Bratři (2009)

Bratři je skvělý film,který mě opravdu hodně zaujal a bavil.Je to perfektně vystavěné drama,které se může opřít jak o výborný příběh,tak parádní herecké výkony.Od prvních minut film dosáhne velmi účinné atmosféry,která vtáhne a nepustí.Od začátku celý děj plyne opravdu dramaticky a byl jsem v neustálém očekávání,jak se příběh bude vyvíjet dál.A Bratrům se to dařilo bez problému po celou stopáž,a to ikdyž nejde přímo o nijak dějově strhující sled událostí,ale spíše je zde kladen důraz na tíživé životní momenty a nelehké lidské chování,rozhodnutí a jejich následky.Úplný závěr je pak sice trochu divný,ovšem to už nedokáže skvělému dojmu z Bratrů tolik ublížit.Co mu v mých očích ublížilo daleko víc a nedovoluje mi mu dát jinak určitě zasloužené plné hodnocení je velká absence emocí.Tedy ono né,že by film ony emoce neměl,ale bohužel,autorům se je prostě jen nepodařilo dotáhnout do plně funkčních rozměrů.Ovšem abych vysvětlil,vždy,když totiž nastala nějaká opravdu dramatická scéna,která mohla emocemi překypovat,režisér scénu buď uchvátal a nebo rovnou upálil a vyvrcholení tak bylo rázem fuč.Skutečně velká škoda,zde se vážně na tu pilu dalo častokrát přitlačit mnohem více a roztočit tak kolotoč vášní,ale nestalo se a ubralo to tak u mě Bratrům vysoké procento z jinak skutečně velkého filmového zážitku.A ještě nesmím opomenout zmínit herecké výkony,neboť jak Gyllenhaal,tak Maguire se svých rolí zhostili na výbornou a filmu hodně pomohli.Především u Maguira mě jeho výkon velmi příjemně překvapil,druhá polovina filmu byla vyloženě jeho koncertem,takže myslím,že by se mohl té doživotní Spidermanovské nálepky těmito výkony nakonec i zbavit.

Návrat na vrchol (2006)

Mám tento typ filmů skutečně rád.Mám rád i americký fotbal.Nevadí mi ani,když filmaři občas až příliš často tlačí na pilu s ohledem na to vzbudit co nejslzopůdnější emoce.To ostatně k sportovním filmům i patří.Mám rád filmy,které oslavují hrdiny,lidi,kteří skutečně něco dokázali.Návrat na vrchol toto všechno má.Měl i režiséra,který mě už několikrát přesvědčil,že spád a dynamiku děje má v krvi.A zde nastává problém.McG chtěl zřejmě vytvořit něco jiného než co mu jde nejlíp,a tak spád a dynamiku nechal doma.A tak se z We are Marshall stala dlouhatánsky nudná podívaná.Přestože měl Návrat na vrchol vše,co podobný snímek potřebuje aby bavil,zaujal a především tedy i uspěl,přesto to nedokázal.Snímku totálně chyběl drive.McG sice dokázal dát do filmu mnoho,ale nedokázal tomu dát vůbec šťávu a energii.A tak místo oslavného snímku o zrození týmu vznikla uspávající podívaná stejně jako výraz Mattheew Foxe.Co ovšem nesvědčilo snímku ze všeho nejvíc byl Matthew McConaughey.Nevím,zda-li jeho postava měla být záměrně tak šílená a výkon tohoto jinak dobrého herce tak třeskutý,ale mě zkrátka tato hlavní postava neuvěřitelně celý film štvala.Alespoň tedy že to chvílemi vyrovnávala překrásná sexy Kate Mara.Návrat na vrchol je ale zkrátka slušným sportovním snímkem,který má sice zajímavý děj,plný emocí,slušných dialogů a scén,ale svou utahaností dokáže klidně i uspat.Škoda.

