Odpočítávání (2010)

Naprostý masakr.A já jsem především rád,že konečně vznikl film,který se skutečně nebojí překročit stále ještě celosvětově tabuizovanou hranici problému s NÁBOŽENSKY FANATIZOVANÝM SAJRAJTEM Z VÝCHODU,čímž neskrytě vyjadřuju,které postavě fandím a co si o tom všem myslím!Celý film přitom vlastně pokládá jednu jedinou jednoduchou otázku.Řeší dilema,zdali je "přípustné" udělat cokoliv jedinému člověku a jednat s ním tak,aby tím bylo zachráněno miliony jiných životů.Možná v tom bude spousta diváků hledat daleko hlubší a intelektuálnější myšlenky a otázky,ale vážně tomu tak není.Odpočítávání je totiž naprosto přímým tahem na bránu,s žádnou složitou zápletkou,originálními postavami,neobvyklými zvraty.Nic takového.Je to čistě vyčerpávající boj muže proti muži bez hranic,kdy si každý ultimátně stojí za svým názorem,jejich souboj je extrémní a jde až na dřeň,ovšem jen proto,že jde o extrémní situaci.Tvůrci od začátku najeli na drsnou a nepříjemnou notu,atmosféra houstla každou vteřinou,napětí se dalo krájet a konec byl pak už vyloženě drtivou hrou,ovšem už s dopředu jasnou pointou,že tato hra vítěze mít prostě nemůže.Zkrátka Odpočítávání osobně považuji za skutečně perfektní snímek,kdy autoři neobvykle přitvrdili v hodně ožehavém a diskutabilním tématu,já osobně mám ale jasno a moc za tento snímek děkuji.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Zatím spolu,zatím živí je jízda,která dokáže pobavit se vším všudy.Celé mi to tedy špíše přijde,že se Tom Cruise tak trochu víc rozhodl zparodovat sám sebe z M:I,a tak ikdyž tu má sice schopnosti,styl a charisma Ethana Hunta ze zmiňované série,zde se při tom všem pořád jen tak nějak lišácky šklebí,ze všeho si dělá neustále srandu,je tu zkrátka pořád nad věcí a vystupuje jako těžký pohodář.Což je ovšem skvělé,že se dokázal takto odvázat,neboť to celé zapadlo do stylu tohoto snímku a posouvá ho pak úplně jinam.Zatím spolu,zatím živí je totiž celkově superodlehčená bláznivost,kde se neustále bez přestávky střídá jen akce s výtečným humorem a překvapivě to skvěle funguje a frčí.Sice se tu objeví i pár do očí bijícíh vážně nezvládnutých a přemrštěných efektů a scén,ale mám podezření,že to možná tvůrci udělali i schválně,prostě se tu nedá brát vůbec nic vážně,oni to věděli a tak se nebáli několikrát se řádně odvázat,danou hranici možností překročit a akci jednoduše přepísknout a to i vzhledem k tomu,že to nebude vypadat úplně na 100%,ale bude to prostě cool.Cameron Diaz je pak Cruisovi velice milým a osvěžujícím doplňkem a po dlouhé době mi zas ve filmu docela sedla.Zatím spolu, zatím živi se musí zkrátka brát jako jednoduchoučký odvaz,který má energie na rozdávání,má šmrnc,spád a ikdyž je několikrát hodně ulítlí,funguje a baví na výbornou.A že je to hloupý a naivní je mi úplně jedno,neboť takto zábavné jízdy,plné demoliční a nařachané akce a vážně vtipného humoru není nikdy dost.

Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Je sice na první pohled sympatické,že autoři natočili opravdu syrový a doslova špinavý film z prostředí největší brazilské věznice,ale k čemu to,když vlastně nevím,co to mělo celé za význam.Ukázat,že to stálo v Carandiru za hovno?Že tam byli téměř všichni nakažení HIV?Že tam byl sex,agresivita a brutalita mezi spoluvězni na denním pořádku?Sakra že jo,co jiného také ale od takovéhoto prostředí očekávat?Carandiru mi ovšem nedával smysl ani svou zápletkou,jde jen o přehlídku pohnutých a ještě pohnutějších příběhů několika místních "obyvatel",koncept to ale nedávalo vůbec žádný a až do poslední čtvrthodinky není o nějaké vzpouře navíc ani pípnuto.Ta se tu pak sice rychle odehraje,ale jde spíš jen o konstatování,než o skutečný popis,proč a jak ke vzpouře vlastně došlo.Jinak herecké obsazení je vesměs téměř snad až amatérského ražení,ale i přes pár křečovitějších výstupů je to spíše ku prospěchu filmu a přidává to na jeho autenticitě.Nejvíce tu tedy mohu pochválit atmosféru,která je navoze ale právě jen zmíněnou syrovostí prostředí,dál pak potěší snad jen pár silnějších scén,jinak mě ale bohužel věznice Carandiru moc neoslovila a to především díky nulovému ději a stále se dokolečka opakujícímu schématu trpký život ve vězení Carandiru.

