Neon Demon (2016)

Čo nám chcel Nicolas Winding Refn povedať? Netuším. Jednoduchá a miliónkrát vyrozprávaná "rozprávka" ako mladé pekné dievča prišlo do skazeného, a nebezpečného veľkomesta. Celé to má posunúť na vyšší level artový vizuál a Keanu Reeves. Záver bol fajn, ale potenciál pútavosti, atraktívnosti by vystačil maximálne tak na 20 minútový diel seriálu typu Alfred Hitchcock uvádí.

Blok 99 (2017)

S. Craig Zahler má štýl, ktorý sa dá dobre identifikovať. Nevie sa rýchlo vymačknúť, dlhú stopáž nenaplní veľa zásadnými momentami, vždy si dá záležať na skvelom vysvetlení motivácií hlavných postáv, pri drsných scénach neuhýba kamerou a nešetrí realistickou krutosťou, a vždy dokáže vzbudiť dojem, že točí niečo, čo by si iný dali vyhovoriť producentom, alebo rantingovou komisiou. Blok 99 všetko spĺňa do bodky. A čo dostatene? V podstate ultra chlapácku verziu filmov typu 96 hodin či Muž v ohni. Teda príbeh ochrancu, ktorého nikto nezastaví, pretože jeho motivácia je neotrasiteľná. Máte chuť na niečo neprikrášlené, niečo čo sa Vám nebude vtierať, niečo z čoho duní v lebke a niečo čo Vám ponúkne životnú rolu Vinca Vaughna? Tak nech sa páči.

Na špatné straně (2018)

Film, ktorý navodzuje pocit, že takéto filmy sa už dávno prestali točiť. Film, ktorý nechce byť cool, vizuálne pútavý a predať milión pokračovaní a merchandise. Film, ktorý skvelo zvláda predstaviť divákovi postavy, ale pritom nezdržovať dej. Film, kde všetko má hlavu a pätu, a to predovšetkým postavy. Film, kde síce viete, kam smeruje, ale neviete, aká bude trasa a finálne rozuzlenie. Film, ktorý napriek 159 minút nemá žiadne vyložene zbytočné miesta. Film, ktorý síce nie je strhujúci a nabušený udalosťami, ale akciu má realistickú, necenzúrovanú, a je plný dialógov bez prehnaných emócií. Nemôžem zaradiť do nadpriemeru. Určite však odporúčam pozrieť, pretože dostanete od roku 1999 (Odplata) najlepšie pôsobiacu postavu v podaní Mela Gibsona.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Vďaka synovcovi, ktorý tento rok objavil svet pokémonov (seriál, zbieranie kartičiek), som nakukol do pokémonského sveta. Poznám tých najznámejších, ktorí sú v podstate všetci z prvej generácie. Pikachu, Charmander, Squirtle Bulbasaur a spol. Synovcovi by sa film nepáčil, užil by si maximálne tak zostrih niektorých scén. Naňho by tam bolo priveľa nudných dospeláckych momentov. Detektiv Pikachu by mal ťažiť z nostalgie a zábavnosti. Teda mať v kine spokojných rodičov, ktorí zažili prapôvodnú pokémonskú vlnu a aj ich malé deti, ktoré sa do toho teraz len vnorili. Vo výsledku však cieli skôr na puberťákov, na ktorých však kúzlo oživlých postavičiek nebude fungovať, pretože z toho už dávno vyrástli a sú roky vzdialení od nostalgie. Zabaliť Zootropolis do pokeballu nebola dobrá voľba, pretože obrovský potenciál stovky postavičiek a ich súbojov zrezali na tuctovú vyšetrovačku.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Highlander pokus. Na papieri mohol nápad vyzerať dobre, ale realizácia skĺzla do ľahko zabudnuteľného podpriemeru, pretože všetko je tak nejako na pol plynu. Máte tu mená ako Charlize Theron či Chiwetel Ejiofor. Zbytok obsadenia je však žalostne nezaujímavý. Máte tu fajn akciu (len tá s priamou účasťou Charlize), ale väčšinou tuctovú a priveľmi natrénovano pôsobiacu (bohužiaľ občas aj tá s Charlize). Príbeh moc rozvinutý nie je. Teda trailerová zápletka je všetko s čím sa stretnete po celú dobu. Viac sa sústredili na korektnosť v rámci hereckého obsadenia, aby ste dostali všetky odtiene pleti. Jo a určite bude dvojka...no určite bezo mňa.