Stav obležení (1998)

Je nutné říci,že ten film má v sobě opravdu mnoho kruté pravdy,o čemž jsme se mohli přesvědčit v událostech,které následovali jen o pár let později.Je to možná blbé,ale o Stavu obležení by se dalo mluvit i jako o vizionářském filmu a chvílemi až běhá mráz po zádech,jak moc se toho ze sice varujícího,ale přesto stále jen nabubřele hollywoodského nevinného akčního thrilleru skutečně událo nakonec i ve skutečnosti.Ale k filmu samotnému.Edward Zwick je skutečně výborný režisér.O to víc se divím,jak hodně mě tento snímek nudil.A ikdyž se zde dá vyzdvyhnout mnohé,jako skutečné emoce,skvělé akční scény,výtečné efekty,chvílemi i napětí a dynamický spád,jako celek na mě Stav obležení ale vůbec prostě nezafungoval.Jednak jsem tu naprosto postrádal jakoukoliv tísnivou atmosféru,která tu prostě musela být,jednak jsem se až příliš často nudil v záplavě překombinovaných a nicneříkajících vět a především pak závěrečné finále se vážně nepovedlo,téměř mi přišlo,že jím celý film až vyšuměl úplně do prázdna.I herci se pak sice snažili,ale ani jim se nepovedlo odvést nějaký strhující či jakoliv vyčnívající výkony.Stav obležení má zkrátka to trpké "štěstí",že bude už navždy spojován s "proroctvím " k 11.září 2001,že se může diskutovat,zda-li by se postavy z filmu z r.98 chovali stejně jako postavy po září 01,ale když nebudu brát na toto všechno ohled,je v mých očích Stav obležení jen slabším průměrem na poli politického thrilleru.Krom předpovědi kruté reality totiž nepřinesl téměř nic jiného.

Hledáme Ydol (2006)

Hledáme Ydol je bezesrandy otřesným filmem.To,že neni ani trochu zábavný a že většina jinak skvělých herců tu ze sebe dělá totální idioty,to by se možná dalo ještě kousnout,ale že mě bude doslova urážet svou tupostí,hloupostí a neuvěřitelnou naivitou,to vážně nekoušu.Celé je to jeden velký praštěný blábol,kde jakákoliv inteligentní dějová linie dostala dovolenou,za celý film neni jediná zábavná situace,scéna či alespoň dialog,Dennis Quaid tu hraje nejtupějšího a nejotravnějšího prezidenta všech dob,Hugh Grant musel dostat hodně mizerný honorář,neboť se svou rolí doslova pronudil,Mandy Moore byla hnusná jak flusanec na zdi,prostě peklo.A závěrečné finále je pak už jen totální urážkou všeho,co se dá vůbec snést.Možná,že tímto projektem chtěli autoři říct naprosto něco jiného,možná že to bylo myšleno jako satira,možná to měla být i kritika,ale já v Hledáme Ydol prostě objevil jen velký smrdutý hovno.Paul Weitz prostě natočil šíleně nudnou ptákovinu,ve které jsem nenašel jeden jediný klad či pozitivum.Bída a utrpení!

Box (2009)

Když jsem se dozvěděl námět The Box,velmi mě to oslovilo a byl jsem si jist,že mě tento snímek určitě osloví.Vzápětí však přišla hodně studená sprcha,a to když jsem se dozvěděl jméno režiséra.Člověk,který dokáže vytvořit něco tak zbytečného,nudného a mimózního jako bylo Southland Tales,to nemůže dopadnout prostě dobře.A nedopadlo.The Box se sice ze začátku tvářilo,že by nemuselo jít o vůbec špatný thriller,ovšem po slušném úvodním nástinu děje se rozvíjející děj již nesl v bohužel očekávaném duchu totální magorie,přemrštěnosti,překombinovanosti,filozofování,nesmyslných scén,dialogů a momentů.A ikdyž pointa se zas už nese ve stylu napínavějšího a stylizovaného začátku,tu šílenou mezihru to už vážně nemělo šanci zachránit.Navíc mě po celou dobu nehorázně rozčilovala svým výkonem Cameron Diaz,vůbec svou roli nezvládla a ani se pro ní nehodila.The Box mohl být zkrátka výborný thriller,s chytrou myšlenku a originální zápletkou.Richard Kelly se však pro mě stává zárukou nepochopitelné,fantasmagorijní a nudné filmařiny,která mi nebude nikdy po chuti.