Predátoři (2010)

Ajajaj.Takže by můj nový žhavý kandidát na zklamání roku?Jediné slovo,které mě napadá pro charakterizaci Predátorů je NUDA.Jedna velká,utahaná nuda.Rodriguez produkce,Antal režie a takový průser?Nestačím se divit.Z pěti existujícíxh filmů s postavou Predátora je právě tento poslední jasně nejméně vydařený.Úplný začátek sice naladí,ale pak vše pokračuje jen neustálým kecáním všech přítomných mamlasů potulujících se bezvýznamně džunglí,sem tam je to jejich plkání narušeno nepovedenou akcí,která nemá ani šťávu,ani grády a od setkání s Laurence Fishburnem je to pak v hejzlu už úplně.Celý film nemá ani na chvíli jakoukoliv gradaci,atmosféra vůbec žádná a efektů minimum.Co ovšem musím tvůrcům vytknout asi nejvíce je obsazení.Katastrofa od A po Z a možná právě ony postavy a jejich představitelé v mých očích filmu ublížili nejvíce.Adrien Brody jako nabušený žoldák,který nakope Predátorovi prdel?Parodie,kiks jak sviňa.Alice Braga jako nekompromisní kočka po jeho boku?Šlápnutí do hovna číslo dvě.Superšpekáček Fishburne?K pláči.A Topher Grace je pak už jen "třešničkou" na tomto paskvilním dortu bouchačů z pralesu.O ostatních se ani nezmiňuji,figurky na pár minut,nic víc,nic míň.Nový Pretátoři jdou zkrátka naprosto mimo mě a výčet záporů vede od mizerných herců přes nevýraznou zápletku až k trapnému béčkovému finále,s akcí bez energie a vlastně celkově jde jen o nevydařené plagiátorství prvního Predátora.

Prázdniny (2006)

Bude to znít sice hodně klišovitě a především kýčovitě,ale Prázdniny se pro mě stali prostě krásným a milým filmečkem,který by mohl ve škatulce "romantický film" dělat krále.Nancy Meyers se totiž podařilo opět natočit obyčejný příběh,který je ale úžasně neobyčejný,poutavý,láskyplný,jedním slovem kouzelný.Dokázal mě rozesmát,dokázal mě rozplakat,dokázal mě pohladit po duši,oslovit mě svými skutečnými emocemi,pravdivými dialogy a především svou atmosférou,plné nefalšované lásky.Něco takového jsem naposledy pocítil snad jen při Lásce nebeské,zde jen na mě všechna ta romantika a zamilovanost působila ještě daleko přirozeněji a reálněji.Příběhy všech postav jsou jednoduše lidské a uvěřitelné a těžko komukoliv z nich nefandit,aby i on či ona nakonec našli toho svého pravého.Veškeré dialogy pak doslova berou dech svou lidskostí a realitou všedních,obyčejných životů.Obrovským kladem Prázdnin je pak samozřejmě obsazení.A především dvojice Jude Law a Cameron Diaz je zkrátka neuvěřitelná.Mezi těmi dvěma to neskutečně jiskří,oba jsou úžásně sympatičtí a charismatičtí a pro mě se ihned stali jedním z nejdokonalejších filmových párů.Winslet a především Black za nimi pak sice o dost pokulhávají,ale jejich dějovou linii zase drží hodně nad vodou nesmrtelný Elli Wallach.Prázdniny jsou zkrátka filmem,který vznikne jednou za -x let a který nepohne snad jen s těmi největšími ciniky či přestárlými mládenci :) !

Krvavá hostina 3: Šťastný konec (2009)

