituál plný premyslených detailov.

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Po prvej tretine som si hovoril, že Gretel & Hansel natrhnú prdel modernizovanej verzii z roku 2013 (Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic). Bohužiaľ postupne začne hororovú štýlovosť zabíjať umelecké smerovanie. Skvelo vyzerajúca rozprávka pre dospelých, ktorá je zaujímavo pojatá, ale bohužiaľ vo výsledku sklame, pretože naťahovala svoje čiernočierne prsty skôr k artovému publiku.

Mizerové navždy (2020)

Dočkali sme sa! Will Smith konečne vyzerá a pôsobí staro. MTV štýl s 50 ročnými, keď ani jeden z nich nie je Snoop Dogg, nefunguje. Stratenú energiu sa snažia dohnať humorom, vulgarizmami (slovo p*ča sa tu vyskloňuje vo všetkých pádoch) a neustálim trepaním Bad Boys do odpadnutia uší. Funguje tu iba humor, ktorý zachraňuje hodnotenie od úplného suterénu. Prúserom sú však všetky vážne myslené dialógy. Tam to smrdí prehnaným hrdinstvom, nezáživnosťou, ale hlavne trapnými ksichtovými výrazmi. Akcia nie je nič extra, len splňuje základné štandardy. Navyše staroušci k sebe dostali silne podpriemerných parťákov typu Paola Nuñez. Oddychovka, keď Vaše nároky práve klesli na úplné dno a v podstate rovnaký prúser ako Smrtonosná past: Opět v akci.