stub

stub

martin jílek

okres Praha

48 bodů

Moje oblíbené herečky

 • foto

  Meiko Kadži

  Nesporná královna japonských akčních filmů (Lady Snowblood, Wandering Ginza, Female Prisoner #701...), oplývající ledově křehkou krásou a schopností vytvořit svým minimalistickým herectvím nezapomenutelné role. Jakýkoli pokus o její náhradu (např. právě v sérii o #701) skončil (nikoli kvůli nízké kvalitě!) diváckým fiaskem...

 • foto

  Šima Iwašita

  Nevšedně krásná a charismatická herečka s širokým rejstříkem, která pod vedením např. Hidea Goshy dokázala ztvárnit mnoho nezapomenutelných postav. Výrazný, "tajemný" typ; jedna z nejnadanějších a nejpřesvědčivějších hereček své generace, která má navíc sex-appealu na rozdávání.

 • foto

  Keiko Macuzaka

  Nezapomenutelná kráska z Misumiho Posledního samuraje či Goshova Kumokiri Nizaemon. Velmi přirozené jsou jak její výrazové prostředky, tak i půvab. Během posledních let se objevila mj. ve snímcích Kitana a Miikeho.

 • foto

  Hideko Takamine

  Velmi oblíbená japonská herečka s neuvěřitelné jemnou a ušlechtilou tváří, obsazovaná takovými veličinami, jako jsou Yasujiro Ozu, Mikio Naruse, Hiroshi Inagaki, či Keisuke Kinoshita; hrála rovněž ve filmu Uma (Kůň), na kterém se podílel (jako snad na svém vůbec prvním režijním počinu) Akira Kurosawa, dále pak i v jeho, americkou armádou za války zničeném, Those Who Make Tomorrow. Její výrazové prostředky jsou decentní, citlivé a přirozené, jí ztvárněné postavy mají duši a nelze si je nezapamatovat.

 • foto

  Nobuko Otowa

  Dáma, již si Kaneto Shindo vybral za svou manželku i dvorní herečku a jenž, kromě mnoha jeho filmů, hrála v takových skvostech, jako je Mizoguchiho Miss Oyu; její filmografie čítá bezmála 150 rolí. Její výrazná, snadno zapamatovatelná tvář a široký rejstřík výrazů, z ní právem učinily jednu ze zásadních hereček své generace, ověnčenou několika cenami. I ve snímcích z pozdního období svého života z ní sálá mladistvá vitalita a bystrý půvab ženy, která se nebojí stárnout.

 • foto

  Džicuko Jošimura

  Její filmografie, ač nepříliš obsáhlá, sestává z mimořádně kvalitních snímků (Kurosawovo Dodes`ka-Den, Shindova Onibaba, Rudá hříva Kihachi Okamota, či rané Imamurovy perly Insect Woman a Hogs & Warships). Velice výrazný typ, podávající intenzivně prožité, VELMI uvěřitelné herecké výkony.

 • foto

  Mačiko Kjó

  Slavná herečka, jejíž kariéru strmě odstartoval Kurosawův Rashomon. Pracovala se špičkovými režiséry Konem Ichikawou či Hiroshim Teshigaharou, především pak ale s Kenjim Mizoguchim, a to včetně jeho geniálního Ugetsu Monogatari. Charismatická žena a talentovaná herečka, jejíž projev se navíc s věkem dále stabilně zlepšoval.

 • foto

  Kinujo Tanaka

  Za tuto herečku hovoří asi nejlépe výčet režisérů, kteří ji vedli: Yasujiro Ozu, Kenji Mizoguchi (s těmito dvěma legendami spolupracovala opravdu hojně), Hiroshi Shimizu, Kon Ichikawa, Keisuke Kinoshita, Hiroshi Inagaki, nebo třeba Kei Kumai, v jehož Sandakanu #8 propůjčila neuvěřitelnou životnost (už jako ca 65-tiletá dáma) bývalé prostitutce Osaki, nezapomenutelné to postavě.

 • foto

  Mariko Okada

  I když tak podle fotografie nejspíš tak nepůsobí, jde pro mě o jednu z nejpůvabnějších japonských hereček. Filmově ji nejvíce protěžoval Yoshishige "Kiju" Yoshida, který si ji později také vzal za manželku. Své role pojímá velmi nenásilně a s každou postavou ji lze snadno identifikovat. Zmínit lze např. její účast na Inagakiho trilogii o Musashim; filmová postava, do které jsem se téměř "zamiloval" je však její Shinko z Akitsu Springs...

 • foto

  Reiko Ike

  Nekorunovaná královna pinky violence (se snad jedinou reálnou konkurentkou - Miki Sugimoto). Byť se člověk obvykle na "béčka", ve kterých hrává, dívá "z recese" a čistě pro odreagování, její postavy si po chvíli velmi snadno oblíbí...