Na úvod,druhý a třetí díl tvoří jeden celek,neboť prostě kde dvojka náhle skončila,tam trojka jednoduše pokračuje a celý ten masakr odsejpá dál a vlastně se od sebe ani vůbec ničím neliší.Styl,postavy,prostředí,vše zůstává při starém.Jinak nevědět předem,že tento film nepochází z TROMA stáje,bez váhání bych ho tam zařadil.Krvavá hostina totiž obsahuje naproto vše,čím se Troma vymiká a odlišuje od ostatních produkcí.Takže opravdu velká jatka v šíleně blábolovitém ději,který slouží jen jako doprovod k předvedení co nejvíce nejbizardnějších a nejbláznivějších scén,co lze pro film vymyslet a nacpat to do něj.Výkony herců jsou samozřejmě na úrovni parodie,holky nahoře bez je povinnost,primitivnost dialogů je zde naprosto nepostradatelným atributem a i přes všechny tyto trapnosti,nevkusnosti a tuposti jde stejně jako u většiny tromáckých filmů o skvělou zábavu,nářez a především pořádnou prdel.Autoři se i tady vůbec s ničím a nikým(ostatně stejně jako v předchozích dílech) nemažou,ať jde o děti,ženy,hlavní hrdiny či hrdinky,všichni jsou rozsekaný,rozemletý,sežraný,prostě tu nikdo nemá šanci přežít a jde vlastně jen o sled co nejšílenějších a nejkrvavějších úmrtí.Celé to má pak spád a šílené scény a masakry se tu střídají jak na běžícím páse.Škoda jen dost dlouhého úseku odehrávajícího se ve tmě,to se zde neustále se odehrávajícím jatkám docela dost ubližuje.Co musím ještě určitě vyzvednout,jsou splatter efekty,které mají vážně vysokou úroveň a určitě filmu hodně pomáhají.Nicméně je ale nutné podotknout,že jako celek je to strašně tupý a nablblý brak,kterému slovo seriózní je skutečně hodně vzdálený.Kdo má ale rád pravou,splatterovou,undergroundovou zábavu,nudit se stejně jako u předchozích Hostin určitě nebude.

Pevné pouto (2009)

Po Pevném poutu jsem přesvědčen,že nás všechny Peter Jackson ve své budoucí filmografii ještě mnohokrát překvapí.Kdo by totiž čekal,že po svých domovských prvotinách,ultrakrvavých splatterech natočí nejvelkolepější filmy všech dob a po nich se pak pustí do filmu jako je právě Lovely Bones.A tak jediné,čím si můžeme být u Petera nyní a i v budoucnosti jistí je,že už teď ho můžeme řádit mezi ty nejlepší a nejoriginálnější režiséry filmových dějin.Je jedno,do jakého filmu a žánru se zrovna pustí,pokaždé v něm ale na 110% uplatní svůj neopakovatelný filmařský um,samotnou lásku k filmařině,ale především svou fantazii,která je naprosto výjimečná a ojedinělá.Ale nyní už k samotnému filmu.Naprosto chápu jeho opravdu kolísavé hodnocení.Ten film je totiž natolik zvláštní a ojedinělý,že nemohu být tak naivní,abych si myslel,že se bude líbit všem a i já sám po jeho shlédnutí jsem na rozpacích.Pevné pouto je totiž film nabitý jak běžnému „popcornožroutovy“ lákajícími emocemi,strhujícími dramatickými situacemi,poutavými dialogy,tak zároveň překypuje i naprosto šílenými obrazci,mimosmyslovými výjevy a fantasmagorijními scénami,prostě chvílemi je to film jak na tripu a jen trochu více konzervativní divák si nejednou ťuká na čelo,co to na něj autoři vlastně zkouší.Z čehož se zároveň samozřejmě odvíjí i velice zvláštní způsob celého odvyprávění zápletky,běžný děj je prošpikován právě výplody Jacksonovi fantazie a je plný jeho neotřelých nápadů,ale celý film a dějová linie se tím tak posouvá úplně jinam,na dost diskutabilní a zároveň nestabilní rovinu.Celé bych to prostě označil za neskutečně neobvyklou a originální podívanou,která sice dává jako celek smysl,ale cesta k jeho poznání je velice trnitá a pro netolerantního diváka častokrát "nesjízdná".Co ovšem musím hodně vyzvednout,jsou herci.Nemluvím tedy zrovna sice o mém superoblíbenci Marku Wahlbergovi,který má sice opět charisma na rozdávání,ale Hamlet z něj fakt asi nikdy nebude,spíš bych chtěl zmínit mladičkou Saoirse Ronan, která je zde jednoduše úžasná a pak Susan Sarandon,která se tu sice objevuje jen chvílemi,ale je naprosto geniální. A i Stanley Tucci je též výborný,prostě s obsazením Peter J. zabodoval 100%.Pevné pouto není zkrátka filmem pro každého,ale pokud divák přistoupí na Jacksonovu velice originální hru a bude film sledovat s otevřeným hledím,může si ho opravdu vychutnat.Já osobně zůstal tak někde na půl cesty,filmovým zážitkem se pro mě Pevné pouto sice stalo,ale plně vychutnat jsem si ho nedokázal,prostě toho experimentování na mě bylo až příliš.