See (2019) (seriál)

Veľmi príjemné prekvapenie. Áno, nie všetko je domyslené do detailu a nie všetko je riadne vysvetlené. Ale tieto nedostatky si ani nestíhate uvedomovať, pretože dej nešetrí krokom. Klasicky pojatá predstava o zániku modernej civilizácie, ktorej však prostredníctvom všeobecnej slepoty dodali osviežujúci level. Level, ktorý prináša až nečakanú atraktívnosť. Každodenné správanie postáv je totiž pojaté naozaj vydarene. A keď príde na súboje, tak sa See radí medzi top udalosti roka. Niektoré pôsobia vyložene luxusne. To, čo by bežne vyznelo tuctovo, tak tu sa z toho stáva napínavá a extra atraktívna záležitosť. Jason Momoa sa tu definitívne vymanil z označenia týpek z Hry o trůny, pretože Baba Voss natrháva prdel akčnými schopnosťami a charizmatom Khal Drogovi, a samozrejme aj Aquamanovi. Druhou najvýraznejšie vyčnievajúcou postavou je kráľovná. Na scénu vstúpi neprehliadnuteľným spôsobom a pozornosť si dokáže vynútiť vždy a za každých okolností. Potenciál zápletky je veľký, takže sa nemožno netešiť na ďalšiu sériu...A prišlo veľké sklamanie. Kvalitatívny zošup v rámci druhej série bol drtivý. See sa zmenilo na diskusný krúžok s minimálnym dejovým vývojom. Predstavte si to najnudnejšie mlátenie slamy v Star Wars a začnete mať dosť dobrú predstavu, aký nepodarok mi vpálili do ksichtu. Bola to dojmová sebevražda rozdelená na 8 častí, kde smrť bola vykúpením z pekla nudy.

The Guest (2014)

Béčko ako vystrihnuté z 90. rokov. Ultra vykostený Terminátor dvojka, ktorý sa prehupne do ultra light Terminátora jednotky. Obsadenie zodpovedá vyššie uvedenému. Maiku Monroe som doteraz videl len v skvelom Neutečeš (2014) a na 99% už v ničom lepšom nikdy hrať nebude. Dan Stevens bol dobrá voľba, pretože dokázal vtlačiť do minima maximum. Za mňa sa tomuto retro pokusu vyhnite a dajte si radšej niečo so skutočnou nostalgickou hodnotou.

Šprtky to chtěj taky (2019)

Skôr príjemné, než vtipné. No vtipných momentov sa tu našťastie nájde dostatok (porno cez mobil, "Toy Story",...). Nečakajte Prci, prci, prcičky nabušené do štýlu Pařby ve Vegas. Dostanete komédiu o dvoch trapkách, ktoré za pomoci pre nich trapných situácií spoznávajú svojich spolužiakov. Dojem a zábavu narúšajú občasné výchovné momenty, kde sa Vám šprtky snažia "skryto" odovzdať niečo do života. Ústredná dvojka funguje bez zádrheľov. Vlastne celkovo casting vyšiel bez zásadných minel. Napriek tomu, že tvorcovia nechceli vytvoril len komédiu, tak atmosféra a dialógy fungujú od začiatku do konca. Fajn záležitosť, ktorá pri správne nastavených očakávaniach nesklame.

Miluji tě, teď zemři (2019)

SPOILER: Dokument, ktorý nevnucuje názor. Len mapuje celú kauzu. Správu za správou. Umožní Vám si vypočuť pohľad žaloby aj obhajoby. A už je len na Vás, ako Vám sadne záverečný verdikt. Ja si myslím, že niekoho slovne (textovo) postrkávať k sebevražde by malo byť trestné. Ale samozrejme, ako u všetkého, treba brať do úvahy všetky okolnosti. Tu by som pre Michelle, skôr než väzenie, videl ako vhodnejší nejaký liečebný ústav.

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Hra o trůny vraj našla pokračovateľa. Takéto vyjadrenie je urážkou. Pod černou vlajkou má veľa kvalít, ktoré z tohto pirátskeho dobrodružstva robia zaujímavú, naozaj dobre vyzerajúcu, ale béčkovú záležitosť. Hlavná príbehová kostra je premyslená od A do Z. Sú tu však pridlhé pauzy medzi jednotlivými zvratmi. Tie sa tvorcovia snažia vyplniť hlavne prsiami, chlpatými rozkrokmi a holými prdelami. Na rozdiel od Hry o trůny sa vývoju postáv nedá moc veriť. Buď sa ich evolúcia udeje z ničoho nič, alebo postavy tak často menia kabát, že už Vám je vlastne jedno, čo vôbec chcú dokázať. Navyše herci umocňujú celkovú béčkovosť jednotlivých charakterov. Najviac mi vadili dve ústredné ženské postavy, pretože im všetci ostatní (chlapi) všetko neskutočne žrali z rúk, a pritom k tomu nebol žiadny výrazný dôvod. A na rozdiel od Hry o trůny sa tu len hraje na nečakané a šokujúce úmrtia. Ten čo zomrie sa vlastne dvakrát vráti z hrobu, alebo keď už teda naozaj zomrie, tak je to vo chvíli, keď si už x dielovo hovoríte, že tam zbytočne zavadzia. Ak by štyri série nahustili do dvoch, tak by som bol ušetrených dlhých, zbytočných dialógov u ktorých často prechádza mozog od úsporného režimu. Napriek vymenovaným negatívam nemôžem odrádzať. Ak ste fanúšik pirátov, tak ste dosť možno našli žánrovú jednotku. Pre mňa však len krásna pohľadnica, ktorú niekto až priveľmi popísal. Na záver musím pochváliť úvodnú znelku. Tá ma ani po 38 x neomrzela.