Symptom Pandorum (2009)

No konečně!Já už si vážně myslel,že se snad už nikdy nedočkám nějakého pořádného vesmírného nářezu a hle,tu se objeví skvělé Pandorum a já jsem skutečně nadšený.Já nemám této thrillerové sci-fi jízdě prostě co vytknout a tak budu jen chválit.V první řadě mě ještě před shlédnutím film zaujal obsazením,neboť Ben Foster je jedním z největších hereckých talentů a budu vážně hodně zklamaný,pokud se neprosadí do té opravdu první ligy.Měl by v ní co ukázat.A i zde byl vážně vyjímečný,jeho neobvyklé charisma a chameleonské herectví mě tu opět velice bavilo.Dále mě zaujal námět.Vesmírná loď,ztracena daleko ve vesmíru a na palubě krvežíznivý parchanti.Zní to sice trochu dost béčkově,ale v rukou výtečného filmaře se s tím dá pracovat sakra dobře.A Christian Alvart se fakt předvedl.Úžasně temná atmosféra,neustálé napětí,nekonečná nejistota,paráda.A do toho ty mutanti.Rychlí,nenasytní,nelítostní.Dramatické a nervydrásající scény se souměrně střídají s výbornou akcí,opravdu kvalitními efekty a dechberoucími útoky mutantů.A vše je dovršeno výraznou a nenudící pointou,která poukazuje i na to,že nejde o ani trochu hloupé sci-fi,ba naopak.Pandorum se pro mě zkrátka stalo nadprůměrným zástupcem vesmírného thrilleru,kde hraje prim parádní atmosféra a inteligentní a zároveň strhující děj.Výborný film!

Hra s nevěrou (2005)

Ikdyž zde nemohu vyzvednout nějakou převratnou originalitu zápletky,Hra s nevěrou mě stejně velmi bavila a několikrát dokázala i slušně strhnout.Jednak je to způsobeno režijním umem Mikaela Hafströma,který ho již předvedl v dokanalém Zlu mezi námi a jednak skvělými herci.Celý děj je odvyprávěn s nadhledem,ve stupňujícím se tempu,velmi poutavě,s mnoha struhujícíki scénami a pár překvapivými momenty.I pointa je pak sice dost průhledná a lehce odhadnutelná hodně dopředu,ovšem ani to moc nevadí,cesta k ní je nenudící a perfektně dramaticky vystavěna.Jinak Clive Owen je mým čím dál více oblíbenějším hercem,dokáže v sobě skloubit mnoho hereckých poloh a pak je přirozeně prodat a Vincent Cassel v roli řádného padoucha je už také taková osvědčená sázka na kvalitní jistotu.A koneckoncům ani Jennifer Aniston není vyloženě špatná,moc jí to slušelo a víc vlastně ani pro tuto roli nepotřebovala.Kdo mě ale vážně vadil,byla Mellisa George,hrozná a odpudivá semetrika.Hra s nevěrou je každopádně svižným,zábavným a napínavým thrillerem,který nepřinesl nic nového,ale v rámci žánru je stejně určitě lehkým nadprůměrem.