Grotesque (2009)

Extrém toho největšího kalibru.K ději neni moc co psát.Mladý páreček na vycházce,rána do hlavy,šup do auta a zbytek jen jedna místnost,jeden psychopat,spousta nářadí a může začít nekonečné mučení.Pravdou je,že Grotesque se stal jedním z mála filmů,v jehož průběhu jsem přestal jíst.Prostě ta porce skutečně maximálního násilí a brutality je zde šílená a především je podpořena opravdu skvělými efekty,které mi vzali vážně chuť na cokoliv požít.Veškeré údy zde bez přestávky lítají na všechny strany,spousta scén je dotáhnuta až do absurdit,prostě je to nevídaný gejzír masakrálních výjevů,bez hranic a soudnosti.Herci jsou jinak v rámci možností fajn,atmosféra asi tak odpovídající k ladění celého filmu,o napětí nebo nějakých podobných filmových záležitostech se tu nemá smysl moc zmiňovat,o tom to zde není.Konec je pak tak nějak v souladu s předchozím děním,spíš ho mohu pochválit,že autoři nesklouzli k něčemu jinému.Musím se tu ale trochu i pozastavit nad významem celého tohoto projektu.To,že jde jen o samoúčelnou řezničinu jde těžko popřít.Že by to bylo ale vytvářeno přímo pro maniaky,libující si v násilí,mučení a perversi,to si ale také nemyslím.Pro hororvé fans je to už také hraniční záležitost a ostatní si jen odplivnou.Takže pro koho je Grotesque vlastně určena?Co vedlo autory natočit takovýto extrém?Tyto filmy tak zřejmě mají skutečně své cílové publikům a ikdyž já to tedy příliš nechápu a celé mi to vlastně ani vůbec nic nedalo,hodnotit musím z principu vysoko,protože to jsou zkrátka neuvěřitelná jatka.Sice fujtajblová,ale masakrální jatka :) !Neboli ultimátní gore!!!!!

Zevlovat a prudit (2009)

Zevlovat a prudit,neboli být debilní a nudit.Aneb Jody Hill předvedl,jak namíchát kokotinu s ptákovinou,aby vznikla ta správná kokotská ptákovina.Vážně už hodně dlouho si nepamatuji,jestli jsem viděl něco tak zbytečnýho,hloupýho a bezpáteřního.Zároveň tu sice na jednu stranu nemohu tvrdit,že bych se u toho nějak výrazně nudil,ale celé to na mě prostě působilo strašně pitomě.Hlavní hrdina byl pitomec,jeho kolegové byli pitomci,policajti byli pitomci,dvě ženské o které Rogen usiloval byli pitomé a navíc nebyli ani trochu sexy,zkrátka film pitomců.A když to byli všichni pitomci,dělali zákonitě pitomé věci,měli pitomé dialogy a pitomě se chovali a rozhodovali,na mě té hlouposti bylo v celém tom filmu prostě až moc.A se slovem pitomý jde ruka v ruku slovo trapný.A tak na jednu úsměvnou(zdůrazňuji úsměvnou,né vtipnou,ty se zde nevyskytli vůbec) scénu připadlo pět trapných.Navíc všichni herci byli naprosto nevýrazní a Seth Rogen mi zatím ještě ani v jednom filmu pořádně nesedl,což též moc nepomohlo.Zevlovat a prudit je zkrátka trapná a nezábavná komedie,s blbýma postavama a primitivní zápletkou.Naštěstí to je celé tak krátké a má to i jakštakš spád,že to nemůže ani začít vyloženě nudit.

Čtvrtý druh (2009)

Já skutečně pořád nevím,co si mám o tomto filmu vlastně myslet.Co mu tedy nemohu upřít v žádném případě je jak neokoukaný příběh,tak především opravdu originální zpracování celého filmu.Zdal-li je vše natočeno podle skutečných událostí a použité autentické záběry jsou vážně autentické nechám bez komentáře(prostě nevím,nevím),ale právě minimálně použití těchto záběrů bylo výrazně oživujícím a netradičním prvkem,který celému filmu hodně pomohl.Nicméně,ačkoliv by toto vše mohlo dělat ze Čtvrtého druhu zajímavou a poutavou podívanou,v mém případě se tak úplně nestalo,neboť samotná ústřední zápletka,nebo pro ty kdo tomu chce věřit,skutečný příběh,je zkrátka velmi chudý,málo poutavý,dost nedramatický a vlastně celkově dost nudný.Celý případ v Nome mi tak přišel spíš vhodnější pro epizodu z nějakého sci-fi seriálu,než jako celovečerní ,nervydrásající snímek,na to v mých očích neměl prostě až takovou sílu a potenciál.Díky prostředí a především díky zmiňovaným autentickým záběrům má Čtvrtý druh tedy alespoň opravdu výraznou atmosféru,díky které vznikly i ty nejlepší scény ve filmu a díky které je i několik momentů vážně poutavých a napínavých.Jako celek tedy musím Čtvrtý druh vyzvednout za opravdu nevšední filmový zážitek(což není málo!!!),ale jinak hrubě doplatil na nevýrazný a málo poutavý příběh,se kterým se prostě nedalo příliš pracovat.