Legie (2010)

Už od úvodního prologu hlavní hrdinky jsem měl jasno,že mě tento odvaz bude vážně bavit.A taky se tak stalo.Legie je sice skutečně béčko jako hrom,ale tak zábavné,že přináší jen radost.Pár výtek bych sice měl a to především k přespříliš přeplácanému a už opravdu hodně za vlasy přitaženému konci,k tomu,že se tvůrci báli zabrousit ještě více do eRkové podívané a k nevýraznému Lucasi Blackovi,ale zbytek jede na 100%.Legie si na nic nehraje,přináši poměrně originální zápletku(která je ovšem popravdě zároveň i hodně šílená),skvělé a neokoukané postavy,spoustu úžasných scén a několik opravdu výrazných momentů.Možná,že chvílemi jde i o až moc užvaněnou podívanou,ale i ty dialogy zde nejsou vůbec nudné a povětšinou vyústí i v nějakou tu řádnou hlášku.Akční je to také dost,zbraněmi a kulkami se zde vůbec nešetřilo,takže i v tomto směru jde o velmi nařachanou jízdu.A navíc ani efekty nejsou vůbec špatné a špinavá a dusivá pouštní atmosféra je už jen třešničkou na dortu tohoto neprávem zatracovaného výplachu.Legie je zkrátka zábavným béčkem,ze kterého se nejspíš díky námětu dalo vytřískat daleko více,ale i tak mě velmi bavilo sledovat souboj archandělů s anděly a speciálně "archanděl Bettany" je jednou z nejlepších a nejcoolovějších filmových postav za dlouhou dobu zpátky.

Masakr v kopcích (2009)

Strašně nerad hodnotím film z žánru horor tak nízko,ale mladý Romero mi nedává jinou možnost.Tak strašně nudný a nevýrazný horor jsem totiž už hodně,hodně dlouho neviděl.Masakr v kopcíh má sice dva pidi klady,a to dvě fakt krvavé a brutální gore scény a vydařenou hororovou hudbu,ale nic jiného se tu vážně nepovedlo.To že se tu nevyskytne nic,co by už jinde nebylo nejmíň desekrát viděno neni ani tak velkou botou,tímto nedostatkem ostatně trpý většina dnešních filmů,ale že se to už od prvích minut zašne táhnout jak sopl,a to až do úplného konce,to je fakt průser.Za celý film neni jediný okamžik,který by mě dokázal zaujmout,vytrhnout z nevídané nudy,jakoliv strhnout.Všechny postavy jsou trapné,hloupé a vlastně i blbě zahrané.Atmosféra žádná,napětí nulové a záporaci jsou pak jedni z nejzbytečnějších a nejotravnějších vrahů široko daleko.A že jsem ve výsledku ani příliš nepochopil,o co vlastně oněm záporákům šlo připisuji už jen jako poslední hřebíček do této ultrapitomé hororové slátaniny.Masakr v kopcích je zkrátka hororem,kterému se doporučuji na hodně kopců vyhnout,nic jiného než masakrální nudu totiž nepřináší.

Bobule (2008)

Moc nevím jak Bobule hodnotit.Občas si říkám,jestli nejsem na českou filmografii až moc přísný,ale opět mě tento výtvor z našich luhů a háju vůbec neoslovil a absolutně nic mi neřekl.Možná bych zde mohl vyzvednout,že se autorům podařilo vyhnout se nějakým trapným scénám a dialogům a za velké plus bych mohl považovat i to,že jde o docela vyjímečný film svým příběhem,atmosférou a vlastně i občasným nenásilným humorem,ale co všechno toto naplat,když mě to tak strašně nebavilo.Bobule mi přišli až příliš sešroubované,opravdu hodně naivní a po většinu času nudné.A navíc ani herci,snad tedy až na Václava Postráneckého,mi nepřišli moc sympatičtí a ani nijak herecky zajímavý.Bobule je prostě filmem,který možná pobaví vinaře a moraváky,kteří nesnáší pražáky,filmem,který dokáže oslovit svou poklidnou a vínem nasáklou atmosférou,ale jinak je to jen další česká nudnější blábolkovitá historka.